LE1DSCUE COURANT. DONDERDAG 9 MEI V, 109. BINNENLANDSCHE BEBfGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.3bfranco p. p. f3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.S0 's jaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 8 Mei. In de maand April zijn binnen de gemeente Leiden geboren 120 kinderen, als: 70 zoons en 50 dochters, waaronder zijn begrepen 6 twee- linggeboorten. Overleden 88 personen, als: 26 mannen, 15 vrouwen, 28 zoons en 19 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7. Gehuwd 12 paren. Heden werd door het bestuur der Leidsche bouwvereeniging in het openbaar aanbesteed het bouwen van 24 arbeiderswoningen te Leiden aan den Singel bij de voormalige Rijnsburgsche poort. Er werden 12 inschrijvings- billelten ingeleverd. Het werk werd gegund aan den aannemer Johannes Verkorente Voorschotenvoor 29833. Tegen T. B., oud 17 jaren, van Leiden, is door de policie alhier proces-verbaal opgemaakt ter zake van het plegen van onzedelijke hande lingen met een meisje van 9 jaren. Evenzoo tegen v. S., als hebbende zich schuldig gemaakt van diefstal aan hout, ten nadeele zijner patroons, hout handelaars onder de gemeente Zoeterwoude. De minister van binnenlandsche zaken beeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, op Maandag 17 Junij e. k. en volgende dagen, gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen. Zijdie tol dat examen wenschen te worden toegelatenmoeten zich schriftelijk vóór 1 Junij e. k. aanmelden bij den directeur van gemelde school. Als een bewijs van buitengewone groeizaamheid wordt ons uit Zoe terwoude gemeld dat sedert den 1" overvloedig gras gemaaid wordt als groen voeder voor gestald vee, en men op sommige stukken land nog vóór Junij met den hooibouw denkt te beginnen; hetgeen wel onder de groote zeldzaamheden zou mogen gerekend worden. Bij de acte-examens voor het lager ouderwijs te 's Hage zijn gisteren voor de acte in de Fransche taal geëxamineerd 8 candidaten; 7 werden afgewe zen en toegelaten werd de heer J. van der Weidenuit Krimpen a/d. Lek. Voor de acte als hulponderwijzer deden 14 candidaten examen; 4 werden afgewezen en 10 toegelaten, zijnde de bh. C. P. van Dis, uit Brielle: A. Donker, uit Berkenwoude; J. Dijkhof, uit Brielle; M. G. Erncis. uit Reeu- wijk; J. van der Giesen, uit Zevenhuizen; E. C. Lalleman, uit Moordrecht; J. Oudenallen. uit Oudewater; L. W. F. J. van Schaik, uit Schoonhoven; de Wit, uit Dirksland, en W. L. Roel. uit 's Hage. Door den commissaris des konings in Zuidholland is de benoeming van de bh. J. Menalda van Schouwenburg en mr. C. J. Loder tot leden der commissie voor de eind-examens der hoogere burgerscholen in Zuidhoiland, op hun verzoek, ingetrokken en zijn in hunne plaats benoemd: dr. J. Nieuwen- huyzen Kruseman, leeraar aan de hoogere burgerschool te Delft, en mr. H. B. Greven, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden. Gedurende de internationale tentoonstelling te Parijs zal door de «Sociéié des Agriculteurs de France", van 10 tot 20 Junij aanst.in het paleis van het Trocadcro aldaar, een internationaal congres van landbouw worden gehouden. Alle maatschappijen van landbouw zijn uitgenoodigd zich door gedelegeerden op het congres te doen veriegeuwoordigen. Bij de herstemming in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen is tot lid van de tweede kamer der staten-generaal gekozen mr. R. van de Werk, substituut-officier van justitie te Rotterdam, met 901 stemmen. De heer Diepen verkreeg 814 stemmen. Hel getal geldig uitgebragtc stemmen be droeg 1715. Men meldt ons uit Stolwjjk: Zondag 11. werd alhier hel nieuwe kerk orgel ingewijd. Eene groote schare, ook uit de naburige gemeenten opge komen, woonde de plegtighcid bij. Was derede, door onzen begaafden rede naar d». Boers, uitgesproken, treffend, even indrukwekkend waren deorgeltoo- nen. Het orgel is een waar kunstgewrocht. Sierlijkheid van vorm en wellui dendheid wedijveren om den voorrang. Dit was ook te verwachten, daar het vervaardigd is door den heer Hollgrïve, van Devenier, wiens naam als orgel-fabrikant overal met eere genoemd wordt, liet is onnoodig den heer Holtgrave aan te bevelen; goede wijn behoeft geen krans. Mogten kerkge nootschappen besluiten lot het plaatsen van een orgel in hunne gemeente, wjj kunnen hun aanraden het orgel te Stolwijk te bezigligen. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der Nederl. bank is de uitdeeling over het afgeloopcn boekjaar bepaald op ƒ167 per aandeel. Naar men verneemt zal aan het plan tot feestelijke herdenking van de droogmaking van het Haarlemmermeer geen gevolg worden gegeven. Te Amsterdam is overleden de heer F. C. A. Panlekoek, pred. bij de Ned. herv. gemeente aldaar. Hij had nog slechts den ouderdom van 45 jaren bereikt, maar leed geruimen tjjd aan eene kwaal, die een vroegtijdig sterven deed verwachten. De burgemeester van Amsterdam heeft ter kennis gebragt der ingeze- nen, dat Z. M. de koning hem opgedragen heeft aan de burgerij HD. dank over te brengen voor de bewijzen van gehechtheid aan zijn persoon, gedu rende het verbljjf 'n de hoofdstad ondervonden. Het berigt levens, dat hem namens Z. M. twee duizend gulden is ter hand gesteld, ten behoeve der algemeene armen dier stad. Belrefïende de inhechtenisneming van twee personen te Klaaswaal, die verdacht worden van brandstichting, wordt nog gemeld, dat bij de vrouw verschillende gouden en zilveren voorwerpen, en bij den man geld, bank papier en andere papieren van waarde werden gevondendie zij op hun lijf verborgen haddenofschoon zij hadden verklaard al hun goud en zilver en kostbaarheden bij den brand te hebben verloren. Naar men uit Groningen aan de IV. R. C. meldt is aldaar in den nacht van Maandag op Dingsdag een moord gepleegd op eene publieke vrouw, wier lijk men aan stukken heeft gesneden. Men meldt uit Ommerschans: Aan een groot getal verpleegden is. op hun verzoek, ontslag uit dit gesticht verleend. Gedurende de maand April vertrokken van hier plus minus 140 personen, en ook in de loopende uiaand zullen nog onderscheidene deze inrigting verlaten. Te betreuren is het echter dat velen van hun vrijheid een zoo slecht gebruik maken, dat reeds eenigen, die in de maand Maart zijn ontslagen, nu op nieuw hun «Ie huis", zooals het door hen wordt genoemd, hebben opgezocht. De heer mr. J. A. Haakmanlaatst regter in de gemengde regtbank te Alexandria, thans advocaat en redacteur van het Bat. Hbl., te Batavia, beeft aan de tweede kamer een adres gezonden, waarin hij, met herinnering aan zijn vroeger tot de vertegenwoordiging gerigt verzoekschrift, er op wijst, dat de in Februarij van dit jaar door het hof van appèl in Egypte en de Europesche koloniën te Alexandrië lot de mogendheden gerigle protesten uitwijzen, dat thans in Eayple de zienswijze wordt omhelsd, Ier zake waarvan hij in 1876 van zijn regtersambt is ontzet. Die ontzetting bljjkt dus thans volkomen ongemotiveerd en de daaraan verbonden heillooze ge volgen dienen derhalve voor den adressant te worden opgeheven. Bij de tweede kamer is een wets-ontwerp ingediend strekkende tot verhooging der marine-begrooting met ƒ70500, ten einde door nieuwen aanbouw van drie loodsvaartuigen spoedig te voorzien in het verlies van twee kotters en een schooner, ten gevolge van aanvaring en door zwaar stormweder. 's GRAVENIIAGE, 8 Mei. Het Staatsbhd n". 28 bevat de wet van 5 Mei 11., houdende toestem ming tot de huwelijksverbindtenis van Z. K. H. prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden. Tot commissaris van policie te Brielle is benoemd de heer L. K. H. Theunissen, thans commissaris van policie te Roermond, en tot commissaris van policie te Roermond de heer J. W. C. Strang, thans commissaris van policie en commissaris van rijkspolicie te Brielle. De officier van gezondheid 2' kl. G. G. Rovers, van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, is op pensioen gesteld, en de 2' luit. F. T. Polter, van het 8e reg. infanterie, is op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Aan den officier van gezondheid le kl. L. B. E. Ledeboer, van het personeel van de genees kundige dienst der landmagt. is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In het laatst van 1875 kocht de notaris R. le Leiden, door tusschcn- komst van zekeren M., een stuk tuingrond voor den prijs van ƒ1000 van zekeren heer v. d. I,. De kooper werd terstond in het feitelijk bezit gesteld van den grond, maar de overschrijving zou eerst in hel begin van 1876 plaats hebben, omdat, zooals nu de kooper beween, lusschen v. d. L. en diens kinderen eerst eene boedelscheiding moest plaats hebben. Den 19llen Junij 1876 liet de verkooper ten verzoeke van zich alleen den kooper sommeren om te verschijnen bij notaris K.ten einde de overschrjjving

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1