vijl kleine slag Iers van daar in eene «eek ieder 35 hebben verdiend door liet meedoen in naburige gemeenten aan de coöperatie bij zoodanige publieke verkoopingen. Te Haarlem, aan de Leidsclie vaart, is men voornemens eene Beijerscli- bierbrouwerij op te rigten. Uit Amsterdam meldt men dat Z. M. de koning morgen de tentoon stelling van tcekeningen in Arti et Amieitiae en het blinden-instiliutt zal bezoeken. Heden is er ten hove diner van ongeveer CO couvertswaartoe ook de leden van den gemeenteraad zijn genoodigd. Te Zwolle is een stuk weideland van ongeveer are, grenzende aan het eigendom des koopers aan de stadswandeling, aangekocht voor 17000. Dezer dagentoen de stoomboot Stad Fratieker te Harlingen in de groote sluis geschut had en weder in de Noorderhaven stoomde, hoorde men in dat vaartuig een geweldigen slag, waarna het eensklaps bleef lig gen, terwijl een dikke wolk damp uit de machinekamer omhoog steeg. Zoodra een onderzoek kon geschieden, bleek dat eene ontsnapping van stoom had plaats gehad en de machinist door den uitgestorlcn stoom on middellijk gedood was. Dezer dagen werd te Beerta de woning van zekeren Luppes een prooi der vlammen. Dadelijk hestoud er vermoeden van brandstichting, vooral dewijl een van de kinderen iets had gesprokendat de zaak eenigzins verdacht maakte. Sedert is er meer aan het licht gekomen. Op bedoelde gegevens dacht de policie zich met de zaak te moeten bemoeijen, en twee rijksveld wachters deden in loco onderzoek, met het gevolg dat zij in de schuur van het afgebrande huis twee vaten ontdekten gevuld met allerlei goederen, ook geld en gouden en zilveren sieraden. Deze vondst was voldoende om de vrouw des huizes aan te houden, en deze, dien toeleg ziende, sprong in eene naburige gracht, waaruit zij echter spoedig werd gered, om vervol gens naar het gemeentehuis gebragt te worden. Des avonds werd zij naar Winschoten overgebragt. Te Groningen builen de voormalige lleerepoort was Dingsdag 11. een voerman bezig steenen te vervoeren. Twee van zijne kinderen, een jon gentje en een meisje, kwamen hem aldaar kofïij brengen; terwijl de man zijn koffij gebruikte, hadden deze kinderen zich verwijderd om te spelen, en zij waren daarmede nog bezig, toen de man het voor een geladen wagen gespannen paard bij den bek nam om het vooruit te trekken. Hij bemerkte niet, dat zijn zoontje van ruim 3 jaar met de raderen van den wagen in aanraking was gekomen en daaronder neerviel, en overreed alzoo zijn eigen kind. Het knaapje is kort daarop aan de gevolgen overleden. Onder Zwaluwe, in den Binnen-Moerdijkis in den nacht tusschen 1 en 2 Mei. omstreeks 2 ure, eene bouwmanswoning en keet, met de zich daarin bevindende bouwgereedschappen, hooi en stroo. benevens 18 stuks vee, een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is on bekend; men vreest, dat aan kwaadwilligheid moet gedacht worden. Uit Etten is gevankelijk naar Breda overgehragt de persoon van A. V., oud 54 jaar. landbouwer, verdacht van zijn huis in brand te hebben gestoken. Te Bergen-op-Zoom is eergisteren de bliksem geslagen in het dak van het r. k. weeshuis. Hij nam zijn uitweg door een openstaand raam, zonder veel schade aan te rigten. Alleen een honderdtal dakpannen werd verbrijzeld. Te Gestel, nabij Eindhoven, is eene huizing, uit vier woningen be staande, in de asch gelegd. - De Luxemburgsche kamer van afgevaardigden heeft aan Z. K. H. prins Hendrik het volgende telegram verzonden: »De kamer heeft met genoegen het berigt ontvangen van U. K. H. voorgenomen huwelijk en wenscht U. K. H. geluk met deze heugelijke gebeurtenis. Het land zal jegens dehoogevorstin, die haar lot aan dat van den beminden stadhouder van Z. M. den koning- groothertog wil verbindendezelfde gevoelens koesterenwelke het nooit zal ophouden jegens de nationale dynastie aan den dag te leggen." Hierop is van den prins het volgende antwoord ontvangen: »lk gevoel mij diep getroflrn door de loyale en vaderlandsche gezindheid, door u in naam der kamer ter gelegenheid mijner aanstaande echtvereeniging met prinses Maria Elisabeth van Pruisseu uitgesproken. Weest overtuigd dat de prinses uw land zal liefhebben gelijk de overledene bel heeft liefgehad. Deze dierbare herinnering zal haar in de liefde tot uw land ten voorbeeld strekken/' Het voorloopig verslag van het afdeelingsonderzoek is thans verschenen. Het is een zeer uitvoerig stuk, beloopende, zonder de bijlagen, 54 pagina's fol. druk. Hier volgt de slotsom der algemeene beschouwingen en hel oordeel over enkele onderdeden. Reeds bij den aanvang der overweging werd, zooals te voorzien was, in al de afdeelingen de strijd hervat over de verhouding van openbaar en bij zonder onderwijs en over den waren zin der grondwettige voorschriften, die hier te lande de regeling dezer hoogst gewigtige aangelegenheden be- heerschen. Door verscheiden leden werd op nieuw beweerd, dal aan de voorstanders van het bijzonder onderwijs, aan hen die de meening koeste ren, dat onderwijs op de volksschool niet denkbaar is zonder opvoeding, en dat aan de opvoeding een bepaald godsdienstig beginsel ten grondslag moet liggensedert jaren stuitend ouregt wordt aangedaan. De minister j Heemskerk had indertijd de houding aangenomen, alsof hij het middel kende om aan dat onregt een einde te maken en verzoening te weeg te brengen tusschen de strijdende partijen. liet door hem aangeboden wets ontwerp was eene bittere teleurstelling geweest. De tegenwoordige voor- dragl had nog eene veel wijdere, meer afkeurenswaardige strekking. De bestaande grieven zouden bij de aanneming daarvan, in plaats van uit den weg geruimd of gematigd te worden in hooge mate toenemen. Naar het oordeel van verscheidene dezer leden zou dan alleen aan het grondwettig j voorschrift der eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen bij de rege- ling van bet openbaar onderwijs volkomen worden voldaan, wanneer de neutrale school als aanvulling werd beschouwd, zoodat zij, die aan zulk eene school de voorkeur gavendaarop hunne kinderen konden doen onder wijzen, maar daarnevens confessionele staatsscholen bestonden, gelijk men die in Pillissen heeft gekend. Als surrogaat zou echter eenigermate kun nen dienen het stelsel van verpligt subsidie aan de bijzondere scholen, naar algemeene regelen bij de wet vast te stellen. Hierbij wordt verwezen naar de nota's van den heer van Nispen en van acht leden der antirevolutionaire partij. De groote meerderheid in de afdeelingen vereenigde zich daarentegen ten volle met de beschouwingen der memorie van toelichting over hel thans behandelde hoofdpunt en verwierp dus de stellingen, waarvan in de beide nota's wordt uitgegaan. Men gevoelde zich echter, wat liet wederleggen dier stellingen aangaat, in ccnige verlegenheid, daar, ofschoon de zaak eenigzins anders was ingekleed, niets te berde was gebragt wat niet in en buiten de kamer herhaalde malen opzettelijk bestreden is geworden. Tegenover oude argumenten kon men niet anders dan in eene herhaling van liet vroeger betoogde vervallen. Om hel hoog gewigt van dat volksbe lang werd echter eene opzettelijkedoch beknopte tegenspraak noodig ge acht, ook opdat niet andermaal de klagt zou rijzen dat op bezwaren, van roomsch-kaiboliekc zijde aangevoerd, niet genoegzaam acht was geslagen. De groote meerderheid kon niet anders dan met de hoofdstrekking der voorgedragen wet ingenomen zijn. Overtuigd, dat de volksschool, zooals men die in 1848 en 1857 heeft gew ildvoor eene natie als de onze past en in het belang der algemeene beschaving en volksontwikkeling krachtig moet worden gehandhaafd, juichte zij de poging toe om aan de hoogere eischen, die zich allengs met opzigt lot hel onderwijs op die school hebben doen gelden, te voldoen. Een deel der leden meende, dat de minister met opzigt tot die eischen over het geheel het juiste midden had getroflen. An deren vreesden, dat hij te ver was gegaan en hervormingen voorstelde, die nog niet bereikbaar schenen. Weder anderen geloofden, dal hij al te schroom vallig, al te gematigd was geweest. Zij waren geneigd het: dankbaar maar niet voldaan, uit te spreken en vleiden zich, dat uit den smeltkroes der discussie eene meer aan regtmatige verwachtingen beantwoordende wet zou voortkomen. Wordt vervolgd.) 's GRAVENI1AGE3 Mei. De heer W. G. Passtoors, thans ontvanger der directe belastingen te Zevcnaar. is benoemd lol ontvanger dier middelen te Oudenbosch c. a. Aan den heer P. .1. Ilcyning is. op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als schoolopziener in het 7' schooldistrict van Noordholland. De bode bij bet dep. van marine W. ,1. Baije is eervol uit die betrek king ontslagenen als zoodanig is benoemd de vaste knecht bij dat dep. K. P. C. de Bazel. Aan d.en Oost-Indischen ambtenaar mr. J D. van Kuyk, laatstelijk gesteld ter beschikking van den resident van de Preanger-regentschappen. speciaal om belast te worden met griffiers-werkzaamheden bij den landraad te Tjiandjoer, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De kapitein 2e kl. van het corps mariniers J. A. Zaal is op pensioen gesteld, en bij dat corps zijn bevorderd tot kapitein 2e kl., de lc luit. jhr. W. F. Glifïord Kocq van Breugel, en lot len luit., de 2e luit. J. A. II. Jockin. Voorts is de 2'- luit. J. M. Rappardvan het 1« reg. vesting-artil lerie. op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld buiten bezwaar der schatkist. Bij het personeel der geneeskundige dienst van het leger in Oost-lndië is benoemd tot officier van gezondheid 2' kl., de student voor genoemde dienst (arts) P. J. Hijmans van Aiiroov. Z. M. de koning wordt a. s. Maandag middag van Amsterdam alhier terugverwacht. De hh. v. Rechteren van Ahnem. W. van Tiiyll. F. de Casembroot, E. W. van Weede, W. G. Hovy, L. van Schuylenburch en W. J. d'Ablaing van Giessenburg alhier hebben zich vereenigd lot eene voorloopige com missie. om bijdragen in te zamelen voor een huldeblijk. Z. K. II. prins Hendrik bij gelegenheid van zijn aanstaand huwelijk aan te bicden. De minister van binnenlandsche zaken zal morgen geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft in hare zitting van lieden aangenomen al de aan de orde gestelde ontwerpen, met algemeene stemmen, met uitzondering van dat hetrcflönde de beCedigde vertalers dat met 24 legen 10 stemmen werd aangenomen. Dit en de wijziging der wet op het notarisambt gaven enkel aanleiding tot discussie. Morgen ten 11 uur zijn de overige ontwer pen aan de orde, met uitzondering van de bcdelarijwet en de onteigenings wet AmersfoortNijmegen. -- De heer Geertsema, nieuw benoemd commissaris des konings in Overijssel, is heden als zoodanig door Z. M. den koning, aan HD. paleis te Amsterdam, beêedigd. In den afgeloopeu nacht kon men in de rigting van het Weslland eene vrij hoog opgaande vlam waarnemen, die aanvankelijk aan een uitge broken brand deed denken. Bij onderzoek bleek het echter dat men op hel terrein van de stadsreiniging een hoop vuilnis, oude manden enz., ter vernietiging had in brand gestoken De opperbrandmeester. geholpen door eenige nachtwachts, oordeelde het noodig de vlam, die in de verte gezien aan het ergste had kunnen doen vreezen, te blusschen. BUIT E INLAND SC 11E BK UI C T E N EaiCRIiANO. LONDEN, 2 Mei. De kroonprinses van Duitschland is met gevolg te Dover aan wal gestapt en per extra-trein naar Windsor vertrokken. Te Manchester is Dingsdag de aangekondigde bijeenkomst gehouden van liberale vereenigingen in hel vereenigd koninkrijk, ten einde protest in te dienen tegen de politiek, die het land dreigt in oorlog te wikkelen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2