LEEDSCHE COURANT. 1878. WOENSDAG 15 MEI. STADS-BERJCUTEN. Leiden, 14 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. 114. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.BO, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,50 's jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. He prijs der Ad verten lidn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 2728 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis, dal op Woensdag 15 Mei e. k., des namiddags van twee tot vier ureneene MUKIEKUITVOERISTft door het Muziekkorps der dd. Schutterij zal gegeven worden op het water nabij de Fontein, bjj gelegenheid van de openstelling van de Duinwaterleiding. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. LEIDEN, 14 Mei. Het Staatsblad n°. 33 bevat de wet van 7 Mei jl.houdende wijzi ging van sommige bepalingen der wet van 28 April 1876, tot regeling van het hooger onderwijs. Op verlangen van den minister van binneulaudsche zaken zijn de ge meentebesturen door den commissaris des konings in deze provincie herin nerd aan de inzending van de in het Prov. blad n°. 1 van 1878 voorbeschrevene volledige opgaven binnen 24 uren na de afmaking van rundvee, wegens longziekte of verdenking daarvan, en de gemeentebesturen tot stipte naleving van dat voorschrift uitgenoodigd. De examens van toelating voor de rijks landbouwschool te Wagcnin- gen, cursus 1878/79, zullen worden afgenomen: 1". voor de 1* klasse van afd. Aop Donderdag 11 en Vrjjdag 12 Juljj; 2". voor de I' klasse van afd. B, Zaïurdag 13 Julij31'. voor de afdeeling hoogere burgerschool, mede op Zaïurdag 13 Julij, telkens 's morgens 8 uur. De aangiften moeten geschieden voor 1 Juni) bij den directeur. Tot deelneming aan den aigemeenen schietwedstrijddie door de scherpschutters-vereeniging «Oranje Nassau" te 'sHage, op Dingsdag 4 Junjj en vier volgende dagenis uitgeschrevenzijn o. a. uitgenoodigd de scherp- schntters-vereenigiin: en de studenten-vereeniging Pro-Patria, alhier. Zondag ochtend herdacht dr. J. J. Prins, hoogleeraar te Leiden, in de voormiddag-godsdienstoefening in de Zuiderkerk te Rotterdam, hoe hij voor veertig jaar te Eemnes-Binnen in de evangeliebediening werd bevestigd. Hg verklaarde, dat het hem behoefte was te Rotterdam, waar hij het lansst en het laatst gearbeid had, die gedachtenisviering te houden. Ernstig, waardig en krachtig klonk zijn woord, naar aanleiding van 2 Tim. 4, 7c: «Ik heb het geloof behouden". Met groote aandacht werd dit woord door de talryk opgekomene schare aangehoord, en na het amen zong zjj den voorganger de zegenbede toe (Ps. 134, 3): «Dat 's lleeren zegen op u daal", enz. De voorganger dankte de gemeente voor hare bede. zingend geuit, met den wensch dat zjj zegenend tot haar mogt wederkeeren. (i Men meldt ons uit Katwjjk aan Zee: Heden morgen had alhier een droevig ongeluk plaats. De voerman A. van hjjk Jz.met zijn paard langs de kust visschende naar garnalen, geraakte in een diepen draaikolk ol trekmuimet het treurig gevolg dat beide zijn verdronken. De man laat eene vrouw en een kind achter. Ds. E. C. Gewin, predikant te Abcoude, heelt voor het beroep naar Kat wijk aan Zee bedankt. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs werden gisteren voor de acte in de Hoogduilsche taal 7 candidaten geëxamineerd; 2 werden afgewe zen en 5 toegelaten, namelijk de hh.R. E. van der Flier, uit Leiderdorp; Ch. Friedhofl, uit Rotterdam, A. P. J. Pruvnuit Leiden; H. K. A. Vos bergen, uit Rotterdam, en H. de Vrijer. Aan den heer dr. B. Sijmons, leeraar aan de II. B. school te Sneek, is door den minister van binnenlandsche zaken vergunning verleend zich aan de universiteit te Groningen te vestigen als privaat-docent in de Duit- sche en Engelsche talen en letterkunde. Hij ontvangt van de gemeente Groningen een jaarlijksch honorarium van ƒ3000. Te Zwolle is lot predikant bij dé Waalschc gemeente beroepen d*. Deyll, pred. te Delft. Het hoofdbestuur van het liefdewerk «oud papier" heeft in de 3 jaren van zjjn bestaan reeds 10000 aan den Paus gezonden uit de opbrengst der toegezonden papiermassa's. Voor 1876 en 1877 ontving het niet minder dan 412.000 kg., waarvan alleen 240,000 uit het bisdom Haarlem. Als elk der 1.200.000 katholieken in Nederland slechts 1 kg. 's jaars had verzameld, zegt het hoofdbestuur, dan zou men voor ƒ30000 hebben bjjeengebragt. la 1877 was de oogst geringer dan in de vorige jarenwat wordt toegeschre ven aan de opruiming van den voorraad oude boeken. Te Amsterdam heeft zich dezer dagen het geval voorgedaan, dat een flinke, gezonde 26-jarige kerel bjj de policie kwam met het verzoek als landlooper opgenomen te worden. Toen een policie-ambtenaar opmerkte, dat in dezen tjjd voor een paar gezonde armen alljjd brood te verdienen is. antwoordde dit wezen, dat hjj niet van werken hield, en dat als men hem niet opnam als landlooper, hjj zou gaan stelen; want dieven worden geholpen, zeide bjj. Dezer dagen is te Schooten een 12-jarige jongenbezig zijnde met het uithalen van een ekster-nest, uit den boom gevallen. Hij brak beide han den, waarvan de eene is gezet geworden; men vreest, dat hjj de andere zal moeten verliezen. Brusselsche veehandelaars hebben Dingsdag op de Purmerender weekmarkt al de vette kalveren lot hooge prijzen opgekocht ten behoeve der restaura- tiën te Parijs. Men denkt, dat dit gedurende de tentoonstelling wekelijks zoo gaan zal, zoodat de slagers, die gewoon zijn zich op de markt van vette kalveren te voorzien, óf te huis kunnen bljjven, óf diep in den zak zullen moeten tasten. Zaturdag 11. werden te Lobith twee jongelingen aangehouden, die met de boot uit Pruissen kwamen. Afgaande op hun uiterlijk en hunne klee ding, kwam het den burgemeester verdacht voor, dat zjj zooveel geld bjj zich hadden. Hij nam hen in verhoor; en zjj bekenden in Essen met een valschen sleutel, door een hunner gemaakt, 600 mark gestolen te hebben. Zjj zjjn door de Pruissische policie in ontvangst genomen. Men meldt uit Wijmbritseradeel aan de H. C., dd. 11 Mei: In den afgeloopen nacht is in het naburige Hartwerd eene poging tot moord ge plecgd op den koemelker S. Douma en vrouw, te zamen wonende, zonder verdere huisgenooten. De dader, O. Spoel, een arbeider uit het nabijgelegen Nijland, die juist heden in het huwelijk zou zijn getreden, tot dusver van geheel onbesproken gedrag, heeft zich door middel van braak toegang tot de woning en het slaapvertrek van genoemden Douma weten te verschaffen en heelt met een soort van dolk eerst de vrouw eene snede aan den hals en daarna den man onderscheidene wonden zoo aan hoofdaangezigt en hals. als aan de borst toegebragt. Bjj den strijd tusschen den aangevallene en den moordenaar, had de vrouw nog tegenwoordigheid van geest genoeg om licht te ontsteken, waarop zij aanstonds den dader herkende en dit door het noemen van zijnen naam te kennen gaf. Spoel, zijn slagtofler niet meester kunnende worden en wetende, dat hij herkend was, heelt daarop van de verdere volvoering van zijn plan afgezien en het huis verla ten. Hij beeft zich daarna verscholen achter eene heg niet ver van de woning van Douma, alwaar de rijksveldwachter Klok, van Bolswarden de gemeente-veldwachter Faas, van Nijland, die inmiddels van het gebeurde kennis hadden bekomen, hein vonden. Hij heeft spoedig zjjne misdaad be kend, waartoe hebzucht hem gebragt schijnt te hebben. Naar gemeld wordt zijn nu reeds de eerste grasmaaijers uit Duilsch- land naar Friesland getrokken. De Gi •on. C. deelt het volgende mede: De kinderjufvrouw eener aan zienlijke familie in den Haag ging voor een paar dagen met de drie kin dertjes, aan hare zorgen toevertrouwd, uit. Zonder daarmede in strijd te handelen inet de bevelen harer meesteres, bragt zij, in het voorbijgaan, een bezoek aan haar broeder, die in ziekelijken toestand verkeert. Deze nu gebruikte als medicijn een soort tabletten van een vergif, waarvan het gebruik voor dengene. die er niet langzamerhand, door toediening van een trapsgewijze toenemende dosis, aan gewend is. doodelijk is. De doos tablet ten stond voor den zieke op iafel en onder het gesprek lette zoomin de jufvrouw als de patient er op, dat de kinderen zich van de tabletten had den meester gemaakt om ze slillekens op te snoepen. Men stelle zich ech ter den schrik voor toen het werd bemerkt! Terstond werden alle maat regelen genomen om de werking tegen te gaan en gelukkig heeft men hen door tijdige en flinke maatregelen nog in het leven gehouden. - Bij een onweder, dat zich Zaturdag namiddag over Zeeland ontlastte,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1