I»KK TELEGIIAAF, Burgerlijke Stat»b. stelde. Het schot is gelost uil een der huizen in de straat Onder de Linden. l)c Staats-/inzciger deelt de benoeming mede van den heer Stolberg, tot vice-president van het ministerie. -- Aan het Pruissische ministerie van binnenlandsche zaken is men, ter stond na de verwerping der zoogenaamde socialistenwet, begonnen met de bewerking eener voordragl lot regeling van het regt van vereeniging, welke voordrag! bij den Bondsraad zal worden ingediend, zoodra zij in gereedheid is gebragt, De ouders van Hödel zijn in verhoor genomen. Uit de verklaringen van zijn moeder en zijn stiefvader, beide geschikte menschen en brave bur gers, bleek, dat hun zoon van kindsbeen af niet veel deugde, een alkeer van werken had en de spaarpenningen zijner ouders stal. In plaats van te werken, speelde hij liever de rol van agitator, maar de sociaal-democraten in zijne geboorteplaats waren van hem zoo weinig gediend, dat zij Item uit hunne vereeniging banden. TURKIJE. De commissarissen, door de Porie gezonden om onderzoek te doen naar de oorzaken van den opstand in het Rhodope-gebergte, zjjn hier terugge keerd. Zij verklaren, dat 30000 goed gewapende opstandelingen oninneem- bare stellingen bezetten, en de Russische strijdkrachten, die tegenover hen staan, magteloos zijn en slechts verdedigenderwijze te werk gaan. De aan voerders der opstandelingen verklaarden aan de commissarissen, dal zij zich niet willen overgeven, omdat zij geen vertrouwen stellen in de Rnssen, die niet bij magie zijn de buitensporigheden der Bulgaren te onderdrukken. BERLIJN, 2 Junij. De keizer is aan den arm en den wang gewond. De verwondingen zijn veroorzaakt door groven hagel en schroot. BERLIJN, 2 Junij. De moordenaar is, naar men zegt, doctor Nobiling die Onder de Linden een woning gehuurd had. Iljj heeft na het volbren gen van de misdaad poging lot zellmoord gedaan. De keizer is te bed gebragt en bevindt zich onder behandeling van de geneesheeren Latter, Langenbeek en Wilms. Vele schrootkogcls zijn uit de wonden verwijderd. Aanmerkelijk bloedverlies is ontstaan. Toen men in de woning van den moordenaar, Onder de Linden n". 18, in een hölel-garni, binnendrong trachtte hij zich het leven te benemen. Na het mislukken van deze poging werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Toen de keizer getroffen was, zette zijn lijfjager, die hem vergezelde, zich naast Item in hel rijtuig en bragt hem naar het paleis. In de stad heerscht natuurlijk een onbeschrijfelijke ontsteltenis. Uit alle wijken der stad stroomt een menschenmassa naar de Linden. BERLIJN, 2 Junij. De toestand des keizers levert voor het oogenblik geen reden lot bezorgdheid op. De wonden zijn niet gevaarlijk. Rij den moordenaar zjjn vele wapenen gevonden. BERLIJN, 2 Junij. Een zoo even uitgegeven bulletin luidt als volgt: /'Bij den aanslag op den keizer en koning gedaan zijn twee schoten met schroot gelost. Ongeveer dertig schroolkorrels zijn in het aangezigt. de beide armen en in den rug gedrongen. Geen der wonden is, naar het blijktvan dien aard dat onmiddellijk gevaar bestaat. Zijne Majesteit lijdt lievige pijnendoch heeft geen oogenblik zijn bewustzijn verloren. Zijn toestand over het algemeen is. tot aller blijdschapreeds wat verbeterd. Berlijn, koninklijk paleis. 2 Junij 1878, 's namiddags 4% ure. IX Latter" BERLIJN, 2 Junij. De keizer heeft geslapen, water, bouillon en wijn gevraagd, en met zijne gewone opgeruimdheid met de geneesheeren ge sproken. BERLIJN, 3 Junij. Bulletin van 6 uur 's morgens. De keizer bragt den nacht rustig door. De pijnen zijn een weinig verminderd. De geneesheeren vinden den toestand bevredigend. BERLIJN, 3 Junij. Bij geregtelijk onderzoek heeft de dader, zekere Nobiling, bekend, dat hij de sociaal-democratische beginselen is toegedaan, ook herhaaldelijk alhier sociaal-democratische vergaderingen heeft bijge- i woond en reeds sedert acht dagen het voornemen had gehad den keizer dood te schieten, daar hij voor het welzijn van den staat dienstig achtte het hoofd van den staat uit den weg te ruimen. LONDEN, 2 Junij. De Obserrer berigt, dat het congres den lld"> Junij bijeenkomt, dat lord Beaconsfield en lord Salisbury Engeland zullen ver tegenwoordigen en dat Schttwalofl heden of morgen naar St. Petersburg gaat en vandaar naar Berlijn voor het congres. LONDEN, 3 Junij. Graaf Schuwaloll is gisteren avond naarSt Petersburg vertrokken. De ministeriele bladen melden, dat de regering voornemens is heden aan het parlement aan te kondigen: dat de schikking beireflende het congres is vastgesteld, dat de uitnoodigingen zijn verzonden, dal lord Beaconsfield, lord Salisbury en lord Odo Russell Engeland op het congres zullen vertegen woordigen, en dat de 2 eerstgenoemden Donderdag of Vrijdag aan boord van een oorlogsschip, met geleide, de reis zullen aannemen. LONDEN. 3 Junij. De uitnoodigingen ter bijwoning van het congres worden j heden verzonden. Aan het parlement zal dit worden medegedeeld. WEENEN. 1 Junij. Het huis der afgevaardigden heeft het wets-ontwerp betreffende de verdeeling der gemeenschappelijke uilgaven lusschen Oostenrijk en Hongarije aangenomen. Hiermede is een van de belangrijkste punten van het vergelijk geregeld. WEENEN, 1 Junij. Aan de Pol. Corr. wordt uit Bucharest gemeld, dat de zending van den minister Bratiano naar Konstantinopel het kennelijk doel heeft, van de Potte de erkenning van Rumenië's onafhankelijkheid te verkrijgen. WEENEN, 3 Junij. In de ilongaarschc delagatie verklaarde de heer An- drassy dal hel congres tegen 11 Junij is bijeengeroepen. De uitnoodigingen waren door Duilschland verzonde De grondslagen, waarop het congres was bijeengeroepen, konden eerst na aanneming door de groote mogend heden medegedeeld worden, doch in ieder geval was het een gunstig leeken dat Engeland en Rusland die grondslagen hebben aangenomen. BERLIJN, 3 Junij. Door den bij de mogendheden, onderteekenaars van het Parijsche verdrag, geaecrediteerdeu Dititschen vertegenwoordiger werd lieden de uitnoodiging lol hel bijwonen van het congres, dat op Donderdag 13 Junij te Berlijn zal bijeenkomen, overhandigd. Bismarck wordt heden namiddag alhier verwacht. In het voorjaar heeft men meermalen hinder van huidaandoeningen, als: uitslag, puistjes in het gezicht, schilfers op het hoold en in de baard, jeuking enz.die bij verzuim zeer nadeeligen invloed op de gezondheid kun nen hebben. Een meer dan 10-jarig onderzoek veroorlooft ons te kunnen verzekeren dat baden of wasschingen met TEERZEEP van BERGER, het eenvoudigste, werkzaamste en minst kostbare middel is alle deze aan doeningen weg te nemen, huidziekten te voorkomen en aan de huid de zoo belangrijke regelmatige werkzaamheid te hergeven. De TEERZEEP van BERGER bevat 40"/„ geconcentreerde honltcer en verdient de voorkeur boven alle Teerzecpen van den handel. Men vindt de echte met groenen omslag, a 4S Cents hel stuk, in het Hoold-dépöt van Nederland bij de 1111. UL,OTH&C,, Pliarmacie Frantjaisc te Amsterdam en in het klein te Leiden bij REYST, Apoth., en SWEMER, Droogist. INGEZONKEN. Mijnheer de Redacteur! Zooals op meer plaatsen, heeft ook hier een onderzoek plaats gehad naar het gehalte der levensmiddelen. Dat onderzoek, hoeveel moeite het aan de heeren heelt gekost, die zich welwillend daarmede hebben belast, heeft echter nog bitter weinig geleerd, niet voor de heeren, die weten er alles van, maar voor de ingezetenen, die er nu zooveel van wetrn als vroeger, d. i. niets. Iloe dikwijls zoo'n onderzoek ook wordt ingesteld, het zal voor de ingezetenen geen resultaat opleveren, zoolang niet de namen der winkeliers, benevens de bevonden uitkomsten, aan het publiek worden medegedeeld, opdat ieder bij het aanschaffen van levensmiddelen daar kan gaan waar hij weet goede waar Ie zullen krijgen. Bestaat er echter daar tegen bezwaar of is men bevreesd dat sommige winkeliers, die wat ruim van consciëntie zijn, in hunnen handel te veel zullen worden getroffen (hetgeen trouwens hunne eigene schuld zou zijn), dan kan er toch geen bezwaar bestaan de namen publiek te maken van die winkeliers, waar de waren in den meest zuiveren toestand en van de beste soort worden ver kocht. Daarmede kunnen de ingezetenen hun voordeel doen. en werkt dal soms al schadelijk terug op anderen, die zaken van verdacht of inferieur gehalte verkoopen, dan hebben zij het alleen aan zich zciven te wijten. Onder de levensbehoeften, die het meest algemeen worden gebruikt en voor ieder gezin volstrekt onontbeerlijk zijn, behoort in de eerste plaats de melk. Daaraan diende dan ook de meeste moeite te worden besleed, om die in zuiveren toestand te verkrijgen, en toch is er geen artikel, waarmede meer wordt geknoeid, en zelfs wel zóó, dat het onderzoek heeft geleerd, dal er somwijlen 26 pCt. water in is bevonden. Nu zal men veronderstellen dat zulks plaats heeft om meer te verdienen. Niets is minder vvaar; het geschiedt alleen ter goeder trouw en wordt ver oorzaakt door de alom geroemde oud-llollandsche zindelijkheid. Zooals men weet, is er veel water noodig om het vaatwerk zuiver te houden, en dan wordt dikwijls vergeten al het water uit het vaatwerk te doen, alvorens de melk er in overlegielenmaar ook zijn er, die de zindelijkheid van de boeren niet vertrouwen, en bovendien de melk zelve nog wasschcn, en van die kan men verwachten 20 pCt. water in de melk te zullen vinden. Maar dal neemt niet weg dat men verlangt goede melk, die niet is afgeroomd, en nog reel minder water. Van daar dat men op sommige plaatsen, zooals in Utrecht, er op bedacht is geweest om eene melkinrichting daar te stellen waar de melk ongewasschen wordt verkocht, zóóals zij van de koe komt. Ook is er aleens een stem opgegaan om dat ook hier te doen. Maar ge lukkig is dat hier in Leiden volstrekt onnoodig. Die hier goede melk wil hebben, late ze halen bij den heer C. Segaar, vroeger broodbakker op den hoek van den NieHwen Rijn en de Langestraat, thans verkooper van onver mengde melk, die, zoo van de koe afkomende, ongewas.-chen en ongeroomd wordt afgeleverd, voor den betrekkelijk geringen prijs van 6y2 cent per liter, verkrijgbaar gesteld des voormiddags van 6 tot half tien uren en des namiddags van 6 tot 8 uren. Daaraan is wel is waar verboudt n het be zwaar dat de melk moet worden gehaald, voornamelijk voor lieu, die verreaf wonen, maar daar slaat ook tegenover dal men verzekerd is goede waar te krijgen, voor minder geld als men in den regel betaalt. Sedert de goede melk aldaar te verkrijgen is wordt er veelen ook voor mijn gezin tweemaal per dag, gebruik van gemaakt, en ieder moet erkennen ze nooit beter te hebben gehad; algemeen hoort men zeggen »nu weten wij eerst wat melk is". Het is daarom, mijnheer de Redacteur, dal ik u in het belang der ingezetenen, die goede melk verlangen, verzoek, aan het bovenstaande een plaatsje te verleenen in uw veelgelezen blad. Leiden, 31 Mei 1878. P. NUTTIGE ZAKEN VOOR DEN WERKMAN. Begin 1874 vergaderden te Rotterdam eenige heeren om middelen te be ramen tot de oprichting van eene maatschappij voor kosthuizen voor onge huwde werklieden. Men slaagde naar weusci), stichtte een vennootschap met een kapitaal van 50000 en den eersten April 1876 werd het eerste kosthuis geopend. Aan het kostlmis is een volksleeskamer verbonden, er is een groote eetzaal en er zijn 72 logeerkamertjes. Onze voormalige stadgenoot, mr. J. van Heukelom, thans vice-president aan de rechtbank te Rotterdam, heeft in zijne hoedanigheid van secretaris der maatschappij rapport uitgebracht over den gang der zaak gedurende het jaar 1877. Daaruit blijkt dat er 26761.72 in die zaak is ontvangen, waarmede een avans is behaald van ƒ6400, zoodat aan de vennooten 5 pCt. renten kan worden uitbetaald. In 1877 werden daar niet minder dan 26193 nachtverblijven verstrekt. Dus waren de 72 kamertjes gedurende 365 dagen allen steeds bezet met uilzondering van de Zondagen misschien De prijs voor een kamertje per dag is 40 cents, per week 1.70. Volgens het verslag mogen wij hel kosthuis te Rotterdam rangschikken onder de voor den werkenden stand nuttige instellingen. Amsterdam en den Haag bezitten ook dergelijke kosthuizen. Vooralsnog heeft Leiden geen plaats voor eene inrichting waar men logies, voeding en lectuur vereenigd vindt, maar de combinatie is zoo gelukkig dat zij wel opmerkzaamheid waard is. o. 11. ONDERTROUWD: J. Lati. wedr. 64 j. en G. F. de Munnik. wed'. 58 j. J. D. Jamaerli, jm. 26 j. en D. .1 M. Sparenberg, jd. 23 j. M. C. Hansen, jm. 25 j en G. Dool, jd. 22 j. J. G. Kling, wed1. 47 j. en U. Baars. wed'. 41 j. N. .1. Tho- masse. jm. 28 j. en S. M. Bonnet, jd. 27 j. D. J M de Houdt, jm 27 j. en M. C. Sligter, jd. 23j.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3