LEIDSCHË COURANT. V INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. 1878. X0. 121. DONDERDAG 23 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.3b, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke «emmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is vau 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1853 en, voor zoover zij zich lusscheutijds in de gemeente hebben gevestigd eu alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1844-1852) hunne verplichting om zich voor den Schuttcriyken dienst te doen inschrjjven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (Zon- en Feestdagen uitgezon derd) ten Raadhuize, tusschen 9 en 4 uren, terwijl op den 1"™ Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten en zijdie zich niet vóór dat tjjdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eeae geldboete verwezen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis dat het verhoor der geburen in zake het verzoek van W. BERGERS, tot het oprichten van eene rookerij en slachterij, in het achter gedeelte van zijne woning aan de) Heerengracht N°. 58, wegens den invallenden Hemelvaartsdag zal plaats hebben op Vrjjdag 31 Mei, des voormiddags te elf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden 22 Mei 1878. E. KISTSecretaris. LEIDEN. 22 Mei, De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal. aanvangende den 11J" Junijten 9% uur des morgens, zitting houden te Groningen, in een der localen der akademie Minerva. Zijdie tot een der examens wenschen toe- gelalen te worden, moeten hiervan vóór 4 Junij schriftelijk en vrachtvrij aan den voorzitter der commissie kennis geven, met overlegging van ge boorte-acte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Bij de acte-examens voor het lager ouderwijs te 's llage zijn gisteren voor de acte van hoofdonderwijzer 13 caudidaten geëxamineerd1 trok zich terug, 4 werden afgewezen en 8 toegelaten, namelijk de hh. D. J. van Aken, uit Maasland; J. Brouwer en P. Huiskes, beiden uit Schiedam; J. M. Kosten, uit Schoonhoven; J. Mackenzie, uit Rotterdam; C. van der Poel, uit Schiedam; H. Selhorst, uit Zegwaart, en J. J. van Wijk, uit Schiedam. Voor de acte in de Fransche taal werden geëxamineerd 8 vrouwel. Candida- ten. 3 werden afgewezen en 5 toegelaten, uiej. H. H. C. Golterman, L, Lacombe, E. vau Rees, J. W. Slot en A. M. W. Verhoef, allen uit 's Hage. Volgens een berigt van besluurderen van het Tolhnsloiids zijn, over eenkomstig hel doel der instelling: ondersteuning vau hulpbehoevende be trekkingen van overleden prozaschrijvers en dichters, voor dit jaar weder twee gratificatiën uitgereikt. Voor bijdragen tot dit fonds houdt het be stuur zich bij voortduring aanbevolen. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland zijn tot de evangeliebediening toegelaten de hh. C. M. van Oosterzee, K. Jansen, F. Fortuin en J. Bruining. Hel diaconie-armbestuur der herv. gemeente van Ameide en Tienhoven heeft onlangs, ten gevolge eener beschikking van mevr. de wed. de Jongli, geb. van Tienhovendie voor eenigen tjjd te Ameide is overledeneene som ontvangen van ƒ2000, als eene gift uit hare nalatenschap. Te Haarlem nam gisteren de ingevolge zijne aanvrage gepensioneerde generaal-majoor Loder, bevelhebber der 2d' divisie infanterie, afscheid van de verschillende chefs van staven en diensten. Het commando dier divisie is tjjdelijk aan den kolonel Westenbergcommandant van het 44e reg. in fanterie te Leidenopgedragen. Te Dordrecht is ter beschikking van de policie gesteld een persoon, die verdacht wordt vau het ontvreemden van een «Heel, groot 1000 doll., welke dielstal reeds in 1876 door middel van een valschen sleutel moet hebben plaats gehad. Op voordragt van zijne feestcommissie heeft de algemeene kerkeraad der Ned. herv. gem. te Amsterdam besloten de predikanten dier gemeente uit te noodigen om in hunne toespraken op 26 Mei e. k. gedachtig te zijn aan de gewigtige omwenteling, die vóór 300 jaren op dien datum in Amster dam tot stand kwamen de slichting van de hervormde gemeente aldaar. Voorts werd bepaald dat ook op den 29™ Mei, den herinneringsdag der eerste hervormde godsdienstoefening in de Oude kerk, 2 avondbeurten zullen gehouden worden, ééne in de Oude, ééne in de Nieuwe kerk. ludiezamen- komsicn zal door onderscheidene predikanten het woord gevoerd worden. Op voorstel der commissie werden daartoe uitgenoodigd deheeren Koopman, Brummelkamp en lloedcmaker, voor de Oude, de heeren de Graaft, ten Kale en Vos voor de Nieuwe kerk. Met uitzondering van den heer de Graaft, namen allen die taak op zich. De beurt in de Nieuwe kerk zal opgeluisterd w orden door koorgezang van de weezen en de oudste leerlingen der diaconiescholen. Aan den morgen van denzelfden dag zal er ook een vroegbeurt worden gehouden in de N. Z. Kapel, onder leiding van den heer van Ronkel. Eindelijk werd besloten, dat op 26 Mei aan het einde van alle godsdienstoefeningen en op 29 Mei, in plaats van de gewone inzameling, collecten zullen geschieden voor den bouw eener kerk in het nieuwe gedeelte der stad. Te Hoorn zag men Zondag een schip, zijnde eene Keulsche aak, in nood. Op aansporing van den burgemeester gingen onderscheidene visschers met hunne schuiten in den hevigen storm uit om de in nood verkeerendeu te hulp te komen, en zij hadden het geluk, de acht opvarenden en ein delijk ook het vaartuig te Enkhuizen behouden binnen te brengen. Dezer dagen is aan den Helder, bij gelegenheid eener trouwplegtig- lieid, een der bloedverwanten, die het gehuwde paar aan het raadhuis op wachtte, plotseling ineengezonken; hij was terstond dood. Te Utrecht is in eene vergadering van belangstellenden in zake het huldeblijk, aan Z. K. H. prins Hendrik bjj zijn huwelijk aan te bieden, be sloten dat men in <le eerste plaats zich zou aansluiten aan de Amsterdam- sche commissie voor het nationaal huldeblijk, maar dat Utrecht buitendien, zijne bijzondere po.-i ic tegenover den prins in aanmerking nemende, een zelfstandig huldeblijk zal aanbieden. Dezer dagen gingen twee oppassende jongelieden te Opijnen, visschers van beroep, onder zeil om hun vischwant te water te brengen. Een hevige rukwind sloeg hun vaartuig om en beiden vonden huil graf in de golven. Te Kampen is bij het verbouwen van een der aanzienlijkste huizen in eene bovciiachterkamer eene muurschildering ontdekt. Het is eene voor stelling van Maria met het kind, met het bijschrift: «Sancla Maria, Dra pro nobis." Voorts een kasteel, een ridder, die den draak bestrijdt, een kluizenaar. De kleuren zjju voor een gedeelte nog zeer goed en het geheel is vrij goed geconserveerd. Maandag namiddag ontlastte zich boven de gemeente Oldebroek eene kortstondigedoch hevige onweersbui. In de buurtschap Broekdjjk werden 3 runderen van de wed. J. D en 1 rund van den arbeider II. F., grazende in de weide, door den bliksem gedood. Een boom aan de bovenstreek bij het dorp werd mede door het onweder getroffen. De commissionair J. de V., te Oosterhoogebrugontving in het begin van Junij 1877 van den lieer H. Hommes te Groningen ƒ5000 ter leen, op eene schuldbekentenis, waarop zijn stiefvader als borg stond. Toen in Januarij jl de heer Hommes dezen sprak over de terugbetaling, wist de stiefvader van niets en radeloos liep J. de V. naar de policie, verzoekende in voor-arrest genomen te wordendaar hjj zich schaamde onder de men- schen te koon n en zoo spoedig mogelijk voor zijn euveldaad de straf wenschte te ontvangen. Zaturdag teregtslaande voor het hof te Leeuwardenbekende hjjvalschelijk den naam vau zijn stiefvader onder de schuldbekentenis ge schreven le hebben; maar hij wist er niets van, dat hjj zelf eene omstan dige bekentenis aan de policie gedaan had. De menschen, zeide hij, hadden wel gezegd, dal hij niet regt bij liet hoofd was. De zaak zelve was inmid dels tusschen den heer Hommes en den stiefvader geschikt, en geen van beiden zou er aangifte van hebben gedaan. De adv.-gen. requireerde de veroordeeling van J. de V. tot 1% jaar celstraf en twee geldboeten ieder van ƒ50, terwijl de verdediger verzachtende omstandigheden aanvoerde. Te Vlissingen werd Maandag morgen bij het aanbreken van den dag van het havenhoofd een stoomschip ontwaard, zittende op de droogste plaats van de zandbank »de Elleboog." Daar hel hard woei en de lucht zeer dreigend stond, liet het zich aanzien dat tegen hel hoog water de beman ning in levensgevaar zou komen, en werd spoedig de reddingboot te water iü

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1