LEIDSCHE COURANT. 1878. VRIJDAG 10 MEI De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 "s jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. fi Cents, De prijs der Advertcntiën is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. STADS -HER ICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van keiden brengen Ier algemeene kennis, dal de werken in de Donkersteeg zijn uitgesteld tot Maan dag 13 Mei a. s. en dat te beginnen met dien dag de passage door bedoelde steeg gedurende acht dagen zal zijn gesloten voor rij- en voertuigen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Geiden, 9 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. BINlNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 9 Mei. Aan den verjaardag van H. K. H. prinses Marianne werd lieden op de gewone wijze door het uitsteken van vlaggen gedacht. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd door den voor zitter overgelegd het verslag van den toestand der gemeente over 1877. dat gedrukt wordt en aan de leden zal worden toegezonden. Door den voor zitter werd verder medegedeeld dat door burg. en weth namens liet ge meentebestuur, een adres van gelukwcnschiug was gezonden aan Z. K. II. I prins Hendrik, wegens het voorgenomen huwelijk van Z. K. H. met prinses Maria van Pruissen. Zij vertrouwden daarmede in den geest der vergade- ring te hebben gehandeld. Ingekomen was een brief van de administratie der Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij, in antwoord op een schrijven van burg. en weth. betrekkelijk de regeling der zomerdienst Uit dien brief blijkt dat de administratie voornemens is, te beginnen met 15 Mei, ten 6 u. 15 m. ecu trein van Leiden te doen vertrekken, die ten 7.20 te Rot terdam zal aankomen en de gelegenheid zal geven tijdig de stations van het zuidernet te bereiken; voorts dat zij bezwaar beeft tegen het doorloopen van den laatsten trein tot Leiden, met het oog op het personeel, daar de ledige trein weder naar 's Hage moet terugkeerenmaar dat zij echter bij wijze van proefneming dien trein des Zondags en des Woensdags zal doen door loopen. waarvan later aankondiging zal worden gedaan. Overgaande tol de behandeling van de aan de orde gestelde onderwerpen werd op het verzoek van P. Kooreman, ter bekoming van gemeentegrond, ingevolge de daarover uitgebragte rapporten, alwijzend beschikt. De ver zoeken van P. G. Bommezijn en Q Heus, betrekkelijk de demping van eene sloot aan den Haagschen straatweg, werden toegestaan. Het verzoek van G. A. P. Bax c. s.om wederom aan den directeur i der rijschool eene toelage uit de gemeentekas te verleenen, waarom trent burg. en weth. en de commissie van financiën afwijzend hadden geadviseerd, werd ondersteund door den heer Versier. Hij drukte er zijn leedwezen over uit dat het subsidie niet meer werd verleend en geloofde niet dat de voorzitter, curator der hoogeschool, zijne stem aan het afwijzend advies had gegeven. Hij kon zich ook niet vereenigen met de argumentatie van burg. en weth., namelijk dat het groot aantal studen ten, die het adres hadden geteekend, het bewijs leverde dat het subsidie kon gemist worden. Hij achtte het subsidie noodzakelijk en dat was alleen het standpunt waarop de raad zich kon plaatsen. Als eens het subsidie voor den schouwburg werd ingetrokken, en een groot aantal ingezetenen boden een adres aan om het weder toe te staan, zon men dan zeggen dat dit een bewijs Was dat het subsidie onnoodig is? De voorzitter zeide dat hij er vroeger vóór gestemd had om het subsidie niet op de begrooting te brengen, omdat hij meende dat de toestand niet was zooals die was voor gesteld. Uit de hem ter inzage verstrekte rekening der rijschool, die niet uitmuntte door duidelijkheidwas hem echter gebleken dat een groot aan tal jongelui uit de burgerij gebruik van die inrigting maakt en dat de kos ten daaraan verbonden veel grooter zijn dan hjj zich had voorgesteld. Wat betreft het argument ontleend aan zijne betrekking als curator geloofde hij dat wel al de leden bezield waren met liefde voor de akademie. Hij zou als curator en als ingezeten voor het toestaan van het verzoek stemmen. De heer de Laat de Kanter meende het advies van burg. en weth. te moe ten verdedigen. Het subsidie was met 1 Jan. 11 vervallen, en hij kon niet aannemendat op 1 Febr.den dag waarop het adres was geteekendreeds zon gebleken zijn dat het subsidie niet kon gemist worden. Zoo er een rijschool noodig was en zij niet zonder subsidie kon bestaan, dan moest het rijk daarin voorzien. Het subsidie aan den schouwburg was iets anders; dit was gegeven om de zaak tot stand te doen komen en de billijkheid vorderde dat men dit bleef betalenzoolang het noodig was. Met liet oog daarop waren de noodige gelden verkregen. De conclusie der rapporten, tot afwijzing van het verzoek, werd daarop aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Ingevolge haar verzoek werd aan mej. S. Porter eervol ontslag verleend als leeraren aan de meisjesschool 1' kl. Aangenomen werd de voordrag! lot verhuring van de woning boven het telegraafkantoor aan hel rijk. De voordragt tot wijziging van het tarief voor het gebruik van de gehoor zaal en betrekkelijk de verpachting van het buffet gaf tol weinige opmer kingen aanleiding. Het tarief werd goedgekeurd, alleen met verandering in het art. «beloouing van den concierge", van het woord «waterin «duin water". Bij de behandeling van de voorwaarden van verpachting stelde de heer VVilhelmy Damsté voor, in art. 2n, bij het woord «ververschingen" te voegen «van goede hoedanigheid". Hiertegen werden door den heer de Laat de Kanter bezwaren ingebragt. Het sprak toch van zelf dat het leveren van niet goede qualilciL in het nadeel des pachters was, want men zou de ververschingen niet gebruiken. Wie zou beslissen of zij van goede qualileit waren? Dit zou dan het dagelijksch bestuur moeten doen, als uitvoerder der besluiten van den raad. Zijns inziens was de controle van bet publiek de beste. De heer Wilhelmy Damsté meende dat dit opging als men vrij was, maar niet als men b. v. als lid eener commissie soms den geheelen dag in de gehoorzaal werkzaam moest zijn. Dan was men gaarne zeker eenige goede verversching te kunnen gebruiken. Als de overtreding te ver ging hadden burg. en weth. het regt den pachter te ontslaan. De heer Goudsmit meende dat zoo men de hoedanigheid voorschreef, men ook de hoeveelheid zou moeten bepalen. In stemming gebragt werd liet voorstel verworpen met 10 tegen 5 stemmen. De voorwaarden werden daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. Ten slotte werd nog de rekening van de bank van leening over 1877 goedgekeurd Voor het sluiten der vergadering vroeg de heer van Iterson inlichtingen omtrent de vacature bij de gemeente-instellingen voor booger en middelbaar onderwijs, ten gevolge van het eervol ontslag aan den heer van Loghem verleend. Burg. en weth. waren gemagtigd geworden tijdelijk daarin te voorziener was eene oproeping gedaan en daarna eene voordragt ingekomen. Door de benoeming van dr. Lorentz, die aanoevolen was, tot hoogleeraar, had de benoeming niet plaats gehad, maar van de zaak was verder niets meer vernomen. Hij wenschte de reden dezer vertraging te weten. De voorzitter ztide daaromtrent in de volgende vergadering inlichtingen te zul len geven. Blijkens berigt van de Italiaansche regering is de opening van den internationalen wedstrijd van landbouwwerktuigen te Rome lol lOJunije k. verdaagd, en wordt voor de deelneming aan dien wedstrijd geen voorloo- pige aanvraag tol toelating vereischt. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer J. H. A. Niermeijer, en zijn voor het eerste gedeelte toegelaten de hh. A. W. van Ilaagen, J. E. L. Kraft en G. Heilbron. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage zijn gisteren voor de acte in de wiskunde 7 candidaten geëxamineerd; 3 werden afge wezen en 4 toegelaten, namelijk de hh.: S. Bachum de Boer, uit Bodegra ven; J. C. Patmos, uit Charlois; VV. van Rossen, uil Schiedam, en Th. A. van Schuylenburgh, uit Charlois. - Voor de betrekking van machinist-leerling 2' kl. hebben zich 104 sol licitanten aangemeld. Er zijn 40 plaatsen opengesteld. Ongeveer 150 entree-kaarten zijn aangevraagd voor de vergadering ter bespreking van de prostitutie, die is bepaald op 27 Mei a. s. te Utrecht in het Gebouw voor kunsten en wetenschappendes noodig des avonds en den volgenden dag voort te zetten. De heer II. Pierson, directeur der Heldring- gestichten te Zei ten, die de bijeenkomst ontwierp, stelt voor de volgende conclusiën aan te nemen: 1°. het sanitair toezigt in den bestaanden vorm moet worden afgeschaft, als: a. in strijd met de zedelijkheid, b. niet in overeenstemming met het regt, c. van betwistbaar nut uit een hygiënisch oogpunt; 2". de bordeelhouders moeten onder streng toezigt worden ge plaatst en hun nooit zelfs een schijn van wettiging of bescherming door de openbare magt worden verleend; 3°. eene verecniging moet worden opge-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1