HUÏTYNLAiNI)SCIIBK 1UCTKN vorderden toestand van zwangerschap, en hare bevalling is, na de verwon ding. vervroegd en zij den 4den Dec. overleden. Bij zijn verhoor ontkende de beschuldigde echter dat hij de wond had loegebragt; hij had wel in de wachtkamer een woordenwisseling met haar gehad, maar begrijpt niet, hoe zij aan de wond is gekomen, die zij vermoedelijk zich zelf heeft loe gebragt. De dienstbode K.met hel toezigt aldaar belast verklaarde o. a. dat de verslagen vrouw zeer we! was, toen zij in de wachtkamer ging, waar zij ccnigen tijd geheel alleen met den beschuldigde is geweest. Een oogenblik daarna, terwijl zij in den gang was, hoorde zij gillen. Daarop af gaande, hoorde zij de beschuldigde tegen zijne vrouw zeggen: «daar sslag, daar heb je wat." Daarop kwam de vrouw uil de wachtkamer, met de hand aan haar hals. waar zij hevig bloedde; zij riep toen: «wat slaat mijn man mij." Zij zag de beschuldigde zeer bedaard wegloopen, met de handen in zijn zak. Den vnrigen dag was hij voorbij de kraamiurigting gegaan en had hij de vuist gebald tegen zijn daar aanwezige vrouw. Vol gens eenige getuigen, had hij gedurende zijn kortstondig huwelijk met die vrouw haar voortdurend mishandeld. Zij zou o. a. eens aan een naaister, hij wie zij vluglle, gezegd hebben dat zij het bij haar man niet langer kon uithouden, daar hij haar naar het leven stond en mishandelde, vooral als z(j in bed waren, en haar eens toevoegde, dat hij haar zou slagten als een kali en het hart van het kind opvreten. Dat zjj herhaaldelijk door den man geslagen en getrapt werdwas door andere getuigen gezien. Men had haar wel eens «genade" hooren roepen. Gedurende de 8 maanden van haar huwelijk had, volgens zeggen dier vrouw aan enkele getuigende man altijd met een mes bij haar geslapen en had zjj in voortdurende angst voor haar leven geleefd Een ingezetene van Wommel is dezer dagen door i!e regtbank le Leeu warden wegens mishandeling van zijn zoonveroordeeld tol drie maanden cellulaire gevangenisstraf. Tc Leeuwarden is Dingsdag II. de tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid en kunstdoor vrouwen vervaardigdgeopend. De verwachting is overtroffen. Omstreeks 3000 inzendingen uit alle streken van Nederland en ook uit hel buitenland bewijzen, wat ook de vrouw vermag op het gebied van nijverheid en kunst. De opening had op feestelijke wijze plaats. De presidente, mevr. tt. Menalda Ilarmens, hield eene toespraak en werd beantwoord door den commissaris des konings en den burgemeester. Blijkens de memorie van beantwoording op het verslag der tweede kamer betreffende het wels-ontwerp tot regeling van het lager onderwijs brengt de minister in het oorspronkelijk ontwerp slechts luttele veranderingen, mecrendeels van redactie. Bij aanneming dezer wet is de minister voor nemens voor te stellen alle examens in vreemde talen op te dragen aan de commission van middelbaar onderwijs. Wettelijke regeling der bewaarscho len zal in registreekseh verband tot die van het lager onderwijs behooren te staan, doch formeel van deze streng moeten worden afgescheiden gehou den. Bij de tegenkanting die de leerpligt nog ondervindt en vooral bij de onvoldoendheid aan onderwjjzers en gebouwen is aan invoering van den leer pligt nog niet te denken. De kosten dezer wet voor den staat raamt de minister op 2% millioen dade lijk en 4 millioen gaandeweg jaarlijks. Deze uitgaven zullen tot de gewone behooren en dus uit de gewone middelen moeten worden bestreden. Bij zondere ontvangsten kunnen daarvoor niet worden aangewezen. Men mag zich vleijen dat de jaarljjksche hoogere opbrengst onzer belastingen met deze uitzetting van uitgaven gelijken tred zal houden. Zoo noodig zullen nieuwe bronnen van ontvangst moeten worden geopend. Het financieel be zwaar mag in elk geval hier niet alles beheerschen. De regering heeft de vaste overturning dal zij niet meer vraagt dan het onvermijdelijke, zal aan het voorschrift van art. 194 der Grondwet, dat overal van overheidswege voldoend onderwijs behoort te worden gegeven, niet worden te kort gedaan. Voor liet denkbeeld al de kosten aan het openbaar lager onderwijs ten laste der schatkist te brengen, valt in het afgetrokkenc veel le zeggen, doch het zou gepaard moeten gaan met het terugnemen van de uiikeering der 4/5 van het personeel aan de gemeenten. Zoodanige maatregel, toege past builen verband met eene algemeene herziening van het gemeente- en rijksbelastingstelsel. zou de financiële huishouding onzer gemeenten, thans geheel op die uiikeering geschoeid in schromelijke verwarring brengen. Dit maakt voor het oogenblik het gemengde stelsel lot hel eenig uitvoerlijke. Wat betreft de kweckelingen houdt de regering vast aan deze twee zaken geen zelfstandig onderwijs mag worden toevertrouwd aan een onbevoegde, en de kweekeling mag niet worden geweerd, zoolang men hem ter aan vulling en versterking van het op andere wijze gevormd personeel niet missen kan. Wat bij wel en wat hij niet doen mag. behoort in hel school reglement, niet in de wet te huis Maar de regering komt te gemoet aan den wensch, om ook vrouwen niet beneden 18 jaar tot het examen toe te laten en bij de toelating van kweekelingen het schoolloezigt te betrekken. Art 24 is omgewerkt en bepaalt nu, dat het hoofd der school wordt bijgestaan door minstens 1 onderwijzer, als er meer dan 30 kinderen, zijn door 2 boven 70, 3 boven 120, 4 boven 170. Boven 200 moet er één onderwijzer op elk 40-tal kinderen zijn, en nog 1 meer voor een overschot boven 24. Zijn er meer dan 4 onderwijzers dan moeten 2 boven 8 minstens 3 23 jaar oud zijn en de hoofd-acte bezitten. Vak-onderwijzers worden bij dit artikel niet ntedegcrekcnd. Geen school mag zonder vergunning meer dan 400 kinderen tellen. De commissie van rapporteurs voor bovenbedoeld ontwerp is, na kennis genomen te hebben van de memorie van antwoord op het te dezer zake uiigebragt voorloopig verslag en van het bij die memorie gevoegd gewijzigd ontwerp, van oordeel, dat door deze gewisselde schrifturen de openbare be raadslaging over het voorstel genoegzaam is voorbereid. 's GRAVEN11AGE6 Jutiij. Tot notaris binnen hel arrond. Leeuwarden, ter standplaats Mctsla- wier, gemeente Oosldongeradeelis benoemd de lieer J. Feenstra, cand.- notaris aldaar, en aan den heer ut'. G. A. van Hamel is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als substituut-officier van justitie bij de arrond.-regt bank te Rotterdam. - Tot consul der Nederlanden te Nagasaki, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, is benoemd de heer A. Rcddelirn, aldaar. Dc kapitein-luit. ter zee E. F. llUnel von Cronenthall, laatst behoord hebbende tot de oefeningsdivisie le Curagaoen in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De tweede kamer is bijeengeroepen tegen 12 Junij's namiddags 3% ure. Voor het gereglshof alhier stonden heden teregl de gebroeders 11. A. en A. 11. T oud 24 en 17 jaren, schoenmakers te Rotterdam, die zich den 1"«» Maart jl wisten meester te maken van eene maand huishuur, ten bedrage van ƒ37 50, van mevr. de wed. H. aldaar, en zulks op eene door den oudsten geschreven en met den naam zijns vroegeren meesters, den koffijhuishouder N., onderteekende quitantie, aan wien mevr. H. de huishuur schuldig was De jongste werd als werktuig, om het geld te ontvangen, gebruikt en genoot nog geen gulden voor zijne moeite, terwijl de oudste verteringen maakte en het voornemen had zich als schoenmakersbaas neder le zettendaar hij zich reeds voor hel verkregen geld gereedschappen had aangeschaft De oudste, die vroeger, even als zijn broeder ook nu deed, volledig had bekend, ontkende thans zich aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Advocaat-generaal mr. van der Hoeven, die verbaasd was over de stoutheid van den 1'" besclt., om te ontkennen hetgeen hjj vroeger zelf had opgegeven, geloofde dal er groot verschil moest gemaakt worden tusschen de aan beiden op te leggen straf. Vooral moest z. i. in aanmerking komen, ten aanzien van den eerste, zijne vroe gere veroordeeling voor gelijk leit tot 3 jaren gevangenisstraf, ten opzigte van den tweede, diens berouwvolle bekentenis en de verleiding van zijn ouderen broeder. Daarom meende hij dat voor den eerste niet en voor den tweede wel verzachtende omstandigheden waren aan te nemen en eischte voor den oudste 6 jaren tuchthuisstraf en 2 boeten van ƒ50 en voor den jongste zes maanden gevangenisstraf en 1 boete van /50. De verdediger, m'. Kalffbepaalde zich er toe om voor den eersten besch. 's hofs clementie in te roepen, daar deze ook hem bedrogen had; terwijl mr. Hemmington, voor den tweeden besch. optredende, op de verleiding van zijn broeder wees, waardoor hij tot het plegen van het feil was gekomen en hoopte dat in ruime mate verzachtende omstandigheden zouden worden aangeno men. Het hof zal morgen in deze zaak uitspraak doen. Dc schietwedstrijd, door de vereeniging Oranje-Nassau uitgeschreven, werd gisteren voortgezet. De lust tot mededinging naar de 61 voor deze categorie uitgeloofde prijzen werd in hooge male opgewekt door den prijs^ die nog van Z. K. 11. prins Hendrik, beschermheer der vereeniging, was ingekomen. De prins looide een prachtige bokaal uit, geheel van zilver. Het deksel geeft het beeld van de Ncderlandsche maagd te aanschouwen, wier hand lauwerkransen omvat houdt. De personele wedstrijd zal tot Za- inrdag worden voortgezet. Volgens het Dbl. is hel buitengoed «Welgelegen" te Rijswjjk door Z. M. den koning verkocht aan den lieer J. J. Duynstee alhier. ENGELAND. LONDEN, 5 Jutiij. Dal lord Beaconsfleld en lord Salisbury, als vertegenwoordigers van En geland, op liet congres zullen optreden, heeft vrij wat aanmerkingen in het parlement uitgelokt. Men achtte dit optreden zonder eenig praccedent. Ook zou op die wijze het kabinet onmogeljjk eenigen invloed kunnen uitoefenen op dc besluitenwaarmede de vertegenwoordigers van Engeland op het congres zullen instemmen. Van regeringswege werd erkend, dat de zaak zonder praecedent was. maar er op gewezen dat ook de andere mogend heden door hunne ministers en de ministers van buitenlandsche zaken wer den vertegenwoordigd. Lord Beaconsfleld zeide dat de regering lot dit besluit was gekomen niet dan na rijp beraad en na uaauwketirige beoordeling der vele zaken van détail, welke bij deze quaestie in aanmerking kwamen en waarover moeijelijk in eene openbare discussie getreden kon worden. Slechts kon hij de verzekering gevendat lord Salisbury en hij deze gewigtige en moeijclijke taak op zich nemen met volle instemming, ja zelfs op uildrnk- kelijken wensch hunner amhtgenooteii. -- In een spotblaadje wordt gemeld dat lord Beaconsfleld het Indische troepen-contingent van Malta last heeft gegeven om den eersten minister van Engeland naar Dtiitsclilund le volgen. Het stoffelijk overschot van graal Russell werd Dingsdag te Chenies in den gral kelder van de familie llussell bijgezet. Een groot aantal depu- tatiën uit. Londen en verschillende oorden van het Vereenigd Koningrijk woonde de lijkplegtigheid in de kerk bij. Hit Labrador zijn dezer dagen weder 3 levende walvisschen naar Engeland overgebragl; de grootste, een witte, was voor het Westminster- aquarium te Londen hestemd. De heer Fariniaan wien zij toebehoorden, _J»ad Amerika met vier walvisschen verlaten, doch onderweg is de grootste der vier gestorven. Dc walvisch, die verleden jaar naar het Wesiminsler- aquarium vervoerd was, had daar slechts enkele dagen geleefd; de proef had evenwel gediend om thans een aantal voorzorgsmaatregelen te kunnen ne men, waarop men toen niet verdacht was geweest, liet te Londen aange komen exemplaar is naar gissing anderhalf jaar oud, weegt ongeveer 1500 kilogrammen en is ruim 13 voet lang; bij cel dagelijks 15 a 20 pond levende aal op en geniet een zeer goede gezondheid. Om te voorkomen dat het zich aan de wanden van zijn bassin kwetst, zooals de vorige, worden die des nachts door gas helder verlicht. FKAIVHKIJK. De bisschop van Orleans heeft aan Victor Hugo een briel geschreven, waarin hij zegt, dat hij in zijne rede ter gelegenheid van Voltaire's eeuw feest het publiek een valschcn gepoëliseerden Voltaire heelt laten zien. De ware Voltaire, gelijk allen hem hebben doen kennen, die zijne geschiedenis en werken hebben bestudeerd, en inzonderheid de abbé Maynardis de bc- lcedigcr geweest van het volk, dc hoveling'van alle vorsten, de belcediger van Frankrijk, van dc zeden, van Jeanne d'Arc, van Poleu, eindelijk een

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2