LKinSCHE COURANT. 1878. 105. ZATURDAG 4 MEI. STADS-HER ICHTEN. BINNEtNLANDSCIIE RERIGTEN. Ite (ovravt nerschijnl dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. lie prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco ;i. f 3.50, met hel Verslat/ der Handelingen rail den Gemeenteraad [3.3$, franco p. p. f 3.85. liet verslag af zonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, huilen de expeilitiekosten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. g. li Cents. De prijs der AdvcrtenliCn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van Roeland De Wilde Roelandszoon behanger en stof feerder. wonende aan de Hoogewoerd N». 27. daarbij vergunning verzoe kende, om in zijne schuur, uitkomende aan de Uarliara- en Ivaardensleeg vóór des morgens 6 a 7 uren. tapijten Ie mogen uitkloppen; Gelet op de arll. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven hij deze kennis aan hel publiek dal genoemd verzoek, mei de bjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente Ier visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 17'"" Mei aanst.. 's voormiddags te el! uren, op hel Riadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. RRANDELËR. Burgemeester. Leiden, 3 Met 1878. E. KIST. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen Ie welen, ter vol doening aan art. 228 der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n". 85). dat alle pretensiën over hel jaar 1877. teil laste der gemeente, vóór ol op den la.itsten Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden lyil zijn ingediendvoor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidscke Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 April 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 Mei. De minister van waterstaat enz. heeft hekend gemaakt dat aan de kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Niddelburg en Leiden verzonden is een schrijven van den consul-generaal der Nederlanden te Blo< mfonteininhoudende voorstellen lot bevordering van den handel in Nederlandsche producten op Zuid-Afrika. Heden namiddag, omstreeks half twee ure, is op de Breedeslraat een lieer in elkander gezakt, ten gevolge van een toeval. Na eenigc oogenblik- ken aan het bureau van policie vertoefd te hebben is hjj weder bijgekomen. Men schrflft ons: Spoediger omkeer in de weersgesteldheid had er niet dikwijls plaats dan voor drie weken en menigeen heugt het niet een zoo schoon l'aschen te hebben beleefd als thans. De donkerheid is wegge dreven en de koude verdwenen; een schitterende zonneschijn met warmte is daarvoor in de plaats getreden, liet weer is bestendig gebleven, ondanks menige donderbuitot nu toe Bloesems en bloemen vertoonen zich nu rjjkelijk in den boomgaard en in de kassen. De bloesems der appellioomen beginnen reeds te ontluiken en overal beloven de ooftboomen vele vruch- teu. Niet ééue zwaluw, maar zwermen van dat altoos geliefd gevo gelte zijn teruggekeerd. Het is volop lente en een groene Mei. Geurige grasboter wordt thans bereid uit de melk van hel vee, dat niet naar sappig voedsel op de weilanden behoeft te zoeken. Blanke aspersies worden reeds met goed gevolg verzonden en de aardappelen staan regelmatig boven den grond. Ook de moesgroenten beginnen aan te komen en de aardbeziën slaan veelbelovend Als de beruchte koude Mei-dagen, met nachtvorst, uit blijven, zijn de vooruitzigten zeer gunstig. Men schrijft ons uit Stolwjjk, van 2 Mei; Te Siolwijk is heden dc besmettelijke longziekte uitgebroken op de hofstede van den veehouder J. Yerburg. Onder toezigt is reeds een vijftal stuks vee heden middag afgemaakt. Bij de acte-examens voor het lagir onderwijs te 's Ilage werden giste ren voor de acte in de Fransche taal toegelaten de hh.B. H. Hansen, uit Lisse, en J. Slavenburg, uit Dordrecht. Voor de acte in het teekenen werd toegelaten de heer J. H. Bodegraven, uit 's llage, terwijl voor de acte in dc wiskunde voldoend examen aflegden de hh.: J. van Andcl, uit Dordrecht K. Bensert, J. S. de Groot, A. van der Steen en L. Vermaas, uit Leiden, en F. Stal, uit Noordwijk. De minister van binncnlandsche zakenoverwegende dat mr. J. II. Geertsema Czn.heeft opgehouden lid te zijn van de tweede kamer der staten-gcncraalen dat derhalve in, hel hoofdkiesdisirict Arnhem eene ver kiezing voor een lid dier kanter behoort plaais te hebben, heelt bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben op Diugsdag 28 Mei e k. en dat, zoo herstemming noodzakelijk is, die zal geschieden op Diugsdag 11 Junij daaraanvolgende. Meermalen en op verscheidene plaatsen doet zich het geval voor dat bij verkoopiug der overblijfselen van afgemaakte runderen, die voorwerpen door eenige personen tc zamen worden opgekocht verre beneden de waarde waarhij het den schijn heeft, dat de vrijheid van bieden of koopeu voor andere gegadigden feitelijk door deze is belemmerd. Immers terstond daarna worden die voorwerpen door de koopers weèr omgezet trgen niet zelden onmatig hooge winst. Dat zoodanige handelwijze strekt ten nadeele en winstderving voor 's rijks kas, ligt voor de hand. Een correctief tegen die misbruiken is welligt te vinden in nnderhandschen verkoop van het vleesch en de huiden van het afgemaakt vee. Namens den minister van binnenl. zaken zijn de gemeentebesturen verzocht, om, voor het geval bij verkoo- pingen van den hier bedoelden aard de aangegeven misbruiken zijn te vrce- zen. de voorkeur aan nnderhandschen verknop te geven, in dien zin nog- tans, dat dit laatste middel alleen in buitengewone gevallen moet worden toegepast en geenszins als algemeenen regel dient te gelden. De minister van oorlog heeft bepaald dat de verlofpas voor ingelijfden bij de militie voortaan deel zal uitmaken van hun zakboekje, in welks iu- rigting levens wijziging wordt aangebragt. Aan beu, die in het vervolg tot nadere oproeping in het genot van verlof zullen worden gesteld, zal derhalve geen alzondcrlijke verlofpas meer worden uitgereikt. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht zijn de hh. A Oosterhnis en W. A. Mac-Pherson, tbeol. cand.toegelaten lol de evangeliebediening hij de Ned. herv. kerk. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zijn tot de evangeliebediening toegelaten dc cand. G. T. Gerritsen eu J. A. van Boven, door dat van Drenthe de cand. C. Beets en J. J. Sanders, en door dat van Groningen de cand. J. W. Knottenbelt en B. Wielinga. Omtrent de Woensdag te Utrecht gehouden vergadering der Vereeni- ging voor Christelijk nationaal schoolonderwijs, meldt de Stand.dat een voorstel van het hoofdbestuur, om zich met ee» adres te wenden tol de tweede kamer in zake de aanhangige onderwijswet, is aangenomen. Voorts hechtte de vergadering hare goedkeuring aan een voorstel van de heeren Kuyper. de Geer en de Savornin Lobman tot organisatie van een volks- petitionnement aan den koning, na cventuële aanneming van hel onlwcrp- Kappeyne. De leden van het hoog geregtshof van Ned. Indië hebbendoor tus- schenkomst van luin collega, den hier te lande met verlof aanwezigen raadsheer mr. B. dc Groot, aan den ten vorigen jare afgetreden vice-presi dent van dat collegie, den heer mr. J. de Wal, als een blijk van vereering, hoogachting en vriendschap, overhandigd een in de fabriek van de hh. van Kempen vervaardigden zilveren inktkoker, versierd met een fraai gedreven beeld vail Themis en met het opschrift; //Het hoog geregtshof van Nederl. Intlie aan mr. J. de Wal, van 3 Mei 1852 tot 3 Mei 1877 raadsheer in en vice-president van dat collegie". De heer Tegelberg, directeur van de stoomvaart-maatschappij Neder land, een der voorstanders van de op te rigten kweekschool voor machinis ten, heelt 5000 voor deze kweekschool ontvangen van iemand, die onge noemd wcnscht te blijven. Aan het L'. D. wordt het volgende medegedeeld: In dertig jaren tjjds hebben wij slechts eenmaal in 1874 zulk een lang voortgezette zachte tem peratuur gehad als in dit jaar. April was toen en is nu de zesde maand sedert October, welker temperatuur boven de gemiddelde was. Ook in 1863 en 1872 was April warmer dan gewoonlijk, wat veertien malen in die der tig jaren voorkwam; maar toch had de warmte nog niet zoo lang aange bonden, nog slechts in de vier en drie voorgaande maanden. In die jaren volgde nu een koele Mei, in 1874 schier even koud als in 1876 en 1877, en 1863 en 1872 toch een halven graad te kond. Wal zal Mei 1878 ous geven? Wat er ook van zij. April is een warme heldere maand geweest mei veel zonnenschijndie ons de droevige, bewolkte tlagen der vorige maan den deed vergeten, en toch gaf zij ons hij vele drooge oostelijke winden ook nog wel weder een regendag, waardoor dc vruchten weder werden verkwikt en zich goed konden ontwikkelen. Het stoomschip Prins Hendrik, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 2 Mei van Napcis vertrokken. Als eene bijdrage tol dc kennis van de geschiedenis dor vleeschverkoo- pingen van wege hel rijk, meldt men uit Aarlanderveendat dezer dagen

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1