denken, waarop hij voor 60 jaar het levenslicht aanschouwde. Zijn klein zoon, Jan van Oort, hoopt dan ook den dag te vieren, daar hij. evenals grootvader en vadir, op 24 Mei werd geboren, en dat wel 41 jaar geleden. Zijn achterkleinzoon, Jan van (lort, werd 24 Mei 1864 geboren en wordt dus 14 jaar. Uit Nieuwe Diep meldt men nader omtrent het vergaan van hel schip, dat in den zoogenaamden Razenden bol was verzeild geraakt, liet schip werd van alle zijden door eene woedende branding bestookt. Men zag dui delijk eenigeu van dc equipage in het want en over het dek loopen. IJlings werd cr om de reddingboot gezonden, want met vletten was het in nood verkeerende schip niet le bereiken. Eer de noodige toestemming, in het vroege morgenuur, was verkregen om de reddingboot uit te halen en te water ie laten, en eer men een voldoend en geschikt aantal instappers bij elkander had gekregen, was er ruim een uur verioopen; toen werd de red dingboot door de Urrc.aU- naar den Razenden hol gesleept. Inmiddels was het schip uit elkander geslagen en had de equipage, welligt 8 man sterk, haar graf in de woedende golven gevonden. Het verbrijzelde schip is de Nederlandsche brik Uieuwerke, die IJmuideu was uitgezeild en bestemd was naar Riga. Men vreest, dat ook de loods bij deze ramp het leven zal hebben verloren. Te Zutplien liet Dingsdag II eene jeugdige dienstbode eene brandende petroleumlamp vallen; hare kleederen geraakten in brand, en zij kreeg daardoor zulke erge brandwonden, dal zij den volgenden dag aan de gevol gen is overleden. Nabij het station aldaar is een wisselwachter met het been onder een trein geraakt, waardoor het geheel verbrijzeld is. Hel voorloopig verslag is verschenen van liet wetsontwerp lot regeling van het auteursregt. Allerwcge vond in de afdeetingen de meening der regering bijval dat herziening van de wet van 1817 noodzakelijk is en alge meen juichte men de poging der regering toe om eene betere regeling van hel auteursregi tot stand le brengen. Wel meenden sommigen dat dergelijke regeling in strijd was met het beginsel der wet tot afschaffing deroctrooijen en zelfs vroeg men of door deze voordragt niet indirect erkend werd dat men op die afschaffing moest terugkomen. Maar de groote meerderheid bestreed dit. daar hel regt van den uitvinder geheel verschillend is van het regt van den auteur. Het meerendeel der leden was van oordeel dat het auteursregt een regt is, dat, zoowel opgrond van billijkheid als van algemeen nut, door de wet moet erkend en beschermd worden en dat dus niet uit zich zelf, maar door de wel bestaal. Algemeen erkende men dat op dezelfde gronden ook hel regt van ver veelvoudiging van kunstwerken in sommige gevallen aanspraak kan maken op bescherming door de wet. b. v. de stempels van drukletters. Afzonder lijke regeling van deze zaken was zeker verkieslijk. Maar waarom dan ook niet het opvoeringsregt van tooneelwerken en muziekstukken afzon derlijk geregeld? Groote praktische bezwaren bestonden tegen eene gemeen schappelijke regeling daarvan met het auteursregt. In elk geval had het opvoeringsregt in een afzonderlijk artikel moeien zijn opgenomen. Ten aanzien van hel opvoeringsregt kwamen velen er legen op dat de wetgever een dubbel regt gal aan schrijvers van tooneelstukken en compo nisten van muziekwerken. Voor mondelinge voordragien wenschten som migen in geen geval auteursregt le zien bepaald, anderen bij uitzondering. Vrij alttemeen vond men de termijnen van dit auteursregt te lang. 's GRAVEN1IAGE24 Mei. Tot lid der Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale ten- ioonsielling te Parijs in 1878 is alsnog benoemd de heer W. Voute, Oost- Indisch ambtenaar met verlof, laatstelijk adsislent-resident van Boeleleng (Italy. De minister van oorlog heeft goedgevonden te benoemen: tot voorzit ter der commissie, teil overstaan van welke dit jaar. te Breda, het toela- tinss-examen lot de kon. militaire akademie zal werden afgenomen, den majoor A. Pompe, belast met de leiding der studiën aan gemelde inrigting; lol leden, de hh. U van Aller, J. C. Koning, A. S. Kok, S. Leopold en R. F. Modderman, leeraren aan dc kon. militaire akademie; de 1' luit. M. H. J Planlenga, mede van die inrigting; A. J. Nijland, instituteur te Utrecht; dr. P. Zeeman, leeraar aan de h. burgerschool le 'sGravenhage; G. J. Legebeke. leeraar aan de h. burgerschool te 's Ileriogenboschen dr. H. Br. ngersmaleeraar aan de h. burgerschool le Leiden; tot secretaris, de 1* luit. J. van den Berg. werkzaam aan de kon. militaire akademie. Door den minister van koloniën is de heer d'. L. B. E Ledeboer, eervol ontslagen officier van gezondheid lc kl. van de militaire geneeskun dige dienst hier le lande, gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Nederl. Indië, om te worden benoemd lot arts voor de krankzin nigenverpleging daar le lande. Naar men stellig meent le weten zal Z. Exc. de minister van oorlog zich binnen weinige dagen, lot herstel van gezondheid, naar de badplaats Spa begeven. In de zitting van de tweede kamer van heden is hel onlwerp betref fende eene successie-lclasling in de regie lijn aangenomen met 48 legen 32 stemmen. Bij de discussiën werden verschillende wijzigingen aangebragl. Art. 2. bepalende dat als erfenis beschouwd wordt inbreng volgens hel burg. wetboek, is verworpen. Na discussie over den eed is art. 5. den hë- slaanden eed handhavende, aangenomen met 58 tegen 17 stemmen Daarna zijn de contracten met de Indische spoorwegmaatschappij omtrent den aanleg van spoorwegen op Java met algemcene stemmen verworpen. Maandag zijn verschillende ontwerpen aan de orde. - Voor het gereglshof alhier stond gisteren tcrcgl J. V.die in Jannarij jl. uit de kolonie Ommerschans, waar hij verpleegd werd. een brief had ge schreven aan den landbouwer van V. te Capelle a/d IJssel. Daarin vroeg hij hem /25. bij niet-voldoening van dit verzoek, dreigende bij v. V. den boel des nachts te komen in brand slekcn. De beschuldigde bekende dit feit gepleegd te hebben, als eenigen grond daartoe opgevende zijn verlangen om uit de kolonie ontslagen en naar de gevangenis overgebragt te worden. Het openb. min. requireerde deswege e'én jaar gevangenisstraf. Als verde diger trad op de heer mr. D. S van Emden. De uitspraak is bepaald op Dingsdag aanst. Daarna verscheen voor het hof' A. S.eene 24-jarige boerenarbeidsler uit Stoppeldijk, die onder een vloed van tranen bekende het kind, waarvan zij den 29,leD January jl. bevallen was, terstond in een diepen watergang, bin nen haar dorp, te hebben geworpen, waarin het verdronk. Zij was bevallen tegen een muur staande, zoodat het kind op den grond was gevallen. Deze omstandigheid gaf den verdediger, mr. C. P. D. Pape, aanleiding, om aan de geneeskundigen, die als getuigen voor het hof verschenen, de vraag te doen stellen of met het oog op dien val bij de geboorte het kind ook door hersenschudding kon gestorven zijn. Die vraag werd ontkennend beant- wpord De advocaat-generaal mr. Gregory achtte in deze zoo vele verzach tende omstandigheden aanwezig, dal hij, ook met het oog op hare volledige bekentenis en haar blijkbaar berouwslechts één jaar eenzame opsluiting requireerde. De verdediger bepaalde zich er toe ook zijnerzijds op de vele omstandigheden te wijzen, die tot het opleggen eener ligte straf konden leiden. Ook in deze zaak zal het hof Dingsdag a. s. uitspraak doen. UUlTENLANDSCilE BERIGTEN. ENGËLAKD. LONDEN, 23 Mei. De correspondent van de Times te Petersburg meldt: De verzoenings gezinde stemming der regering en harer organen openbaart zich thans ook in de pers in het algemeen. Het blad, dat tot dusver het oorlogszuchtigst van alle was en systemalisch de regering aanspoorde, om een uitdagende politiek te volgen, slaat heden een gansch anderen toon aan. Alle bladen erkennen eenstemmig, dat een vreedzaam vergeljjk met Engeland het beste middel is om aan dc tegenwoordige moeijelijkheden in het Oosten een einde te maken. Alle omstandigheden begunstigen het werk der diplomatie. In zulk een buitengewoon gunstigen toestand moeten wij hopen, dat weldra een billijke en duurzame vrede gesticht zal worden. In antwoord op eene interpellatie, in hel lagerhuis door den heer E. Noel tot den kanselier der schatkist gerigt, heeft de minister medegedeeld dal de regering nog tot geen besluit gekomen is ten opzigte van de trac- taten tot afstand van grond op Borneo aan eene Engelsche maatschappij. Zjj wil wachten tot de komst van de ontwerpers van het plan. Den llfD April werden te Canton duizenden gehouwen verwoest door een orkaan en daarop volgende waterhoos. Gedurende de algemeene ver warring brak op vier plaatsen een hevige brand uit. waarschijnlijk moed willig aangestoken, waarbij veel gestolen werd. Bij de ramp kwamen 500 Chinezen om. De hongersnood woedt voort; geheele landstreken zijn door de aanhoudende droogte verwoest. FR AWKRIJK, Het poslcongres te Parijs heeft de laatste artikelen van het tractaat aangenomen. Het tractaat zal in werking treden den l,n April 1879. Het congres is vervolgens overgegaan tot het behandelen van de regeling der verzending van brieven met aangegeven waarde. Wegens deze regeling zal voor de verzending van brieven met aangegeven waarde het gewone port en het regt voor gewone aangeleekende brieven worden betaald en boven dien een assurantiepremie, niet lager dan 10 centimes voor iedere aangege ven 200 fr. voor aan elkander grenzende landen cn van niet lager dan 25 centimes voor iedere aangegeven 200 fr. voor landen, die niet aan elkander grenzen. Volgens de Rappel zal de heer Lucien Lebrun in de senaat de rege ring interpelleren over haar voornemen, ten opzigte van de periodieke ver nieuwing van bet derde deel van dit ligcliaam. De vraag is of de grond wet bij de bepaling, dat dit om de drie jaar geschieden moet, drie volle jaren bedoeld heeft, of eenvoudig drie zittingsjaren, zooals dit bij alle ver tegenwoordigende ligchamen het geval is. In het eerste geval zullen dc verkiezingen 30 Januarij 1879 plaats moeten hebben, in het tweede in De cember van het Ioopende jaar, opdat de nieuwe leden den tweeden Dings dag van Januarij de zitting kunnen bijwonen. De regering is waarschijnlijk van gevoelen dat het laatste de bedoeling der grondwet is, doch het is ook mogelijk dat zij de beslissing aan het congres (de verecniging van senaat en kamer) overlaat, omdat dit alleen het regt heeft in twijfelachtige geval len uit te makenwat de bedoeling der grondwet is. De clericale bladen bevatten een adres aan '/dc Fransche vrouwen", waarin deze worden opgeroepen tot het doen van een "nationale mani festatie", als "boete voor de slemppartij, die door de volgelingen van Voltaire" georganiseerd wordt. De hertogin de Chevretise, de burggravin d'Abeville, barones Bossieu en andere dames hebben het adres onderteekend. De syndicale kamers te Bordeaux hebben eene rcgelings-commissie benoemd, welke tegen den 30s,t° dezer een werklieden-banket zal regelen Ier eere van Voltaire. Dezer dagen heeft zich le Parijs een jongentje van twaalf jaren in de Seine geworpén, ten einde zich door den dood aan dc gestrenge behandeling zijner ouders le onttrekken. Naauwclijks in het water, begon hij echter luide om hulp te roepen en werd gelukkig gered. DUIThCH LAN Aan de Köln. Zeil. wordt uil Berlijn liet volgende gemeld: Graaf Schuwaloff heeft, naar men verneemt, zijne hoop. dal het gelukken zou, het geschil tusschrn Engeland en Rusland op vreedzame wijze bij le leggen, hier vrij stellig uitgesproken. Ook te Weenen houdt de hoop op vrede stand en meeni men dat graaf Schtiwalofl zijne terugreis naar Londen met

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2