de oniaarde moeder tot het plegen harer gruweldaad kwam, was niet ge*chikt om medelijden met haar ,op te wekken. Die was nl.en dit bleek overtuigend, alleen in gierigheid te zoeken. Deze ondeugd der vrouw I kende geene grenzen en bragt haar zells tot den moord, daar zij vreesde anders nog een kind, want zij had er al een, te moeten onderhouden en door de zorg daarvoor belet te worden om uit werken te gaan. De adv.-gen. mr. van der Hoeven requireerde, na breedvoerig te hebben aangetoond dat liet kind werkelijk geleefd had, eene tuchthuisstraf van 10 jaren. j De verdediger,. mr. G. Wttewaall, verklaarde dat het aanvankelijk zijn i voornemen was geweest om te betwisten dat het kind geleefd hadmaar hij zag daarvan af, nu hjj, het eerst hier ter teregtzitting, van de deskun digen vernomen had, dat er zelfs in de luehtpyp en in de maag slijk ge vonden werd. De misdaad, waarvan deze vrouw beschuldigd werd, was zoo vreesselijkdat pleiter niet gelooven kon. dat zjj wist wat zjj deed. Daarom ook trachtte hij breedvoerig aan te toonen, dat het bewjjs ontbrak. dat zij. toen zij het kind ouder den grond stopte, wist dat hel nog leefde. De uitspraak is bepaald op 7 Junjj. - Dezer dagen heeft de regtbank alhier uitspraak gedaan in het regts- geding tusscheu den aannemer van het societeits- en logemenlsgebouw te Nienwveen tegen de aanbesteders dr. J. S. c. s. aldaar. De hooldvordering van den ciseher in conventie, nl. lot betaling van den laatslen termijn der aannemingssomwerd ontzegd. Ten aanzien van 2 kleinere vorderingen, tot betaling van bijwerk, werd den aannemer toegestaan den li"1"1 October a. s. door getuigen te bewijzen dat degeen die dit by werk besteldede last hebber der gedaagde was. De aanbesteders hadden by wege van reconven- lionrle vordering ontbinding van het aannemingscontract met schadever- j goeding geëischt wegens te late oplevering en ook wegens het niet opleveren I van het werk in goeden staat. De regtbank achtte de te late oplevering gedektdoordien de aanbesteders een paar maanden na de oplevering een der termijnen betaalden. Ambtshalve gelastte zy dat door 3 deskundigen i zou worden onderzocht of hel werk al dan niet in goeden slaat was op geleverd. De policie alhier heeft gisteren in hunne woning op het Oranjeplein in hechtenis genomen en naar het huis van arrest overgebragt een Belg en zijne huisvrouwwier uitlevering door de Belgische regering was verzocht ter zake van valschheid. MUITEN LA N DSCIIE BERIGTEN EI GEIjAID. LONDEN, 30 Mei. Te Londen is eene plaat verschenenvoorstellende een groot vierkant van zakken, gevuld ieder met 5000 Ie zanten uitmakende 6 millioen het hedras dat voor oorlossmaterieel door liet parlement werd toegestaan. Daarnaast is vermeld dat men voor deze som kan bouwen80 kerken80 kapellen. 840 scholen. 80 hoogere scholen, 80 had- en waschinrigtingen 40 gasthuizen. 80 verbeterhuizen. 40 instituten voor blinden. 400 redding- booten met stations. 1300 landhuisjes voor menschen. die in kelders wo nen, 30 musea, 1000 drinklonteiuenvoor menschen en vee, 40 openbare boekerijen; voorts blijft dan nog geen geld genoeg over om voor zende- liiigsgenoutschappen 400.00(1 beschikbaar te stellen, 400 oudgedienden te pensioneren200.000 i te verdeden onder de matigheidsgenootschappen en 200 000 te geien aan hel bijbelgenootschap en 200.000 te schenken ran de hongerenden in China en om aan te koopen 1.000,000 KG. vleesch 5 000.000 KG. brood. 500,000 KG. thee en 4,000.000 KG. suiker. - Men verneemt dat graaf llnssell thans werkelijk is overleden. Volgens berigt uit Portorico is de pakkeiboot Tasmania bij Police gestrand. Men heelt hulp gezonden. Hare bestemming was Plymouth, waar zij legen 13 Junij verwacht werd. FKAIKRIJK. Het Joiirn. des Déb. deelt hel volgende mede omtrent den loop der jongste ouderhandelingen tusschen Engeland en Rusland. Ten einde de nog bestaande moeijeltjkheden goed ie begrijpen is eene juiste voorstelling noo dle van de wijzewaarop graaf SclmwalofT na zijne terugkomst uit St. Pe tersburg te Londen te werk ging. Zeer waarschijnlijk heeft hij. indien wij deze uitdrukking mogen gebruikende Engelsche regering de keus gelaten tusschen twee oplossingen. Eerst stelde hij eene onmiddellijke schikking met Engeland voor en deelde hji daarvan de grondslagen ntede. Wij twij felen niet of Rusland heeft daarbij aan Engeland zeer helangryke concession gedaan-, maar kou Engeland zich wel met die concession tevreden stellen, zonder het beginsel zijner politiek te verloochenen, hetwelk het zoo vaak herhaalde, namelijk dat de Oostersche quaeslie eene Enropesche quaeslie is en alleen Europa die kan oplossen? Het antwoord kon niet twijfelachtig zjjn, en zoo graaf Schuwalofl het uitlokte, dan was tiet alleen om een laatste poging in het werk stellen ten gunste van de politiek eener onmid dellijke en afzonderlijke overeenstemming, welke Rusland reeds zoo lang tegenover Oostenrijk eenerzijds en Engeland anderzijds volgde. Toen echter deze politiek van de hand gewezen werd, heeft graaf Schuwalofl in naam zijner regering de bevoegdheid van het congres erkend. De zegepraal der Engelsche politiek is onloochenbaar, doch zij is nog niet definitief liet congres is geene oplossing, maar slechts een middel om tol eene oplossing te komen. - De prefect van policie te Parijs heeft aan het vrouwen-comité voor eene nationale manifestatie bij het standbeeld van Jeanne d'Arc. op 30 Mei. doen weten, dat niet alleen geen opeenhooping van menschen bij dat beeld kan geduld worden, maar ook niet het neerleggen van bloemenkransen. De linivers zegt dat geheel Frankrjjk over dit verbod verontwaardigd zal zijn. - De commissie uit den senaat, belast met de enquête naar de oorzaken van den gedruklen toestand van handel eu nijverheid, heeft den heer Aneel opgedragen, haar verslag uit te brengen. De slotsom van dit laatste luidt aldus: De senaat noodigt de regering uit oni voorloopig de quaestie der handels-tractaten aan te houden en de beslaande tractaten te verlengen tot na de invoering van het nieuwe algemeene tarief, hetwelk provisioneel op alle landen zal worden toegepast, die Frankrijk op den voet van meest begunstigde natie behandelen. De senaat weuscht. dat de regten, welke de Eranschc industrie beschermen, niet zullen worden verlaagd, maar integen deel verhoogd, ten bate van de noodlijdende takken van nijverheid. De senaat vestigt de aandacht der regering op den staat der koopvaardij en dringt er op aan, dat de daarmede in verband staande quaestiën in den loop dezes jaars zullen worden beslecht. Op het Champ-de-Mars is naast het tcntoonstellings-gebouw nog eene bjjzondere tentoonstelling geopend, die der "onafhankelijke werklieden." Van de groote tentoonstelling zagen zich wegens de kosten tal van kleine patroons en op zich zclven staande werklieden buitengesloten, meest uit vinders en fabrikanten van zoogenaamde "Parijschc artikelen", die zich vereenigd hebben om een bij de groote tentoonstelling belendend terrein te huren en op eigene hand in te rigten. De kosten moeten door de toegangs prijzen gedekt worden en van den verkoop der voorwerpen verwachten de deelnemers eenige winst. DIJIT8CHLAID. De keizer heeft zijne reis naar Eems. die op 11 Junij was bepaald, voor cnbepaalden lijd uitgesteld. De politieke omstandigheden moeten tot dit uitstel aanleiding hebben gegeven. De policie te Chemnitz heeft eene socialistische vergadering doen uit eengaan en daarbij den heer Most in hechtenis genomen, omdat hij na het bevel der policie een "hoch!" op het socialisme aanhief. Ten gevolge daarvan zijn de chef van het openbaar ministerie en de beide hoogste ambte naren van policie in ongeleekende brieven met den dood bedreigd. De minister van koophandel in Pruissen heeft, met het oog op de toenemende diefstallen van spoorweg-vrachtgoed en andere zaken, de direc tion van staats-spoorwegen gemagtigd, premiën uit te loven voor het ont dekken en strallen der dieven. Naar gelang van de beteekenis der gevallen kan de premie 300 mark bedragen. Te Leer houdt de policie zich bezig met het onderzoek van een partij gemalen kaneel, 100 pond, die op bestelling van beste, zuivere waar. door een handelshuis aldaar onlangs werd ontvangen van een fabrikant uit Hanau. en gebleken is, bij het onderzoek door een deskundige, op verzoek van den kooper, geen spoor van kaneel te bevatten, maar te bestaan uit ge malen... sigareukistenhoul en Ijjnmeel, geparfumeerd met kaneelolie. Bjj de Oostenrijksche delegatie heeft graaf Andrassy geantwoord op de interpellatie, betreflende de indiening van het verdrag van San Stefano, en de daarin voorkomende puntenvoor zoover Oostenrijks belangen er bij betrokken zijn. In antwoord op het eerste heeft graaf Andrassy vooruit- zigt gegeven op de indiening van het verdrag. In antwoord op het tweede deelde hy den hoofdinhoud der voornaamste punten mede. Overigens ver klaarde hij, werkelijken vrede te verlangen en geen nieuwe verwikkelingen. De uitbreiding der grenzen van Bulgarjje heeft gegronde bezorgdheid verwekt. Zoo ook de tweejarige bezetting van dat land en de gedeeltelijke bezetting van Rumenië met vrijheid tot den doortogt van troepen. Wat betreft de grenzen van kleine naburige landen, zoo bestaat er geen bezwaar tegen eene uitbreiding van grondgebied voor Servië en Montenegro. Deze punten worden door de mogendheden en door Rusland beschouwd als vatbaar voor beraadslaging. Dienaangaande zal de regering dan ook op het congres open hartig en eerlijk het hare doen. RIIILAID. Het Journ de St. Pél. meldt met voldoening dat in den toestand eene wending gekomen is ten gunste van de bijeenkomst van een congres en van overeenstemming tusschen de verschillende mogendheden Het blad zegt dat Rusland vóór twee jaren volkomen in denzelfden toestand ver keerde als Frankrijk in Januarij 1859; toen verklaarde Frankrijk vóór het uitbreken van den oorlog, dat het doen zou waartoe het na deu oorlog gedwongen zou zijn. Ook Ruslands beroep op de mogendheden in 1876 bleef onbeantwoord; Rusland moest toen wel op eigen kosten en gevaar zich met de moejjeljjke taak belasten voor Europa het bewys der onhoud baarheid van het status quo in het Oosten te leveren. Thans is dit bewijs geleverd, en thans komt het er op aan eene botsing tusschen de tegenstrij dige belangen Ie beletten, welke door de berekenende politiek der Porte bevorderd wordt. Mogt dit doel bereikt worden, dan zon er voor de be langen der Christenen in het Oosten en voor den Europescheu vrede reeds veel gewonnen zjjnniettemin is het voorzigtig met het oog op het streven der oorlogspartijen te Konstantinopel, te Pesth en te Londen eenige reserve in acht te nemen, al is het ook niet te loochenen dat met eiken dag eene overeenstemming waarschijnlijker wordt. Milt TEL EG 11 AA E, LONDEN, 30 Mei. Een buitengewoon uommer van de Globe is ver schenen, waarin het blad verklaart op goeden grond Ie gelooven, dat tot het bijeenkomen van bet congres drliniliel besloten is. Tusscheu de Engel sche en de Russische regering zjjn de punten vastgesteld, welke aan liet congres onderworpen zullen worden, t. w.; 1° oprigtiug van 2 Bulgaarsche provinciënde eene ten noorden van den Balkan onder een vorstde andere ten zuiden, zich niet uilstrekke- de lot de Egeïsche zee. onder een Christen landvoogd en met eene regering gelijk die der Rrilsche koloniën; liet con gres bepaalt den naam aan deze provincie te geven; 2' de Tnrksche troepen ontruimen laatstbedoeld gewest en keeren er niet terug; 3» Engeland ziet met leedwezen den wederafstand van Bessabarië, doch oppert er geen be zwaar tegen; 4° Engeland behoudt zich hel regt voor. op het congres inter nationale schikkingen betredende den Donau tot een punt van beraadslaging te maken. 5° Engeland beschouwt het hezil van Balum niet als eene regtvaardiging lot een vreedzame tusschenkoinstRusland belooft zrjuc grenzen in Azië niet verder vooruit te brengen6" op verzoek van Engeland staat Rusland Rayazid aan Turkije af. en geelt de provincie Kotur aan Perzië; 7" Rusland belooft zich voor de aan Turkije opgelegde schadeloosstelling niet tc dekken door Ottomanisch grondgebied; het congres neemt de quaeslie van betaling in over weging het congres neem; maatregelen heti ellende de reorganisatie van Epirtts, Thessalië en andere Grieksche provinciën; 9° Rusland verklaartzich tevreden te stellen met het behoud van het status quo betreflende de vaart door de Dar- daucllen en den Bosporus; 10° Engeland stelt aan het congres voor dat Eu ropa zich met de organisatie van Bulgarije belaste; het congres zal het be- zetleu- van Bulgarjje door Rusland en het trekken van Russische troepen door Rumenië tot punten van discussie maken. PARIJS, 30 Mei. Ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag van Voltaires dood, werd heden eene vergadering gehouden in het Théóire de la Gaité. De zaal was stampvol. Victor Hugo presideerde, en las de lofrede voor, waarin hij een lans brak voor de amnestie en voor den vrede, en die zeer werd toegejuicht. Geen incident is voorgevallen. KONSTANTINOPEL, 30 Mei. Ingeval zekere punten geregeld worden in de eerste zitting van het congres, zal de Britschevloot naar de Besika-baai, en zullen de Russische troepen naar Ordeagatch en naar Adrianopel terug trekken.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2