LEIPSCÜE COURANT. 1°. 111. ZATURDAü 11 MEI De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f'S.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de ewpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cenls, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cenls. B1NNENLANDSCI1E BERIGTEN. LEIDEN, 10 Mei. Naar wij vernemen hebben de heeren Kuenen en Krabbe aan het col- legie van notabelen der herv. gemeente verklaard, de benoeming lot leden der gemeente-commissie van het Ned. herv. kerkgenootschap niet te kunnen aannemen, omdat het reglement op het beheer van 1869, waarnaar zij ge kozen werden en althans bij aanvang zouden moeten bandelen, ook volgens de reeds in September 1877 gevallen regterlijke uitspraak, een wettigen grondslag mist. Dezer dagen zag het licht bet VIIe stuk der ^Verslagen van de Ver eeniging tot verbetering van de volksgezondheid te Leiden". Blijkens dat verslag bedraagt het getal leden der vereeniging thans 141 en mag de finan ciële toestand bevredigend genoemd worden. liet bestuur kan niet nalaten te wijzen op het heugelijk feit dat Leidens ingezetenen weldra in de gelegenheid zullen gesteld zijn van de zoo lang gewcnschte duinwaterleiding gebruik te kunnen maken en de vereeniging mag met vreugde terugzien op de pogingen ook door haar aangewend om dat doel te bereiken. Volgens verkregen inlichtingen zal de prijs van hel duinwater in arbeiderswoningen, even als te Amsterdam, gereduceerd wor den. Uit een door het bestuur der 2e sectie ingesteld onderzoek is gebleken dat het Leidsche duinwater tot de zeer goede drinkwatersoorten behoort en zelfs minder vaste stoffen en minder ammonia bevat dan liet Amslerdamsche. Toen in het vorige jaar bij den gemeenteraad het voorstel tot de uitbreiding van het Liernur-stelsel in behandeling kwam heeft het bestuur de aanne ming van dat voorstel ondersteund, maar de gemeenteraad besloot aan die uitbreiding geen gevolg te geven. Voorts heeft het bestuur getracht meer malen bronnen van luchtbcderf binnen de bebouwde kom der gemeente te voorkomen. De sectiën hielden zich bezig met hel instellen van een onderzoek naar mogelijke vervalsching van eenige der voornaamste levensmiddelen in deze gemeente. In verband met de luide klagten, die bijna overal elders omtrent soortgelijke vervalschingen worden aangeheven, scheen hel noodig deze zaak vóór alles in behandeling te nemen. De uilkomsten van dat onderzoek, door verschillende leden van het bestuur verrigtzijn in één rapport zameu- gevat. Onderzocht werden: brood en tarwemeel, suiker, melk en karnemelk. Van brood werd bij 14 verschillende leveranciers dezelfde soort wit tar webrood gekocht en daarvan hei water- en aschgclialte bepaald. Uit het aschgehalle mogt worden besloten dal het meel, hetwelk tot het bereiden van het onderzochte brood werd gebruikt, niet vermengd was met anorga nische stoffen, ten einde hel gewigt daarvan te vermeerderen. Ook het onderzoek van tarwemeel, waarvan een viertal soorten werd onderzocht, leverde een gunstig resultaat op; het aschgehalle kwam met dat van goed meel overeen. --- Van suiker werden onderzocht 29 monsters eerste quali- teit en 10 monsters tweede qualiteit (bruine). Ook uit de resultaten van dit onderzoek bleek dat dit voedingsmiddel, zooals het te Leiden wordt verkocht, niet vervalscht is. Het bezinksel was zoo gering, dat het niet noodig kon worden geacht tot eene weging daarvan over te gaan. Blijk baar bestond dit bezinksel hoofdzakelijk uit meel. Bij het onderzoek van «ielk en karnemelk werd van dc koemelk het water- en botergehalte be paald, en van de karnemelk alleen het vaste stolgehalte. De koemelk van 20 leveranciers werd onderzocht (Nov. en Dec. 1877) en daaruit bleek dat de procenten water, meer dan goede melk behoort te bevatten, varieerden tusschen 6 en 18 pCt.bij een 23 pCt. en bij een 26 pCt. Onder die 20 soorten waren 4, waarvan het vaste stofgehalte minder dan 11 pCt. bedroeg, van welke 4 het botergehalte insgelijks minder dan 3 pCt. bedroeg. Van de 16 overigen waren er nog 4, die minder dan 3 pCt. boter bevatten. Het hoogste cijfer voor het botergehalte bedroeg 3.71 pCt.het laagste 2.52 pCt. Twaalt soorten voldeden dus aan de eisehen, die men mag stellen. Uit een en ander bleek dat de melk, zooals die te Leiden verkocht wordt, in het algemeen slechts weinig meer water bevat dan goede melk behoort te be- - vatten en dat ook hel botergehalte in het algemeen, niet zeer belangrijk althans, van de norma afwijkt. (Bij een onderzoek te Rotterdam, nage noeg naar denzelfden maatstaf, bleek het dat slechts 15 soorten van de 100 voldeden aan de gestelde eisehen.) Bij het onderzoek van 24 soorten kar nemelk (Maart 1878) vond men gemiddeld 5.7 pCt. vaste slof; het maximum was 6.7 pCt., het minimum 3.7 pCt. De hoeveelheid water, die werd toe gevoegd. blijkt regtstreeks uit hel opgegeven gehalte vaste slof. Het bestuur vestigde ook nog zijne aandacht op hel in verschillende win kels aanwezige anijszaad. Van 19 monsters, die onderzocht werden, bleken 2 vermengd te zijn met vruchtjes van conium maculatuin. De leveranciers I hebben onmiddellijk dat onzuivere anijszaad vernietigd, j Uit het rapport blijkt ten duidelijkste dat de leden van het bestuur, met het bovenvermelde onderzoek belast, zich van die taak met de meeste zorg hebben gekweten. Zij beloven die taak voort te zullen zetten door het onderzoek ook tot andere voedingsmiddelen uil te strekken. Het Staatsblad n°. 29 beval de wet van 6 Mei jl.houdende wijzigin gen in de wet van 9 Julij 1842 op het notarisambt. Bij de acte-exameus voor het lager onderwijs te 's Hage werden gis teren voor de acte in de Fransche taal geëxamineerd 6 candidaten. 2 wer den afgewezen en 4 toegelaten, de bh. O. W. van der Beekuit Bodegraten; I'. L. Elberg, uit Schiedam; H. Tb. Gttdde, uit Schiedam, en A. Meeusen, uit Oost- en West-Barendrecht. Voor de acte als hoofdonderwijzer werden van de 13 candidaten 8 afgewezen en 5 toegelaten, te welen de hh. S. Claus, uit 'stlnge; L. Mulder, uit Boskoop; J. H. G. Roel, uit 'sHage; J. D. Smits, uit 'silage, en J. Tilina, uit Alphen a/d. Rijn. Het stoomschip Prins Hendrik, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 8 Mei van Suez vertrokken. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland zijn tot de evangeliebediening in de Ned. herv. kerk toegelaten de cand C. M. van Oosterzce en K. Janzen. Gisteren is te Amsterdam gehouden de 54»" algemeene jaarvergadering van het genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. De voor zitter, mr. N. II. Teding van Berkhout, hield eene rede over het doel der vereeniging, het ontslaan en de verbetering der gevangenen, den arbeid en de voeding waarna hij ten slotte de noodzakelijkheid betoogde het stelsel van celstraf of eenzame opsluiting voor alle veroordeelden in te voeren. Het verslag werd uitgebragt door den algemeenen secretaris, dr. Laurillard, waaruit bleek, dal dit jaar weder aan vele gevangenen hulp was verleend bij de uittreding van de gevangenis en dat aan vele van liru betrekki gen waren bezorgd. Hel ledental der vereeniging verminderde dit jaar met 88 en bedraagt thans 2752. Uil de mededeeling van een geregtclijke statistiek bleek, dal de celstral in de laatste 20 jaren verviervoudigd is. De financiële toestand der vereeniging is zoover verbeterd dat dit jaar een klein batig slot werd verworven en de rekening met 19129.75 in uitgaaf en ontvangst sloot. In behandeling kwam het voorstel omtrent het al of niet verleenen van hulp aan ontslagenen uit de rijksgestichlcn Ommerschans sn Veenhuizen. Dc vergadering meende ernstige bezwaren te hebben om dal voorstel aan te nemenmaar besloot alleen in buitengewone gevallen hulp te ver leenen Het gevoelen van Utrecht, dat de gevangenen meestal bij hun ontslag dadelijk ongeschikt voor den arbeid zijn, werd besproken. De ver gadering meende, dat het beste zoude zijn, dat door de afdeelingen de gevangenen tijdens hun straf en na hun ontslag werden gadegeslagen, ten einde in de eerstvolgende vergadering aan het hoofdbestuur daaromtrent nadere rapporten uit te brengen. Voorts kwam het voorstel van de afd. Haarlem aan de orde omtrent de beste en de doelmatigste bestraffing van misdrijven, gepleegd door personen beneden de 16 jaren. Dit punt zal door de afdeeling Haarlem schriftelijk aan het hoofdbestuur worden ingediend. Te Dordrecht is eene vereeniging opgerigt, die zich ten doel stelt de verfraaijing van Dordrecht. Het hoofdbestuur beslaat uit de hh.: mr. J. W. van der Noordaa, H. W. Veth, Herman lloyer, S. L. Boers en mr. A. Blussé van Oud-Alblas. De vereeniging ondervindt de meeste belangstelling, daar zeer vele ingezetenen reeds als contribuerende leden en begunstigers zjjn toegetreden. Het koloniale museum op het paviljoen te Haarlem is dezer dagen verrijkt met eene belangrijke verzameling voorwerpen, aangeboden doordeu heer Ch. Arnould commissaris van dc tentoonstelling van marine en kolonië en eerelid der maatschappij van nijverheid te Parijs. Deze verzameling, waarvan reeds een gedeelte in 1877 tijdens het eeuwfeest der maatschappij was ontvangen, geeft een overzigt van de bewerking van verschillende koloniale producten lot voorwerpen van dageljjksch gebruik en versiering. Te Amsterdam werd eergisteren avond in Felix Meritis aan het stu dentencorps aldaar liet vaandel uitgereikt, door Amstcls jonkvrouwen aauge-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1