UUITEiNLAMJSCUK BERIGTEN. PER TELECRAAE. den houtzaagmolen van de hli. gein orders van Driesnmslaande bij Schenken- schans, gemeente Menaldumadeel. Er viel. bij liet volkomen gebrek aan brandblnsclimiddelcnaan geen blusschen Ie denken. De geheele molen mei den daarin aanwezigen aanzienlijken houtvoorraad is dan ook verbrand. Uit deze stad werd een brandspuit afgezonden die nog goede dienst deed lot behoud van de belendende woningen. Zaturdag middag is te Noordlaren, bij een hevig onweder, de bliksem geslagen in eene groote boerenbehuizing, die geheel in de ascli werd gelegd. Nabij Woi'kum is gelijkijjdig de bliksem geslagen in de boerenplaats van Tj. van der Meer. Een begin van brand werd gelnkkig gesmoord; de zoon van'den boer werd getroffen aan den arm, die opzwol; de hond werd doodgeslagen. Ook werd tusschen VVorkum en Parrega een praamschipper uit Oudcga, die even naar buiten zag. gedood, en een paard op den weg neergeworpen en van liet gezigt beroofd. Men meldt thans uit Breda dat de voorbereidende werkzaamheden voor de feestviering ter gelegenheid van bet 50-jarig bestaan der Kon. Mil. Aca demie, op 22 tot en met 26 September a. s.in vollen gang zijn. Behalve de réunie van oud-cadetten en de feesten, bun van wege de academie aan te bieden, zal ook de burgerij zich allerwege beijveren bet feest luisterrijk te doen zijn. waarvoor zij reeds ruimschoots heeft bijgedragen. Een prach tige gedenkzuil van het atelier van den heer F. Hermus alhier zal in optogt aan de academie worden aangeboden en een gedenkpenning voor dit feest worden geslagen. Naar men verneemt zullen, behalve de traditionele volksspelen, algemeene illuminatie en versiering der stad, de feestelijkheden bestaan in vauxhals in het park Valkenberg, muziekuitvoeringen op de Groote Markt, optogten en festival en zal ook eene feestcantate door de vereenigde zangers met fanfare in het openbaar op een der feestavonden en tooneelvoorstellingen plaats hebben, terwijl door verschillende vereenigingen concoursen worden uilge schreven en eene expositie zal gehouden worden van voorwerpenvervaar digd door den werkman. Breda zal haar naam. als stad der feesten, ge trouw blijven en de aangename pligten van gastvrouw naar belmoren toepassen. 's GRAVENI1AGE20 Mei. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat F. H. Mullervan het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tol het dra gen van de lluitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldlogt tegen Frankrijk in 1870/71. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Schoonhoven is benoemd de lieer mr. D. van Oosten Slingeland, advocaat aldaar. Aan den wapencontroleur 2' kl. G. C. üujaarden en aan den wapen controleur 3' kl. J. C. Tonus, beiden van de inspectie der draagbare wape nen is eervol ontslag verleend uit de dienst. De minister van financiën en die van oorlog znllen Donderdag aanst. geen gehoor verlcenéti. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen eene nominatie voor de verkiezing van een raadsheer in den Imogen raad, be staande uit de hh. m" Feith, regler te Amsterdam; de Ranitz, president te Zwolle; Boeles, vice-president te Leeuwarden; Triebeis, president te Arn hem; Thieme, officier van justitie te Groningen, en van Andel, advocaat te 's Hage. Het debat over de successiebelasting in de regte Ijjn werd voortgezet. De bh. de Bruyn Kops en Godefroi verdedigden hel ontwerp. De heer Rutgers insgelijks, mits er wijzigingen in de voordragl werden aangebragt. De hh. Reekers en Vader bestreden de voordragl. Morgen voortzetting. Gisteren is te Scheveningen in een der zalen van het gemeente-badhuis plegtig herdacht de 25-jarige vervulling door den heer dr. P. C. Mess van de betrekking van geneesheer aan dit etablissement. Eene commissie, waar van de heer van Tuy 11 van Serooskerken de president en woordvoerder was. heeft den jubilaris een prachtig geschenk in zilverwerk aangeboden, vergezeld van een album met de namen van hendie daartoe hadden bijge dragen. Hierna wachtte den jubilaris nog eene andere verrassing; door een zijner vrienden werden hem de versierselen overhandigd van de Russische Stanislas-orde 2,le klasse, hem Ie dezer gelegenheid toegekend. Dr. Mess, over deze blijken van hoogschatting en hulde zigtbaar getroffen, heeft op hartelijke wijze daarvoor zijn dank betuigd. Door liet comité, met de lei ding der feestviering belast, werd den jubilaris in het hotel de l'Europe een diner aangeboden. Wat het geschenk in zilver betreft, aan dr. Mess vereerd, het bestaat in eene zinnebeeldige voorstelling van de geneeskunde en de badplaats door twee vrouwenbeelden, met de zee en scheepjes in het verschiet. Een toepas selijk opschrift drukt dc bestemming voor de 25-jarige ambtsvervulling uit. Het is een fraai werk, vervaardigd iu de fabriek des heeren van Kempen. ENGELAND. LONDEN, 19 Mei. Tegen Woensdag of Donderdag wordt graaf Schuwaloff alhier terug verwacht. Hij zouvan St. Petersburg komende, weder een korten lijd te Berlijn vertoeven. Men blijft nog altijd eenen gunstigen uitslag van zijne zending verwachten. Te Blackburn is, nadat dc Vrijdag rustig was voorbijgegaan, des nachts op nieuw oproer uitgebarsten, dat van 12 tot 2 uren duurde. Er werden groote verwoestingen aangerigt. De policie onderdrukte echter den opstand. 14 oproermakers werden gekwetst. Ouder de door de Russen in dc Vereenigde Staten aangekochte stoom schepen behoort, volgens den correspondent van de Times, de State of California, welke dezer dagen te Philadelphia van stapel liep en bestemd was voor de stoomvaartdienst krngs de Amerikaansche oostkust; het is eene schroef boot met weinig diepgang en met eene gegarandeerde snelheid van 14 kuoopen in het uur. Het bovendek wordt veranderd en voor be wapening ingerigt; aan den scheepsbouwmeester werd 100,000 a comptant uitbetaald, terwijl dc rest van den koopprijs betaalbaar gesteld werd in Junij en Julij. Te San Francisco werd voor Russische rekening dc City of Snidey aangekocht, een schip dat het best van alle Amerikaansche stoomschepen voor hel doel der Russen geschikt geacht wordt, terwijl nog over den ver koop van twee andere maitbooten onderhandeld wordt. Eenige der New-Yorksehe bladen deelen mede, dal het aan twee der moordenaren van lord Leitrim gelukt is, de Vereenigde Staten te bereiken. FRANKRIJ K. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den prefect van po litie te Parijs een brief geschreven, waarin hij zegt dat hij aan de goed keuring van den president der republiek een voorstel zal onderwerpen, om eene belooning toe te kennen aan de personendie bij de ramp in de Rue Béranger zich bijzonder onderscheiden hebben ter redding van personen. Dientengevolge wordt de prefect verzocht een onderzoek te dier zake in te stellen en den minister ten spoedigste de uitkomsten daarvan mede te deelen. De minister van binnenlandsche zaken heeftmet het oog op de ont ploffing van het knalpoeder in het magazjjn van de rue Béranger, ver klaard, dat hij een wetsontwerp zal indienen, waarbij beter dan tot dus ver het geval is voor de veiligheid der ingezetenen zorg zat worden gedragen. Bij de kamer van afgevaardigden is een wetsvoorstel ingediend, dat ten doel heelt het sluiten van een grooter getal huwelijken te bevorderen, in het belang van den aanwas der bevolking. De afgevaardigde, die het heeft ingediend, is een der leden van de bonapartislische partij, de heer Laroche Joubert. Hij wil de jongelieden lot hun 26,u jaar het ongestoord genot laten van het vrijgezellcnlevcnmaar wie het waagt na het 26s,ejaar dat leven voort te zetten, wil hij straffen. Zijn wetsvoordragt bepaalt daar om, dat alle Franscheu van 26 tot 40 jaar, die ongehuwd zijn, van het kiesregt zullen worden buitengesloten tot op het oogenblik dal zij een huwelijk hebben aangegaan. Voor de geestelijken der katholieke kerk wordt echter eene uitzondering gemaakt. De prefect der Seine heeft aan den Parijschen gemeenteraad te kennen gegeven, dat dc minister van binnenlandsche zaken van oordeel is, dat de raad zijne bevocgdlnid is te buiten gegaan, toen hjj het Chateau d'Eau heeft aangewezen voor het op te rigten standbeeld van Voltaire, en beslo ten heeft vanwege de gemeente op den gedenkdag een openbaar feest te geven, waarbij de raad en corps een optogt zat houden. Dientengevolge is de prefect uitgenoodigd aan die besluiten zijne goedkeuring te onthouden. De prins van Wales heeft bij zijn verlaten van Parijs 6000 fr. aan het bureau van de Figaro toegezonden, ten behoeve van de noodlijdenden, ten gevolge van de ramp in de rue Béranger. De schade, door de ramp in de Rue Béranger teweeggebragt, wordt op 2 millioen frs. berekeud. DU1TICHLAND. Het huwelijk van prinses Maria met prins Hendrik der Nederlanden is op 24 Augustus bepaald. Bij deu bondsraad is ingediend een wetsontwerp tegen de uilspattingen der sociaal-democraten. Het magtigt den bondsraad om de vereenigingen en geschriften, die de zaak der sociaal-democraten dienen, te verbieden en te onderdrukken. Een dergelijke maatregel cischt de toestemming van den rijksdag, liet verbod van sociaal-democratische geschriften en vereenigingen kan van dc plaatselijke policie uilgaan; maar het vervalt, indien hel niet binnen vier weken door den bondsraad bekrachtigd is. liet in beslag nemen van sociaal-democratische geschriften kan door de policie geschieden zonder dat eene regterlijke bekrachtiging noodig is. Op 13 April, des avonds, is een passagierslrein uit Hagen bij het slation Plettenberg tegen een aldaar slaanden goederentrein geloopen. De voorste wagens van den goederentrein werden zoodanig verbrijzeld, dat alles verbrokkeld op een hoop lag. De postwagen van den passagierslrein is in den daaraan verbonden goederenwagen vastgewrongen. Een paar coupé's 2d' klasse werden platgedrukt. Een paar rijtuigen 3de klasse vlogen uit het spoor. Slechts drie rijtuigen bicven onbeschadigd. De machinist, een stoker en 18 reizigers zijn gekwetst. Eene vrouw is ten gevolge van den schrik krankzinnig. De minister van binnenlandsche zaken in het koninkrijk Saksen heeft aan de plaatselijke autoriteiten gelast, voorlaan alle vergaderingen te ver bieden of te doen sluiten, wanneer het blijkt dat de bijeenkomst ten doel heeft, de uittreding uit de christelijke kerk te bevorderen. KONSTANTINOPEL, 19 Mei. De berigten omtrent de bewegingen der Russen in de omstreken van Konstantinopel zijn zeer overdreven. De Rus sen verzekeren dat die bewegingen slechts plaats hebben om den gezond heidstoestand der troepen. ST. PETERSBURG. 19 Mei. Met betrekking tot berigten omtrent voor nemens van den Russischen opperbevelhebber om digter naar Konstantinopel te dringen en misschien zelfs die stad te bezetten, teil einde op Turkije pressie uit tc oefenen, zegt liet Journ. de St. Pél. dat dc troepenbewegin gen wel wegens strategische of eenvoudig sanitaire gronden voorgenomen kunnen wezen, doch dat zij in geen geval eene bedreiging beteekenen. ST. PETERSBURG, 19 Mei. De Mg. liusse is gemagligd alle berigten te logenstraffen, die aan generaal Todtleben het voornemen toeschrijven Konstantinopel binnen te rukken of die stad te naderen, ten einde pressie op dc Porie uil te oefenen. Dergelijke verontrustende geruchten zijn eene

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2