PER TELEGRAAF, avond de policie huiszoeking deed. Men had niet misgetast en de leden van het gezelschap werden in hechtenis genomen. Een hunner, zekere Forster, verklaarde toen, dat hij nog een tiental compagnons wachtende was om een grooten slag te slaan in de juweelen-galerij der tentoonstelling. Zijne bende, zeide hij, hield zich met kleine diefstallen niet op en ging tot geene operatie over, welke niet voor het minst een honderd duizend fr, opbragt. DUITICHLAKD, Bij de behandeling in den rijksdag van de wet ter bestrijding van hel socialisme heeft de heer Liebknecht, nit naam der socialistische partij, de volgende verklaring gedaan: De poging om van de daad van een waanzin nige, nog eer het regterlijk onderzoek is afgeloopen, partij te trekken ter uitvoering van een lang voorbereiden reactionairen coup en den zedelijken oorsprong van den nog onbewezen moordaanslag op den keizer op rekening te stellen van eene partijdie den moord in eiken vorm veroordeelt en die de volkshuishoudkundige en staatkundige ontwikkeling beschouwt als ten eenenmale onafhankelijk van den wil eens persoons, die poging spreekt reeds zoo volledig haar eigen vonnis uit, dat wij, vertegenwoordigers der socialistische kiezers van Duitschlandons gedrongen gevoelenhier de vol gende verklaring af te leggen: Wij achten het in strijd met onze waardig heid, deel te nemen aan de beraadslagingen over de hier ingediende excep tionele wet, en wij zullen ons door geenerlei provocatie, van welke zijde ook, van dat besluit laten afbrengen. Daarentegen zullen wij deelnemen aan de stemming, omdat wij ons verpligt achten, ter voorkoming van een voorbeeldeloozen aanslag op de vrijheid des volks het onze te doen, door onze stemmen in de schaal te werpen. Welke beslissing de rijksdag ook moge nemen, het Duitsche socialisme ziet den strijd en de vervolging te gemoet met die kalmte, die de bewustheid eener goede en onoverwinnelijke zaak geeft. De nationale liberale partij heeft de wet krachtig bestredenen wel op grond dat het minder op de socialisten dan op de liberalen was gemunt. Aan de Weser Zeit. meldt men dat de policie het houden van socia listische bijeenkomsten niet meer toelaat. Zaturdag avond en Zondag jl. hebben de leden dier partij te Friedrichsfelde, te Rixdorf en in de hoofd stad pogingen aangewend, om bijeenkomsten te houden, welke alle zijn ontbonden door den aanwezigen ambtenaar van policie. Te Rixdorf is een der woordvoerders van de partij in verzekerde bewaring genomen. Te Luckenwalde had men het voornemen opgevat een socialistisch zangersfeest te doen plaats hebben. De policie is tusschen beide getreden en de zaak heeft geen voortgang gehad. Het stedelijk bestuur van Gotha heeft besloten den stedelijken raad te verzoeken er toe mede te werken, dat het sociaal-democratisch congres, dat men aldaar van 15-18 Junij wenscht te houden, wordt verboden. Hierbij wordt herinnerd, dat reeds voor twee jaren door den raad zulk een congres is verboden gewordendoch dat toen van wege het ministerie dit verbod is opgeheven. Thans vertrouwt men, dat ook van die zijde aan den wensch van het stedelijk bestuur voldaan zal worden. Men meldt uit St. Petersburg aan de Kölv. Zeit.: Hier wordt nog altijd het zwijgen bewaard, maar de overtuiging wint veld, dat het onmid dellijk gevaar voor oorlog verdwenen is. Daar wij echter nog zeer ver van de zekerheid des vredes af zijnworden de krijgstoerustigen krachtig voortgezet. Zelfs indien de oorlog vermeden wordt, meent men, zullen die toerustingen niet nutteloos zijn, want Ruslands invloed op het congres moet, tot op zekere hoogte, van zijne militaire positie afhangen. Onlangs werd ontdekt dat de kassier van de Russische grondcrediet- vereeniging, de kamerheer JuchanzefI, die maatschappij had bestolen voor 2,123,000 roebels. De bankier baron Stieglitz heeft die som uit eigen mid delen vergoedomdat hij indertijd Juchanzeff met warmte voor de betrek king van kassier had aanbevolen. Aan den president der crediet-vereeniging verklaarde hij, zich verpligt te gevoelen de verantwoordelijkheid zijner aan beveling te dragen. TURK IJ E. Naar men uit Konstantinopel meldt was de opschudding op het paleis van Tcheragan van ernstiger aarddan men aanvankelijk meende. Ali- Suavi-effendilaatstelijk directeur van het keiz. lyceum en schrijver van een onlangs openbaar gemaakten brief, waarin Engeland werd aangetast, schreef aan de Bassiret, dat Turkije zich op een slechten weg bevond, maar dat hij den volgenden dag een hulpmiddel zou aanwijzen. Toen begaf hij zich met een honderdtal gewapende mannen naar het Tcheragan-paleis, waar de ex-Sultan Murad woont. Hoewel de soldaten zich verweerden, gelukte het hem toch binnen te dringen. Ilij was van top tot teen ge wapend, werd door een aantal anderen ondersteund en riep Murad tot Sultan uit. Troepen kwam ter hulp van Sultan Hamid toesnellen en in het paleis zelf ontstond een gevecht, waarbij tal van kogels werden gewisseld. Ali Suavimet een revolver in iedere handdoodde 3 soldatenmaar werd toen zelf doodgeschoten. Pantserschepen lagen bij het paleisen maatregelen waren genomen om verdere opschudding te onderdrukken. Te Konstantinopel is dezer dagen een vlugschrift verschenen, getiteld: //Murad V, prince Sultan prisonnier d'Etat." Het is geschreven door graaf de Ke'ratry. De schrijver beweertdat Murad volkomen gezond is en geschikt voor de regering. De Turksche regering heeft het geschrift onmiddellijk verboden maar dit heeft slechts uitgewerkt dat het te gretiger gelezen wordt. LONDEN, 24 Mei. Uit Malta wordt geseind dat de transport-schepen Goa en Athole aldaar zijn aangekomen, met een regiment inlanterie van Bombay. BERLIJN, 24 Mei. De rijksdag heeft bij de tweede lezing het wets-ont- werp tegen de socialisten verworpen. Een door de afgevaardigden Gneist en Beseier voorgesteld amendement tot verbetering van 1 viel met 243 tegen 60 stemmen, terwijl daarna 1 der regerings-voordragt met 251 tegen 57 stemmen verworpen werd. De president van den bondsraad, Hof- mann, verklaarde, dat de regering aan eene verdere behandeling van het ontwerp geen waarde hechtte. Heden avond zal de zitting van den rijksdag gesloten worden. LONDEN, 24 Mei. In het lagerhuis werd door sir S. Northcote medege deeld, dat het Pinkster-reces van 7 tot 13 Junij, in het hoogerhuis door lord Beaconsfielddat het van 7 tot 17 Junij zou duren. In beide huizen werden geene vragen over de Oostersche quaestie tot de regering gerigt. ST. PETERSBURG, 24 Mei. De Ag. Russe meldt: Tot dusver schijnt alles op een spoedige zamenkomst van het congres het uitzigt te openen. BRUSSEL, 24 Mei. Een telegram uit Weenen aan de Ind. Beige zegt: Daar de punten van geschil tusschen Rusland en Engeland thans geregeld zijn, heeft Engelands eisch, dat het tractaat van San Stefano in zijn geheel Zomerzorg. Dingsdag 28 Mei, des avonds ten hall zeven ure, onder directie van den Heer 11. Völlmar. le Afd.: 1. Marche N®. 1 sur "Les Cloches de Corneville", Dunkier; 2. Ouverture «Banditenstreiche", Suppé; 3. "Le Retour du Printemps", Labory; 4. "Invitation au Bolèro", Léon Chic; 5. Fantaisie sur l'opéra de Donizetti "L'Elisire d'Amore", Schro der. 2e Afd.: 6. Ouverture zu "Athalia", Mendelssohn; 7. "Romance et Tarentelle", Vieuxtemps; 8. "Cavatine", Raff; 9. Fantaisie sur des "Melodies Suedoises", Dunkler; 10. "Ma Brunette", Polka, J. Schuurman. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. aan het congres moet worden voorgelegd, in zijn oorspronkelijken vorm elke reden van bestaan verloren. Men verwachting de zamenkomst van het congres stellig in Junij. PARIJS, 24 Mei. De Shach van Perzië zal van St. Petersburg over Ber lijn en Weenen den 10den Junij alhier aankomen. NEW-YORK, 23 Mei. De stoomboot Empress of India is op het meer Ontario verongelukt. Acht menschcn zijn daarbij omgekomen. LONDEN, 24 Mei. Gisteren is door de werklieden in de katoendistricten gestemd over het voorstel om den arbeid te hervatten. Het voorstel is verworpen. LONDEN, 25 Mei. De kabinetsraad heeft het antwoord van graaf Schu- waloff in overweging genomen. De beraadslaging duurde drie uren en zal heden voortgezet worden. ST. PETERSBURG, 24 Mei. De komst alhier van den maarschalk prins Bariatinsky, die zich geruimen tijd uit het openbare leven had teruggetrok ken, heeft zeer de aandacht getrokken IXGEZONREN. Het geluksdevies"Wo gewinnt man jedes Mal? Bei MINDUS MARIENTHAL!" heeft zich door talrijke winsten, o. a. de voor korten tijd getrokken premie van 242,400 mark, eene zoo groote bekend heid verworven, dat allen liefhebbers van het spel de firma MINDUS MARIENTHAL ten zeerste wordt aanbevolen. Blijkens de annonce in het nommer der Courant van heden heeft er spoedig weder eene verloting plaats, voor welke genoemde firma originele loten verzendt, waarop in het bijzonder opmerkzaam wordt gemaakt. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6