PEK TELEGRAAF. LONDEN, 21 Mei. In hel lagerhuis heeft de heer Ilolke, iu antwoord aan den heer Gourby, verklaard, dal er geen noodzakelijkheid bestaat om van Rusland of Amerika eenige verantwoording te verlangen, daar de rege ring geen berigt heeft ontvangen, waaruit blijkt dat Rusland de schepen, die men beweert dat het in Amerika voor het geval van oorlog heelt aan gekocht. in strijd met het Parijsche tractaat als kapers zou willen gebrui ken, of dat Amerika eene bestaande wet of overeenkomst zou willen schenden De lieer Fawcett heelt het woord genomen ter voortzelling van het debat over.de interpellatie van lord Hartington. VERSAILLES, 21 Mei. De bisschop van Orleans heelt bij zijne interpel latie in den senaat over het feest ter gedachtenis aan Voltaire gezegd, dat hel te doen was om eene manifestatie tegen het katholicisme. De heer Dufaure zeide in zijn antwoord o. a.dal de werken van Voltaire ontelbare malen zijn herdrukt en de regering gemeend heeft geen nieuwe publicatie te moeten beletten. De interpellatie heeft geen gevolg opgeleverd. KOXSTANTINOPEL, 21 Mei. Eene deputatie uit 5000 vlugtelingen heeft zich naar de Porie begeven om onderstand aan te vragen. De Porte heeft eene geregelde tiildeeling van levensmiddelen toegezegd. KOXSTANTINOPEL, 21 Mei. Murad-pacha heeft aan den Sultan verklaard dat hjj vreemd was aan de zamenzwering. Gisteren hebben ten gevolge van nasporingen nieuwe gevangennemingen plaats gehad. De minister van marine is afgezet en wordt vervangen door Nessim pacha. Het is nog onzeker of de minister van oorlog aftreedt. PARIJS, 21 Mei. De clerikale bladen bevatten een brief van den aarts bisschop van Parijs aan de geestelijkheid zijner diocese, betreffende de ge dachtenisviering van Voltaires dood. De prelaat valt het eeuwfeest scherp aan, en schrijft als boete voor het schandaal voor, dat de geestelijkheid de geloovigen vermane den 30s,e° Mei te biechten met de gedachte aan de nationale boeledoening; deu daarop volgenden Zondag moeten openbare ge beden uitgesproken worden. Alle andere Fransche bisschoppen hebben voor schriften van gelijken aard gegeven. LONDEN. 22 Mei. Naar hetgeen de Standard verneemt is het thans meer dan waarschijnlijk dat hel congres reeds in de eerste 14 dagen zal bijeenkomen. Het Britsche eskader zal waarschijnlijk van Ismid naar de Prinseneilanden vertrekken. HVGEZONnEN. Leiderdorp, 22 Mei. In N°. 116 van de Leidscke Courant, dd. 17 Mei jl. komt een berigt voor uit Leiderdorp, door andere bladen ter goeder trouw overgenomen, dat wjj. om der waarheid wil en om den landbouwer, wien het gold, in geen verkeerd daglicht te plaatsen, eenigzins nader willen toe lichten. De koe, welke afgemaakt is, was reeds voor Paschen, als niet wèl, van den "koppel afgezonderd en op stal geplaatst. De eigenaar deed aangifte van het zieke dier, de plaatsvervangende veearts kwam en oor deelde het niet aan longziekte Ijjdende. doch verwittigde den districts- veearts van de zaak, die, zelf gekomen, van een ander gevoelen was en oordeelde, dat het beest moest afgemaakt worden. Hieraan is den 29'"" April reeds, en niet zooals berigt werd «de vorige week", voldaan en het dier, zonder verder onderzoek, geheel begraven, liet overige vee van den koppel werd nu als verdacht verklaard en moest dus afgezonderd en niet verweid worden. Sedert heelt zich geen spoor van ziekte meer onder het verdachte vee voorgedaan. Maar de 12 verdachte runderen, op een betrek kelijk klein stuk land grazende, kregen weldra gebrek aan voedsel, waarom de eigenaar zich naar den districts-veearts begaf, om dezen heer daarover te raadplegen, zonder dien echter te huis te vinden. Daarop is hij gegaan naar Z. Exc. den commissaris des konings. die hem aanraadde naar den burgemeester van Leiderdorp ie gaan, opdat deze den districts-veearts konde schrijven. Gok dit is geschied, maar weder verliep er ongeveer eene week zonder eenig berigt. hoewel de districts-veearts met den burgemeester de woning is gepasseerd, zonder den landbouwer te komen spreken. Inmid dels begonnen de beesten werkelijk gebrek te lijden en 2 er van verweid den zich zeiven; de eigenaar, door liet voortdurend zwijgen der bevoegde autoriteiten meenende dat er geen bezwaar bestond, en zijn vee niet kun nende zien verhongeren, besloot de overige 10 bij de 2 te brengen, die over de sloot waren gesprongen, en ziedaar, wal hem welligt als vergrijp tegen de wet zou kunnen aangerekend worden. Wat nu verder het uit stapje naar de tentoonstelling betreft, dit was reeds voor lang bepaald, zooals hij het reeds met den heer vee-inspecteur had besproken, en waartoe zich juist nu de geschikte gelegenheid aanbood, wijl hem een vriend ver gezelt. die de Fransche taal spreekt en verstaat, waarvan hij zelf verstoken is. Het feil zelf onbeoordeeld latende, meenden wij een en ander Ie moe ten toelichten, om verkeerde oordeelvellingen te voorkomen. NOODZAKELIJKE ZELFVERDED1CINC. {Slot.) Reeds lang waren kandidaten voor het lidmaatschap der Gemeente-Com missie aangewezen. Prol. Kuenen was in 1872 al met leden dier commissie jjverig werkzaam tot verbetering der predikantstractementen door circulaires aan de leden der gemeente en sedert waren telken .(are stemmen tot zjjne benoeming bij Notabelen uitgebracht. IP. Krabbe, 34 jaren lang predikant der gemeente, werd in 1876 door de predikanten en den vice-president der Gemeente-Commissie krachtig aanbevolen. In Z. Eerw. zou de minderheid der Gemeente Commissie een krachtigcn steun verkrijgen, het College van j Notabelen een warm pleitbezorger voor de eerlijke en trouwe naleving van het besluit der Gemeente-Commissie van 30 December 1821 betreffende de j predikantstoelage van 200 Op beide kandidaten kon de Algemeeue Ker- keraad, zoowel als het College van Notabelen rekenen tot bevordering van I de pogingen, om den Iwjjlel aan de wettigheid van het reglement weg te nemen; hun kennis van de kerkelijke reglementen, hun betrekking, 't zij als adviseerenil lid der Synode, 't zij als secretaris van liet Provinciaal j Kerkbestuur van Zuidholland, hunne bezadigdheid en rechtschapenheid i strekten daartoe tot waarborg. En wat hunne godsdienstige richting be treft, de verhouding zou niet door hun zitting nemen in de Gemeente-Com missie worden verbroken, maar bestendigd, daar toch >an de 9 leden 6 tot de richting belmoren, 'die thans, wat de geestelijke.beladen betreft, de oVerheerschende is. Trouwens wat de behartiging der stnff.lijke belangen aangaat, zij beza ten de vereischten tol benoeming, zij komen voor op de door de bevoegde machten (Iverkeraad en Gemeente-Commissie) vastgestelde lijsten der stem gerechtigde leden. Geen classificatie van modern, evangelisch, etliisch-irenisch, confessioneel of calvinist is mogelijk of geoorloofd bij kerkelijke zaken; want de kerkelijke besturen waken voor de handhaving der leer en. zoo zij dit verzuimen, mogen zij zich niet zulk eene classificatie veroorloven. Bovendien was er steeds eene beslissende scheiding tusschen de geestelijke en de stoffelijke helangen der gemeente. De verplichtingen zijn gelijk om tot uitoefening van den openbaren ceredienst bij te dragen; hunne rechten mogen niet worden verkort in het beheer en het toezicht der kerkelijke fondsen, naar mate zij tot de eene of andere richting belmoren De erva ring leert dagelijks hoe schromelijk men zich vergissen kan, indien men het waagt zulk eene classificatie te verrichten. Ook de minderheid heeft rechten, zoolang zij tot de gemeente belmoren. Hel College van Notabelen heeft met 9 stemmen van de 13 aanwezige leden Prof. Kuenen en Ds. C. Krabbe tot leden der Gemeente-Commissie benoemd. De eere voorzitter der kiesvereeniging «Geloof en Belijdenis", D\ Beman Brouwer, scriba van het classicaal bestuur van Leiden, heeft spoedig daarop verklaard en later in eene vergadering der kiesvereeniging zulks bekend: «dat zij was eene goddelooze verkiezing van twee Christus- verloochenaars". In eene vergadering der kiesvereeniging werd, nadat D'. 'B.- die met gebed en het doen zingen van Psalm 119 vers 15 geopend had door twee leden voorgesteld die verkiezing van Notabelen te bespre ken, nu aan de orde kwam de herkiezing van Notabelen De secretaris van Notabelen ondersteunde dat voorstel en verklaarde zich tot inlichting bereid üs. B. achtte zulks in strijd met het reglement, maar werd terecht gewezen door de opmerking, dat geen personen, maar de handelingen van Notabelen werden besproken. D'. Segers wilde, uithoolde van het verge vorderde uur, die bespreking tot de vergadering van Vrijdag uitstellen en daartoe werd besloten; maar in die vergadering bleek, dat de notulen niet juist waren. D'. li. evenwel beweerde het tegendeel en weigerde het woord aan den secretaris van Notabelen te geven, die daarop zich verwijderde, na vooraf den eere-voorzitter te hebben herinnerd aan zijne verklaring, die jegens hem eene beschuldiging van eene goddelooze handeling inhield, waarvan het classicaal bestuur moest kennis dragen, 't zij om hem van die beschuldiging te ontheffen, 't zij over eene lasterlijke aantijging te beslissen. De kiesvereeniging «Geloof en Belijdenis" heeft daarop liet voorstel van D*. B. zonder stemming, die door hem niet werd toegelaten, aangenomen, om de herkiezing van dien Notabel niet aan te bevelen aan de stemge rechtigden. Hel bevoegd kerkelijk bestuur zal derhalve in de gelegenheid worden ge steld om van die zaak kennis te nemen en daarna beslissen; 1°. of de handeling der verkiezing mag genoemd worden goddeloos, waardoor hij, die erkend heeft daaraan deel te hebben, valt onder de ker kelijke tucht; 2°. of een predikant, of liever een scriba van een classicaal bestuur, zon der behoorlijke rechtspraak, stemgerechtigde leden der gemeente, waar onder zelfs een gemachtigde in het kiescollege, te qualifleeeren in het bijzijn van getuigen als een goddelooze of als een Christus-verloochenaar mag signaleeren 3°. of hij, middellijk of onmiddellijk, rechtstreeks of zijdelings, de rcch- .teti van eene minderheid mag verkorten of doen verkorten, zoo lang die minderheid tot de gemeente behoort en geen wettelijke middelen door hem zijn aangewend om dat stemrecht te ontnemen naar het voorschrift van art. II van het Algemeen reglement voor de hervormde kerk. art. 22 en 43, 1" van hetzellde reglement en art. 1, 2, 3, 4 en 5 van het Reglement voor kerkelijk opzicht en lucht, onverschillig hoe hij van bestaande ver keerdheden kennis bekomen heeft. D'. Beman Brouwer, de rechten eencr minderheid ter zijde stellende, moet zich onthouden van het stellen zijner handleekening op een petitie aan deu Koning, waarin handhaving van liet recht eener minderheid tegen over eene nieuwe schoolwet wordt verzocht, zoo hij als lid van een kerk bestuur zich onthoudt het recht van allen te erkennen en te eerbiedigen. Wie minderheid was wordt vroeg of laat meerderheidzoo ook omgekeerd. Sedert de hervorming is de zorg voor de geestelijke en voor de stoffelijke belangen der Hervormde kerk streng afgescheiden en een clericale invloed krachtig geweerd. A. M. Burgerlijke 5tai»b. Van 16 tot en met 23 Mei 1878. BEVALLEN: C. van den Wijngaard, geb. Bronsgeest, I). D. tweel. - J.C. Hanselaar. geb. de Jongh, Z. E. Smiuk, geb van Noort, Z. A. M. Derogee, geb. Langcveld, D. P. Turenhout, geb. van Eamond, D. A. Meier, geb. Taffijn, Z. A. C. Mulder, geb. Fijbel, Z. G. van der Linden, geb. Larrewijn, D P. Ouwerkerk, geb. de l'Ecluse. D. M. Blom, geb. Muis, D. J. G. Jar- din, geb. Hasselbach. Z. - M. Selier, geb. Piket, D. C. J. Brummelkamp, geb. de Nie, Z. L. H. de Wilde geb. Tom, Z. - E. Flippo. geb. Patijn, Z. W. van Zanen, geb. Koet, Z. M. M. Poot, geb. Geitenbeek, Z. J. C. Engelbregt, geb. Neuleboom, D. E Tonninga, geb. Gijzenij, Z. P. de Haay. geb. van Wijngaarden. D. S. G. Dupon, geb. van Wort. D. B. M. de Wijs, geb. Schramp. D. M. A. Berkhout, geb. Koorenblik, D. M. A. Oudshoorn. geb. Planlfeber. D. J. Geenjaar. geb. Barendse. Z. A. van Hoore, geb. Itiesot. Z. E. Cebol. geb. Pon. Z. - J. llarievelt, geb. Huygens, Z. W. J. C. der Kinde ren, geb. Mausers, D. E. Janssen, geb van der Nat, I). J. Kokxhoorn, geb. van Leeuwen, S. M. Bourgeois, geb. Brokaar, D. GEHUWD: N. F. L. van Slijpe. jm. en S. C. Sandifort, jd. J.E. Leemans, jm. en H. van Slogteren, jd. S. Walle, jm. en W. ,1. Blom. jd. G. F. llemerik, jm. en M. E. Voorbrood,jd. - P. Waasdorp, jm.en M. Rijnvis.jd.-- J. Dijkstra, jm. en J. M. van Genen, jd. K. J Niesten, jm. en J. A. Berré. jd. C. Dieben, jm. en M. C. Biesjot, jd. J. J. Werst. jm. en C. E. Haremaker. jd. A. Muhl, wedr. en E. W. Kaueman. jd. T. G. Slrengers. jm. en A. M. ter llooren, jd. OVERLEDEN: A. van den Biezenbos. D.. 5 m. L. de Vos, D. 9m. A 11. Eikerbout, D., 10 j. D. Teske, 74 j. - A. Roos. D.. 7 j. H Mulder. 82 j. A. Brouwer, 74 j. J. S. Kolderman. Z.. 9 m.L. J. du Mortier, Z„ 16 m. H. C. Jasperse, geb. van Cassel, 78 j. - J. Bouwman. V.. 77 j. P. J. M. Rosier, D., 15 m. J. M. van der Klugt. Z., 20 m. I.. van Soest. geb. Lafeber, D. levenl. C. H. van der Weyden. D.. 3 m. A. Neuteboom, D.. 12,d. A. Som- meling. Z.. 21 j. A. van Zadelhof!-, I)., 20 d. A. J de Zwart. Z-, 5.m. W- i Gom, B., 20 m. L. van der Waals, wed'. N. Segaar. 62 j. J. M. Groene- woud, geb. Licht, 48 j. E. lliesol, wed'. J. van Egmond, 75 j.~ J W. P. de Water, I)., 8 ut.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3