PER TELEGRAAF, bruikbaren toestand naar Frankrijk over te brengen. De buitengewone hoogte van liet Seinewater zal de reis naar Parijs mogelijk maken. Aan de Jenabrttg liggende, zal het schip voor ieder te zien zijn, die zich reken schap w il geven van het conserveren van vleesch door koude. Door spie gelruiten zal men hel vleesch in de verkoelde hakken kunnen zien liggen.' Ook zal men er stukken vleesch kunnen brengen om die te laten bewaren en een paar maanden later terug te halen. Worden zij dan in bruikbaren staat weer afgeleverd, dan is dit een bewijs, dat het probleem van het ver voeren van geslacht vleesch op grooten afstand als opgelost is te beschouwen. -- Bij de geregtelijke lijkschouwing is thans officiéél gebleken, dat de onlangs uit de Seine te Asnières opgehaalde overblijfselen van een menschelijk ligchaam die waren van een jongman, die 6 maanden lang in het water moet hebben gelegen. Zeer waarschijnlijk is het, dat de policie nooit achter de waarheid in deze zal komen. De heer Louis Vuillot is door den Paus ten gehoore ontvangen en heeft toen aan Leo XIII de opbrengst eener vrijwillige inschrijving, ten be drage van 60000 fr., overhandigd. In den Univers leest nten daaromtrent: Onze hoofdredacteur heeft een langdurig onderhoud gehad met den Paus. Zijn wij niet gemagtigd den brief openbaar te maken, waarin dit onder houd zamengevat wordt, wij zullen ten minste zeggen, dat Leo XIII ge sproken heeft van de godsdienstige drukpers, die eene //gebiedende noodza kelijkheid'' is, en hij heeft onzen hoofd-redacteur persoonlijk geluk gewenscht met de diensten, die hij aan de kerk heeft bewezen. De Univers, dien ik lees, liet de Paus er op volgen, is geheel en al in dienst der kerk en hij heeft haar goed gediend. ITALIË. Onlangs is gemeld dat de bekende pater Curci naar het Valikaan ontboden was, waar men, volgens de Italië, nader met Item over zijne openbaar gemaakte denkbeelden omtrent het wereldlijk gezag des Pausen, in overleg wenschte te treden. Deze voorstelling van de zaak schijnt onjuist te zijn. Naar men uit Rome aan den Univers schrijft, is integendeel den pater door den staats-secretaris de vraag gesteldol hij bereid was de geïncrimineerde plaatsen van zijn boek te herroepen, en antwoordde hij daarop, dat hij niets liever wenschte dan zich in allen deele aan de kerk te onderwerpen waarop hij eene verklaring in dien geest opstelde, welke den Paus ter hand gesteld en door dezen gewjjzigd werd. De tekst dier herroeping wordt door de Union medegedeeld. Daarin verklaart Curci, zich zonder eenig voorbehoud te onderwerpen aan al de onderwijzingen en voorschriften der kerk. in het bijzonder aan hetgeen de Pausen, en laatstelijk de tegenwoordige Paus in zijne Encyclica, betredende het wereldlijk gezag van den H. Stoel hebben geleerd. Deze verklaring verlangt hjj af te leggen als opregt katholiek, die hij steeds geweest is en nog altijd is; alles herroepende wat zijne hei ligheid afkeurenswaardig achten mogt, stelt hij zich geheel in zijne han den volkomen bereid overal en altijd zijn onfeilbaar onderrigt te volgen. DCIT9CI1LAND. In de Köln. Ztg. leest men: In verschillende Engelsche bladen wordt het door de rijkskanselarij gegeven verlof tot den uitvoer voor het buiten land van paarden, op de markt te Koningsbergen gekochtbeschouwd als een gunst aan Rusland bewezen, dat alzoo, niettegenstaande het verbod tot uit voer, in Pruissen paarden kan aanschaffen. Al is het nu ook juist, dat ten gevolge van dit verlof de gelegenheid tol een belangrijken uitvoer van paarden naar Rusland geopend wordt, zoo gelooven wij toch dal met het oog op den feitelijken toestand door de Russische regering van die gele genheid slechts een gering gebruik zal worden gemaakt. De Pruissische regering kan in die streken slechts daardoor paarden bekomen, omdat zij slechts driejarige paarden koopt, en deze veel billijker verkrijgt. De Rus sische regering heeft daarentegen niets aan zulke paarden, daar zij die on middellijk moet gebruiken, en deze veel te zwak voor de dienst zijn. Maandag avond half 11 ure heeft men te Göttingen twee aardschokken gevoeld; de eerste duurde 3, de tweede ongeveer 2 seconden. Eit Hamburg wordt gemeld, dal de buskruidlabriek te Schulau Maan- i dag avond in de lucht is gevlogen. Er worden 5 personen vermist. Uit SchafThausen wordt gemeld, dat de Rijn thans zoo hoog slaat als bij menschenlieugenis nimmer heeft plaats gehad Omtrent de voorstellen tol definitive regeling van het Ooslenrijksch- llotigaaisclte vergelijk gelijk die laatstelijk tusschen de wederzijdsche rege- ringen zijn vastgesteld, verneemt men o. a.dat Hongarije 30 pet. der i schuld van 80 millioen aan de nationale bank voor zijne rekening wil nemen en dat de benoeming der vice-gouverneurs van de nieuwe Oosten- rijkseh Hongaarsche bank geschieden zou op de wijze als het Oostenrijkschc Heerenhuis had voorgestelddoor de regeringen uit een door den algemee- nen raad der bank voor te dragen drietal. De schuld van 80 millioen zou gedelgd moeten worden uit hel aan Oostenrijk en Hongarije toekomende deel der winsten van de bank, en mogt het privilege van de bank vóór dien tijd vervallen zijn, dan betaalt Hongarije 30 pet. van het overblijvende deel der schuld in 50 jaarlijksche termijnen aan de Cis-leithaansche kroonlanden. Oostenrijk heeft in andere opziglen concession gedaan, zoodat het tarief, j naar men verneemteen minder beschermend karakter zal dragen dan de Oostenrijksche regering aanvankelijk gewenscht had. K I N 1. A X it. Uit Kroonstad! worden nadere bijzonderheden gemeld over de ver nieling van de torpedo-fabriek te Otchakolï. Het etablissement was zeer uitgestrekt en gaf werk aan verscheiden honderden handen, 's Ochtends ten 3 ure had de ontploffing plaats. De torpedo-werkplaatsenhet marine- laboratorium, de torpedo-magazijnen en een buitengewoon groote hoeveelheid pyrojjoline sprongen achtereenvolgens in de lucht door 3, ettelijke minuten na elkander volgende, ontploffingen. Toen de brandspuiten ccnige minuten na de schokken het tooneel van de verwoestingen bereikten, waren de vlammen niet ver meer van een buskruid-magazijn, digt bij de torpedo fabriek gelegen waarin 21 vaten kruid en 5 tonnen pyroxoline geborgen waren. Dank zij de moedige pogingen van het garnizoen, werd deze ge vaarlijke ammunitie nog in tijds geborgen even vóór de vlammen hel gebouw bereikten. De toeschouwers betuigden later hun bewondering voor het held haftige gedrag van de soldaten, die bedaard en koelbloedig de vaatjes bus kruid wegrolden en onder den arm kisten dynamiet droegen, terwijl de vonken als een vuurregen om hen heèn vielen. Dank zij het vroege mor genuur, waarin de ramp plaats had, waren slechts weinig menschen op hel terrein aanwezig. Toch lelde men nog 12 slagtoffers. Zelfontbranding wordt ondersteld de oorzaak van de ramp te zijn geweest. T IJ It K 8 J E. Omtrent den Mohammedaanschcn opstand in Bulgarije zijn bij de Porie geen echte mededeelingen ontvangen. Zij wacht nog steeds op het verslag der gevolmagtigdenwelke zij derwaarts heeft gezonden, om een onderzoek te doen naar de oorzaak van den opstand. Volgens Oostenrijksche consu laire berigten ontstond de opstand in het begin van Maart, en zijn sedert verscheidene gevechten met de Russen geleverd. De hoofdzetel der oproerige beweging is nog steeds in het Rhodope-gebergte, doch ook in den Grooten Balkan zijn benden verschenen. Uit Bucharest meldt men aan de Times dat 500 gevangen opstandelin gen uit Rumelië naar den Donatt overgebragt werden en 60 gewonden Russen te Rustschuk aankwamen. Enkelen dezer gewonden zeiden, dat de opstandelingen in verscheidene ontmoetingen overwinnaars bleven, terwijl een officier, die beide beenen brak door een steen, die van eene hoogte ge worpen werd, het aantal der opstandelingen op 45000 schatte. Door de bemiddeling der Britsche consuls schijnt de opstand in Thes salië en Epirus inderdaad geëindigd te zijn. Een beriglgever van de Daily ftews vraagt, of Engeland, dat aldus de overwinnende Turken van verdere moeijelijkheden bevrijd heeftnu ook niet op Creta een wapenstilstand moet helpen sluiten, waar anders de overwinnende Christenen in utoeijc- Ijjkheden zouden kunnen komen, nu de Porte de har.den vrij heeft om hare troepen uit Thessalië naar Creta te zenden. Uit Syra wordt gemeld, dat. volgens berigten uil kharput, 91 Arme nische dorpen door Dersin-Kurden zijn geplunderd. De Turken zijn onmagtig om hen te beschermen. WEENEN, 8 Mei. De Pol. Corr. meldt uit Konstantinopel van 7 dezer het volgende: Gisteren heeft de Porte door tusschenkomst van den Engel sehen consul Merlin een voorstel ontvangen tot schikking der geschillen met de opstandelingen in Thessalië en Epirus. De opstandelingen verlangen eene algemeene amnestie en wederkeerige ontwapeniug. AVEENEN, 8 Mei. De commissie voor den //Ausgleich" heeft het ontwerp der regering betreffende de schuld van 80 millioenna beraadslaging, onver anderd aangenomen. LONDEN. 8 Mei. De minister sir Stafford Northcote heelt in zijn ant woord op het adres der arbeidersklasse te Oxford de hoop uitgedrukt, dat de steun, dien de regering tot dusver zoo edelmoediglijk bij de overgroote meerderheid der bevolking heeft gevondenhet in staat zal stellen de moeije lijkheden te boven te komen, die alsnog bestaan, maar die, naar hij hoopte, een einde beginnen te nemen. BUCHAREST, 8 Mei. Volgens een gerucht zouden op nieuw 40000 Rus sen te Jassy komen, ST. PETERSBURG, 8 Mei. De Ae. llusse, sprekende van het artikel in de Times van gisteren, waarin op de vredelievende beteekenis van de reis van graaf SchuwalofT naar St. Petersburg gewezen werd, verklaart dat Rusland er niet aan denkt, den regtmatigen invloed van Engeland in Tur kije te keer te gaan, of uitsluitend voor zich zelf er overwigt te bezitten. De feiten bewijzen de onhoudbaarheid van zulke aanmatigingen, want in weerwil van het Russisch bloed, dat vergoten is. en de uitgaven, die Rusland zich heeft getroost, is de invloed van Engeland te Konstantinopel nog altijd overwegend. De Russische regering miskent Engelands billijken invloed zoo weinig, dat zij reeds vóór den oorlog Engeland herhaaldelijk heeft uitge- noodigd lot een gemcenschappeljjk overleg, ten einde lot eene vredelievende oplossing te geraken van de niet alleen in Turkije, maar ook in het ver dere Oosten bestaande moeijelijkheden. STOCKHOLM, 8 Mei. De eerste kamer heeft het door de boerenpartij bij de tweede kamer ingediende en door deze aangenomen wetsvoorstel betreffende de legerorganisalfc verworpen. Het ontwerp is hiermede voor goed gevallen. ST. PETERSBURG, 9 Mei. liet Journ. de St. Pétersb. somt de hande lingen der Russische regering op, welke een tegemoetkomen aan den regt matigen invloed van Engeland in Turkije bewijzen. Wat betreft het verlangen om het geheele verdrag van San Stefano bij het congres over te leggen heeft Rusland reeds voorlang de overlegging toegestaan. WEENEN, 9 Mei. In het huis van afgevaardigden is ren wets-ontwerp tot het dekken van bet credict van 60 millioen overgelegd. Grocholski en de Polen deden eene interpellatie betreffende hel bezetten van Bosnië. BUDA-PESTll, 9 Mei. In liet huis van afgevaardigden is een wets-ont werp tot het dekken van het aan Hongarije komende bedrag van hel crediet van 60 millioen overgelegd.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3