BUlTENLANDSCIli; IM< Hlf.TlvV onledig honden mei hel rondzenden eener algemeenc oproeping aan het Nederlandschc volk en het inzamelen der geldenwelke zeer zeker ook door zeer velen hunner medeburgers gesiort zullen worden ten behoeve van een nat ionaal geschenk aan den aloin beminden prins. Door de algemeene synodale commissie, wier zittingen op 8 Mei te 's llage werden geopend, is vastgesield de rooster, naar welken telken jare twee der van wege de kerk aangestelde hoogleerarcn als praeadviseerende leden ter synode zitting zullen hebben Dij loting zijn aangewezen, tot bijwoning van de vergadering der synode in 1878 1879: voor Utrecht- primus vacant, secundus E II. Lasonder; voor Groningen: primus d'. C. P. Hofstede de Groot, secundus dr. E. F. Kruyf; voor Leiden: primus dr. J. G. R Acqttoysecundus M. A. Gooszen; in 1879- 1880 voor Groningen: primus dr. E. F. Kruyf. secundus dr. C. 1'. Hofstede de Groot; voor Leiden: primus M. A. Gooszen, secundus dr. J. G R. Acqttoy; voor Utrecht: primus E. H. Lasonder, secundus vacant. De bekende 11. lloeper stond Zalurdag morgen teregt voorde regtbank te Haarlem ter zake van hel uitbreken uit het huis van arrest aldaar. De eisch van hel openbaar ministerie is 6 maanden celstraf. Te Amsterdam was onlangs een meelhandelaar, die vertrokken was zonder orde op zijne zaken te stellen, failliet verklaard. De curator, in het faillissement benoemd, stelde den knecht van den failliet tot bewaarder over het in hel pakhuis aanwezige meel. De knecht kweet zich zoo eerlijk van de zaakdat de policie termen vond om hem en een vriend in arrest te nemen en naar de cellulaire gevangenis over te brengen. De feestelijke opening van den spoorweg Amsterdam- Zaandam had - Zalurdag plaats. Om half vier is van het hulpslation nabij de Haarlemmer poort te Amsterdam een feeslrcin met eenige autoriteiten en genoodigden, waaronder de ministers van binnenlandsche zakenvan waterstaatvan financiënvan koloniën en var. marine, naar Zaandam vertrokken, waar een feestmaaltijd en andere festiviteiten plaats hadden. Te Zaandam is Zalurdag II. de bliksem geslagen in de r. k. kerk, zonder echter veel schade te veroorzaken. Ook te Oudewater is de bliksem in eeoe woning geslagen, ten gevolge waarvan brand onlslond, die echter spoedig gebluscht werd. Te Tholen is een moordaanslag gepleegd op den notaris W. De aan- gevallene w.erd met een pistool ligt gewond en verkeert buiten gevaar. De moordenaar heeft onmiddellijk beproefd, zich door het afsnijden van den hals hel leven te benemen, hetgeen hem echter niet gelukt is Hij verkeert evenwel in hoogst gevaarlijken toestand. De oflicier van justitie, de regter van instructie en de griffier van de regtbank te Zierikzee zijn onverwijld naar Tholen vertrokken. Onlangs werd teOotmarsum een brief in de bus gevonden, onder adres: «Au mien groot modder te Dedemsvaart." Toevallig was de brievengaarder bewust, wie in de gemeente een grootmoeder te Dedemsvaart had. Hij liet dezen lot zich komen en kwam tot de overtuiging dat hij zich niet vergist had, waarna de brief onder verbeterd adres verzonden werd. Uit Leeuwarden meldt mendat voor de tentoonstelling van voorwer pen. door vrouwen vervaardigd, ongeveer 600 inzendingen zijn ontvangen, bevattende de meest uiteenloopende artikelen en waaronder ruim 100 schil derijen iu olieverf. Ongeveer vijf jaar vertrok uit Stadskanaal als stuurman de schipper B. met een schip van den lieer M. te Zwolle; vijf weken voor zijn vertrek was hij gehuwd. Donderdag avond tehuis komende, vond hij tot zjjn groote verwondering zijn vrouw ten tweeden male getrouwd en sedert vijf weken moeder geworden. Gedurende zijn geheele afwezigheid had men van schip 'en equipage niets vernomen; de regter had verklaard, dat er regtsvermoe- den van overlijden bestond, zoodat de vrouw een tweede huwelijk mogt 'aangaan. 's GRAVENIIAGE13 Mei. Z. M. de koning heeft benoemd lot officier der Orde van de Eikekroon den heer J. Rittner Bos, directeur der levensverzekering-maatschappij "Ne derland'' le Amsterdam. Tot kantonregler-plaatsvcrvanger te Bruten is benoemd de heer D. E. C. Frankamp. ontvanger der registratie aldaar. Bij hel personeel van de iteneeskttndige dienst der landmagt in Nederl. foriië zijn benoemd tot officier van gezondheid 2' kl., de hh. L. P. C. Só- renseti. C W. N. Nókkenlved. P A. Klein. Deensche geneeskundigen, en d'. A. J. Wernberger, Oosteurijksch geneeskundige. De officier van gezondheid 1* kl. P. J. Fellkamp, uit O. I. terugge keerd is op non-activiteit gesteld. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen 'gehoor vcrleeneu. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na discussie, aan genomen, met 60 tegen 11 stemmen, een amendement van den heer Stieltjes op art. 1 van het ontwerp tot verhooging der Indische begrootingom de Preangerlijn te doen aanvangen te Tandjong Priok of eenig ander punt der lijn Batavia—Buitenzorg. Art. 1 (levens bevattende de lijn Madioen-Blitar- Sidhoardjol is aldus gewijzigd aangenomen met 54 tegen 9 stemmen Morgen voortzetting der beraadslaging over art. 2 (nieuwe belasting in Indie) Een treurig berigt is uit Breda alhier ontvangen, de tijding namelijk dat de heer mr. J. .1. Loke, raadsheer in hel geregtshof le 'sGravcnhage die zich verleden week derwaarts had begeven, na eene kortstondige onge steldheid is overleden. Het regtscollegie, waarin hij sedert 1872 zitting had. lijdt door dit afsterven van een harer kundigste leden een gevoelig verlies. Het vaderland heeft in hem een zijner beste regtsgelecrden verloren. In de heden gehouden zitting van het geregtshof heeft de vice-president, de lieer mr. J. Spoor, vóór den aanvang van de werkzaamheden iu gevoel volle taal, hulde aan de nagedachtenis van den overledene gebragt. De bij hel ree grenadiers en jagers bevorderde hoofdofficieren zijn be last met de volgende komniando's: de luit-kolonels jhr. Klerek en lleymans behouden het hevel respectivelijk over het eerste en vierde bataillon; de luit.-kolonel de Villeneiive treedt op als kommaiidant van het depót en wordt in het kommando over het bataillon vervangen door den bij hel corps over- geplaatsten majoor Boellaard. pc vermoedelijke daders van de te Scheveningen gepleegde diefstallen zijn iu handen der justitie; zij zijn buitenlanders, de een heet Branda, die door de Rotlerdamsche policie aangehouden is; de andere Hiasricli genaamd, doch die zich ook wel Wausink noemde, is gisteren, zegt men. door den hoofdagent Prins, vroeger marechaussee altliergevat. De gestolen voor werpen moeten te Rotterdam in beslag zijn genomen. Hiasricli moet de ver metelheid zoo verre hebben gedreven dat, hij zich te Scheveningen vertoond heeft, ofschoon hij zou geweten hebben, dat hij werd gezocht; doch hij werd aldaar niet opgemerkt. E Ni E V 15. LONDEN, 12 Mei. In het lagerhuis heeft de heer WolfT aangekondigd, dat hij tegenover de reeds medegedeelde motie-Chamberlain de volgende zal stellen: "Het huis wenscht opregt ceue vreedzame oplossing der moeijelijkheden en is van oordeel, dal de politiek der regering het middel biedt, om de zamenkomst van het congres onder zulke voorwaarden te waarborgenwelke overeen stemmen met de regten en belangen evenals met de waardigheid der onder- teckenaars van de tractaten van 1856 en 1871 en met den wenschelijken eerbied voor de wetten van Europa". Voorts zal de heer Forsyth een amendement op Chamberlain's motie voorstellen, ssrekkende tot weglating der woorden: "het huis keurt de door de regering gevolgde politiek van oorlogszuchtige demonstraties af'. Naar men uit Moville, in Ierland, meldt heeft eene ontploffing plaats gehad aan boord van de pakketboot Sardinian, welke gereed lag om naar Amerika te vertrekken, liet schip is geheel verbrand en van 460 passagiers, die zich aan boord bevonden, zijn 3 gedood en een veertigtal gekwetst. Te Dublin heeft de koorddanser Gillor bij zijne toeren zulk een ge weldigen val gedaan, dat hij er wel aan bezwijken zal. De toer, die hem den val bezorgde, bestond daarin dat hij. op het hooren van een geweer schot, schijnbaar van schrik, zich op den rug op hel koord moest laten vallen. Hij viel ditmaal welmaar niet op het koord. FRANKRIJK. Door de kamer van afgevaardigden is de verkiezing van den heer Trubert. officieel candidaat, nietig verklaard. Men verwacht ook dat de verkiezing van Paul de Cassagnac zal vernietigd worden. De prins en prinses van Wales en de Engelsche gezant woonden Vrjjdag de eerste-steenlegging bij van eene protestantsche kerk, die eene Engelsche dame, mej. Ada Leigh, welke aan het hoofd staat van het bestuur van een Erigelsch weeshuis en een toevlugtsoord voor Engelsche dienstbodente NeuiHy laat bouwen. Sedert eenige dagen heeft de regtbank der Seine zich bezig gehouden met de zaak van den Parijschen apotheker Danval, beschuldigd van zijne jonge rouw vergiftigd le hebben, door haar herhaaldelijk eene kleine hoe veelheid arsenicum te geven. De beschuldigde ontkent het hem ten laste gelegde feil. De jury heeft het //schuldig" uitgesproken en heeft hem ver oordeeld tot levenslange dwangarbeid. U I T C III- A W 1>. Omtrent den Zalurdag gepleegden aanslag op het leven van den keizer van Duitschland worden de volgende bijzonderheden medegedeeld. De keizer keerde in een open rijtuig, waarin zijne dochter, de groothertogin van Baden, naast hem gezeten was. van een rijtoertje in den Thiergarten naar het paleis terug, toen voor de huizen tr. 5 en 6 Onder de Linden, tus- schcn de Wilhelms- en Kleine Matterstrassen. een joiigmensclidie achter een bakkerswagen verborgen stond, twee schoten uil een revolver op het rijtuig des keizers afvuurde. Beide schoten misten huu doel, evenals een derde, dat de moordenaar loste, toen de omstanders op hem aandrongen. De keizer liet onmiddellijk het rjjtuig stilhouden eu stond op om de opge- gewonden menigte te toonendat hij ongedeerd gebleven was. De Ijjfjager des keizers sprong van het rijtuig, greep den moordenaar en kon hem ter- naauwernood tegen de volkswoede in bescherming nemen. In een oogwenk kwam een aantal policie-agenten hem te hulpen niet dan met de grootste krachtsinspanning gelukte het hun den moordenaar naar het bnreau van het derde politiedistrict over te brengen. Hij is een lang en slank jong- mensch. zonder baard, blikslagersgezel21 jaar oud, uit Leipzig geboortig, en heet Hoedcl, maar zegt gewoonlijk Lehtnann genoemd le worden. De groothertogin van Baden was zoozeer door schrik bevangen, dat zij eenige oogenblikken geheel haar bewustzijn verloor. De lijfarts des keizers was reeds even na 4 uur in het paleis, waarheen eveneens alle in Berlijn aan wezige prinsen, de ministers eu andere hooge staatsambtenaren, de leden der diplomatie en de hoogste militaire autoriteiten zich terstond begeven hadden. De geestdrift der bevolking over hel mislukken van den aanslag was onbeschrijfelijk groot; in lal van straten wapperden spoedig vlaggen en luid weerklonk bjjna onafgebroken voor het keizerlijk paleis het door dui zenden stemmen aangeheven volkslied. Telkens als de keizer zich op het balkon aan de menigte vertoonde, barstte zij in jubelen uit. De keizer begaf zicb Zalurdag avond, door zijne kinderen, den kroon prins en de groothertogin van Baden, vergezeld, naar het opera-gebouw, en van daar later naar den schouwburg. In beide lokalen stond bij het binnenkomen van den keizer het geheele publiek op, begroette Z. M. met een stormachtig «Iloch!" en hief daarop onder beleiding dei- muziek het volkslied aan. Op zijn weg naar en van de opera en den schouwburg werd de keizer door ue op de straal verzamelde volksmenigte met luide jubelkreten begroet. Vele stralen werden geïllumineerd en van tijd lot tijd met Ben- gaalsch vuur verlicht. Het verhoor vau Hoedel had plaats in tegenwoordigheid van den minister van binnenlandsche zaken. Hoedel is in 1857 te Leipzig geboren. Hij zeide bij de weduwe Breiter in de Stallschreiber-Slrasse gewoond te hebben. Hoedel ontkende in zijn verhoor, dat hij op den keizer geschoten en meer dan één schot gelost zou hebben. Hij zeide dat hij broodcloos was en zich daarom Onder de Linden op de openbare straat wilde doodschieten, om den rijken het onhoudbare der tegenwoordige toestanden onder het oog te bren- geu en hun te toonen waarheen die onvermijdelijk leiden. Hij had op zich zeiven één schot afgevuurd, maar omtrent de andere scholen uit den re volver verklaarde hij geen andere verklaring le kunnen geven, dan dat hij misschien in zinsverbijstering die schoten loste. In zjjn bezit werden ver scheidene sociaaldemocratische geschriften gevonden, kaarten van lidmaat schap van eenige sociaal-democralische vereenigingen in de hoofdstad en pholographische portretten van Bebel en Liebknecht. Hij verklaarde tot geene politieke partij le belmoren, maar anarchist en een vjjand te zijn van alle politieke partijenvan de tegenwoordige maatschappelijke toestanden en van de bestaande staatsinstellingen. Ook is uit een ingesteld onderzoek gebleken, dal lloedel vroeger socialistische vergaderingen te Schkeuditz bij Leipzig bijwoonde en bijeenriep. De tweede persoon, die aangehouden werd. zekere Kriiger, van Berlijn, schijnt onschuldig te zijn. Hy had de verdenking van medepligtigheid op zich geladen, omdat hij den misdadiger, die feitelijk door het verbitterde volk mishandeld werd. tegen de volkswoede trachtte te beschermen. - Bij den rijksdag is thans het ontwerp tot hel instellen eener enquête omtrint stelsels van tabaksbelasting in behandeling gekomen. Natuurlijk kwam de belasting zelve daarbij ter sprake. Zij vond reeds terstond tegen stand. Men besloot het ontwerp in de tweede lezing te behandelen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2