BIJVOEGSEL, béhöorèhde tot de LeïÜsehe Courant van Maandag 17 Mei 4878, iP. 414. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. hem taëdenemendoch J. H. v. R. wilde niet en moest eerst zijn pet hebben, dien hij was kwijt geraakt; op eenigen afstand nabij de doornheg bij de Koppel zaten de twee bovengenoemden en vroegen aan die twee voorbijgan- gers of J. H. v. R. nog niet «kapot" was. Toen hebben zij (W. en B.) naar het Sbltijnt hem éérder vermoord en een eind weg in het water gesleept. Het bovenSt'aande is in liet kort wat hier al zoo verteld wordt; doch de een Weet diten de ander iéts anders. Men meldt uit Wageningen: De meikevers, die zich voor eenigen lijd in zulk een verbazend groot aantal in deze omstreken vertoondenzijn bijna geheel verdwenen. De aanhoudende regen en hevige wind der laatste dagen heeft daartoe gunstig medegewerktniettegenstaande treit men ze aan de Grebbe nog in groote hoeveelheid aan, vooral in het eiken hakhout. Ontbladerde boomen te midden van het frissche lentegroen zijn de beste bewijzen van de verwoestingen, die deze dieren hebben aangerigt. Iu de kunstwolfabriek van de hh. Deswert C°., te Terheyden bij Breda, is een 14-jarigc knaap, die in de wolkamer aan eene machine werk zaam was, daarmede in aanraking gekomen en geheel verpletterd. Beekman, uit Tholen, die onlangs aldaar een aanslag deed op het leven van den notaris W.bevindt zich thans in het huis van arrest te Zierikzee. Hij was van de eigenhandig toegebragte wonden genoegzaam hersteld om vervoerd te kunnen worden en neemt dageljjks in beterschap toe, wat hem allerminst behaagt, aangezien hij verlangt te sterven. Hij wordt dan ook dag en nacht streng bewaakt. Berouw over zijn misdaad heeft hij niet. -, Uit Duitschland zijn reeds 230 mandjes kersen naar Engeland ver zonden. Tijdingen uit Curasao bevatten o. a. het volgende; Uit Venezuela wordt gemeld; Door den minister van financiën is van wege den president der repHbliek aan den senaat kennis gegeven dat de wet, waarbij de havens van Maracaibo en La Vela de Coro worden open gesteld, door het uitvoerend gezag gesanctioneerd was. Volgens berigten uit Puerto Cabello zijn op 12 en 13 April aldaar, te ■Caracas, Valencia en andere steden en dorpen zware schokken van aardbe ving gevoeld. De toren van de hoofdkerk en verscheidene andere gebouwen te Caracas en de vuurtoren te Puerto Cabello zijn hierdoor gescheurd. Te Cua, dat verdwenen is, hebben vele inwoners het leven verloren; een ge deelte van Gharallave is verwoest. Ook den ld11"1 werden te Caracas ligte schokken gevoeld. 's GRAVENHAGE, 25 Mei. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Capelle de heer H. J. Wellenbergh, en tot burgemeester der gemeente Beugen de beer J. Verheyen, wethouder dier gemeente. Tot regtcr in de arrond.-regtbank te Amsterdam is benoemd de heer mr. D. Dingerthans regter-plaatsvervanger en advocaat aldaar. Tot regtsgeleerde-adviseur bij het dep. van oorlog is benoemd de heer mr. G. A. van Hamel, substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Rotterdam. Tot tijdelijk ambtenaar bij het oud-provinciaal archief in Gelderland, buiten bezwaar van 's rijks schatkist is benoemd de heer mr. J. J. S. ba ron Sloet. Aan den commies der posterijen 2e kl. jhr. J. D. A. Quintus is, opzijn Verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend. De luitt. ter zee 2e kl. H. van den Pauvcrt en L. G. Krol, uit 0. I. teruggekeerdzijn op non-activiteit gesteld. Bij het dep. van buitenlandsche zaken is van den waarnemenden consul der Nederlanden te Penang ontvangen een telegram dd. 24 dezer van den volgenden inhoud: Voorwaarts en Engelsche mailboot tegen elkander aan- gestoomd ten noorden van het eiland. Foorwaarts gestrand onder den wal. Alle passagiers gered en geland op het eiland." Voor het geregtshof alhier stond gisteren teregt P. M. Jz.laatst woonachtig te Oudclande, die volgens acte van beschuldiging van zekeren M. J. K,te Ovezande, eerst 100 had geleend en deze daarna op vertoon van een valsche schuldbekentenis ten laste van zijn oom J M. nog een som van ƒ300 had afgezet. Toen de tijd van betaling een paar weken verstreken was, begaf genoemde M. J. K., die in het bezit van het valsche stuk was, zich naar den besch. om, vergezeld van dezen, van diens oom betaling te vorderen. Nabij de woning van dezen laatste gekomen, ontrukte besch. het valsche stuk aan de banden van zijn schuldeischer en ging er meê op den loop. Deze, wetende dat hij, om naar lmis te gaan, weder passeren móest, wachtte hem op, en hield hem met de woorden: «geld of zegel" staande, aan welken eisch echter door besch. niet werd voldaan. Besch. bleef hardnekkig ontkennen en gaf op, dat M. J. K. hem wel aangeboden had 500 te leenenmaar op voorwaarde dat zijn moeder dan een schuld bekentenis van ƒ1000 moest teekenen. De adv.-gen. achtte de schuld, niettegenstaande het niet voorhanden zijn van bet «corpus delicti" en de ontkenning van den besch., naar aanleiding van de verklaringen door de getuigen afgelegd, voldoende bewezen en eischte 2 jaar cellulaire gevange nisstraf en een geldboete van ƒ50. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is op bepaald op Vrijdag aanst. HEL,Cf IE. Te Luik had dezer dagen een ernstig ongeval plaats. Zekere Winand, schoenmaker, werkte met zijn broeder aan een paar laarzen, toen hij, licht noodig hebbende, de petroleumlamp nam; daar er maar weinig olie meer in was, wilde hij deze vullen, terwijl zij nog brandde. Ongelukkig stond het venster opeu en een ligte wind joeg de vlam naar beneden. De lamp sprong en de brandende olie spatte op den schoenmaker. Deze zou onge twijfeld levend verbrand zijn, zonder de hulp vau zijn broeder, die hem greep, op het bed wierp en hem er in wentelde, tot de vlammen uitge doofd waren. Winand was echter zoo erg gebrand, dat al de zorgen der geneesheeren vruchteloos bleven. Drie dagen later overleed de ongelukkige aan zijne brandwonden. EKCfELAHO. LONDEN, 24 Mei. Bij het parlement is door de regering het wets-ontwerp tot aanvuüing der begrooting ingediend, strekkende tot dekking der kosten van het uit rusten, het onder de wapenen houden en het naar Malta transporteren van 7000 man inlandsche troepen uit Engelsch Indië. De regering vraagt daar voor een crediet aan tot een gezamenlijk bedrag van 748,000 ten laste van de begrooting van marine komt daarvan 398,000 voor de huur, de uitrusting, enz. der transportschepen voor de uit- en thuisreis, terwijl de uitgaven voor de uitrusting der troepen zelve, soldijen, fonrrages, pro viand, enz. op 350,000 geraamd zijn en ten laste komen van het depar tement van oorlog. Volgens den correspondent van de Times te Petersburg, zouden de concessiën, waartoe Rusland geneigd is, in de volgende bestaan: De han delsweg van Trebizonde'naar Erzerum Bajazid en Perzië zal aan Turkije blijven, Rusland blijft bij zijn eisch lot verkrijging van Kars, maar betoont zich inschikkelijker wat Batum betreft. De zuidelijke grens van Bulgarjje zal door eene Europesche commissie worden vastgesteld. Voorts zal Bul garije niet zoo lang en niet door zulk een groot aantal Russische troepen worden bezet als eerst was voorgesteld, en de Russische commissie van toezigt zal door eene Europesche vervangen worden. Ook de quaestie der Turksche schuld zal door eene Europesche commissie worden geregeld. Het volgende telegram uit New-York is te Londen aan hel bureau van de New-York Herald ontvangen: Lage barometerstand vergezeld van hevige Z. O. tot Z. W. stormen kunnen omstreeks den 27steD Mei op de Noord- Britsclie en Noordsche kusten verwacht worden. Het weder in den Atlanti- schen Oceaan benoorden 40° NB. en beoosten 50° WL. zal stormachtig zijn. FKASKRIJK. Betreffende het besluit van den Parijschen gemeenteraad om op 14 Julij de inneming van de Bastille met een luisterrijk feest te vieren, verneemt men dat eene delegatie van den raad met zijnen voorzitter, den heer Hé- rissonaan het hoofdden minister de Marcère over de zaak heeft onder houden en de minister, opmerkende, dat het besluit onwettig was, heeft verklaard, daaraan evenmin zijne goedkeuring te kunnen geven als aan het vroegere betreffende Voltaire's eeuwfeest. Omtrent den gekozen dag zeide hij, dat die voor het minst onraadzaam seheen, met hel oog op den toe vloed van vreemdelingen, door de tentoonstelling naar de hoofdstad gelokt. In het Journ. des Déb. wijst de heer Letnoinne er op dat mgr. üupan- loup nu reeds aan zijn tienden brief is, aan den Parijschen gemeenteraad, over Voltaire's eeuwfeest. Al die brieven worden in een vlugschrift bijeen- gebragt en over geheel Frankrijk verspreid. De heer Lemoinne is van meening dat hij op die wijze niet ten nadeele, maar ten gunste van zijn schrikbeeld op groote schaal werkzaam is, en dat hij onder de katholieke jeugd eene massa kennis verbreidt, die zij anders in de werken van Vol taire niet zou opgedaan hebben. Het is alsof de bisschop aan die jongelieden verboden teekeningen in de hand geeft en hun toeroept: Ziedaar iets, waarnaar gij niet moogt kijken. j Te Parijs is eene besloten vergadering gehouden om over de amnestie' I ter zake der commune te handelen en stappen ten gunste daarvan te doen. Al de atgevaardigden van Parijs en een groot aantal uit de provinciën en de gemeenteraad der hoofdstad waren uitgenoodigd die vergadering bij te wonen. Geen enkel afgevaardigde was echter ter vergadering verschenen, en van den Parijschen gemeenteraad slechts één lid. De vergadering, be staande tiit omstreeks 1500 personen, mannen en vrouwen, heeft ten slotte een voorstel aangenomen, waarbij de aanwezige kiezers zich verbinden hun uiterste best te zullen doen om te zorgendat Gambetla en de andere Parijschc afgevaardigden bij nieuwe verkiezingen niet herkozen worden, en de eandidatuur van Blaiiqtii te ondersteunen. Donderdag heelt de receptie plaats gehad van Victorien Sardott als lid der Fransche Academie. Hij hield de gebruikelijke lofrede op zijnen voor ganger, den dichter Autran, en werd door den heer Ch. Blanc beantwoord. Het getal slagtoffere der ontploffing in de Bérangerstraat te Parijs, meldt het Journ. Off-, bedraagt 42, waarvan 14 dooden. De meeste ge wonden zijn aan de betere hand. Het onderzoek naar de eigenlijke oorza ken der ontploffing wordt ijverig voortgezet. De Événement deelt eenige bijzonderheden mede omtrent eene talrijke bende zakkenrollerswelke te Londen haar hoofdkwartier heeft en welker leden bij beurten in de verschillende landen van Europa strooplogten on dernemen. Ook te Parijs waren ettelijken hunner reeds gevat; een zestal echter, had zich nog aan de policic weten te onttrekken. Zondag II. brag- tcn zij hun eerste bezoek aan de tentoonstelling met eene jonge vrouw, die reeds twee jaren prachtige kamers in de Chaussée d'Aulin bewoont en in den Parijschen beau-monde welbekend moet zijn onder den naam van Emma Parker. Deze schoone dame heeft zeffs verleden winter eene reeks van feesten gegeven. Zij plagt in den regel uit te gaan met een liverei- bediende, zekeren Jackson, doch ditmaal had deze de liveiei uilgetogen en zich als heer bij bel gezelschap gevoegd. Deze omstandigheid wekte de aandacht van een politieagent, die de vreemdelingen in het oog hield en volgde naar eene sierlijke villa in de Avenue d'Eylau, waar dienzelfden

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5