door burg. en xveth. de herstelling van een aantal bouwvallige panden enz. bevolen. Onder het hoofdstuk Medische politie wordt medegedeeld dat epidemische ziekten i iet hebben geheerschthet ziekte-karakter was gedurende het gehecle jaar calarrhaal-rhumalick. Door stads- genees- en heelkundigen zijn, ten behoeve der zieke armen voorgeschreven 23819 recepten. In het zie kenhuis der rijks universiteit werden met bewijzen van hh. stails-doctoren als armlastigen verpleegd 131 patiënten gedurende 3797 vcrpleegdagcn waarvoor door de gemeente werd bijgedragen/1898.50. Van dit aantal patiën ten werden ontslagen 78, overleden 34 en werden overgebragt naar elders 4. zoodal op 1 Jan. 1878 in behandeling bleven 15 patiënten. In de gemeente- apotheek werden gereed gemaakt 224C1 recepten, 18492 voor rekening der gemeente en 3969 voor rekening van armgestichten. De inkomsten bedroe gen ƒ954 254, de uitgaven ƒ5528.66. liet aantal verrigtc koepokinentingen beliep 748. In de stedelijke gasfabriek werden 85896 heet. kolen verwerkt, per heet. gemiddeld opleverende 22.6 M:J gas, waarvan 128,545 heet. cokes werden verkregen. Hiervan werden 83853 heel. in hel openbaar verkocht. Het particulier verbruik bedroeg, bij den meter aangewezen. 1.448.669, en voor abonnements-lanlaarns 897 M3 en vermeerderde alzoo met 15 74 pCt. liet lanlaarnverbroik bedroeg 287.402 M3. terwijl bet aantal lantaarns thans be draagt 614. Hel gasverlies bedroeg 9.6 pCt. der productie. De toestand der fabriek was vrij voldoende. De canalisatie in de stad werd hier en daar vernieuwd; geheel nieuwe leiding werd aangebragt op de Koepoortsgrachl westzijde, van bet Itapenburg tot aan de Molensteeg, en de buizen in de Bakkersteeggedeeltelijk verzakt, werden behoorlijk gerigl. Over het al gemeen wordt het merkwaardig geheeten dal in den op vele plaatsen met riool vuil zoo doortrokken grond, ook de naauwcre buizen, iu 1847 gelegd, nog zoo gaaf zijn. De lichtsterkte van het gas was gemiddeld 17 2 Duitsche en 19 3 Engelsche kaarsen, bij een verbruik van 145 liters gas bij proef neming met den l.ondenschen standaard Argandsehen brander N". 4 bij een druk van 15 mm. en vlamhoogte van 75 mm. liet verslag van de commissie van beheer over de stedelijke gasfabriek wordt voorafgegaan door een belangrijk historisch overzigt omtrent het ont staan en de uitbreiding dezer gemeente-inrigling, als eene bijdrage tot de kennis van het overleg en de energie van bestuurders der stad in dagen, toen gasverlichting in ons vaderland nog eene weinig bekende zaak was. 's GRAVENUAGE, 14 Junji. De opper-ceremoniemeesler beeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des konings, het bof den rouw zal aannemen voor den lijd van vijf weken, te weten drie weken halve, en twee weken ligte rouw, in gaande den 14,|,n dezer, wegens het overlij len van Z. M. George V, gewe zen koning van Hanover. Door Z. M. zijn de collegiën van regenten over de opgeheven huizen van arrest te Eindhoven, Nijmegen, Briclle en Amersfoort ontbonden en is eervol ontslag verleend aan de vice-presidenten en leden dier collegiën. De 2e luikt. G. J. Feith en C. A. de Visser, van het le, en P. J. Bran denburg, van liet 4' teg. infanterie, zijn voor den lijd van vijfjaren ge detacheerd bij bet wapen der infanterie van liet leger in Nederl. Indië. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden gekozen lot candi date!) voor de vacature in den hoogen raad der Nederlanden de hh. m". P. 1!. Feit liregler te Amsterdam, met 37 van de 52 stemmen; S. M. S. de Itaniiz. president «Ier regtbank te Zwolle, met 33 van de 54 stemmen; II. A. Neeb, advocaat te Leiden, met 26 van de 49 stemmen; \V. J. Triebcls, )re-idenl der regtbank le Arnhem, met 34 van de 53 stemmen, en D. J. Mom Viscli, raadsheer te Arnhem, niet 24 van de 46 stemmen Wijders beeft de minister van w alcrslaatbij de behandeling van het rapport omtrent de adressen tot verhoogiug der Diczcdijken nabij 's Bosch, verklaard dat een plan in onderzoek is lot ophoog.ng van den liuker Diezedijk, waardoor een groot gedeelte van de klaglen der schipperij zal zijn opgeheven. - De wijzigingen iu - het reglement van orde dei tweede kamer, door eene daartoe benoemde commissie ondir dagteekening van den 28"' Mei II. voorgesteld, hebben hij de overweging in de afdeelingen der kamer lol geencrlei bedenking aanleiding gegeven. De laak der commissie van rap- jor;eurs bepaalt zich derhalve tot het voorstel aan de kamer om zich met deze noodzakelijk geworden wijzigingen te vereenigen. -- De heer mr. F. G B II. van Lilaar, laatstelijk raadsheer bij hel ge- regtshof te Amsterdam, heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad de gevorderde ceden ais raadsheer in l et gcreglshof te 'sGravenhage afgelegd. Genoemde heer zal in zijne nieuwe betrekking worden geinslal- leerd iu eene zitting van laatstgenoemd collegie, le houden op aanstaanden Woensdag 19 dezer, des namiddags ten half drie ure. Het geregtshof alhier was gisteren wederom geroepen lot beregting j eener vervolging ter zake van kindermoord. Hiervan beschuldigd stond voor het hof teregt eene 36 jarige weduwe uit Waarde in Zeeland. Den 21'0 Maart jl. schonk deze vrouw aan een volkomen voldragen en levensvat baar kind van hel mannelijk geslacht, zonder eenige hulp, in hare woning het levenslicht Aanvankelijk verzorgde zij het wicht naar behooren, zij kleedde het, zoogde hel en gaf het eenig ander voedsel, maar de armoedige omstandigheden, waarin zij met hare vijl andere kinderen verkeerde, maakte haar over het groot brengen van dit kind bezorgd en deed bij haar het plan rijp worden het kind, dat zij zoo in alle stilte had gebaard, uit den weg te ruimen. Aan dit plan gaf zij den volgenden dag uitvoering door het kind, nadat zij het had in bed gelegen, met de dekens te over dekken en zoo te laten liggen totdat zij dacht dal het gestikt was. Toen dit werkelijk was geschied trachtte zij, door het lijkje onder de bedstede in den grond te leggen, alle nasporingen daarnaar vruchteloos te doen zijn, maar zij had misgerekend. Haar voorkomen wekte achterdocht bij sommi gen barer gcmeeiitcuaren en na op verschillende punten eene ontkennende houding te hebben aangenomen, beleed zij hare schuld en wees de plaats aan waar zij het kind begraven had. Blijkens het rapport der deskundigen, die met de lijkschouwing van het kind belast waren, konden zij de dood- oorzaak niet constateren, maar meenden, na de bekentenis door de vrouw afgelegd, dat de dood zeer goed door stikking kon veroorzaakt zijn. Advo caat-generaal mr. van der Hoeven kon, als het eenige lichtpunt in deze zaak, slechts wijzen op de verleiding, waarvoor de vrouw bezweken was. Hoewel hij van oordeel was, dat niet dan na ecnigen strijd aan het plan, om het kind te dooden, uitvoering was gegeven, geloofde hij. dat het boos opzet, waarmede de besch. had gehandeld voldoende was aangetoond en dal de afgelegde bekentenis evenzeer voldoende was bevestigd door de ter teregtzitting afgelegde verklaringen der deskundigen. Advocaat-generaal kon echter de qualiHcalie van kindermoord niet staande houden, maar meende, daar het kind builen echt was verwekt, dat de kindermoord was gepleegd voor de eerste maal door de ongehuwde moeder. Zijn requisitoir strekte ten slotle tot vcroordeeling van besch. tot 5 jaren tuchthuisstraf. De ver dediger, jhr. mr. Gevers Deynoot, trachtte het gevoel van medelijden, dat bij hem was opgekomenop bet hof over te brengen. Hij besprak hoofd zakelijk de doodoorzaak. die door de deskundigen niet was waargenomen, en geloofde, dat het niet voldoende was. dat zij. na de bekentenis der vrouw, die oorzaak aan stikking hebben toegeschreven. Hij meende dat hier slechts van eene bloote bekentenis sprake kon zijn en verzocht daarom de vrijspraak zijner cliente. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op aanstaanden Woensdag. 151)1TEN L A N DSC HE BE 15 IC TE N ENGELA1V LONDEN, 13 Junij. De hertog van Cambridge, opperbevelhebber des legers, is, vergezeld van eenige hoofdofficieren, naar Malta vertrokken. Punch geeft eene voorstelling van den zegetogtdien lord Beaconsfleld thans naar Berlijn maakt. Men ziet op een basreliëf den Engelschen pre mier in klassieke klecding voorwaarts gaande, met vredepalmen wuivende, omkranst met olijvenbladen en laurieren en met opzigtige gemaaktheid den Indischen tijger en Britschen leeuw aan rozenbanden met zich voerende naar Berlijn. Te Blackburne hebben de arbeiders op eene meeting, die 12000 per sonen telde, eene motie, om de werkstaking op legeven, met groot e meer derheid verworpen. Voorstellen om te onderhandelen over eene verminde ring van bet loon tot 7% in plaats van tol 10 pCt. zjjn door de vereeni- ging der patroons afgewezen. Slechts in enkele werkplaatsen hebben de arbeiders op de voorwaarden der patroons het werk hervat. Op Malta verkeert men in vrees wegens het overbrengen van cholera en typhus door de troepen uit Indië. Er bestaat grond voor die vrees, ver mits op verscheidene der troepenschepen sterlgevallcn aan beide ziekten zijn voorgekomen. Onder anderen stierven op de IU ara wall, die op 21 Mei in het Suez-kanaal aankwam, 2 Europesche geneesheeren aan de cholera. Op 23 Mei kwam een ander transportschip met 4 cholera-gevallen aan boord. Dit schip werd door het gezondheidsbestutir teruggehouden. Aan boord van de Clydesdale kwamen 5 cholera-gevallen voor. Aan boord van het stoom schip Ettare waren 30 typhus-gevallenwaarvan 10 in het hospitaal te Alexandrië verder werden behandeld. Twee mannen stierven daar, bij het overbrengen naar het ziekenhuis, op straat. De schooner Eolhen zal, naar men uit New-York meldt, waarschijn lijk aanst. Maandag naar de Noordpoolstreken onder zeil gaan, ten einde nieuwe nasporingen le doen naar de overblijfselen van Franklin en zijne loglgenooten. F 5t Y H 11 1.1 H. Op 7 Jnlij zullen 24 nieuwe verkiezingen voorj de kamer van afge vaardigden plaats hebben, twee ten gevolge van overlijden en 22 ten ge volge van het nietig verklaren van evc-n zoovele verkiezingen. De prefect van policiè te Darijs heelt niagliging verleend tol het op- riglen van een artistieke, wetenschappelijke en industriële vereeniging. on der voorzitterschap van den lieer Krantz en onder bescherming van de heeren Bardoux en de Bon. Deze vereeniging heeft zich ten doel gesteld het aantal bezoekers van monumenten, labrieken, musea en tentoonstellin gen te verdeden in groepen. Aan elk dezer groepen zal een deskundig persoon worden toegevoegd, om de noodige inlichtingen te verscliaflen over de tc bezigt igen voorwerpen. - Tot leden der Franschc akademie zijn gekozen de hh. llenri Martin en Renan Parijs wordt overstroomd door vreemdelingen De schouwburgen, welke in dit saizoen meestal door de Parijzenaars zijn verlaten, worden thans door de vreemdelingen in beslag genomen. Des morgens staan bij de Grand-Opera rijen van vreemdelingen voor den ingang om plaatsen te koopen, zelfs voor een voorstelling die eerst een week later zal worden gegeven. In de rigling van de Champs Elysées en liet Trocadero is de drukte nog grooter. Rijtuigen, tramways, kortom wagens van allerlei soort doorkruisen de stralen. Up de Seine wemelt het van vaartuigen en stoombootjes om personen te vervoeren. Daarbij verzint men alle middelen om het vervoer minder kostbaar tc maken. Daartoe heeft zich een maatschappij gevestigd, die ontzaglijke groote rijtuigen heeft doen vervaardigen, welke in vijf compartimenten zijn verdeeld en waarin de reizigers door Parijs reizen. Die reusachtige voertuigen leveren een zonderling schouwspel op. De algemeene vergadering van aandeelhouders in de Suez-kanaalmaat- schappij is onder het voorzitterschap van tien lieer de Lesseps gehouden. Tot 31 December 1877 bedroeg liet totaal der uilgaven 29.238,721 fr. De ontvangsten waren 4.736,926 tr. Iioogrr. Na aft rek van hetgeen volgens de

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2