LEIDSCHE COURANT. IS7S. i°. 131. WOENSDAG 5 JUlMJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 "s jaars, builen de erpetlitiekosten. Af soudei lijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, He prijs der Advertenliën is van 1—4 regels ƒ!.-, iedere regel meer 25 cenls. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 4 Junij. Onder de personen, in ons nommer van gisteren genoemd, als uitma kende de sub-commissie alhier voor liet nationaal huldeblijk aan 'L. K. II. prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden, bij gelegenheid van HD. huwelijk mei H. k II. prinses Maria Elisabeth Louise Frederika van Penissen, moet nog vermeld worden de heer II. P. Schrellen, wiens naam abusievelijk vergeten was op te geven. Gisteren avond te 7% ure liep er een gerucht van brand, welke ont staan zou zijn in de fabriek van Voorhoeve O., aan de Korte Mare Dij onderzoek bleek dat in de goot van bedoeld pand was geworpen of gelegd een brandend stuk papier, met petroleum bestreken. De policie doet onderzoek. Heden namiddag tcu 2 ure is ten gevolge van dronkenschap zekere v. d. W. uit een schuitje, waarmede h|j varende was aan het Gangetje, in het water gevallen, doelt door een ander persoon gelukkig gered. De boekhandelaars Gebroeders van der Hoek, alhier, zullen in de volgende week verkoopen de boekverzamelingen, nagelaten door de heeren E. C. Groeneveld, emeritus-predikant, te Leiden, J. M. Addink, med. doctor te 's Gravenhageen G. Japikse, genees- en heelkundige te Zwartewaal, alsmede werken bctreflende regtsgelcerdheidNederl. Indië, botanie, na tuurlijke historie, oude en nieuwe letterkunde enz. De catalogus wordt belanghebbenden Ier inzage aanbevolen. Bij de acte-examens voor het lager onderwjjs te 's Ilage zijn gisteren voor de acte in de Fransche taal geëxamineerd 6 candidaten5 werden afge wezen en toegelaten mej. M. A. Meijer, uit Rotterdam; voor de acte in de gymnastiek 2 candidaten. die beiden werden toegelaten, mej. C. M. Berg, uit Dordrecht, en G. Roos, tul 's Ilage; voor de acte in de wiskunde, 1 candidaat, «üe toegelaten werd, mej. A J. W. lloman, uil Leiden; en voor de acte in de Eugelsrhe taal 7 candidaten; 3 werden afgewezen en 4 toe gelaten: mej J. C. II. Bisschop, uit Leiden; J. M. van der Linden, uit 'sllage; M. C. van der Linden, uit 's Ilage, en C. G. Neurdenburg, uit Rot terdam. Hiermede zijn de examens afgeloopen. De uitslag van de thans geëindigde voorjaars-acle-examens in de provincie Zuidholland is als volgt: hoofdonderwijzers toegel. 35, algew. 40; hulp onderwijzers toegel. 45, afgew. 26; onderwijzers: Fransch toegel. 31, af- gew: 37; Eugelsch toegel. 9, afecw. 10; Hoogduitse!) loegel. 11, afgew. 10; wiskunde toegel. 32. afgew. 12; tcekenen loegel. 8, afgew. 5; landbouw kunde loegel. 0, afgew. 1; gymnastiek toegel. 4, afgew. 2; hoofdonderwij zeressen toegel. 11, afgew. 2; hulponderwijzcressen toegel. 34, afgew. 10; onderwijzeressen: Fransch loegel. 25, afgew. 14; Eugelsch loegel 23, af gew. 9; Hoogduitse!) tocgel. 10, afgew. 2; wiskunde toegel. 1, afgew. 0; teekenen toegel. 2, afgew. 4; handwerken tocgel. 49, afgew. 32; gym nastiek toegcl. 2, afgew. 0. De commissaris des konings in Zuidholland heeft den 29',", Mei jl. eene circulaire gerigt aan de burgemeesters der gemeenten in deze provincie betrekkelijk de oproeping in werkelijke dienst van de milicien-verlofgangers bij het regiment vesting-artillerie, van de ligting van 1875; bij de torpedo- compagnie ligting van 1876; hij het corps pontonniers, ligtingen 1S75 en 1876; bij de compagniën artillerie-transporttrein (niet de compagnie trans porttrein, bestemd voor de administratieve dienst) ligting van 1875, en bij het bataillon mineurs en sappeurs mede ligting van 1875. In 1879 zal de Maatschappjj tot bevordering der Toonkunst haar 50- jarig bestaan vieren. Het voornemen bestaat te dier gelegenheid te Amster dam een muziekfeest te houden, dat drie dagen zou duren. Hieromtrent zal eene beslissing worden genomen op de 49' gewone algemeene vergade ring, die den 14'° dezer te Dordrecht zal plaats hebben. De heer Tliooll van Benthuizen, oud lid van de eerste kamer der staten-generaal, is overleden. Naar men aan de II. C. meldt, zijn door wijlen den lieer Josua van Eik, die op 7 Jan. II. te Zeist is overleden, gemaakt de navolgende legaten, alle vrij van successieregtenaan de vereeniging voor godsdienstig bezoek te Amsterdam ƒ2000; aan het Asyl Steenheek ƒ1000; aan de christ. armen scholen. onder beheer van m'. P. J. Teding van Berkhout c.s., ƒ3000; aan de vereeniging voor de verbreiding der waarheid ƒ1000; aan de school voor havelooze kinderen te Amsterdam ƒ1000; aan de vereeniging voor christelijke nationaal schoolonderwijs ƒ1000; aan de diaconiescholen der herv. gemeente te Amsterdam ƒ5000; aan de inrigting voor behoeftige blin den te Amsterdam, onder beheer van den heer Hovy, 1000; aan de diaconie der herv. gemeente te Zeist ƒ2000; aan de broeder-gemeente te Zeist, voor de zending te Suriname, ƒ1000: aan de Utrechtsche zending-verecniging 1000; aan de Noord- en Zuid-Hollandsche maatschappjj tot redding van schipbreukelingen /2000; aan de inrigting Belhanie Ie Zeist ƒ1000; aan de Sociétc des missions te Parjjs ƒ2500; aan de christelijke school te Zeist ƒ2000; aan de diaconessen-inrigting te Utrecht ƒ1000; aan de bewaarschool in de Keizerstraat te Amsterdam ƒ2000. Ter vervulling van de vacature, te Zalt-Bommel ontstaan door het ver trek van dr. J. G. R. Acquoy als hoogleeraar naar Leiden, is beroepen de heer A. Rutgers van der LoeiT, pred. te Haastrecht. In de maand November van het vorige jaar is door een ingezetene te Oud-Bejjerland een postwissel verzonden aan een magazjjnhouder te Amster dam. Deze wissel is niet aan zjjn adres bezorgd, doch op het postkantoor te Amsterdam evenwel uitbetaald. Door de ijverige bemoejjingen der post- directie en de onvermoeide nasporingen der policie is men thans tot eenigé klaarheid in deze zaak gekomen. Het vermoeden bestaat nl.. dat een besteller te Amsterdam zich die gelden met behulp van eene valsche baud? teckening heeft toegeëigend. Reeds is van wege het parket te Amsterdam eene instructie in deze zaak aangevangen. Zatnrdag II. werd een bejaard landbouwer te Lexmond door een -•.oedendeu stier iu zijn eigen land omvergeworpen en een eind ver voort? gestuwd of gesleept, totdat de man in eeu sloot geraakte en toen gered werd door de inmiddels toegesnelde personen. By de heelkundige behan deling bleek dat hem een arm ontwricht was. n' T Morgen zal voor het geregtshof te Amsterdam teregt staan de persoon van A. Fens, beschuldigd van moedwillige)) doodslag op zijne vrouw dep 30" November 1877. in het Binnengasthuis gepleegd in de wachtkamer der vrouweuafdeeling. Hij is 54 jaar oud en was slechts 8 maanden met de verslagene gehuwd. Om de wreedaardige wjjze, waarop zij door Item mis handeld werd, had zjj zich. hoewel tegen zjjuen wij, naar hel gasthuis begeven om daar hare bevalling af te wachten In deze zaak zijn 24 ge tuigen gedagvaard. De aaiiteekeningcn van den vochtmeter te Frederiksoord wijzen aan dat daar in de afgeloopen maand 80 millimeter regenwater is gevallen, liet gemiddeld setal der vijf vorige Meimaanden was 36 m.M.alzoo nil 44 meer. Uit liet Noorden des lands meldt men. dat de grasmaaijers in geen jaren eene zoo ruime opbrengst hebben aanschouwd, als zulks thans het geval is. Er zijn strekenwaar meer dan het dubbele van anders geoogst wordt; diigexiegil by den nog aanwezigen grooten voorraad hooi, doet eene goedkoopte van liet wintervoeder te gemoet zien, die zeker in het laatste 10 tal jaren niet heeft plaats gehad. Te 's llertoeenhosch is een meisje overledendat zware brandwonden had hekomendoordien hare kleederen met een petroleumlamp waren in aanraking gekomen. Bijna 24 uren heeft zij de hevigste pjjn geleden. Zij was bijna geheel verkoold. Gisteren werd in de St. Pancras- of Hooglandsche kerk door de Leidsche zangvereeniging op prijzenswaardige wjjze hulde gebragt aan de nagedach tenis van II. M. de koningin. Eenige dames hadden zich veel moeite geseven om aan deze plegtisheid een waardig succes te bezorgen. Een gedeelte van het prachtige kerkge bouw was gedrapeerd. Midden in op den zwarten grondwaarboven wapens waren aangebragt en waardoor zich hel groen slingerde, als wilde het den rouw de hoop niet ontnemen, las men met groote letters een woord van de overledene, uit een particulier schrijven overgenomen, een woord, dat de uiting is van een diep ernstige gemoedstemming: "U est dans les e hoses de ce monde tine invisible trame de causes celestes qu'un oeïl religieus aperijoit." Na de uitvoering van de prachtige Marehe fuuèbre uit de Eroica-symphonic van Beethoven, betrad de lieer RauwenholT, hoogleeraar alhier, een spreek gestoelte .lal tegen een pilaar vlak bjj het orchesl en koor was opgesteld. In eene rede, die 20 minuten duurde, schetste de spreker de dierbare afge storvene, en bragt op welsprekende wjjze hulde zoowel aan haar karakter als aan hare groote geestesgaven. Het deed hem genoegen te kunnen zeggeu

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1