U UII lilN LA N DSC 11 li BK BIGT li.N schijnende 1° Junij en 1° December, groot 20, 10 en ƒ2, betaalbaar te Amsterdam, in de hoofdplaatsen der provinciën (met uitzondering van Noord bolland) en te Rotterdam. De prijs van uitgifte is 98% pCt. van het nominaal bedrag der schuldbekentenissen, met rentegenot voor de inschrij vers te rekenen 1 Julij 1878. De inschrijving geschiedt in sommen van 100 of veelvouden van dit bedrag, bij billetten, welke, behoorlijk inge vuld en ouderleekendop Donderdag en Vrijdag den 20'° en 21en Junij 1878, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur, zijn in te leveren ten kantore van den agent van het ministerie van faianciën te Am sterdam (Spinhuissteeg B 31, ol van de betaalmeesters te 's lleriogenbosch, Arnhem, 's Gravcnhage, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Utrecht, Leeuwarden, Zwolle, Groningen, Assen en Maastricht. Na het laatstver- mcide tijdstip worden gcene iiischrijvingsbilletten meer aangenomen. Van het toegewezen bedrag wordt gestort: van 8—11 Julij 1878 30 pCt.van 2-5 Sept. 1878 30 pCt.van 1-5 Nov. 1878 20 pCt., van 25 Dec. 1878 18% pCt. De heer F. E. Daubanton, hulpprediker bij de Waalsche gemeente alhier, is beroepen tot predikant bij de Waalsche gemeente te Zwolle. Van de haring-reederijen te Vlaardingen en Maassluis zijn reeds de meeste vaartuigen zeewaarts gegaan, liet aantal schepen, als loggers, hoekers en bomschuiten, dat dit jaar van de reedcrijen in Nederland bestemd is voor de haringvisscherjjbedraagt 391, als: van Vlaardingen 63, Maassluis 43, 'sGravcnhage 7, Scheveniugen 201, de Rijp 1, Amsterdam 3, Zwartewaal 1 llarlingen 1, Katwijk 59, Noordwijk 12. Daaronder zijn een ijzeren sloom- schroeflogger met stoomspil, reeder J. lloogerwerff Lz.kapitein Machiel Quakkelstein, en 10 loggers met stoomspil, van Vlaardingen; 8 loggers met stoomspil, van Maassluis. Het aantal schepen, dat met ieder jaar voor de haringvisscherjj toeneemt, bedroeg in 1877 356; de eerste haringjager ver trok toen op 22 Junij. De heer m'. J. L. de Bruyn Kops, lid van de tweede kamer, Associé Etranger der «Sociélé des Institutions de Prévoyauce" te Parijs, is aange wezen ont dc Nederlandsche regering te vertegenwoordigen bij het op 1° Julij aansl. aldaar te openen «Congrès scieutifique international des Institu tions de Prévoyance". Tot vertegenwoordigers van de Nederlandsche regering op het congres voor hel vraagstuk betrellende de vermindering der misdrijven, te Stockholm, zijn benoemd de heeren: J. A. II. Netscher, te 'sHage; jhr. m'. B. J. Ploos van Amstcl, te Amsterdam, en mr. M. S. Pols, te Utrecht. Het stoomschip Atjeh, kommandant kapitein ter zee Bunnik, heeft 11. Zondag, even builen het Engelsche kanaal onder zeil zijnde, den voor marssteng gebroken, die in zijn val den grootmarssteng medesleepte. Het gebeurde onmiddellijk na de voorlezing van het gebed, zoodal het grootste deel der equipage beneden was. Men seint aan de N. R. C. uit Parijs: De eerste uilvoering van het Nedcrlandsch orchest, onder directie van den heer Coenen, is uitstekend afgcloopen. Ten gevolge van ongenoegzame publiciteit was de opkomst ge ring. Het aanwezige publiek was opgetogen. Gedurende de Pinksterdagen zijn langs den Rijnspoorweg 25000 reizi gers in verschillende rigtingen vervoerd. Op 9 en 10 Junij zijn van Amsterdam 4500 reizigers over den spoorweg naar Haarlem vervoerd. Over de Amsterdamsche tramwegen zjjn op die dagin 71000 personen vervoerd. Te Gouderak is de dienstbode van een landbouwer in hechtenis geno men, als verdacht het kind, waarvan zij heimelijk bevallen is, verduisterd te bel.ben. liet gereg'shof te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van A. Fens, die in de vorige weck tereal stond wegens moed willigen doodslaggepleegd in de kraamiurigiing Ie Amsterdam, op zijne echlge- noote. Het bof heeft als bewezen aangenomen, dat hij aldaar moedwillig die vrouw eenc verwonding heeft loegehragi. Vermits echter de geboorde deskundigen verschilden omtrent de vraag: of de roos, waaraan zij vier dagen later, na hare bevalling is overleden, bet gevolg is geweest van die verwonding, oordeelde bet hol den moedwilligen doodslag niet wettig be wezen. De beschuldigde werd dus schuldig verklaard aan moedwillige verwonding en deswege veroordeeld tot cene gevangenisstraf van 2 jaren en erne geldboete van f 100. Uit Nieuwe Niedorp meldt men van 10 Junij aan de N. R. C.: In den afgcloopen nacht is alhier eene echt barbaarsche daad bedreven. Een der beste runderen van den veehouder A. Strijbis is door eene menigte mes steken zoo jammerlijk verwond, dat de eigenaar het beest heden ochtend dood op het land vond. Of die daad uit wraakzucht, dan wel uit louter baldadigheid van eeu of meer beschonken kermisgasten gepleegd is, ligt nog iu het duister. Terwijl- eergisteren ochtend te Deventer de infanterie op de stadsweide aan het exerceren was, reed daar een stadsarbeider met paard en kar voorbij Het paard schrikte, met het ongelukkig gevolg dat de man van de kar viel, overreden werd en op de plaats dood bleef. Naar men uit Leeuwarden meldt maakt de tentoonstelling van voor werpen van vrouwelijke nijverheid en kunst op den bezoeker een zeer goeden indruk. Met den verkoop gaat het boven verwachting, ook wat de schilderijen betreft, waarvan enkele reeds tot hoogc prijzen zijn verkocht. Het bestuur en de dames van orde kwijten zich zeer goed van hare taak. Het bedienden-personeel bestaat mede geheel uit vrouwen. Uit Leeuwarden wordt nog gemeld dat de beruchte Jut gisteren aldaar in bet tuchthuis is overleden. Te Zuidwoldc is in den nacht tusschen Zaturdag cn Zondag de blik sem geslagen in de woning van K. Jonkman, mei het gevolg dat zij met den gehcelen inboedel door de vlammen werd verteerd. Met veel moeite en groot levensgevaar heeft de man zijn ouden schoonvader uit het huis gehaald. Ook heeft hij nog de levende have gered. lil het Verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1877, door burg. en weth. aan den gemeenteraad aangeboden, wordt als cijfer der bevolking op 31 Dec. 1877 opgegeven 40977. t. vv. 19410 mannen en 21567 vrouwen, met inbegrip van 299 mannen en 50 vrouwen behoo- rende tot de landmagl en 1 gevangene, zoodal de bevolking in het jaar 1877 is verminderd met 321 zielen. Die vermindering van hel bevolkings cijfer is hoofdzakelijk een gevolg van het kon. besluit van 23 Sept. 1877, tol regeling en inschrijving in registers van personen, zamen wonende in gebouwen of schepenonder bestuur of toezigl van het openbaar gezag en de daaromtrent gegeven voorschriften, krachtens welke de militieplig- tigen, die tot het garnizoen behooren, geacht worden ingezetenen te zijn van de gemeente, waarvoor zij in dienst zjjn gesteld. Voorts zijn vele inge zetenen, hoofdzakelijk behoorende tot de arbeidende klasse, in het vorige jaar verhuisd naar de Singels en den Zoeterwoudschen straatweg, onder het gebied der omliggende gemeenten. Het getal kiezers bedraagt: voor de tweede kamer 1118, voor de provin ciale staten 1116, voor den gemeenteraad 1668. Betredende het archief der gemeente wordt medegedeeld dat is aangekocht een groot koperen zegel, in welks schild zich een groote sleutel bevindt en daarboven twee kleine gekruiste sleutels met het opschrift: Sigillum maius Intro ibique. Na onderzoek is men tot de overtuiging gekomen dal het geen stadszegel is geweest, maar tot eene of andere vereeniging heeft behoord. Het zegel is thans iu het stedelijk museum geplaatst. Ook zijn aangekocht de werken van de hh. Immerzeel en Kramm over de Hol- landsche en Vlaamschc schilders. Onder de vele onderzoekingendie plaats hebben gehad, behooren: 1'. die van de eerste vestiging der Franschc of Waalsche gemeente te Leiden, 1581, onder den hoogleeraar Lambertus Daneau en in diens verdere handelingen te Leiden 2°. onderzoek naar de Fransche vlugtelingendie zich te Leiden hebben gevestigd na de herroeping van het Edict van Nantes in 1685 en eenige bij die gelegenheid overgekomen predikanten; 3\ onderzoek naar den schilder Quirijn Gerritsz. Brekelen- kamp, van wien, behalve zijne schilderstukken, weinig bekend was; 4». onderzoek naar de plaatdrukkers en graveurs Pieter en Abraham de Mare en hun geslacht van 1671—1770; 5°. onderzoek naar het geslacht en het wapen van den Leidschen burgemeester mr. Dirk Dirksz. de Raet, ridder baronet, overleden in 1759. 's GRAVENHAGE, 13 Junij. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding der bemanning van het Nederl. galjootschip Christina Martha, in Maart 1876 in de Noordzee verongelukt, aan W. G. Thompson, gezagvoer der van het smakschip Excelsior n\ 258 van Ramsgate, toegekend de zilveren medaille voor mënschlievend hulpbetoon, met loffelijk getuigschrift, alsmede eene gratificatie van /60. Voorts is aan dc nagelalen betrekkingen van T. Humphries, die bij de poging om het verlaten schip te redden verdronk, ƒ60 toegekend; aan de weduwe van G. Parncll, dien hetzelfde •lot trof, ƒ120; aan J. Pine en aan R. Bines ieder /30 cn aan W. Morti mer, eigenaar van de Excelsior, als vergoeding van schade door de redding veroorzaakt, ƒ144. -- Door Z. M. is aan den Oost-Indischen ambtenaar W. J. M. Michielsen, controleur 1' kl. bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, vergunning verleend tot hel aannemen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. - Bij de lopographische inrigling zijn benoemd: tot commies, de adjunct commies bij die inrigling D. Heyse; tol eersten klerk de twéede klerken bij die iurisling T. W. van Huut en W. van Es; lol tweeden klerk, de tijdelijke geëmployeerden bij die inrigling H. den Hertog en H. Guichard. Aan den kapitein, magazijnmeester der artillerie W. 11. I!. Paravicini di Capelli. den 1'° luit. der artillerie F. E. A. baron van Ittersum, den l™ luit der infanterie J. G. van Sandick en den len luit. der infanterie F. J. Raebel, thans op non activiteitis pensioen toegekend, wat den tweeden bctrell onder loekening van den rang van kapitein. Aan den met verlof hier Ie lande aanwezigen officier van gezondheid 2' kl. van hel leger in Nederl. Indië G. II. Klosscr is. wegens ongeschikt heid tot het gaan hervatten van de werkelijke dienst ten gevolge van ligchaamsgebrekeneervol ontslag verleend uit dc militaire dienst. De verjaardag van Z. K. II. prins Hendrik werd lieden alhier met bij zondere ingenomenheid herdacht. De vlaggentooi der straten leverde een vernieuwd bewijs van de gehechtheid der residentie-bewoners aan den be minden vorst, wiens aanstaande huwelijksverbindtenis met zooveel vreugde is begroet. De parade van hel garnizoen is, uithoofde van het regenachtige weder, niet doorgegaan. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aansl. geen gehoor vei leenen De afdeelingen van de tweede kamer hebben zich lieden bezig gehou den met het onderzoek van verschillende wets ontwerpen. ENG ELAN». LONDEN, 12 Junij. Dc heer Mac Gahan, een der oorlogs-correspondcnten van de Uaily News. overleed dezer dagen Ie Konslantinopel aan typhus. Hij diende eerst den New-York-Herald bij den Fransch-Duilschen oorlog en in het leger van Don Carlos. Daarna verwierf hij, als reiziger en schrijver, zich naam door zijn avontuurlijken logt met de Russen naar Khiva. Later maakte hij de reis van de Pandora naar de Poolzee mee. Ook was hij het die, als correspondent van de Daily News, het eerst de Bulgaarsche gruwelen aan hel licht bragl.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2