LE1R8CHE COURANT. V. 108. 1878. WOENSDAG 8 MEI ST ADS-BEU ICHTEN BINNEN LAN DSCil li BEi 11G TEN De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter ilgemeene kennis, dat de passage door de DOlVHERSTEECite begin nen mei 8 Mei e. k.gedurende 8 dagen voor Rij-en Voertuigen zal gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. RRANDELER, Burgemeester. Leiden, 6 Mei 1878. E. KIST, Secrclaris. LEIDEN, 7 Mei. Bij eene lieden gehouden inspectie der diensfd. schutterij is door den majoor-kommandant aan de kapiteins W. L. van Kaathoven en P. A. dn Buisson de Jonge en aan den tamboer J. Petit uitgereikt het ccreleeken lot Wooning van eervolle langdurige werkcljjke dienst hij de schutterijen, hun Bij kon. besluit van 1 Nov. 1877 toegekend. Door den minister van waterstaat enz. is bij beschikking van 3 Meijl. aan J. J. Planjer, tol wederopzegging, vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst op de wateren tnsschen Leiden Haarlem en Amsterdam. Bij kon. besluithoudende de zamenstelling en de bepaling der stand plaatsen van de afdeelingen vesting-artillerie, is bepaald, dat er zullen zijn acht afdeelingen; de 1* te Utrecht met 8 compagniënde 2' te Naardeu met 6, de 3* te Gorinchem met 6, de 4' te Zwolle met 2. de 5e te llorrirecht met 6 (van deze comp. wordt 1 te Willemstad en 1 te llelle- uoflshiis gedetacheerd), de 6e te Helder met 4, de 7' te Amsterdam met 4 vaarvan 1 te 'sGravenhagegedetacheerd wordt, en de 8' te 'sBosch met 4 cOiiipagniën. Tevens bevat dat besluit de iudeeling van de compagniën vesting-artillerie bij de afdeelingen. Op het congres der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, dal den 10den Jnlij e. k., daags na de algcuicene vergadering, te Gouda zal bijeenkomen, zullen de volgende punten worden behandeld. Op het gebied van landbouw; konslmestsloflènbesmettelijke longziekte, Boterbereiding, boterfabriekenkunstboter, houtteell. coniferen, lucerne- teelt, nuttige vogels, wilde kastanjes. In de afdceling fabrieks- en handwerksnijverheid: proefstation voor de nijverheid, pttiboriiigengas-machine, schellen van akkermaalshout door sloom, aardewerk-industrie, vanilline, museum van kunst-nijverheid, kunst op nijverheid toegepast, lithophone, koperstaaldraad In de afdeeling koophandel, zeevaart, visschcrijen, volkshuishoudkunde fit statistiek; handels-overziglenveehandel, belastingen in den landbouw, Brandweer, vervalscbing van voedingsmiddelen, grondbelasting op de onge- touvvde eigendommen, instelling van eene afdeeling landbouw bij bel minis terie van waterstaat enz. Tijdens hare 101»'e algemeone vergadering heeft de maatschappij een wed- slrjjd geopend van voorwerpen van kunstnijverheid. De Nederlandsche vereeniging tot het verleene» van hulp aan zieke en fewondc krijgslieden in tijd van oorlog heelt, onder dagteekening van 30 April, ecnige mcdedeelingen gedaan betrellënde de hulp in den Russisch- Turkschen oorlog. Omtrent de verplaatsing der ambulance van Alexandropol mar Mustaïd, bij Tiflis, geeft de heer Gillot, voorzitter van het Ilollandsch comité te St. Petersburg, het verhaal van liet vervoer der Hollandsche am- Bulauce in den Kaukasus. Met de verhuizing naar Tiflis, leest men, eindigt Be eerste, de tent-periode, van onze werkzaamheid op het tooneel van den oorlog. Als van zelve biedt zich hier de gelegenheid aan met een paar woorden van de resultaten dezer werkzaamheid te spreken. Natuurlijk kan daarbij alleen sprake zijn van de directe behandeling der gewonden, en moet de ondersteuning, die op verschillende wijze aan anderen gegeven werd, buiten rekening worden gelaten. In onze tenten werden opgenomen 63 gekwetsten. Van deze stierven er 6 en werden naar Tiflis geëvacueerd 12 Het betrekkelijk kleine aantal is een noodzakelijk gevolg van liet meermalen vermelde feit, dat alleen zeer zwaar gekwetsten werden opge nomen van welke de mcestcn dus eerst na langen tijd als genezen ontsla- Seu konden worden. Zoo lagen in ons hospitaal 2 patiënten elk 119 dagen, verscheidene 113 en is bij 14 gewonden het middencijfer 90 vcrplecgdagen. Van 5 Jnlij lot 23 October telden wij 2289 ziekendagen, een bewjjs dat ons hospitaal onafgebroken bevolkt was. Naar Tiflis werd 1 getranspor teerd, die van den 5"1 Jnlij en 2. die van den 13n Jnlij af waren ver pleegd, welke beide laatsten ook nog later geruimen tjjd de ambulance niet konden verlaten. De eerste had zich aan eene ernstige operatie (rescc- tie van bet elleboog-gewricht) moeten onderwerpen en bij den andere was, ten gevolge van onvoldoende genezing eener verbrijzeling van den opper arm, een valsch gewricht ontstaan, dat ook eene belangrijke operatie noo- dig maakte Krachtig voedsel werd dagelijks overvloedig gereikt. Wanneer de onge- lnkkigen mager en uitgehongerd bij ons werden opgenomen, konden wij gewoonlijk rekenen, dat ze na drie a vier weken een vrij bevredigenden indruk maakten. Gewoonlijk kregen de patiënten betzelfde voedsel als bet personeel; soep, vleesch en groenten. Allen erkenden dan ook dankbaar liet voorregt van zulk eene verpleging. De Russische soldaat is een voortreflelijk patiënt; hij is geduldig, beschei den, dankbaar en niet eigenzinnig. Pijn verdraagt hij bijna ongeloofelijk veel; daarbij is bij. zoodra het hem maar iels beter gaal, vrolijk en ont wikkelt dan somtijds een allerkostelijkste!) humor. Zijn weerstandsvermo gen is groot. Over niets ergerden de gekwetsten zich meer dan over de vijandelijke kogels, die in hun ligchaam zaten. Een nog jongen soldaat moest een kogel uit de dij gesneden worden. Toen hij uit de chloroformnarkose ontwaakte en men hem den kogel loonde, sloeg hij plotseling zijne armen om den hals van den nevens hem staanden geneesheer en weende van vreugde. Met geene mogelijkheid kon men hem bewegen den kogel weder terug legeven. Eerst toen hij des avonds Iaat vast ingeslapen was vond men den kogel in zjjn bed, half plat gekaauwd. Ten einde nu op hel gekozen terrein te Mustaïd de eer der Nederl. vlag te handhaven, werd door het comité te St. Peterburg besloten het hospitaal uit te breiden en te brengen op 40 bedden, waaraan door dr. Tiling onmid dellijk gevolg werd gegeven. Ds. D. K. K. Wielenga, pred. bij de Chr. geref. gemeente te Emmik- hovcn, is thans benoemd tot directeur der opleidingsschool voor inlandsche zendelingen Ie Meester-Cornelis bij Batavia. Door wijlen den heer J. van der Fellz, van 18141810 predikant Ie Sprang, is aan de diaconie aldaar vermaakt ecu legaat van 1000. De Willem Barendsz is gisteren middag van IJmuiden in zee gegaan. De officieren van het wachtschip te Amsterdam hebben in hunne sloombar- Uas het schip een uur ver in zee begeleid. Men verneemt dat eergisteren namiddag zekere Willem Beek, in de gemeente Hof van Delft, eene poging tot moord op zijne vrouw heeft ge pleegd. Haar van achteren aangrijpende, heeft hij haar met een kaasmes eene diepe wonde in de linkerzijde loegebragt, waarna zij bij een der buren vlngtle eii aldaar, ten gevolge van bet vele bloedverlies, ineenzakte. Beek, die haar gevolgd was, wilde met een knipmes haar den hals afsnijden, doch bij werd daarin verhinderd door den gemeente-veldwachter, die inmid dels was geroepen en met een agent van policie uit Delft den man aanhield en geboeid naar Delft overbragt. Misbruik van sterken drank was ook hier weder in het spel. De toestand van de vrouw is niet hopeloos. Te Klaaswaal is in den naeht tnsschen Zondag en Maandag brand ontstaan in de schuur van den vrachtrijder A. v. d. J. De schuur en hel woonhuis, benevens een belendend huis, werden een prooi der vlammen. Vijf huisgezinnen zijn dientengevolge van huisvesting beroofd, terwijl van de inboedels dier behoeftige menschcn weinig gered is kunnen worden. Bij een voorloopig onderzoek rezen er zulke zware vermoedens van boos opzet legen A. v. d. J. en diens vrouw, dal zij beiden gevankelijk naar Dordrecht zijn vervoerd. Het geregtshof te Amsterdam heeft bekrachtigd een vonnis der arrond.- rcglbank aldaar, waarbij een 15-.jarig meisje uit Burgerdam tot een gevan genisstraf van vijf jaren is veroordeeld, ter zake van twee diefstallen, waarvan een met braak in een gesloten kist, ten huize van de ouders eener vriendin, hebbende zij uit die kist allengs een som van ƒ400 ontvreemd. Men meldt uil Zalt-Bommcl: Onlangs werd medegedeelddal de gier- pout met de bootjes en ketting plaats had gemaakt voor een gierpont die langs een zwaren kabel liepwelke dwars door de rivier de Waal was gelegd. Telkens brak de kabel, zoodal vele dagen het overgieten niet mogelijk was. Men zal daarom tot de vorige giermethode terugkeeren.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1