BUTEiNLAl\ÜSCIJBEHIGTE gebragt. Na onbeschrijfelijke krachtsinspanning bereikte de reddingboot het stoomschip en bragl de bemanning over op de sleepboot Oscarmet uit zondering van den kapitein, den stuurman en den kok, die het schip toen nog niet wilden verlaten. Met het stijgen van den vloed werden echter ook zij spoedig beducht voor hun leven, en gaven door noodtcekens hel ver langen te kennen, om van het schip afgehaald te worden; de reddingboot poogde alstoen andermaal het schip te bereiken, doch de zee brak er zoo geweldig aan beide zijden overheendat het niet genaderd kon worden en inen alle pogingen hiertoe moest opgeven. Men verwachtte nu ieder oogen- blik het schip uil elkander te zien slaan, toen het plotseling vlot schoot-; alsiui werd het door de slecpbooten. die zich in de nabijheid bevonden, vastgenomen en naar Antwerpen gebragt. 's GRAVENUAGE. 22 Mei. Door Z. M. zijn benoemd lot notaris binnen hel arrond. Amsterdam; ter standplaats Amsterdam: de hh. T. G. Rompcl, \V. van der Vegt Az. S. de Haan, A. VV. Buhrs en mr. A. J. C. Jongcjan allen cand.-notaris te Amsterdam; ter standplaats Watergraalsmeer11. G. Boelhonwcr, cand.- uolaris te Amsterdam. Voorts zijn benoemd lol substituut-griffier bij de arrond.-regthank te Zierikzee, de heer mr. 11. van Adrichem, thans ambte naar van het openbaar ministerie bij de kantongeregten in het arrond. Zierikzee; tol ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongeregten iti het arrond. Zierikzee, jhr. mr. W. A. de Jonge, thans substituut-griffier hij de arrond -regtbank te Zierikzee. Door Z. M. zijn benoemd: lol eersten officier bij de kon. militaire akademie, de majoor A. I'ompe. thans kommandanl van hel instructie- hataillondie mitsdien op de meest eervolle wijze van zijn tegenwoordig bevel ontheven en bij den staf der infanterie overgeplaatst wordt; tot korn- maiidanl van bel instructiebataillonde luit.-kolonel F. J. G. W. Leers, thans kommandant van het algemeen depót van discipline. De luit. ter zee le kl. VV. II. Wesselink. dienende aan boord van het fregat Ei ertsen, wordt overgeplaatst in de rol van het wachtschip te Wil lemsoord. en op genoemd fregat vervangen door den luit. ter zee 1® kl. F. J. Beekman; de luit. ter zee le kl. A. J. VVillekens, uit 0. 1. terugge keerd. is op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van lieden is ingekomen een wets ontwerp lot regeling van het onderzeek naar de oorzaken van zeerampen. Het debat over de successie-belasting in de regie lijn is voortgezet. De minister van financiën heeft het ontwerp uitvoerig verdedigd. Die belasting- verhooging was noodig en andere middelen ter versterking der schatkist waren voor het oogenblik niet mogelijk. De nadcelen dezer belasting waren zeer overdreven; de voordeden daarentegen waren groot. De Ilollandsche eerlijkheid was een waarborg tegen meineed. Met kalm gemoed zou de minister de beslissing afwachten over dit ontwerp, dat hij uit pligtbesef bad voorgedragen. De heer Baslert sprak vóór het ontwerp. De heer van Nispen verklaarde zich tegen het ontwerp. De heer Roëll verwacht nog inlichtingen. De lieer Wintgens heelt breedvoerig gerepliceerd. Morgen voortzetting. De heer 0. van Rees, oud vice-president van den raad van Ned.-lndiB, is alhier uit Indië aangekomen. Door den gemeenteraad is gisteren goedgekeurd een ingekomen voor stel der commissie voor de openbare leesten, om. ter gelegenheid van het huwelijk van Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden. Hd. als geschenk aan te bieden een zilveren lichtkroon in den stijl Louis XVI. De heer Oscar Carré liet eergisteren middag bij eene laatste kinder voorstelling alhier onder al de aanwezigen, groolen en kleinen, een poney, verloten. Het zoontje van een broodbakker was de gelukkige winner. BELGIE. |Ten gevolge van den hevigen storm geleek de Schelde Zaturdag en Zondag een woedende zee. Twee jongelieden te Antwerpen, de golven willende trotseren, waren gaan spelenvarendoch weldra sloeg bun boot om. Een hunner kon het niet lang tegen de golven uithouden, doch zijn makker, dat ziende, greep hem vast, en bereikte met zjjn last na lang worstelen een zandplaat. Hij be merkte toen dat hij slechts een Ijjk met zich had gevoerd, want de onge lukkige had reeds opgehouden te leven. Eerst na verloop van 4 uren werd hij door een garnalenvisscher uit zijnen hagclielijken toestand verlost, die hem en het lijk van zijn vriend aan land bragt. ENGELAND. LONDEN, 21 Mei. Een correspondent van de Times schrijft aan dat blad van den 19d®° Er is reden le geloovendat de grondslagen voor eene schikking tusschen de kabinetten van Londen en St. I'etersburg gelegd zijn; maar daar de buitengewoon kleine groep personen, die welen wat er gebeurd is, de slipste geheimhouding in acht neemt, is het al zeer moeijelijk te zeggen in hoeverre de verschillende geruchten, die alle op echtheid aanspraak maken, vertrouwen verdienen. Ten aanzien van de bijzonderheden der getroflen schikking zal het daarom geraden zijn nog een paar dagen geduld te oefe nen, totdat iets meer van het geheim bekend is. Het barkschip Olustee kwam den 19d'° April te New-York van Pa- dangna eene zeer moeijelijkc reis. De gezagvoerder rapporteert dat hij den 30,u° December met eene lading jonge koffij van Padang naar New- York vertrok en dat na het innemen der lading de equipage aan koorts begon te lijden, die men voor Javaansche koorts hield en waartegen men quinine als geneesmiddel gebruikte. Kort na het vertrek werden de beide stuurlitden ziek, en ook de overige equipage, behalve de kok, begon aan dezellde kwaal te lijden, namelijk zware hoofdpijnen, brakingen en bloed- afgang, met eene dikke zwarte korst over de long en kramp in de bcenen. Den 10deo Jan. stierf de tweede stuurman en den 12d,n vertoonden zich bij den opperstuurman dezelfde kenteekenen als bij den tweeden stuurman Ik had, zegt de gezagvoerder, reeds renigen lijd bespeurd dat ik, op hel dek zijnde, mij veel beter gevoelde dan in de kajuit. Derhalve besloot ik mijn verblijf boven op de hut te houden en aldaar mijn bed gereed le maken, en liet den stuurman daar ook heen dragen, dewijl hij zoo ziek was dat hij niet loopen kon. Van dat oogenblik af begon hij te herstellen en beval ik de equipage aan insgelijks het verblijf boven op de hutten te houden, waar zij geen last hadden van den damp der jonge koffijwaaraan ik de ziekte toeschrijf. De equipage werd insgelijks spoedig beter en den 16den Januarij kon het schip onder volle zeilen varenhetgeen tol dien dag door de zie ken ondoenlijk geweest was. Berigten uit Havanna bevatten bijzonderheden omtrent de aardbeving te Cua, eene bloejjende stad in de Ttty-Vallei, in den Staal Bolivar, Vene zuela. De aardbeving had den 12den April des ochtends omstreeks 9 ure plaats en kostte aan ongeveer 600 personen het leven. De geredden waren bijna allen gewond. Cua had in 1877 eene bevolking van 8800 inwoners en thans is de bloeijende, schilderachtig gelegen stad niet veel meer dan een puinhoop. Bijna alle huizen zijn verwoest en van de kerk is niet meer dan eene zuil slaande gèbleven. Men vreesde voor epidemiën ten gevolge van den stank der lijken, welke trots alle inspanning niet spoedig genoeg te voorschijn gehaald en begraven konden worden. De schade werd op 10 millioen fr. geraamd. Meer dan twintig landhoeven, met eene groote uitgestrektheid gronds, zijn ten eenemale vernield. Eene andere aardbeving heelt drie dazen later in het noordwesten der Vereenigde-Statenin het territoir Dacotah, plaats gehad. Digt bij de Yellowstone is eene kloof van 300 meter ontstaan, waardoor eene steenkool-ader ter breedte van vjjf voet werd blootgeslegd. Op het oogenblik, dat de scheur ontstond, werd een sterke zwavelreuk waargenomen. FRANKRIJ K. Het Joum. Offi. behelst een besluit van den minister van landbouw en koophandelwaarbij vergunning wordt verleend tol het houden van een congres over de gezondheidsleer in hel Trocadero-paleis, van den eersten lot den tienden Augustus. Daarin zal o. a. worden gehandeld over de hy giëne, met het oog op pasgeborenen waterbederf; vervalsching van levens middelen; woningen voor werklieden; schadelijke stollen en invloeden in fabrieken; besmettelijke ziekten, enz. Volgens officiële opgave zjjn in de rue Béranger 14 doodeu en 28 zwaar gewonden van onder de puinhoopen te voorschijn gebragt. Te Saint-Maixentde geboorteplaats van den kolonel Denlert-Rocbereau, is eene inschrijving geopend om een standbeeld voor hem op te riglen. DUIT SC II LAND. Graaf SclmwalofT is Maandag morgen te Berlijn aangekomen. Hij werd aan het slation ontvangen door den ltussischen ambassadeur, die hem naar zijn hotel begeleidde. Later begaf Schuwalof! zich naar het Russische gc- zanlschaps-hötel. alwaar h{j den heer von Biilovvsecretaris van bniteii- landsche zaken, aantrof, wien hjj het verlangen te kennen gaf naar eene audiëntie bij den keizer, ten einde Z. M. de vriendschapsbetuigingen van den Czaar aan te bieden. Ongeveer een uur later was graaf Schuwalofï reeds bjj den keizer, met wien hij drie kwartier in gesprek is geweest. Na deze audiëntie is hij naar het gezantschaps-hótel teruggekeerd en er gebleven tot op het oogenblik van zijn vertrek. Met den trein van hall 4 ure is hij naar het landgoed Friedrichsruh vertrokken, alwaar prins Bismarck nog verblijf houdt. Hel Marokkaansche gezantschap is te Berlijn aangekomen. Het komt den keizer den dank des keizers van Marokko brengen voor het Duilsche gezantschap, dat hem ten vorigen jare een aantal geschenken des Duitschen keizers heelt gebragt. Als tegengeschenk brengt het eenige fraaije paar den mede. Men verneemt dat het thans bekend is geworden, hoe Hödel aan het geld was gekomenhetwelk men bij hem gevonden heeft en welks bedrag al te zeer in strijd was met zijne verklaring, dat hij uit nood en gebrek een einde aan zijn leven had willen maken. Zijne ouders hebben namelijk eerst den 16d,° dezer ontdekt, dat hij bij zijn vertrek uit Leipzig hunne spaarpenningen, ten bedrage van 168 mark, gestolen had. -- Te Duimen, in VVestfalen, zjjn Zaturdag II. in eene weide 13 runde ren door den bliksem doodgeslagen. TURKIJE. In het binnenlandsch bestuur heerscht steeds groote verwarring. Te Konstantinopel schrijft men dat toe aan de afschaffing van het grootvizi- raat. Geen van de verordeningen der ministers kon worden uitgevaardigd zonder goedkeuring van den grootvizier, die genoeg doorzigt had om althans de grofste dwaasheden tegen te houden. Maar nu is elk minister zelfstan dig en het gevolg is. dat alle eenheid in de maatregelen van binnenlansch bestuur ontbreekt. In Armenië worden proclamatiën verspreid in het Russisch en Arme- nisch, om tot opstand aan le sporen. De stellers verklaren niet langer te kunnen leven, onder het ondragelijke Turksche juk. Vijl-en-lwiniig jaren lang hebben de Turken voortdurend onder hen geplunderd en gemoord, onder oogluiking van de plaatselijke autoriteiten. Gedurende den oorlog hebben zij aan de Turksche troepen in Azië groote diensten bewezen door vervoermiddelen, leeftogt en manschappen te leveren. Bij duizenden werden zij geprest, als er geen paarden waren, om de wagens en zelfs geschut te trekken. Honderden kwamen daarbij om van honger en ellende. Desniet temin heelt men niet eens hen beschermd tegen de Kttrden. die nog maar steeds straffeloos voortgaan met plundering en moord Serdet het sluiten van den wapenstilstand zijn. naar zij beweren, in verspreide dorpen 10000 mcnschen door de Kttrden vermoord. De bclolten der Porte, dat de orde zal worden hersteld, balen weinig; zij is er blijkbaar niet toe in staat.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2