LEID8C11E COURANT* ZATURDAG 8 JUNIJ K°. 134. STA DS-BER ICilTEN BINN EN L A N BSC 11E BEBIGTEN De Lout ant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslat) der Handelingen van den (iemeeuteiaud 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.90 's jaars, builen de expeditiekoslm. Afzonderlijke nummers der Courant zijn vnkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverieniiëit is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van het Pinksterfeest zal Maandag avond gecne Courant worden uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter vol doening aan art. 228 der Wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n". 85), dat alle pretensiën over liet jaar 1877, ten laste der gemeente, vóór ol op den laaisten Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dal de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 17 April 1878. V. d. BRANDELER, Burgemeester. E KIST, Secretaris. LEIDEN, 7 Junij. Bij hel dep. van bnitenlandsche zaken is van den waarnemenden con sul der Nederlanden te Pinang ontvangen een telegram dd. 5 dezer van den volgenden inhoud: Passagiers Voorwaarts heden per Madura vertrokken. Op de voordragl ter benoeming van een leeraar in de wiskunde, scheikunde en natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Rotterdam zijn geplaatst de hh. d'. J. 11. Jennes, te Leiden, en P. G. Beukers, te Enkhuizen. Het bataillon mineurs en sapprurs zal tot het houden van practische oefeningen van 13 Jttlij tot 31 Augustus a. s. op de legerplaats te Zeist kamperen. Een detachement van dat corps blijft in het garnizoen achter. Tot het in gereedheid brengen van het kamp, zal een detachement van genoemd bataillon den 24"° Junjj a. s. naar de legerplaats vertrekken. De 66" algemeene vergadering der vereeniging van en voor Nederland- sche industriëlen, onder voorzitterschap van den heer A. II. Eigeman, II. Woensdag te 's Hage gehouden, was in de eerste plaats gewijd aan dis cussie over ceuigc onderwerpen in het verslag van den secretaris behandeld, als: (i. de op te rigten kweekschool voor machinisten, die de vereeniging, vooral na de nu bekomen mededeclingcn omtrent de bedoelingen der com missie, onverdeeld met belangstelling tegemoet zietb. de Parijsche tentoon stelling, die, volgens het verslag, in haar geheel al wat vroeger van dien aard gezien werdverre achter zich laatdoelt wat de Ncderlandsche af- deeling, inzonderheid wat de eigenlijke indtts'ric betreft, een tretirigen in druk maakt ten gevolge van de geringe zorg en orde aan tie plaatsing der voorwerpen besteed; de prachtigste zaken zijn achterafgezet, met uitzonde ring van de keurige expositie der Schiedamsche stearine-fabriek Apollo, en de vcrlooningen van Neèrlands grootheidin de productie van gedistil leerd; en c. de bevordering van cenc krachtige uitbreiding onzer nationale steenkolen-industrie. Met ingenomenheid werd aangehoord het rapport van het bewind omtrent het kanaal-project Kocchlin ter verbinding van Amster dam met Rotterdam en aan het hewind opgedragen, in overleg met den reeds gcraadpleegden deskundige, hieraan verder te doen wat in het belang dei- zaak dienstig zou blijken, (lok werd in ontvangst genomen een uitvoerig rapport met concept-statuten voor eene aan de vereeniging t< e te voegen nieuwe afdeeling, uitsluitend voor gebruikers van stoomwerktuigen; de be handeling daarvan echter is uitgesteld tot de algemeene vergadering, om den nog beschikbaren lijd geheel te kunnen besteden aan de behandeling van het voorstel Boden betrcflende den suiker-accijns. Na gedaehtenwisseling besloot de vergadering het voorstel onder eenige reserves te ondersteunen, De te Amsterdam gehouden vergadering der Remonstrantsche broeder schap heelt de op te rigten Remonstrantsche gemeente te Groningen als zelfstandige gemeente der broederschap erkend en o. a besloten tot het tractement van den te beroepen predikant jaarlijks 600 bij te dragen, voorloopig voor vijf jaren. Door den gemeenteraad van Rotterdam is aangenomen het voorsiel van burg. en wctli. om voor den aanleg en de exploitatie van tramwegen aldaar de concessie te verleenen aan de hoogste biedersde hh. Derviett Gttillaumeron O te Parijs en Eduard Orlet te Brussel, voor 101.000. Te Zevenhuizen is in den nacht van Woensdag op Donderdag het huis en den inboedel van den winkelier de Jong, benevens een daarnevens gele gen huis, een prooi der vlammen geworden. In de zitting van hel geregtshof te Amsterdam van gisteren heeft het openb. ministerie, bij monde van den advocaat-generaal mr. Op ten Noort, 20 jaren tuchthuisstraf geeischt tegen A. Fens, beschuldigd van den moed- willigen doodslag, gepleegd in het Binnengasthuis op zijn echtgenoote. Niettegenstaande de onlkenlenis van den beschuldigde, achtte spreker diens schuld bewezen en hield hij de qualificalie, door hem aan de misdaad gege venvol. De verdediger. mr. K. Hazelhoff, bestreed vooral de qualificatie, den beschuldigde kon slechts ten laste gelegd worden doodslag door onvoor- zigtigheid, hij concludeerde tot vrijspraak. Subsidiair vroeg hjj verminde ring van straf, op grond dat hier zeer begrijpelijke jaloezie in het spel was, jaloezie, zoo natuurlijk bij een man van zijn leeftijd (54 jaren), ge huwd met een jonge vrouw. Na re- en dupliek bepaalde het hof de uit spraak op 12 Junij e. k. Te Amsterdam is het 1500 kilo zware gewigt van het toren- en slag uurwerk van het Paleis eergisteren middag eensklaps naar beneden gevallen. Die val heeft echter aan de bovenverdieping van het Paleis geen schade toegebragt. In de diamantslijperij van den heer Coster aldaar is door een ongelukkig toeval de vrouw van den portier met haar kleed in de machine verward geraakt en zoodanig verwond dat zij spoedig is bezweken. Door het plot seling doen stilstaan der machine is deze onklaar geraakt. Gisteren in den vroegen ochtend werd aldaar een in bewusteloozeu toe stand verkeerend oud man door de policie, die hem met veel moeite van verdrinking had gered, in het Binnengasthuis gebragt. Toen men de levens geesten van den man weder in zooverre had opgewekt, dat hij zich ver staanbaar kon maken, was zyn eerste bede om een stuk brood. De brievenbesteller uit Utrecht, die zich eenige maanden geleden schul dig maakte aan het openen van brieven en het zich toeeigenen van geldswaarden, in aan zijne zorg toevertrouwde brieven, is bij arrest van hel geregtshof te Amsterdam van den 4J dezer veroordeeld tot 2 jaren cellulaire gevan genisstraf. Nabij Voorthuizen is een 81-jarig man dood op den weg gevonden. Hij was kort te voren uit het gesticht te Ommerschans ontslagen. Uit Louteren meldt men aan de /V. (7.: Dingsdag middag om streeks 5 uur heeft ecu w indhoos in de buurtschappen Neder- en üverwoudt verscheidene zware hoornen ontworteld ol geknakt ett enkele gebouwen min of meer beschadigd. Een botboer, die zich op den grintweg bevond, werd met kruiwagen en leege manden aan den overkant van den weg in een sloot geworpenen op eenigeii afstand vandaar werd een landbouwer met paard en kar mede in de sloot geworpen. De hoos bewoog zich vrij lang zaam van Int Westen naar het Oosten. Verscheidene bewoners vlugtteu b(j de nadering, door het geweldig gesuis verschrikt, uit hunne woningen. Tegelijkertijd vul op een half uur afstands een zware regen. Dingsdag avond ontlastte zich over Ommerschans en omstreken een zwaar on weder, vergezeld van vreeseljjke regen- en hagclbuijen. De liagel- sieenen waren vooral ouder Balkbrug van ongekende grootte en velen hadden een zwaarte van 5 gram. Aan de te veld slaande gewassen is, voor zoover de hui strekte, zeer belangrijke verwoesting aangerigt eu de schade zal aanzienlijk zjjn. Ook de vruchtbooinen hebben veel geleden. Te Sleeuw ijk kwam Woensdag namiddag het geregt uit Ileerenveen om onderzoek te doen naar den toestand eener gehuwde vrouwin hel Eesveensche <eld, gem. Steenwjjkcrwold, wonende, aan wie jl. Maandag morgen vroeg door haren man H. Schipper, arbeider, met wien zij pas 6 weken getrouwd was, met een scherp mes een greote, hoewel niet doodelijke snede voor aan den hals moet zjjn toegebragt. De verdachte is, na verhoor, geboeid naar Ileerenveen vervoerd. Men meldt uit Meppel: In spijt van het scherp toezigl, van de vele bekeuringen en vonnissenschijnen invoerders »an bedorven vleesch het nog maar niet op te geven, zoolang er nog veehouders gevonden worden, die bereid zijn om, voor een kwartje of twee. krengen te vetkoopen. Zondag morgen, om 10% ure, dreef zekere E. de brutaliteit zoo ver, dat hij zich niet ontzag om niet een kar, beladen met walgiljjk en stinkend rundvleesch, onze plaats te komen binnenrijdendenkelijk bestemd voor de fabricage van worst, voor Holland Gelukkig viel alles in handen van de policie. Door de maréchausces te Beek. in Lintburg, is een persoon aange-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1