PER TELEGRAAF. (Bright) enkel wordt gedreven door den verachtelijkstengemeensten hartstogt, welke de menschelijke borst bezielen kan, namelijk godsdienst haat, de vruchtbare moeder van alle misdaden. Geen volk. tenzij verzon ken in de diepten van verlaging, zou er zelfs van droomen om als zijn leidsman ooit weer aan te nemen den hartstogtelijken kampioen van een des potische, heerschzuchtige mogendheid. Naar men nit Lancashire meldt zijn op verscheiden plaatsen wanorde lijkheden gepleegd door de werkstakende wevers en spinners. Te Preston werd een labriekbezitter door een troep werkvolk mishandeld. Te Black burn werd eene kroeg geplunderd. Te Burnley hadden zamenscholingen en ergerlijke straattooneelen plaats. De leiders van het werkvolk stellen echter alle mogelijke pogingen in het werk om rustverstoring te voorkomen. De kathedraal van Christ Church te Dublin werd Woensdag, na ge heel gerestaureerd te zijn, door den aartsbisschop der stad heropend. De kosten van deze restauratie, ruim 200.000 zijn gedragen door een zeke ren heer Roe, die schatrijk geworden is met het stoken van whiskey. Men meldt uit Alexandrie: Een millioen is in drie dagen in de schatskisf gestort en de betaling van den vervallenden coupon is officieel aangekondigd. Door de maatregelen, genomen voor de betaling van den coupon der geünificeerde schuldworden de hulpbronnen voor de betaling van den volgenden coupon niet aangetast. De hh. Hess en Gerbel hebben, op een bevel der regtbankbeslag gelegd op het paleis van den onderkoning te Ramleh. De vraag aangaande het regt van eigendom is thans bij het hof hangende. Er worden buitengewone maatregelen genomen voor den doortogt der Engelsch-Indische troepen door het Suez-lcanaal. Door den onderkoning zijn officiële personen naar Suez en Port Said gezonden, als blijk van sympathie. FRAKIRIJK. Volgens den Moniteur hebben sommige oorlogsschepen, die, van hun kruisvaart terugkeerende, te Toulon moesten aanleggen, bevel gekre gen naar de havens van den Oceaan en het Kanaal koers te zetten, ten einde nog duidelijker te doen zien, dat Frankrijk zich volstrekt onthoudt van militaire toebereidselen in het Oosten. Donderdag werd het internationaal post-congres geopend. De eerste zitting werd bijgewoond door de ministers van financiën en van buitenland- sche zaken. De heer Léon Say hield de openings-rede. Na in naam der republiek de leden begroet te hebben vestigde hij de aandacht op de zege ningen van het post-verbondhetwelk de band is van alle internationale betrekkingen, die nog naauwer moet worden aangehaald en eindelijk alle beschaafde staten tot één gebied zal maken. De post en de tentoonstelling, zeide de heer Say, zijn thans in waarheid één eenig volkshuishoudknndig gebied. De Zwitsersche gezant dankte in naam van de buitenlandsche ver tegenwoordigers. Daarna werden twee commissiën benoemd, die een pro gramma moeten ontwerpendat voor de verhandelingen ten grondslag zal dienen. -r- Bjj de opening van de tentoonstelling zjjn in het Legioen van Eer be noemd: tot kommandeur de heer Duval, hooldingenieur; tot officier de hh. Ilardy, Davroud en Bourdais, architecten van de paleizen in het Champ de Mars en het Trocadero; tot ridder de ingenieurs en architecten Vallière, CauselHauberdon BaroisRaulin BouvardMasselinEiffelBoirier en Collet. Het aantal personen, die Woensdag II. op het Champ de Mars en het Trocadero vereenigd waren, wordt op 500,000 geschat. Van 11 ure voor- lot 1 ure namiddag zijn er. volgens officiële opgave, 19088 rijtuigen aan de tentoonstellingsgebouwen gekomen, zonder de omnibussen te rekenen. Het ijzeren geraamte van het tentoonstellingsgebouw te Parijs ver tegenwoordigt een gewigt van 27,690,000 kilogram plaat- en gietijzer, j waarvan 17 millioen kilogram voor de machinezaal en annexes en 10.690.000 kilogram voor de overige ruimten. Voor het dakwerk der galerijen voor oudheidkunde en schoone kunsten waren 700,000 kilogram ijzer noodig. Tot het volledig beklinken van alle onderdeelen werden 11 millioen bouten vereischt en ongeveer 23 millioen gaten geboord. Voor die gedeelten van het dak eindelijk, welke met zink zijn gedekt, waren 1800 kubiek meter hout noodig, en de met zink beslagen oppervlakte van het latwerk bestaat uit 81683 vierkante meter. ITALIË. De regtbank te Rome heeft in de maand Februarij in het proces van gravin Lambertini tegen de broeders van wijlen kardinaal Antonelli beslist, dat de gravin toegelaten kan worden tot het leveren van het bewijs, dat zij de dochter is van den kardinaal. De verweerders zijn van deze uitspraak in hooger beroep gekomen, maar zij hebben den termijn van 2 maanden, dien de wet voor het hooger beroep toelaat, tot het uiterste afgewacht om het proces te rekken. De advocaten der verweerders hebben voor het hof van appèl de uitspraak der regtbank bestreden. Zij hebben voorts het hooger beroep gevraagd volgens de rito formale, eene wijze van procederen, die, zoo zij toegestaan wordt, ten gevolge zal hebben, dat men de beslissing van het hof niet eer dan tegen het einde van dit jaar te gemoet kan zien. De advocaten der eischeresse hebben de procedure volgens de weinig inge wikkelde rito sommario gevraagdwaaruit zou volgen dat het hof reeds in het laatst der maand Mei of in het begin van Junij eene beslissing zou kunnen nemen. Thans is echter Gervasi, de vroedvrouw, die de moeder van gravin Lambertini verlost heeft, ernstig ziek geworden, en haar ge tuigenis is van het hoogste belang. De advocaten der eischeresse zullen derhalve vragen die vrouw a futura memoria in verhoor te nemen, gelijk reeds gehandeld is ten opzigte van 2 andere getuigenden pastoor Venditti en Tamburlani, gewezen bediende van Antonelli. DEITSCHLAlKD. Eerstdaags wordt te Berlijn een deputatie verwacht, bestaande uit gedelegeerden van de te Kassei onlangs gehouden vergadering van industriëlen en handelaren in tabak. Zij willen aantoonen dat de teelt, de handel enz., in tabak te gronde zullen worden gerigtindien de plannenvan regerings wege ontworpen, mogten worden verwezenlijkt. De regtbank te Berlijn heeft den socialist Most schuldig verklaard aan beleediging van bedienaars der godsdienst, maar vrijgesproken van de be schuldiging van godslastering, als zijnde dit niet genoegzaam bewezen. Hij was tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bij de behandeling de zer zaak gaf de advocaat-generaal Tessendorf de verwachting te kennen, dat hem te eenigertijd het lot zou treffen van den gouverneur van St. Pe tersburg, generaal Trepoff, t. w. dat er in Duitschland eeneWeraSassulitsch zou opstaan om een pistoolschot op hem te lossen. En niet alleen op hem, maar ook op zijn ambtgenoot Reich. Hjj meende zelfs reeds te kunnen zeggendat de bekende aanvoerdsters der socialistische vronwen-vereeni- gingen, vrouw Sthgemann en vrouw Hahn, volstrekt niet ongeneigd zouden zijn, het voorbeeld van Wera Sassulitsch te volgen. Niet onduidelijk liet hij doorschemeren, dat hij dit opzettelijk ronduit te kennen gaf, om te doen zien dat hij zeer goed de bedoeling begreep van zekere zinspelingen, die hij siuds eenigen tijd in de socialistische bladen had opgemerkt. Men meldt uit Ludwigsburg een bedroevend geval van watervrees. Te Asperg werd een geacht huisvader en gemeente-beambte voor meer dan twee jaren ligt in den arm gebeten door zijn hond. De hond stierf onder verdachte verschijnselen; doch de geneeskundige schouwing van het dier leidde niet tot het vaststellen van een bepaald besluit omtrent zijn al dan niet dol zijn. De wond van den gebetene werd door zijn geneesheer be handeld en genas schijnbaar zeer gunstig. Op Goeden Vrijdag in den namiddag deden zich echter plotseling bij hem de teekenen van water vrees op schrikkelijke wijze voor en na drie dagen zwaar lijden stierf de j ongelukkige. TURKIJE Al de diplomatieke vertegenwoordigers te Konstantinopel hebben ver- toogen bij de Porte ingediend, strekkende tot het nemen van maatregelen, in verband met de openbare gezondheid, welke door de opeenhooping van vlugtelingen in de hoofdstad zoo veel te wenschen overlaat. Sadyk-pacha j heeft beloofddaaraan gevolg te zullen geven. LONDEN, 3 Mei. De officiële Gaz. deelt mede, dat de koningin aan den minister voor Indië Gathorne Hardy de waardigheid van burggraaf verleende. Hij zal den titel voeren van burggraaf Granbrooke. BERLIJN, 3 Mei. tlet bcrigt in de bladen, dat de officieren, onder officieren en matrozendie tot de reserve der marine behooren aangeschreven waren om zich gereed te houden voor een oproeping, wordt geheel onge grond verklaard. PARIJS3 Mei. De minister Waddington zal Dingsdag a. s. een diner geven ter eere van prins Hendrik der Nederlanden. De prins zal Parijs den 9den dezer verlaten. St. PETERSBURG, 3 Mei. Het jicht-lijden van prins Gortschakoff heeft zich in de laatste 24 uren verergerd en vertoont zich thans in beide voeten; ook de zwakte is door slapeloosheid toegenomen. De geneesheeren verboden ten strengste alle deelneming aan de werkzaamheden van zijn kabinet. De Agence Havas schrijft, dat nieuwe pogingen in het werk gesteld zijn tot het verkrijgen van overeenstemming tusschen de mogendheden; bepaald nieuws is er echter voor de eerste 5 a 6 dagen niet te verwachten. ROME, 4 Mei. Een buitengewoon gezant van den Sultan wordt ver wacht, als overbrenger van gelukwenschen aan den Paus wegens de op lossing der geschillen tusschen Turkije en het Vaticaan. De congregatie van kardinalen, belast met het onderzoek der Pruissische kerkelijke wetten, heeft eene beslissing genomen, die het herstel der be trekkingen tusschen het Vaticaan en Duitschland zal vergemakkelijken. AKADEMIE-mEEWI. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den Mei de heer W. Dominicus, geb. te Grissee (Java), in de ge neeskunde, na verdediging van zijn akadcmisch proefschrift: Ontleedkundige aanteekeningen betreffende het achterhoofdsbeen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6