HUITENLANDSCHË BEMGTEN. sloeg de bliksem in bij een herbergier te Kwadendamme. De bliksem sloeg in den winkel in en baande zich een weg naar de schuur, welke tot den grond toe afbrandde, zonder dal nten er iets uit kon redden. Den winkel, de herberg en het woonhuis w ist men gelukkig te behouden. Te Ter-Neuzen werd op eene hofstede eene grootc schuur getroffen en in de ascli gelegd. In de vorige week ontdekte men te Venlo een begin van brand op een bovenkamer bij den tapper Gli. Weijers. De bewoners waren afwezig en de deur gesloten; men klom derhalve met een ladder door het venster binnen en de luitenant ,1. J. Koning had het geluk, een driejarig kind, dat schreijend in een brandend bed lag, te redden. 's GRAVEN11AGE14 Mei. Door Z. M. is de heer C. J. R. Torres, laatstelijk minister-resident| van Z. M. den keizer van Brazilië, benoemd lot kommandeur der orde van den Ncderlandschen Leeuw. Tot hoofdverificateur van de active dienst der directe belastingen, in- voerregten en accijnsen te Amsterdam is benoemd de heer J. van de Wae- reld. thans verificateur der eerste categorie voor de gemelde dienst aldaar. De veearts J. H. van Oijente Dordrecht, is voor den lijd van drie jaren benoemd tot adsistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Voorts is aan gen cmden veearts eervol ontslag verleend uit de door hem tot dusver in dienst van den lande bekleede betrekkingen. Aan de jufvrouwen .1. L. Viguier-Viès. geb. te Avignon (Frankrijk), en li. Dormant), geb. Ie llannovcr (Duilschland), is, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoen vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na uitvoerige be raadslaging, de post «Voorbereiding van de invoering op 1 Januarij 1879 in Indie eener personele belasting van Europeanen, met dezen gelijk gestelden en vreemde Oosterlingenalsmede van een patentregt van Europeanen en met dezen gelijkgestelden" aangenomen met 60 tegen 17 stemmenvoorts is het gchecle wetsontwerp tol verhooging der begrooting van Ned. Indië aangenomen met 55 tegen 23 stemmen. Morgen is hel leeningsonlwcrp aan de orde. Aan hel dep. van oorlog werd lieden aanbesteed: de levering der noodige brandstoffen en kaarsen aan de militaire wachten in hel geheele rijk, over het tijdvak van 1 Julij 1878, tot en met 30 Juuij 1879. De heereu J. Moulijn en C». te Rotterdam hadden het minst ingeschreven voor de steenkolen a ƒ1.40 de 100 kilogr. en voor de kaarsen a ƒ0.68 het kilogr. De takkebossen werden door de meeste inschrijvers a ƒ2.50 dc 100 stuks aangeboden. ENGELAND. LONDEN, 13 Mei. In het lagerhuis heeft de heer James de wenschelijkheid betoogd dat dc regering maatregelen zou nemen om de gelden der liefdadige instellin gen, die in de Londensche city bestaan, beter te doen aanwenden. Zij worden, naar hij met beroep op een uitgebreid rapport beweerde, tegen woordig verkeerd gebruikt en verspild. De minister Gross beloofde, dat de regering een ontwerp ter verbetering van den toestand zou indienen. Het Mém. dipl. zegt uit zeer goede bron te weten dat het Engelsche kabinet over het hoofdpunt, nl. de wijze van behandeling van het tractaat van San-Slefano aan Rusland volstrekt geen concessie gedaan heeft, en dat door lord Salisbury in verscheidene gesprekken verklaard werd dat de vrede uitsluitend afhangt van de beslissing, welke hel kabinet van St. Petersburg nemen zal. De Engelsche regering heelt, volgens genoemd blad, aan graaf Schuwaloff geen vormelijk programma, zelfs niet een ruwe schels er van, medegedeeld. Voorts zegt dat blad, dat lord Salisbury aan den Briischcn gezant te St Peters- burg in last gegeven heeft bij de Russische regering ophelderingen over het uitrusten van de Cimbrin te vragen. Te Darwen, in Lancaslershire. heeft de werkstaking der katoenspin ners aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden. Tusschen de policie, die de volksoploopen wilde beletten, en de zatnengescliooldc muiigte, is hevig gevochten; er zijn van weerszijden dooden en vele gekwetsten gevallen. Tusschen Dover en Calais is een stoomschip van nieuwe constructie in dc vaart gebragt. liet is een tweeling-stoomschip, bestaande uit twee sche pen, die aan elkander bevestigd zijn, met lussclienruimte voor de raderen, lie proeltogt is goed geslaagd. Te Edinburg is zekere Chantrelle schuldig verklaard aan het vermoor den van zijne vrouw door middel van opium. Hij bad, na het feil gepleegd te hebben, gepoogd door het openzetten van eene gaskraan in het slaapver trek zijner vrouw te doen gclooven, dat zij dientengevolge gestorven was. Maar de jury heeft hem met eenparige stemmen schuldig verklaard. IIij is lot de doodstraf verwezen. FRANKRIJK. Bij besluit van 7 Mei is aan 35 wegens medepligligheid aan den Com- mitue-opsland van 1871 veroordeelde personen kwijtschelding, verandering of vermindering van straf verleend. De kamer van algevaardigden heeft hare goedkeuring gehecht aan het voorstel om de luitenants en kapiteins van hel Parijschc garnizoen gedurende de wereldtentoonstelling een inaaudelijksche toelage van 30 fr. toe te staan. Dc heer Cnnco d'Ornana wilde nog verder gaan en ook aan hoofdofficieren en minderen een extra-toelage geven, doch zijn amendement werd ver worpen. De dag waarop de jaarlijkschc groole wapenschouwing zal gehouden wordenis nog niet vastgesteld. Men is voornemens de vreemde sol daten, die te Parijs zijn (dc meeste staten, die aan de tentoonstelling deel nemen, hebben een klein detachement gezonden) uit te noodigen het feest op te luisteren, door bij die militaire plegtigheid als cerewachl voor de tribune van den president dienst te doen. De Courier de Parisgeeft het volgende verhaal aangaande het onderhoud van den prins van Wales met den heer Gambetta: «De heer Gambetta is, op uitdrukkelijk verlangen van den prins, hem voorgesteld. De prins had dit ver langen te kennen gegeven aan den heer Waddingion en deze geleidde den heer Gambetta te 9 uren in het vertrek, waar de prins met zijn gevolg was. De prins reikte Gambetta onmiddellijk de hand en zeide met eenige vlei- jende woorden, dat hij hem pas in de kamer gehoord had. Gambetta be dankte Z. K. H. voor de warme gevoelens ten aanzien van Frankrijk, in zijne jongste rede aan den dag gelegd. «Ik geloof namens mijne geheele partij te spreken, wanneer ik zeg. dat de gevoelens, door uwe K. H. geuit, geheel strooken met onze wenschen en met ons streven." De prins hernam, dat hij dit ook geloofde en roesde er bijdat hij voor zich nooit anders dan Frankrijks vriend was geweest. Z. K. 11. en de heer Gambetta hadden zich eenigermate van het gezelschap verwijderd en hun gesprek duurde drie kwartier. Bij het afscheid noodigde de prins van Wales den heer Gambetta uit hem te komen bezoeken, wanneer hij in Engeland kwam. Te Versailles is overleden de dappere verdediger van Belfort, kolonel Denfert-Rochereauin den ouderdom van vijftig jaren. Na als afgevaardigde te zijn gekozen voor Chareute, Doubs en Isère, en later door het 6' arron dissement van Parijs, droeg de kamer hem den post van quaestor op, dien hij tot zijn dood heeft vervuld. Het centraal comité voor hel eeuwfeest van Voltaire heeft aan den gemeenteraad te Parijs een brief geschreven, om ter zjjner kennis te bren gen, dat het eeuwfeest van Voltaire den 30'ltD Mei gevierd zal worden. Het comité verzoekt verder den raad, eene plaats Ie willen aanwijzen, waar hel standbeeld van Voltaire zal opgerigt worden, en zich aan het hoofd te stellen van den feeststoet. De raad heeft hierop voor het gedenkteeken eene plaats aangewezen op het plein van hel Chateau-d'Eau en voorts be sloten «en corps" hel feest bij te wonen en de burgerij uit te noodigen den 30steo jiej te vlaggen en te illumineren. De receptie van Victorien Sardou in de Fransche akademie zal op 23 Mei plaats hebben. De heer Charles Blanc zal op zijne rede antwoorden. Zaturdag 11. had de opening plaats van de Duitsche afdecling der ten toonstelling. Prins Hohenlohe en Teisserenc de Bort werden door den Duit- schen commissaris Werner ontvangen, en in een Duitsche toespraak begroet. De Duitsche afgezant bedankte o. a. voor de ontvangst, die Duilschland te Parijs tcn deel viel, en voegde er bij, dat het bescheiden deel aan de ten toonstelling van Duitschland alleen aan spaarzaamheid te wijten was De Fransche minister verheugde er zich over, Duitschland toch nog te zien deelnemen, en beschouwde deze gelukkige omstandigheid als een onderpand van de hartelijkste betrekkingen tusschen beide rijken. De Duitsche afdeeling bestaat uit 155 schilderijen en 23 beeldhouwwerken. - Van 30 April tot 8 Mei zijn te Parijs in de verschillende hotels 5757 uit het buitenland komende personen afgestapt. De nationaliteiten, die in dat totaal de hoogste cjjfers beloopen, zijn Engeland, België, Duitschland en Italië. ITALIË In de zaak Lambertini-Antonelli heeft de burgerlijke regtbank te Rome den 8™ Mei, overeenkomstig dc conclusie van de advocaten der eischeres, en met verwerping van alle bedenkingen door de advocaten der verweerders uiteengezet, zich bevoegd verklaard tot het verleenen van magtiging om de getuige Gervasi, de vroedvrouw, hare verklaring a futura memoria te doen afleggen. Door dc regtbank is bepaald dat dr. Bacelli den gezondheidstoe stand dezer vrouw zal onderzoeken. Verklaart de geneesheer dat die toe stand onrustbarend is, dan zal de regtbank die getuige onmiddellijk hooren. DUITICHLAND. Omtrent den op het leven des keizers van Duitschland gepleegden aan slag verneemt men nog onderscheidene bijzonderheden. Het feit is gepleegd op dezelde plek waar Blind indertijd een aanslag op liet leven van Bismarck heelt gewaagd, en wel tegenover deuzelfden boom, achter welken Blind zich toen had geplaatst om hem op te wachten. Hoedel stond daar nu op den rand van het trottoir en moet dus zijn revolver, althans bij het eerste schot, op hoogstens tien passen van het keizerlijk rijtuig hebben algevuurd. Juist bij de plek waar Hoedel het rjjiuig stond op te wachten, was de koetsier bij het uitwijken eener drosehky genoodzaakt iets langzamer te rijden Van die gelegenheid maakte Hoedel gebruik. Op dal oogenblik toch viel er een schot en onmiddellijk daarop een tweede. De lijfjager verklaart, duidelijk te hebben gezien dat de aanrander twee schoten loste en bij het eerste achter eene dame stond. Op het politie-bureau werd deze verklaring door de dame zelve bevestigd. De bedoelde persoon, zoo verhaalde zij, had reeds eenige oogenblikken achter haar geslaan. In de meening dat hij, evenals vele voorbijgangers, daar slechts wachtte om den keizer te zien voorbijrijden, had zij geen acht op hem geslagen, maar toch wel bemerkt dat hij iets onder zijn jas verborgen hield, en op het oogenblik dat het rijtuig langzaam voorbijreedhad hij haar een weinig op zijde geduwd en zijn revolver afgeschoten. Voorts had zij ook gezien hoe hij naar de over zijde was geloopen en bij de scheiding tusschen het voet- en het rijpad onder bet ijzeren hek was doorgekropen. Achter dat hek stond dc vrouw van zekeren Lielzow met haar kind. Ook zij had gezien dat Hoedel het pistool op den keizer had aangelegd en stelde zich nu moedig legen den vlugtcling te weer, ten einde hem op te houden. Doch met geweld sloeg bij haar van zich af. scheurde haar onder het wringen een stuk uit den mantel, glipte tegelijkertijd onder hare annen door en snelde ongeveer hon derd schreden in de rigling der Neue Wilhelmstrasse voort. Aldaar door eenige andere personen tegengehouden, loste hij nogmaals een schotge lukkig weder zonder iemand te treflen, ofschoon de kogel den kastelein Diltmann, uil Charlollenburg, rakelings langs het hoofd vloog. Hier even-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2