BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. 1'. Het sanitair toezigt in den beslaanden vorm moet worden afgeschaft, als n. in strijd met de zedelijkheid, b. niet in overeenstemming met het regt. e. van betwistbaar nut uit een hygiënisch oogpunt. 2". De houders van huizen van ontueht moeten onder streng toezigt worden geplaatsten hun moet nooit een schijn van wettiging of bescherming door de openbare magt worden verleend. 3'. Eene vereeniging moet worden opgerigt. die den feiteljjken toestand in Nederland en alle maatregelen, dienaangaande genomen of voorgesteld, aan een naauwgezet onderzoek onderwerpt. Aan een drietal mannen wordt opgedragen een plan daartoe te ontwerpen. De meerderheid wenschte. dat men later wederom zou bijeenkomen en inmiddels de zaaH aan een nader onderzoek zou onderwerpen. De voorzitter was daarmede tevreden. Hem was het voldoende, dat de groole vraag aan de orde was gesield. Te Rockanje heeft op nieuw een felle brand plaats gehadwaardoor huis en schuur van den landbouwer Man in 't Veld in de asch zijn gelegd. Te Amsterdam is gisteren gehouden de algemeene vergadering der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Volgens het uitgebragt verslag waren de uitkomsten over 1877. met het oog op de vele uilgaven doo:' de nieuwe spoorwegwet veroorzaakt, niet ongunstig te noemen. Van het winst-saldo ad ƒ938.000 houdt de maatschappij ƒ675,000 over, zoodat 5 pCt. kan worden uitgekeerd. Bij eene gehouden veiling van gronden in de drooggemaakte Legmeer- plassrnonder de gemeenten Nieuwcr-Ainstël en Uithoorn, was de opbrengst van 257 hectaren. 21 aren 447,423.05of gemiddeld ƒ1740 per heet. De hoogste prijs per heet. was ƒ1900, de laagste 1525. Te Amsterdam ontvlugtte eergisteren een man, die aan verstandsver bijstering lijdtuit hel bestedelingenhuis. Drie verpleegden van het gesticht werden den vlugteling achterna gezondenom hem op te vangen. Een hunner was kreupel, een ander had slechts over eenen arm te beschikken, de derde was van zeer gebrekkigen ligchaamsbouw en de vlugteling was een krachtig man. Op den Amstel hadden zij eindelijk met veel inspanning den ontsnapte bereikt en weten te vatten, toen deze in een aanval van woede zijne wachters van zich afschudde, hen over elkaar over de straat deed rollen en op nieuw ontvlugtte. De policie verrigtte toen het werk, dat de gebrekkigen niet hadden kunnen volbrengen, wist hem met veel inspan ning meester te worden en bragt hem naar het gasthuis. De man, die op den spoorweg Helder-Haarlem uit een wagen is ge sprongen, terwijl de trein in valle vaart was, en zwaar gewond naar Scha- gen werd gebragt. is overleden. Hij was matroos en verkeerde, naar men verzekert, in beschonken toestand Hij sprong uit den wagen, om zijn pet terug te halen, die uit het portier was gevallen. Vrijdag 11. zijn, door eene laaghartige hand, van eene melkkoe, die onder de gemeente Zuilen in de weide liep, de vier tepels van den uijer afgesneden; de eigenaar heeft, toen hij het ontdekte, het dier dadelijk laten slaglen. Zondag sloeg te Wijhc de bliksem in een boom. waarin zich een ooijevaarsnest met ecnige jongen bevond. De oude ooiievaar, die op het nest zat, schijnt verlamd te zijn, daar hjj zich sedert in het geheel niet van het nest verwijdert. Of de jongen er het leven afgebragt hebben, weet men niet. 's GRAVENHAGE, 29 Mei. Door Z. M. is aan den hij het leger in Nederl. Indië dienenden fuselier A. T. J. Hoffmann vergunning verleend lot hel dragen van de Oosienr(jksche dapperheidsmedaillc 2C kl. Door Z. M. zijn benoemd lot notaris binnen het arrond. 's Gravenhage: ter standplaats 's Gravenhage: de lib. mr. S. G. van Appeltere, thans notaris en kantonregter-plaalsvcrvanger Ie Gorinchem; C. E. P. Pauw-elscand.- notaris te 'sGravenhage. en W. J. M. de Ras. cand.-notaris te 'sGravenhage; ter standplaats Delll, de heer W. I„ Verschoor, cand. notaris aldaar. Aan den heer mr. S G. van Appeltere is tevens eervol ontslag verleend als kan- lonregler-plaalsvervanger te Gorinchem. Voorts is aan den heer mr. R. van der Haak. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te 'sGraven hage. en benoemd tot notaris binnen het arrond. 'sGravenhage, ter stand plaats 'sGravenhage. de heer W. S A. van Eek, cand.-notaris aldaar, en tot notaris binnen het arrond. Haarlem, ter standplaats Aalsmeer, de heer P. Ledeboer. cand. notaris aldaar. De heer .1. A. Revolt, thans commies-verificateur voor de actieve dienst der directe belastingen enz. Ie Zutpheii, is benoemd tot ontvanger dier middelen te Dinxperlo. Door Z. M. zijn benoemd: 1". tot voorzitter der commissie voor het afnemen der examens, bedoeld hij artikel 9 der wet van 30 Mei 1877, de kolonel P. M Netscher. inspecteur van hel militair onderwijs; tot leden dier commissie: de kolonel 1'. Stoik, kommandant der genie in de 7e verdedi- gings-stelling: de luit.-kolonels: J. H. Meursinge, directeur der polytechni- sche school; E. D. Genkama Bakker, van het 2* reg. huzaren, en M. C. F. Simon, gouverneur der kon. militaire akademie; de majoor A. Pompe, be last met de leiding der studiën bij die inrigling; de kapiteins H. J. Krantz en W. Badon Ghyben, respectivclijk hoold van onderwijs bij de kon. mili taire akademie; de hooglceraren dr. C. H. C. Grinwis en dr. A. C. Vreede. resprctivelijk van de rijksuniversiteiten te Utrecht en te Leiden; tot lid en secretaris: de kapitein F. de Bas, van den generalen staf. tjjdelijk toege voegd aan den inspecteur voornoemd; 2°. tot voorzitter der commissie van inspectie, bedoeld bij art. 16 der bovengenoemde wel. de kolonel P. M. Netscher, inspecteur van het militair onderwijs; tot leden dier commissie: de kolonel P. Slolk, de luit.-kolonels J. H. Meursinge en E. D. Geukama Bakker; tot secretaris: de kapitein F. de Bas. Tot plaatselijken adjudant 2e kl. Ie 's Gravenhage is benoemd de 1* luit. J. 11. F. Ritter, van het algemeen depót van discipline, die, in verband daarmede, in zijnen rang wordt overgeplaatst bij den plaatselijken staf. H. K. 11. mevrouw de prinses van Wied zal heden avond ten 7% ure uit Niewied in de residentie aankomen. De vorstin zal een gedeelte van den zomer alhier doorbrengen, tijdens welk verblijl Hd. gemaal eenige dagen herwaarts zal komen. Naar wij vernemen zal de minister van oorlog aanstaanden Zatnrdag deze stad verlaten, om eenigen tijd in Spa door te brengen tot herstel van gezondheid. De heer dr. L. R. Beynen heeft eervol ontslag verzocht als rector en leeraar aan hel gymnasium alhier. Op 8 October zou hel 40 jaren geleden zijn dat hij als praeceptor bjj het gymnasium optrad. Het geregtshof alhier heelt uitspraak gedaan in de jl. Donderdag be handelde criminele zaken, van J. V., beschuldigd van schriftelijke bedrei ging met brandstichting, en van A. S., beschuldigd van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Het hof veroordeelde eerslgenoemden tot een en laatstgemelde tot drie jaren correctionele ge vangenisstraf. De policie alhier heeft eergisteren avond een grappenmaker aangehou den, die de japonnen der dames, welke de winkeluitstallingen stonden te bekijken, aan elkander spelde en daardoor vaak tot de potsierlijkste toonee- len aanleiding gaf. Eene jonge dame, die ook de dupe werd van de an nexatie-manie van den delinquent, scheurde haar kleedje als het ware aan flarden. ENGELAND. LONDEN28 Mei. De Times, de vredelievende verschijnselen, die zich voordoenvermel dende, merkt op dat, indien er niet gezorgd wordt voor eene deugdelijke verbetering van het bestuur in Turkije, er groot gevaar van revolutiën en nieuwe opstanden in dat rijk blijft bestaan, die reeds in de eerstvolgende jaren tot nieuwe verwikkelingen aanleiding geven kunnen Engeland alleen is wegens zijne magt ter zee en zijne bezittingen in Indië geschikt en bevoegd om een beter bestuur iu Turkije te waarborgen en de Turksche regering in de hervorming van hare administratie te helpen. Aan Rusland kan dat niet overgelaten worden. Er zullen integendeel bepalingen moeten worden gemaakt, om alle verdere veroveringen van Rusland in Aziatisch- en Europeesch-Turkije te beletten Engeland begeert niets voor zich zelf, tenzij misschien hetgeen noodig is om het uitoefenen van invloed op de Turksche regering voor Engeland gemakkelijker te maken. Men ziet dus dat de Times zich ^beijvert om Turkije aan den invloed van Rusland te onttrekken, om het'als het ware geheel afhankelijk van Engeland te ma ken. Dit zou dan de oplossing moeten zijn van de tegenwoordige verwik kelingen, nit een Engelsch oogpunt beschouwd. In Britsch-Indië is door den onderkoning eene circulaire aan de van Engeland min of meer afhankelijke staten rondgezonden, waarin verlangd wordt, dat hunne legers niet zullen gebragt worden boven de sterkte, die zij hebben moeten om in hunne gewesten de orde te handhaven. Ook mo gen inlandsche troepen niet zonder vergunning door Europesche officieren geoefend worden. Te Blackburn is de toestand niet veranderd. De nood wordt van dag tot dag grooter. De armbesturen weigeren te helpen. Zij zien niet in dat zij geroepen zijn om bijstand te verleenen aan lieden, die een ruim werk loon konden verdienenzoo zij slechts verkozen te werken. De arbeidende bevolking van Dreston wordt buiten hare schuld tot slagt offer gemaakt van de halsstarrigheid der anderen. Zij was en is bereid om tegen 10 pCt. reductie te blijven arbeiden; doch de patroons, die, evenals het werkvolk, hunne kracht moeten vinden in coalitie, houden overal de fabrieken gesloten, zoolang niet overal het volk onder de gestelde voor waarden den arbeid hervatten wil. Omtrent de hoos, die in Wisconsin heelt gewoed, meldt men aan de Ti mes dat honderden gebouwen daardoor zijn vernield30 personen zijn omgekomen en 50 gewond. Eene geheele school met onderwijzer en kinde ren werd eenige meters van hare plaats gerukt, waarbij drie kinderen omkwamen. FHANHB IJ K. Naar men verneemt is de regering voornemens zoowel eene manifes tatie ter eere van Voltaire, als de door adelijke dames en marktvrouwen op het touw gezette demonstratie ter eere van Jeanne d'Arc niet toe te laten. Daarentegen zal de regering een nationaal feest organiseren ter ge legenheid van de tentoonstelling, een feest van den vrede en van den arbeid, waartoe het bij de kamer aangevraagde crediet moet dienen. Naar men verneemt zal de minister van eeredienst weldra aan de prefecten eene circulaire zenden aangaande de openbare processiën. DUITÜCII LAN». De Polkszcitung heeft vernomen, dat de Pruissi-che miuisteis van justitie en van hiunenlandsche zaken onder verwijzing naar de laatste dis cussion van den rijksdag, de ambtenaren van het oprui), ministerie, van policie en van administratie hebben aangeschreven onverwijld met de grootste strengheid alle buitensporigheden der sociaal democraten legen te gaan, zoowel op het gebied der drukpers als op dat van vereeniging en vergadering. In het ministerie van binnenlandsche zaken zal eene rijkswet op liet regt van vereeniging ui vergadering tegen de volgende zitting van den rijksdag worden zamrngesteld. Voorts wordt gemeld, dat de aanvoerders der sociaal-democratische partij, met het oog op de te verwachten maatregelen der regering, besloten liebbeu het socialistische congres, dat dit jaar te Golha had moetin bijeenkomen, niet te laten doorgaan. Tl'RH IJ E. Het eilandje Ada Kaleli, in den Donau, is, in overleg met de Porie, door Oostenrijksche troepen bezet. Volgens liet tractaal van.San Stefano zou het eilandje aan Servië overgaanen daar men een //coup de main" van Servië vreesde, zegt de officiële Turksche verklaring, en de Porie op dien grond zich voor het leven en de eigendommen van garnizoen en bevolking Ifczorgd maakte, verzocht zij de regering ie VVeenen het eilandje voorloopig te doen bezetten, met het uitdrukkelijk voorbehoud, dat door deze bezet ting de latere beslemming van Ada-Kaleh in geenen deele gepraejudicieerd zal zijn. Daaromtrent zal liet congres beslissenen indien voor de Portc Widdin onherroepelijk verloren gaat, zal zij den afstand van liet eilandje aan de Oostenrijksch-llongaarsclie monarchie voorstellen. Het Turksche garnizoenongeveer 600 inan sterkis met een Oostenrijksche stoomboot i aar Radia aan de Save, Bosnië, overgebragt en aldaar aan land gezet. WEËNEN, 28-Mei. Naar de Pol. Corr. verneemt, heeft de Porte twee documenten gereed voor de bevriende mogendheden, welke stukken aan den Engelschen en den Franschen gezant reeds overhandigd zijn. Het eene be vat de onderhandelingen, die het Stefano-tractaat voorafgingen. Het andere bevat een uitvoerig programma van de iu het Turksche rijk in te voeren hervormingen. De Pol. Corr. verneemt dat omtrent den datuin van het bijeenkomen van het congres nog niets vastgesteld is. VERSAILLES, 28 Mei. De senaat heeft het spoorweg-ontwerp aangeno men. Vervolgens werd, door toedoen van den heer Say, met 161 tegen 99 stemmen besloten het debat over het oniweip voor een amortisabel 3 pCt. fonds niet te verdagen, en werden de artikelen van dit ontwerp aangenomen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2