BUITENLANDSCHE BERIGTEN. rigtdie den feitelijken toestand in Nederland en alie maatregelen, dien aangaande genomen of voorgesteldaan een naauwgezet onderzoek onder werpt. Aan een drietal mannen wordt opgedragen, een plan daartoe te ontwerpen. De heer J. M. Coenen, directeur van het orchest in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, is voornemens zich met zijne kapel naar Parijs te begeven, bij den wedstrijd, die tijdens de tentoonstelling wordt gehouden. Zjjn kapel van 80 leden is de eenige uit ons land, die aan dien strijd deel neemt. Zulk een togt vordert aanzienlijke uitgaven. Daarom beeft de direc teur een beroep gedaan op de duizenden in de hoofdstad en in geheel Nederland, die van goede muziek houden en zijn orchest als een steunpilaar der kunst beschouwen. Die hulp wordt slechts als waarborg gevraagd, want de kans bestaat, dal de concerten, te Parijs te geven in de zaal van het Trocadero, die 4500 personen kan bevatten, de uitgaven ruimscbools dekken. De vorstelijke familie heeft reeds haren bijval getoond; HH. KK. IIH. de prinsen Frcderik en Alexander hebben elk ƒ100 in het waarborg fonds gestort. De arrond.-reglbank te Amsterdam heeft de aanvrage om voorloopige surséance van betaling der firma James Barge toegestaan. Geen der op de bijeenkomst van crediteuren aanwezigen heeft zich daartegen verzet. Men meldt van Texel: Eerstdaags begint hier de jaarlijksche afzet der lammeren De fokkerij is voor dit jaar zeer voordeelig geweest; men schat het aantal lammeren, dat afgezet zal worden, op ruim 20000. Voor het grootste gedeelte zijn zjj reeds verkocht voor ƒ12.50 het stuk, maar er zijn fokkers die met dien prfjs nog met tevreden zijn. Men berekent dat op dit eiland 40000 schapen gehouden worden. Naar men uit Wageningen meldt begint de meikeverplaag te vermin deren. De commissie, te vergeefs een rijkssubsidie afwachtende, heeft daar door haar werkzaamheden niet aangevangen; toch zijn er duizenden, ja millioenen, misschien gedood. Langs den Wageningschcn berg hebben de hoornen veel geledensommige zijn geheel kaal gevreten. Gelukkig hebben de meikevers zich hier niet zoo sterk gevestigd als men verwachtte. De Betuwe echter heeft er zeer veel last van gehad. De vruchtboomen moesten hel daar voornamelijk ontgelden. Te lleerewaarden werd Maandag op een der steenfabrieken een kind van jaar door een zwaar beladen kar overreden, zoodat het met ver brijzeld hoofd levenloos werd opgenomen. De bijna 80-jarige heer T. 11. P. van Meerle, te Frederiksoordwas den 4'dezer 55 jaren boekhouder bij de maatschappij van weldadigheid. Op 4 Mei 1823, vijf jaren na de stichting der maatschappij, begon hij deze loopbaan. Onder Ambt Hardenberg zijn de paarden voor een wagen, waarmede een boerenzoon zich naar het land wilde begevenop hol geraakt. De man viel er uit en bekwam zóó hevige wonden, dat lijj kort daarop overleed. Omtrent den te Groningen gepleegden moord verneemt men nader dat de vrouw geworgd is. De dader is reeds gevangen genomen en heeft be kend. Hij was pas uit de bedelaarskolonie ontslagen en was vroeger in O. I. (gedegradeerd) korporaal geweest. Hij had het geld, dat hij nu uit de kolonie had medegekregengrootendeels te Groningen verteerd met de door hem nu geworgde vrouw. Ilij was tot de misdaad gedreven door jaloezie, omdat bedoelde vrouw dien nacht met een anderen man was uitgegaan. Te Tilburg heeft Dingsdag middag weder een zwaar onweder gewoed. De bliksem sloeg in den toren van het klooster, zonder noemenswaardige schade aan te rigten; ook een huis, staande op de Prinsenhoeve, in de nabijheid van de stad, werd door den bliksem getroffen. 's GRAVENIIAGE9 Mei. Door Z. M. zijn benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de 1' kl.in de divisie van inspectie Amsterdam (le afd G. A. Loeff, thans van de 2' kl. te Rotterdam; van de 2' kl. te Rotterdam, F. 11. Kok, thans 3e kl. te Sneek; van de 3« kl. te Sneek, J. G. Everwijn, thans te Usselmonde. Door Z. M. zijn de volgende hoofdofficieren op pensioen gesteldW. A. Beek, kolonel plaatseiijke kommandant le kl. te Amsterdam, onder toeken ning van den rang van generaal-majoor; J. A. Halfmouw, kolonel plaatse lijke kommandant 2' kl. te 's Hertogenboschen, op zijne aanvrage, F. J. Beltrami, majoor plaatselijke kommandant 3e kl. te Helder. Door Z. M. zijn benoemd: o. bij den gencralen staf, tot luit.-kolonel, de majoor J. H. 11. Dommers. van dien staf, die tevens bij het dep. van oorlog werkzaam wordt gesteld in de betrekking van sous-chef derafdeeling "Generale Staf"; b. bij den plaatselijken staf, tot kolonel en plaatselijken kommandant le kl. te Amsterdam, de luit.-kolonel G. T. W. Vijgh, van het ree, grenadiers en jagers; lot plaatselijken kommandant 2kl. te 'sBosch, de luit. kolonel W. Schuurman, van het 6e reg. infanterie; tot luit.-kolonel en plaatselijken kommandant 3' kl. te Helder, de majoor H. F. Scharp, van het 5" reg. infanterie; c. bij het wapen der infanterie, tot luit.-kolonel, bij het reg. grenadiers en jagers, de majoors W. C. E. de Villeneuve, H. E. J. Hcymans en jhr. A. R. J. Klerck, allen van het corps; bjj het le reg. de majoors M. F. J. Phaff, H. J. Herbig en A. J. de Koff, allen van het corps; bij het 2' reg., de majoors G. M. van de Pol en B. J. baron Mulert lot de Leemkule. van het corps; bij het 3e reg., de majoor G. J. Ten Raa, van hel 2' reg.; bij het 4' reg., de majoor D. F. K. Hardenberg, van het corps; bij he' 5C reg., de majoors C. II B. Wiedemann en J. J. F. Jans- sens, van het corps; bij het reg., de majoors II. M. Verkouteienvan bet corps, cn J. N. A. baron Taets van Amerongcn. van den generalen staf thans directeur der krijgsschool voor officieren; bij het 7' reg., de majoor II. F. K. van Overvcldt, van bet corps; bij het 8e reg., de majoor M. J. Noltbenius de Man. van het 7' reg.; d. bij het wapen der artillerie: tot luit.-kolonelbij den staf van het wapende majoors J. J. Bergansiusvan dien staf, inspecteur der draagbare wapenen, en M. C. F. Simon, mede van genoemden sitaf, gouverneur der kon. militaire akademie; bij het lp reg. veld-artillerie, de majoors C. D. H. Schneider en J. G. C van Dijk, van het corps: bij bet 2e reg. vesting-artillerie, de majoor L. E. F. Bolomey, van het corps; bij het 3' reg. vesting-artillerie, de majoor M. J. van Nieuw- knyk, thans van den staf van het wapen, benoemd directeur der artillerie schietschool; lot kommandant van het 2t reg. veld-artillerie, de luit.-kolonel jh'. C. J. A. ridder baronet Speelman, van het 1' reg. veld-artillerie. De majoor J. W. Boellaard, van hel 3e reg. infanterie, is in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. De luitt. ter zee 2e kl. J. H. Wouters, H. O. Feith, J. van Scheers, K. J. Bal, F. Böhtlingk, D. A. Krayenhoff van de Leur, P. T. M. van Leeuwen en F. G. Granpré Molière, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non- activiteit gesteld. In verband met de bij kon. besluit vastgestelde indeeling van het rijk in acht verdedigingsstellingen, zijn door den minister van oorlog benoemd tot genie-kommandant in de le stelling, standplaats Utieclit. de luit.-kolonel A. Baud; 2' stelling, standplaats Naarden, de majoor J. E. N. baron Schim- melpenninck van der Oyc; 3e stelling, standplaats Gorinchem, de majoor E. Ermerins; 4e stelling, standplaats Zwolle, de luit.-kolonel jhr. L. J. van Teylingen; 5e stelling, standplaats Dordrecht, de majoor J, H. Bolken; 6e stelling, standplaats Helder, de luit.-kolonel J. T. van Hanswjjk; 7e stelling, standplaats Amsterdam, de kolonel P.Stolk, 8estelling, standplaats'sBosch, de majoor W. F. II. van Riemsdyk. De 68e verjaardag van H. K. II. prinses Marianne der Nederlanden is heden alhier op de gewone wijze herdacht door het uitsteken van de vlaggen van de openbare gebouwen en uit particuliere woningen. De gebruikelijke parade werd in de Maliebaan gehouden voor den generaal-majoor plaatselijken kommandant van Toll. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen aangevangen over het wels-ontwerp tot verhooging der Indische begrooting (aanleg van spoorwegen op Java, invoering van nieuwe belastingen, ver hooging der kosten van bezetting in Atchin). Onderscheidene sprekers opperden ernstige financiële bezwaren tegen den aanleg van groote werken met het oog op den toestand der schatkist. Het ontwerp werd door en kelen verdedigd, in verband met de belangen en de behoeilen van Java. Morgen is de minister aan het woord. De boekhouder v. d. B.die zich, in dienst van de nationale militie- maatschappy "De Eendragt" alhier, schuldig maakte aan misbruik van ver trouwen. is heden door de arrondisscments-regtbank tot eene maand celstraf en eene geldboete van ƒ12.50 veroordeeld. Een Delftschen schipper, die zich aan gelijk misdrijf schuldig maakte, werd eene gevangenisstraf van 8 dagen en eene geldboete van ƒ12 50 opgelegd. ENGELAND. LONDEN, 8 Mei. Graaf Schuwaloff wordt tegen 20 Mei uit St. Petersburg alhier terug verwacht. De Times bespreekt de reis van graaf Schuwaloff en meent, dat wan neer hij er in slaagt, het Russisch kabinet van de werkelijke inzigten van het Engelsche bewind de zekerheid te verschaffen en zijn regering er van te overtuigen, dat Engeland niet wijken zal, zijn togt naar zijn vaderland een gunstigen invloed voor het behoud van den vrede zal uitoefenen. Nie mand gelooftdat het Turksch gezag in Bulgarije zal kunnen worden her steld, zelfs niet onder de waarborgen, eenmaal door de conferentie van Konstantinopel gewild, en Rusland kan billijkerwijs verlangen, dat de re sultaten van den oorlog in vele gewigtige punten niet ongedaan zullen gemaakt worden. Rusland zal hel echter niet al te bezwaarlijk vinden, om zich te laten vinden voor een transactie, waarby Engeland mede niet van een behoorlijken invloed op Turkije zal worden uitgesloten. In Japan is door de regering een eerste stap gedaan om eene wetge vende kamer in te stellente Tokio zal nl. bijeenkomen eene provinciale vergadering, bestaande uit de prefecten of bestuurders van districten van het ryk. In dezelfde stad is een kamer van koophandel, op de wijze zooals Europa die bezit, opgerigt. FRANKRIJK. De minister van buitenlandsche zaken heeft een diner gegeven ter eere van prins Hendrik der Nederlanden. Onder de genoodigden heeft men op gemerkt baron van Zuylen van Nyevelt, Nederl. gezant te Parijs, jhr. van Stoetwegen, secretaris bij het gezantschap, de heer Martin Coster, onze consul-generaal, de personen uit 'sprinsen gevolg, voorts prins Hohenlohe, Duitschlands gezant, prins de Caramon-ChimayBelgie's gezant, eenige Luxemburgsche autoriteiten en verder verscheidene aanzienlijke personen. -- In de Siècle wordt vermeld, dat door den minister van openbaar onderwijs pogingen zouden worden aangewend om de prachtige Ichthyologische collectie van dr. Bleekcr met de bibliotheek enz. aan te koopen. De commissie van de Tuileriën heeft besloten tot den wederopbouw van het paleis voor een som van 4 millioen fr. en te adviseren om het in te rigten als een museum voor moderne kunst. De volgende opgave wordt gedaan van hetgeen er op den openingsdag der tentoonstelling tc Parijs is ten koste gelegd aan de versiering van de stad: Vlaggen, 1.255,000 fr.Venetiaansche lantaarns. 195.000 fr., was kaarsen, 150.000 fr.vuurwerk, 20000 fr., gekleurde glazen, 3000 Ir., totaal 1.623.000 fr. Hierbij komt nog 50000 fr. van de stad Parijs en 30000 tr. van den slaat, voor de versiering en verlichting van de openbare ge bouwen In het geheel is dus uitgegeven 1,700.000 Ir. Onder de merkwaardigheden der Parijsche tentoonstelling zal ook be- hooren de Fn'gorifiquehet ijsschip. gebouwd om vleesch uit Amerika in

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2