De ministers van jnstitie, van oorlog en van marine zullen in deze week geen gehoor verleenen. Zaturdag, den laalsten dag van liet scliietconcours der verceniging «Granje-Nassaunamen nog vele uitmuntende schutters aan den wedstrijd op alle banen deel. Ten ruim vijf ure was het concours geëindigd. Ofschoon de officiële uitslag eerst later zal worden bekend gemaakt, kan thans wor den gemeld dat de kristallen bokaal op zilveren voet en met een zilveren deksel, uitgeloofd door Z. K. H. prins Frederik, werd behaald door den heer J. Niekerk, lid van «de Zwij^r" te Utrecht; de zilveren bokaal, uit geloofd door Z. K. 11. prins Hendrik, door den heer Oosterhout, lid der verceniging van onderofficieren en korporaals van het reg. dd. schutterij te ltottcrdam, en een zilveren trekpot met melkkan en suikervaasje op zilve ren voet, door den heer mr. J. Jochems uitgeloofd, door den heer J. van Mens, te Rotterdam. xVan den adjudant-kapelmeester van het corps kon. slafmuziekanten, den heer J. A. Völlmar, is Zaturdag, den dag waarop hij 36 jaren gele den als stafmuziekant in dienst trad bij hel corps, waaraan hij, naast den begaafden Dunkier, al zijn krachten steeds wijdde, door den heer Dunkier, in tegenwoordigheid van en namens het geheele muziekcorps, onder een even hartelijke als vlcijende toespraak een prachtig geschenk aangeboden; een sierlijk rood fluweelen salon-ameublement, waarvan de armstoel is ver sierd met de attributen van de kon. kapel. De officieren van het reg. grenadiers en jagers vereerden hem eveneens een blijvend aandenken aan het feest van dezen dag: een smaakvol bewerkt en kostbaar zilveren inkt- stelterwijl hem van de zijde des ministers van oorlog, door den komman- dant van het regiment, een extra-gratificatie, behalve de gewone aan de 36-jarige medaille, die hem eerlang zal worden uitgereikt, verbonden, werd overhandigd. Commissarissen der Witte Sociëteit boden bem in eene fraaije portefeuille een geschenk aan als teeken van de achting, welke hij zich ook in dezen kring heeft verworven. -- Gedurende de beide Pinksterdagen werd de residentie wederom door een builcngewonen toevloed van personen uit omliggende plaatsen en ver schillende steden des lands bezocht. De uiispanningsplaalsen en de schoone wandelwegen wemelden van bezoekers en de toeloop naar het sedert het vorig saizoen in zeer veel opzigten verfraaide en uitgebreide Scheveningen, vooral gedurende de muziekuitvoeringen op het terras van het badhuis, was zeer groot. Ook de vervoermiddelen breiden zich uit. Langs het grootste gedeelte in de stad en van den ouden weg is thans dubbel spoor voor de tramway gelegd, doch het gemis van die tweede baan langs het geheele traject een maatregel overigens in het belang der veiligheid geboden veroorzaakte aanvankelijk hier en daar oponthoud en verwarring, olschoon de directie zooveel mogelijk had getracht daartegen te waken. Eenig be langrijk ongeval is gelukkig bij zooveel verkeer niet te vermelden. Op de tentoonstelling in de teeken-akademie zijn dezer dagen weder twee schilderijen gekochtt. w.n". 53 van G. J. Bos tc Leiden «de Bees tenmarkt" en n". 313 «de haven van Ostende" van Auguste Musin te Brussel. beurs speculeerde en bij wien hij als waarborg een polis van 1874, groot 10000 dollars, van een Amerikaansche levensverzekering-maatschappij had gedeponeerdwaarvan hij bij nader onderzoek slechts eenmaal de premie had betaald. Deze waarborg was niets waard. ENG EL. AND. LONDEN, 10 Junij. In hel lagerhuis heelt de heer Ashley nog aangekondigd, dat hij na liet Pinkster-reces een adres zal indienen, waarbij de regering wordt ver- j zocht, aan haar vertegenwoordigers op het congres te bevelen, dat zij van de mogendheden een verklaring moeten verlangen, welke als bekrachtiging j kan beschouwd worden van de verklaring van de congressen te Weenen en Verona, welke zegt, dat de slavernij strijdig is met de beschaving en dat dus elke mogendheid, die de slavernij in stand houdt, niet met andere i mogendheden gelijk gesteld kan worden. Vrijdag II., ten elf uur des voormiddags, deed in de nabijheid van Wigan een schok de aarde dreunen. In de Wood Pit, te Haydock, had eene ontploffing plaats gehad, de noodlottigsledie sinds 1866 hier te lande plaats bad; want 230 mannen verloren door haar het leven. De mijn was j tien m nuten te voren onderzocht en veilig verklaard; en daar het gebruik van buskruid of dynamiet er in verboden was, zoo valt de oorzaak van de ramp moegelijk te gissen. Er waren twee schachten: de Ravenshead en de Florida. In de eerste was een twintigtal personen aan het werk; dezen zijn gered. Maar van de 230, die in de andere schacht waren af gedaald, heeft er. zoo moet men vreezen, geen enkele het leven afgebragt. -- liet volgende telegram uit New-York is te Londen aan het bureau van de New-York-Uerald ontvangen; Lage barometerstand vergezeld van regen en hevige Z. O. tot Z. VV. winden kunnen omstreeks den 12den op de Noord-Brilsche en Noordsche kusten verwacht worden. Ook kan men storm achtig weder beoosten 50° W. L. op den Atlantische Oceaan verwachten. F K A N K R IJ K. In den senaat rigtte Zaturdag II. de heer Delsol eene interpellatie tot - de regering omtrent het uitschrijven der verkiezingen tot vernieuwing van een derde der senatoren. Hij vroeg: Kan het uitvoerend gezag het voorbe reidend verkeizingswerk in gang zetten voordat de drie jaren ten einde zijn? Hij meende van neen. Van den dag dat hel verkiezingswerk is be gonnen, is hel mandaat der aftredende senatoren van zelf geëindigd. De regering kon dus, zijns inziens, dit jaar de gemeenteraden niet bijeenroepen tot verkiezing van geinagtigden iu het kiescollege voor den senaat. Hjj verzocht dus de quaestie der verkiezingen voor den senaat gedurende de af wezigheid van den senaat onbeslist te laten. De termen, waarin de heer Delsol zijne interpellatie heeft ingekleed, zeide de minister-president, maakt mijne taak eenigzins moeijelijk. Hij vindt de bepaling der constitutionele wet heel duidelgk. Ik ook; ik vat die echter anders op dan hg. Toch heeft hij op eene leemte gewezen, en die leemte kan eerst na 1880 aange vuld worden. Om nu neer te komen op het eigenlijke punt, verklaar ik dat de regering nog niet het tijdstip heelt bepaald, waarop de gemeente raden geroepen zullen worden tot het kiezen van gemagligden in het kies- collegie. De regering kan zich voor het overige lot niets verbinden. Maar zij zal blijven binnen de perken der wet. Dit verzeker ik. Na eenig debat werd de eenvoudige orde van den dag aangenomen. Bij de daarop gevolgde behandeling van het crediet van 500,000 Ir. voor openbare leesten bij gelegenheid van de tentoonstelling, dat werd goedge keurd. was de beraadslaging vrij stormachtig. Sommige leden wierpen elkander de leelijkste beschuldigingen naar het hoofd. Het gerucht, dat le Pays werd vervolgd, omdat hij getracht heeft te bewijzen, dat de republikeinen Nobiling tot den moordaanslag hebben aan gezetheeft zich bevestigd. Het blad is zelfs zoover gegaan, te beweren, dat het rcpnblikeinsch gouvernement een deel der schuld van den op den keizer van Duitschland gepleegden aanslag draagt. Wijlen den maarschalk Baraguay d'Hilliers heeft een legaat van 20000 frs rente vermaakt ten behoeve van de onderofficieren van het leger. De kardinaal-aartsbisschop van Ronaan, mgr. de Bonnechose, heeft de geloovigen in zijn diocese aangespoord tot hel bijeenbrengen van geld voor hel oprigten van een standbeeld ter eere van Jeanne d'Arc te Rouaan. Dat standbeeld moet strekken om den hoon uil te wisschen, die dezer da gen der nagedachtenis van de Christelijke heldin is aangedaan, en om in het opkomend geslacht hel geloot en de vaderlandsliefde, die in gevaar ge- bragt zijn door de materialistische begrippen en hel hedendaagse!) cosmo- politisme, aan te kweeken. De geschiedenis van den hoed, die in de vorige week in de Seine woei, was nog niet ten einde. De hoed is naar boven gehaald. De vreemdeling, die den hoed verloren had, heeft 500 fr. uitgeloofd aan hem, die hem zijn hoofddeksel terugbezorgde. Verscheidene duikers zijn hierop te water ge gaan. Een hunner is het gelukt den hoed naar boven te brengen. De bank- billet ten zijn ongeschonden gebleven. DUITbCIl LAND. Het bulletin Zondag morgen verschenen; luidde als volgt: Na een ongestoord rusiigen nacht is Z. M. toestand algemeen bevredigend. Ofschoon het gevoel van matheid aanhoudt kan Z. M. zich veel beter bewegen. De zwelling in den regter voorarm is weder verminderd; aanraking blijft echter nog hinderlijk. Geen koorts. Eetlust nog gering. Van heden al worden dagelijks nog slechts twee bulletins uitgegeven Het bulletin van Zondag avond half negen luidde als volgtDe keizer heeft heden drie uren in een leuningstoel gezeten, waardoor Z. M. zich aan merkelijk frisscher gevoelt. De eetlust is eeuitzins toegenomen. De keizerin heeft 10C0 th. geschonken ten behoeve der nagelaten be trekkingen van de omgekomenen op der Grosse Aurfurst. De ontbinding van den rijksraad wordt vrij algemeen afgekeurd. De Jiöln. Zeitung schrijlt: Wil men de socialisten alleen met de wapenen des geestes bestrijden dan zullen zij ons leregt uitlagchen. Geweld is de eenige taal, die zij verstaan; wie hel terrorisme anders dan met ter rorisme bestrijdtgeeft zich weerloos over. Minstens tien jaren lang moef het socialisme verstikt worden en daarvoor kan het onlangs verschenen et), even spoedig verdwenen wetje niets baten; daarvoor moet de regering dic tatoriale magt ontvangen. Zoo te Berlijn als elders zijn in hel geheel tusschen 40 en 50 personen in hechtenis genomen, die hun leedwezen over het mislukken van Nobiling's aanslag betuigd hadden. Ook na Ilüdcls aanslag lieten zich enkele personen in dieu zin uit en van dezen zijn reeds eenige veroordeeld, waaronder zelfs tot 2 ol 3 jaren gevangenisstraf. Uit Halle wordt aan de itlagdeu. Zeil. gemeld, dal Nobiling's jongste broeder, landhuishoudkundige bjj Salzmiiude, in hechtenis is genomen. Voorts zijn er tc Berlijn eenige studenten aangehouden, onder verdenking van met Nobiling in geheime betrekking te hebben gestaan. Weder hebben eenige personen brieven ontvangen, waarin zij met een moordaanslag worden be dreigd. Al die brieven zijn den regter van instructie in handen gesleld. 115 U 8 Ij A IV Het regeringsblad deelt een keiz. besluit mede. waarbij hel aantal dicnstpligtigen, ter aanvulling van leger en vloot, voer dit jaar op 218,000 wordt vastgesteld. BUITEt\LANDSCIIli BEHIGTHN. BELG IE. De Etoile meldt het volgende: Een Duitscher, Weidner genaamd, woonde sedert eenige maanden in een der voornaamste hotels van Brussel. Verleden Vrijdag vroeg hij aan zijn vrouw al het geld dat zij bezat, onge veer 400 fr hetwelk hij, zooals hij zeide, voor zijn zaken noodig had. Weinig lijd daarna bragt een commissionair aan den eigenaar van het hotel een brief, waarin Weidner hein beriglte. da' hij niet meer zou terug komen en hem verzocht voor zijn vrouw en kinderen te zorgen. De ver bazing van den hotelhouder was groot, daar Weidner hem geregeld betaald had, ia de beste harmouie met zijn vrouw leefde en zeer veel van zijn kin deren hield. Denzelfden dag werd het raadsel opgelost. Weidner was nl. door den wisselagent Manhcim belast geworden met zekere beurszaken, en moest hem daarvoor eene som van 80000 fr. ter hand stellen, die hij ook had ontvangen; maar waarvan hij hem geen cent had uitgekeerd. Alle nasporingen zijn tot nu toe vergeefsch geweest. Volgens nadere bcriglcn was deze opligler geen onbekende aan de beurs, daar hij vroeger vennoot was van het huis Gebr. Meijer te Brussel, dat eenige jaren geleden geliquideerd had. Eenige weken geleden, vertoonde hij zich weder aan de beurs, daar hij iri kennis gekomen was met Man hcim, een vroegeren bediende van het huis Gebr. Meijer, die op zijn beurt in de rue de Madeleine een wisselbureau had opgerigt, voor wien hij op de

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2