Hoogere Burgerschool. PFR TELEGRAAF. wel was hei met hem gedaan. Een jeugdig persoon gelukte liet. hem te grijpen, terwijl tegelijkertijd twee lieeren Item mei limine wandelstokken slag op slag toebragten en hij aan alle kanten zoodanig werd ingesloten, dat er aan geen ontkomen meer te denken viel. Bij het verhoor moet Hoedel zeer brutaal zijn geweest. De revolver, waarvan hij gebruik heeft gemaakt en die hem uit de hand was gevallen, was nog voor twee schoten geladen. "Tot welke partij ik behoor", ver klaarde hij, "behoef ik u niet te zeggen: de nood drijft het arme volk zoo ver, dat er voor ons niets anders overblijft dan zich voor den kop te schie ten." En dit, voegde hij er bij, had bij dan ook openlijk willen doen; dat hij op den keizer had geschoten, noemde hij louter onwaarheid. Zondag voormiddag is de keizer, op weg naar de Domkerk, andermaal van alle kanten niet geestdrift begroet. Des namiddags was dit te Potsdam, tijdens zijn bezoek aldaar, andermaal hel geval. Inde garnizoenskerk werd eene buitengewone godsdienstoefening gehouden, waarbij alle aldaar aanwe zige troepenafdeelingen vertegenwoordigd waren. In meest alle plaatsen des lands hebben feestelijke demonstration ter eere des keizers plaats gehad. Ter eere der gelijktijdige verloving van prins Hendrik der Nederlanden en van den hertog van Connaught heeft Maandag in het keizerlijk paleis een gala-diner voor 100 genoodigden plaats gehad. Des middags deed de prins met zijne bruid een rijtoer in de diergaarde. In het officiële blad der Russische regering wordt eene oproeping openbaar gemaakt tot het bijeenbrengen van vrijwillige gaven voor het orga niseren eener vloot, om Ruslands eerlijke zaak te verdedigen voor het geval dat zijn tegenstander een oorlog mogt doen ontslaan. De bijdragen worden te St. Petersburg in ontvangst genomen door den grootvorst-troonopvolger, en bovendien te Moskou en in alle andere steden. TURKIJE. Naar men uit Konstantinopel aan de Daily News meldt, maakt gene raal Todtleben Adrianopel tot de sterkste vesting der wereld, door 500 kanonnen verdedigd en van levensmiddelen voor het gehcele leger gedurende een jaar voorzien, zoodat de Russen een onneembaar toevluglsoord zouden kunnen vinden. Volgens de Russische Golos is de toestand van het Russische leger in Azië zeer ongunstig. Van de 39s,t divisie infanterie is meer dan de hellt ziek, 8351 man. De meesten zijn zonder geneeskundige hulp. Er zijn slechts 14 officieren bij de divisie gebleven; batailions worden door luitenants ge- kommandeerd. De hospitalen hebben aan alles gebrek, zoowel aan perso neel als aan materieel. De toestand van andere troepen-afdeelingen in Klein-Azië is met veel beter. Uit Kars bijv. komen verschrikkelijke berig- ten omtrent den gezondheidstoestand der troepen. ST. PETERSBURG, 13 Mei. Schuwaloff bragt heden ochtend een bezoek aan Gorlschakoff'. Hij werd ook door den Czaar eerst heden ochtend ont vangen. GortschakolT verkeert in een staat van groote zwakte en kan zich daardoor niet bezig houden met zaken. BERLIJN, 13 Mei. Bij het presidentschap van de policie is het berigt ontvangen, dat de dader van den aanslag op het leven des keizers, Hoedel, niet lang geleden nog deel uitmaakte van de redactie van een sociaal-demo cratisch blad. dat hij vervolgd werd van wege den krijgsraad te Naumburg en dat hij zich eenigen tijd geleden afgescheiden heeft van de Leipziger sociaal-democraten. De Post verneemt, dat Bismarck zoo mogelijk tegen het einde dezer week te Berlijn zal terugkeeren. AVEENEN, 13 Mei, De commissie voor den "Ausgleich" nam de geza menlijke voorstellen aan van de deputatie ter regeling der quoten, welke de ineensmelting van Oostenrijk met Hongarije betreden. Alleen werd ver worpen de bepaling, dat bij verhooging van bestaande of hij invoering van nieuwe reglen op den invoer een nieuw overleg met Hongarije over de in- ecnsmelting zou plaats vinden. Vervolgens werd het voorstel aangenomen, dat de tol dusver in acht genomen verhouding van 70 pCt. en 30 pCt. onveranderd blijlt. LONDEN, 13 Mei. In het lagerhuis kondigde lord Hartington aan, dat hij een resolutie zal voo'-slellenwelke verklaart, dat het bezigen van Indi sche troepen buiten Indië in lijd van vrede niet geoorloofd is, tenzij met goedvinden van het parlement. Sir Northcote hoopt den 27s,e" Mei een aan vullende crcdietwet ter talel te kunnen brengen, en wenscht dat de beraad slaging over de resolutie van lord Hartington dan plaats hebbe. Voor de beraadslaging over de resolutie van Chamberlain stelde de minister geen dag voor In het hoogerlr-is zal lord Granville Donderdag de regering in terpollen over de vraag, of het bezigen van Indische troepen met de wet overeenkomt. VERSAILLES. 13 Mei. Gambetta is tol voorzitter gekozen van de bc- grootings commissie, Jules Ferry tot onder-voorzitter. LONDEN. 13 Mei. In het lagerhuis beoordeelde de heer Vivian het bezi gen van Indische troepen. Sir Northcote houdt vol, dat deze maatregel is overeenkomstig de wel. De meerderheid van het kabinet besloot in beginsel lot dezen maatregel reeds den 27sl'n Maart. Lord Derby nam den 28>t,n Maart zijn ontslag, liet is geen oorlogsmaatregel, maar een maatregel van voorzorg, strekkende tot het bewaren van den vrede. De geheimhouding werd door de omstandigheden geëischt; het toezigt van het parlement is daardoor niet gekrenkt, want in het geval van oorlog zouden nieuwe finan ciële voorstellen onvermijdelijk zijn. Verschillende sprekers vielen de rege ring aan of verdedigden haar, waarop de begrooling van ontvangsten bij derde lezing met 111 tegen 19 stemmen werd aangenomen. BERLIJN. 14 Mei. Iloedel, die gisteren weder een verhoor onderging, blijft ontkennen. Naar Schkauditz en Leipzig is de last gezonden eenige personen te Imoren, zoo noodig in hechtenis te nemen, op «elke de zware verdenking rustdat zij met Hoedel in betrekking hebben gestaan. HSGEZOlKBERir. lleL geluksdevies: »Wo gewinnt man jedes Mal? Bei MINDUS MARIENTHAL!" heelt zich door talrijke winsten o. a. de voor korten tijd getrokken premie van 242,400 mark, eene zoo groote bekend heid verworven, dat allen liefhebbers van het spel de firma MINDUS MARIENTHAL ten zeerste wordt aanbevolen. Blijkens de annonce in het nommer der Courant van heden heeft er spoedig weder eene verloting plaats, voor welke genoemde firma originele loten verzendt, waarop in het bijzonder opmerkzaam wordt gemaakt. INGEZONDEN. EEN NIEUWE LAP OP EEN OUD KLEED. Wat er al in Leiden van knap bouwwerk afgebroken of verminkt is, sedert het teekenachtige timmermans-gildehuis op de Oude Vest werd opge ruimd, is van belang. De gevel van dat huis was een model van echte bouwkunst en in nissen ontmoette men er boven den ingang de aardige beeldjes van Sint Joseph, als de schutsheilige van het gilde, in het midden, Nestorianus en Castorianus, Claudius en Symphorianus aan beide zijden. Ieder was met eenig kenteeken toegerust en daaronder ontbraken de pas ser en de regthoek niet. Lang geleden waren de beeldjes beschilderd en de attributen verguld geweest. Op de plaats waar dit gildehuis gestaan heeft is eene jeneverstokerij opgerigt, onder den naam van: De drie kroonen. Gildehuizen bestaan er niet meer; wel herbergen, die Timmermans welvaren Steenhouwers welvaren, Werkmans welvaren, Lust en leven en andere leugenachtige opschriften voeren. Nu bleef er onder de oude gevels niet veel meer op te sommen dan de Iraaije gevel op de Breêstraat, nabij de Slads-Zaal. In zijne soort kon hij wedijveren met dien van het genoemde gildehuis. Hij was in het beste tijdvak der renaissance gebouwd en hij bleef, behoudens een paar niet noemenswaardige vernieuwingen van de deurkozijnen en de dorpels der benedenramen, tot dusver ongeschonden bewaard. Niemand zou hebben durven denken dat de schendende hand dien gevel verder zou aantasten; wel neen, daarvoor had men toch nog te veel eerbied voor echte kunst, dacht men. Toch is het gebeurd. Nu is er een deel van dien gevel met den moker vernield, ten einde langere ramen te verkrijgen, die met de benedenramen bijna in elkander zullen vloeijen, denkelijk om de bovenka mers daardoor rijzigcr te maken. Het is akelig om te aanschouwen, hoe de bogen boven de ramen zijn vervangen door strekken. Van overge bleven brokken gehouwen steen is echter op eene vermakelijke wijze ge bruik gemaakt, om die in het nieuwe werk als hoek- en sluitsteenen in te moffelen. Onwillekeurig doet dit denken aan eene figuur in een kaleidos- coop. Zoo is er, door te geven en te nemen, een lapwerk verkregen zon der slot of zinwezenlijkhad dan liever den geheelen gevel maar afgebroken. Als het waar is, zooals verhaald wordt, zou de gevel voor afbraak te koop zijn aangeboden voor 300. Het is moeijelijk aan te nemen. Waar bleven dan de rijks-adviseurs, die het oude en fraaije, zelfs het oude en niet-lraaije voorstaan en wenschen te behouden? Wat is ƒ300 dan? Intus- schen staat het geveltje van Van der Sprong's hof, dat naast de studenten sociëteit te Leiden gestaan heeft en zorgvuldig afgebroken werd, achter de polytechnische sehool te Delftwel in den tuin en dus voor iedereen niet zigtbaar, maar geëerbiedigd als oude kunst. En dat is wel vermeldens waardig, dunkt mij. A. J. K. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Leiden brengt ter kennis van belang hebbenden dat de lichting der hulpbussen, bij de invoering der Zomerdienst, op 15 Mei e. k.zal plaats nebben: Op de werkdagen: ten 6 20 en 10 uur 's morgens. 3.45 9.45 's avonds. Des Zondags en op de algemeen erkende Christelijke feestdagen ten 10 's morgens en 3.45 's avonds. De bus aan bet kantoor 30 minuten vóór het vertrek der treinen in de richting van Amsterdam. ten 7.28, 11.10, 1.36. 3.31, 4.57 en 7.40; en van Hotterdam ten 6.20, 9.59. 12. 1.29. 4.56, 5.37 en 10.30; die aan het Station, richting tmsterdam.- ten 7.23. 11.8, 3.27, 4.51 en 7.37; richting Rotterdam: ten 9.53, 11.57, 4.51, 5.35 cn 1025. De brievenbus aan het Postkantoor bovendien nog ten 12 ure 's nachts, i De Directeur van het Postkantoor te Leiden Leiden, 13 Mei 1878. J. F1CHET. ,NB. De lijsten der nieuwe dienstregeling zullen, zoodra mogelijk, ver krijgbaar worden gesteld a 10 cents per exemplaar. ADVEKTEN I 1 KjN. Bij gelegenheid van het Zilveren Feest van den lieer en Mevrouw A. H. EIGEMAN VAN KEMPEN Receptie op Donderdag 16 Mei a. s., Verwerstraat. De Directeur der hoogere burgerschool te Leiden heeft de eer aan be langhebbenden kennis te geven, dat de examens van toelating tot de hoogere burgerschool dit jaar vóór de zomervaeanlie, cn wel op 12 en 13 Juli, zullen worden afgenomen. Hij verzoekt de opgaven van nieuwe leerlingen te mogen ontvangen vóór den zesden Juli en zal tot inschrij ving en het geven van inlichtingen eiken Dinsdag morgen van 9 tot. 12 uren zitting houden in het gebouw op de Pictcrskerkgracht. De Directeur der hoogere burgerschool, D. DE LUUS.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3