LEIDSCHE COURANT. y. no. DINGSDAG 21 MEI. STADS-B E RICHTEN INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTE.N. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgesouderd. De prijs der Courant is per vieretuleel jaars f3.— franco p. p. f3.30, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3b, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afsonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der AdvertenliCn is van 1—4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 cents. Bi) deze Courant wordt verzonden blads. 2324 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). RURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen uit, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter Inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te meldenzich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize op Dinsdag den 31'*" Del e. k.'s voormiddags tusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrij ving op den ln'° Juni aanstaande worden gesloten en dat zij die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bjj ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders van Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 18 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 23 Mei e. k., des namiddags te twee uren. 1*. Verzoek van N. Van der Poel, betrekkelijk de demping van de sloot aan hel DelRsche jaagpad. (80) 2*. Idem van Mej. W. S. J. S. Hsbreeht, betrekkelijk het gebruik van het lokaal der school n*. 2 voor onvermogendentot het geven van gods dienstonderwijs. (81) 3". Staat van aC- en overschrijving van de begrooting der dienstdoende Schutterij voor 1877. (79) 4*. Voordracht tot verkoop van Inschrijving op het Grootboek. (83) 5*. Staat van af- en overschrijving en suppletoire staat van de gemeente- begrooting, dienst 1877. (84) 6*. Voordracht betrekkelijk de politie. (82) LEIDEN, 20 Mei. Bjj de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ26, 13.50, /2.80 en ƒ1.35; de laagste ƒ26; 13.50, ƒ2.70 en ƒ1.35. lieden middag, omstreeks 12 ure, is een jongentje van 8 jaar. dat voor een aankomend rijtuig, met een paard bespannen, aan de Hooge- woerdsbrug wilde overloopen, gestruikeld, ten gevolge waarvan het een niet ernstige kneuzing aan den hiel heeft bekomen. Men schrijft ons: Onvergelijkelijk schoon is de maand Mei tot voor weinige dagen geweest en zelfs bejaarde lieden waren er over uit geen zoo ouderwetsclie lente beleefd te hebben. De warmte was dan ook dikwijls buitengewoon en de groeizaamheid verbazend. Na aanhoudende donder- buijen is eindelijk de lucht ontstemd geraakt. De wind, die sedert Vrijdag hevig woei, is gisteren tot storm geklommen. Men begon zich den Pinkster- storm van 1860 voor den geest te stellen. Op verscheidene plaatsen heeft dan ook het nog zoo jeugdige groen veel geleden. De wegen en vaarten waren als bezaaid met takken en afgerukte bladeren en even als het ge boomte is op onbeschutte plaatsen het veldgewas geteisterd. De bloesems zijn grootendeels verstoven op de vlagen van den wind en menig pas gezette vrucht is daarbij afgeslingerd. Het weelderigste deel van de lente is ge noten en de nachtegaal heeft zijn laatsten zang doen hooren. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage zijn Zaturdag voor de vrouwelijke handwerken geëxamineerd 13 candidaten; 3 werden algewezen en 10 toegelaten: mej. M. Becht, A. M. Boom, 1. C. Corporaal, M. C. Doyen. R. H. W. J. van de Laar, 1. L. F. Meeuwen, J. J. Niekerk, T. H. F. Otto, 11. C. Schambach en C. J. Schröder, allen uit 's Hage. Be halve de 3* en 4', waren allen voor nut en smaak. Voor de acte als hoofdonderwijzer werden 13 candidaten geëxamineerd; 5 werden afgewezen en 8 toegelaten, de hh.J. P. van Balenburg, uit Go- rinchem; T. den Hertog, uit Kinderdijk; R. Langeweg, uit Numansdorp; W. Lipjes, uit DordrechtJ. L. van der Maden, uit Dordrecht; L. Meerman, uit Dordrecht; B. Mensen, uit Dordrecht, en M. Wandscheer, uit Meerkerk. De Hollandsche maatschappij der wetenschappen hield Zaturdag II. hare algemcene vergadering te Haarlem, onder voorzitting van jh'. G. F. van Tets, die in zijne openingsrede de in het afgeloopcn jaar aan de maatschappij door den dood ontvallen leden herdacht. In deze vergadering moest de groote gouden Iluygens medaille aan dien sterrekundige worden toegewezen die in de laatste twintig jaren zich bij uitstek voor de wetenschap ver dienstelijk had gemaakt. Op het zeer uitvoerig uitgewerkt praeadvies der commissie van beoordeelaren viel deze onderscheiding te beurt aan den heer S. Newcomb, sterrekundige te Washington, wien dadelijk per telegram van deze hooge onderscheiding kennis werd gegeven. Op de in 1876 uitgeschreven prijsvragen waren vier antwoorden ingekomen, van welke twee der bekrooning niet waardig werden gekeurd. Aan eene derde, in de Nederduitsche taal geschreven, met het motto «ld petatur" enz., Ier beantwoording der prijsvraag over den weërstand van eene zuil kwik, werd door de beoordeelaren lof toegekend; daar echter in dit ant woord nog vele leemten en onnaauwkeurigheden werden gevonden, werd besloten, het niet te bekrooncn, doch de prijsvraag op nieuw uit te schrij ven en aan den onbekenden schrijver de gelegenheid aan te bieden, de op zijn stuk gemaakte opmerkingen te leeren kennen. Voorts werd op een stemmig advies der drie beoordeelaren de gouden medaille en eene premie van honderd vijftig gulden toegekend aan deu schrijver van het antwoord met het motto: «In Dunkel" enz., op de prijsvraag over het verband der zonnevlekken met de meteorologische en masnelische verschijnselen op onze aarde, die bij de opening van het naambriefje bleek te zjjn prof. 11. Fritz, te Neumünster Zurich. Aan den hoogleeraar C. H. D. Buys Ballot, den voorsteller der prijsvraag, werd de zilveren medaille toegekend. Tot binner.landsche leden werden benoemd de hh. d'. J. D. van der Waals, hoogl. te Amsterdam; dr. A. P N. Franchimont, hoogl. te Leiden; F. J. van den Berg, hoogleeraar te Delft, en dr. H. C. Dibbits, hoogl. te Utrecht, en tot buitenlandsche leden de hh. S. Newcomb, te Washington G. B. Airy, te Greenwich, G. F. J. A. Auwers te Berljjn, V. Duray. te Parijs, du Bois Raimond, te Berljjn, en C. F. W. Ludwig, te Leipzig. Van wcce het Nederl. typografenbond is de volgende prijsvraag ter beantwoording gesteld aan alle beoefenaars der boekdrukkunst en aanver wante vakken: Welke practische middelen zijn uitvoerbaar om tot een be vredigende verbetering van den toestand der beoefenaars van de typographic en aanverwante vakken ie geraken?" De antwoorden moeten vóór 1° Sept. ingezonden worden aan het hoofdbestuur van genoemd bond te Amsterdam, op den omslag een zinspreuk bevattende, en vergezeld zijn een verzegeld briefje, waarop dezelfde spreuk en waarin de naam des schrijvers. D-. Roozemeijer, pred. te Middelburg, heeft, naar men van daar meldt, het beroep naar Arnhem niet aangenomen, maar gisteren aan zijne gemeente bekend gemaakt dat hij daarvoor had bedankt. Naar men thans verneemt zal het 25-jarig bestaan van den Haarlem mermeerpolder toch nog feestelijk worden gevierd, gedurende een dag te Hoofddorp en gedurende een dag te Nieuw-Venuep. Eergisteren avond heeft een schipper, terwijl hjj onder de Heulbrug nabij Rotterdam wilde doorvaren, zoo hevig het hoofd gestooten, dat hij onmiddellijk een Ijjk was. De sleepboot .Varia Elisabethte IJmuiden, is gisteren nacht gezon- keu, door het laleu open staan van een kraan der machine. De bemanning is gered. Te Zaandijk heeft gisteren morgen een hevige brand gewoed in eene scheepstimmerwerf. In korten tjjd sloeg de vlam over op twee timmer manswinkels. eene dubbele boerderij, de consistoriekamer in de hervormde kerk. Al deze gebouwen, evenals eenige kleinere, zijn afgebrand. De hulp der brandweer uit omliggende plaatsen werd ingeroepen, terwijl ook de stoombrandspuit Jan van der llnjde uit Amsterdam ontboden werd. Met deze hulp werd men den brand meester. Uil Ham wordt nader aan de M. li. C. gemeld: Vrijdag namiddag kwamen alhier de regter-commissaris, de subsi.'-officier van justitie en de subst.-griffier der regtbank te Zwolle, vergezeld door de d" Kros en van Raalle, om een onderzoek in Ie stellen naar liet vermoedelijk overljjden van het kind der echtelieden Paters, lie moeder bekende in den nacht van Zaturdag op Zondag bevallen te zijn. en uit de lijkschouwing bleek dat het kind meer dan 24 uren na de geboorte moet gelceld hebben. De justitie schijnt echter vooralsnog geen termen gevonden te hebben om den vader in verzekerde bewaring te nemen. Men meldt uit Leeuwarden: Zaturdag avond werd er brand ontdekt in

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1