BUITENLANDSCHU BEBIGTEN. Eergisteren werd aan de Hoornbrug nabij Delft een van long ziekte verdachte koe aangehouden, bestemd voor een vleescbhouwer te Delft. Door den districts-veearts werd verklaard dat de koe ernstig long- ziek was. en bevel gegeven haar op de plaats van aanhouding onmiddellijk af te maken en te begraven. Te Rotterdam is gisteren nacht in een café chanlanl door de policie aangebonden een kantoorbediende, die, door middel van braak, zijn patroon rn nt ƒ500 had ontvreemd. Nagenoeg al liet ontvreemde geld werd nog in zijn bezit gevonden. In cene algemeene vergadering van aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is o. a medegedeeld dat door de twee in 1877 ge- honden tentoonstellingen de financiën zeer bevredigend waren. Er werd een netto-winst behaald van 46614.52, waarvan 23000 zullen worden besteed voor herstellingen en vernieuwingen van gebouwen, en na aftrek van alle kosten 10000 aan de aandeelhouders zullen worden uitgekeerd, zoodat het dividend bepaald is op ƒ1 per stuk, en van ƒ1.80 voor actions de jouissauce. Uit Sloten meldt men aan de IV. R. C.: Dingsdag nacht is een boe renhofstede in deze gemeente tot den grond afgebrand. Twee stuks vee zijn in de vlammen omgekomen. Waarschijnlijk moet hier aan kwaadwil ligheid gedacht worden van iemand, die, om welke reden dan ook, tegen den bewoner een grief had, of wel aan baldadigheid. Vooreenigen tijd werd namelijk in den hooiberg bij de woning een kruik met petroleum ge vonden, die daar zeker niet met zuivere bedoelingen was nedergelegd. Kort daarop brandde een belende turfschuur af. En nu ligt de gansche boerderij in de asch. Te Nieuwe Diep is eergisteren het windtoestel op 's rijks marinewerf, waarmede de vuren van de smederij, in plaats van met blaasbalgen, wor den aangeblazen met een geweldigen slag uit elkander gesprongen zoodat dc raamkozijnen en een aantal ruiten van het gebouw verbrijzeld werden. Aiidere ongelukken zijn daarbij niet voorgevallen. Te Woudenberg kwam Zaturdag II. een landbouwerszoon met zijn wagen van het land. Het paard ging op hol. de jongman viel van den wa gen en werd zoodanig gekwetst, dat hjj kort daarop overleed. Te Rrakel is Zondag II. brand ontstaan in bel huis, genaamd «het Ooijevaarsnesl", dat door 2 gezinnen werd bewoond. Het onheil moet in de schuur ontslaan zijn. Twee hooibergen, eene mijl hooi, eene kar, de schuur en hel achterhuis, benevens een hit, een paard, 2 kalveren en 2 geiten zijn eene prooi der vlammen geworden. Het lijk van een Zaturdag II. te Kalkwijk, gemeente Hoogczand, over leden sclieepstimmermansknecht is gereglelijk geschouwd, op het vermoeden dat de man ten gevolge van ondergane mishandeling overleden is. De ver moedelijke dader is gevankelijk naar Winschoten ovet'gebragt. Volgens berigten uit Zuid-Afrika, door het Hbl. ontvangen, z(jn de tijdingen van bet oorlogstooneel nog verre van gunstig. Sandilli heeft een nieuwen schuilhoek gezocht. De Kaders komen in Chichaba weder bijeen. Tini Macomo voert wel 1000 welgewapende manschappen aan. Dc meesten versteken zich in bosschcn en kloven en bespieden afzonderlijke patrouilles. Soms vallen zij in grnuien getale aan. Aldus dezer dagen in Maxongoshoek. De Kaders werden echter daar teruggedreven, met verlies van 60 dooden en 1200 stuks vee. Sinds drie dagen zijn scherpe gevechten geleverd tegen de aandringende Gaikas. Artillerie werd tegen hen uitgezonden. Kajut Shaw commandant der Clanwilliamsche vrijwilligers, is overleden. Uit den Trans vaal wordt gemeld: De Kaders bedreigen de goudvelden. Kapt. Clarke ver zamelt eene magt tegen ben. 's GRAVENHAGE, 1 Mei. Door Z. M. is aan den gepens. kapitein ter zee W. F. L. de Vriese vergunning verleend lot hel dragen der versierselen van kommandeur der orde van de Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. De luit. ter zee le kl. A. P. Tadema, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd bij dc torpedodienstwordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee le kl. II. van der Meer. terwijl aan boord van genoemden bodem wordt geplaatst de luit. ter zee 1* kl. H. J. de Wal. De luit. ter zee 2' kl. J. H. Calmeijer en de officier van administratie 1' kl. W. H. F. Vogel, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De afdeelingen van de eerste kamer hebben gisteren dc verschillende bij haar ingekomen wetsontwerpen onderzocht. Naar men verneemt heelt het ontwerp betredende de bedelarij tot vele bedenkingen aanleiding gegeven. De tweede kamer hield lieden middag cene korte zitting. Ingekomen is de indiening van bet ontslag van den heer Geerlsemawegens zijne be noeming lot commissaris des koniuas in Overijssel. Morgen ten 11 uur zjjn aan de orde de wetsontwerpen betredende de toestemming tot het huwelijk van Z. K. II. prins Hendrik en de wijziging van art. 16 der coöperatiewei. De bij de tweede kamer ingekomen kon. boodschap, ten geleide van het weis-outvverp waarbij toestemming wordt gevraagd tot de huwelijks- verbindlenis van Z K. II. prins Hendrik, is van den volgenden inhoud: «Hel is ons aangenaam u kennis te kunnen geven dat onze beminde broeder, Z K. H. prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden, voor nemens is in het huwelijk te treden met II. K. 11. mevrouw de prinses Maria .Elisabeth Louisa Frederika van Prnissen. «lif hcr'vërtröiféi eii-tlai (Ie slateu-geueraal met de voorgenomen huwelijks- verbiiidtcws ingenomen zullen zijn. bieden wij u nevensgaand ontwerp van wettKdi: waarbij toestemming tol het huwelijk wordt verleend. «De toelichtende memorie, die het wets-ontwerp vergezelt, bevat de gron den waarop het rust." Voor de verkiezing van een lid der provinciale staten van Znidholland, hoofdkiesdistrict 's Gravenhase, zijn ingeleverd 728 stembilletten. De vol strekte meerderheid bedroeg 362 stemmen. Er moet eene herslemming plaats hebben msschen in'. G. J. E. graaf van D.vlandtreferendaris bij bet dep. van buit. zaken, die 290 stemmen bekwam en m'. J. J. Rergsma, school opziener. die 222 stemmen verkreeg, liet gemeenteraadslid de heer G. H. N. A. Rietstap erlangde 203 stemmen. -- Omstreeks vier jaar geleden werd te Nieuwveen, bij Alphen. aanbe steed het bouwen van een sociëteit en logements-gebouw. Namens de werk gevers werd het contract gesloten door de hceren dr. J. S. en D. H., terwjjl liet werk gegund werd aan den lieer l). J. De geheele aannemingssom be- iiroeg ruim 22000, waarvan nu reeds bijna t 20000 betaald zijn. De beta ling van den laaisten termijn, welke vijf maanden na de opneming moest plaats hebben, werd geweigerd en die weigering werd gegrond op het be weren. dat het werk nog niet voltooid en ook nog niet, zooals de aanne mer stelde, in bezit genomen was. Op deze weigering volgde eene dag vaarding voor de Haagsehe reglbank waar gisteren de zaak bepleit werd. Vóór dé pleidooijen waren de beide gedaagden op feiten en artikelen ge hoord en het was vooral over hunne antwoorden dat nu de strijd liep. Zij hadden erkend dat in Januarij 1875 de opneming had plaats gehad, althans viel dit af te leiden uit een brief van hun opzigtcr. Deze opzigter had ook last gegeven tol zeer veel bijwerk, waarvoor ruim ƒ2500 gevorderd werd. Ook die laatste som werd door de gedaagden geweigerd, die hunnerzijds reconventioneel schadevergoeding vorderden wegens het niet naleven zijner verpligtingen door den aannemer. Hun raadsman. mr S. Katz, van Am sterdam, trachtte aan te toonen dat uit de opneming van het werk nog niet de behoorlijke oplevering viel af te leiden en dat de opzigter der ge daagden niet in staat was hen te verbinden tot betaling van door hem eigenmagtig besteld bijwerk. In eene breedvoerige pleitrede trachtte mr. Tijdeman Sr.van Amsterdam, al deze beweringen der gedaagden te weerleggen. ENCEIiAND. LONDEN, 30 April. In den staatkundigen toestand is geene verandering gekomen. Men spreekt nu van meer dan ecnen kant van regtslreeksche onderhandelingen tusschen de kabinetten van St. Petersburg en Londen waartoe von Dismarck den weg zou gebaand hebben. De berigten omtrent deze zaak zijn echter over het algemeen vrij duister, zoodat men er niets met zekerheid uit kau afleiden. De Standard komt op legen een oplossing van het Oostersch vraag stuk volgens het beginsel van equivalente politiek. In goed verstaanbare taal overgezet, zegt het blad, beduidt dit niets anders, dat eene gemeen schappelijke verdeeling van het Ottomanische rijk. Volgens dat blad is En geland in dat opzigt vrij van zonde, want het schrjjft: Engeland, dat zjjn verheven en gebiedende positie te danken heeft aan zijn strijd voor regt, wetien en achting voor anderen, wil zich niet inlaten met een openbare zamenzweritig tot verbrokkeling van een rjjk, welke ook de zonden des heerschers zijn. Onze handen zijn rein en zij moeten rein blijven. -- Van Bombay zijn 23 schepen, met troepen beladen, vertrokken. De Daily Telegr.. het oflicieuse orgaan van lord Reaconsfleldnoemt het een eskader, dat troepen ter hulp gaat brengen van Hr. M'. staatkunde in de westelijke wateren. Het blad spreekt vol geestdrift over de oproeping der Indische hulptroepen, en noemt Engeland, dat millioenen Aziaten kan wapenen, reeds een der groote militaire mogendheden. Wij hebben onze voorhoede gezonden uit bet reusachtig arsenaal van Engeland in liet Oosten! zegt het blad. er is thans slechts een partij in Engeland, d. i. de Britsche partij, die genoeg heeft van kleine maatregelen en gemeentebelangen, en zich daarmede niet bemoeijen wil tot de gewigtige quaestie is opgelost of wij ons rijk in veiligheid kunnen bezitten en ontwikkelen. Genoemd blad deelt verder nog mede, dat zoodra de minister van oorlog zijn hand slechts opheft 35.000 vrijwilligers, alle geoefende scherpschutters, die uitmunten in alle alhletisclie ligchaamsoefeningen, zich zullen aanbieden om buitenslands legen de Russen te gaan vechten. De Times'verneemt dat in de oostelijke districten van Lancashire, al waar door werkstaking de katoen-industrie stilstaat, de wevers bereid zijn het geschil le onderwerpen aan eene gemengde commissie van arbitrage, onder voorzitterschap van den bisschop van Manchester. Het is echter nog niet bekend, of de patroons lot dit plan willen toetreden. Vroeger ver klaarden zij dat arbitrage in dit geval onmogelijk is. In de ijzergieterij van Strong te Dublin sprong 7.aturdag een stoom ketel. Vijftien personen werden op de plaats gedood en een twintigtal meer of min zwaar gekwetstwaaronder verscheidene kinderendie op straat in de nabijheid van het tooneel van de ramp speelden. Een naburig koflfijhuis werd tot puin vernield. Men kan hieruit afleiden, hoe het in de fabriek gesteld is. FBANKRIJ K. De minister van openbare werken heeft den president der republiek verslag uitgebragt omtrent de werkzaamheden der in Januarij II. benoemde commissiën. aan welke de voorbereidende werkzaamheden opgedragen worden voor de voltooijing van liet net der spoorwegen en kanalen en voor de ver betering der zeehavens. Reeds nu, zegt de minister, kan men voorzien, dat de uitkomst dier werkzaamheden weinig zal afwijken van heigeen ik als waarschijnlijk aangaf in de rapporlen. welke de besluiten tot benoeming dier commissiën begeleidde. Ik denkdat het getal kilometers spoorweg slechts 500 meer bedragen zal dan geraamd werd en dat de werken voor de scheepvaart de daarvoor bestemde som roet niet meer dan honderd mil- lioen zullen te boven traan In het geheel zal het land een ofier moeten brengen van 4 milliaulen en twee- of driehonderd millioen. te verdeelen tusschen den slaat en de groote maatschappijen binnen een met omzigtig- lieid berekend tijdsverloop, waardoor het in het bezit zal zijn van een rader werk van vervoermiddelen, dat niet zal behoeven onder te doen voor dat van eenige natie ter wereld. De Francais vraagt spottenddoor welk mid del men de vereischte som van uiee'r dan 4 milliarden toch zal bijeen brengen. Zondag jl. heeft men voor liet eerst een proef genomen met den water val van den Troeadcro. Op een tceken van den directeur der waterleiding werd de groote kraan van de leiding opengezet en met groote kracht stroomde het water in het bovenste bassin, dat in 3 minuten gevuld was. Van daar uit stortte het zich in de lagere bekkens en vormde in zijn val een gordijn van water. Uit het onderste of zesde bassin liep het water in een grootcn vijver, die een oppervlakte van 1800 vierk. meter heeft. Zoo dra deze vijver vol was, begon de groote zaniengesteldc fontein haar wer king en de prachtige waterstraal verhief zich 20 meter hoog in de lucht; even daaronder ontsprong een tweede fontein, die liet water als een fijnen stofregen in een boog van 30 meier middellijn deed uedervallen Hel geheel ntaakie een grootschen indruk. Voor eenige weken, meldt de Figaro, verscheen in ons blad eene adveHentie, luidende als volgt: «Eene weduwe, nog jong en schoon, moe der van vier kinderen, zonder fortuin, weuscht iemand van vermogen en een goed hart te trouwen. Adres", enz. De vorige Week nu heeft zich een man van 35 jaren in de Seine ver dronken. Zijn lijk werd tentoongesteld in de Morgue. Wat men bij hem had gevonden, was van dien aard, dat het kwalijk kon leiden tot dc ont dekking wie dc verdronkene was. Wij van onzen kant zijn nu aan het opsporen gegaan en wij zijn te weten gekomen, wie de man was, zekere B. R., en wat hem tot den zelfmoord gebragt heeft. Die man, die, ondanks al zijn moeite en inspanning, aan zijne vrouw en vier kinderen, welke hij aanbad, geen bestaan kon verschaUen, gelijk hij gewenscht had, was het die de advertentie in ons blad had geplaatst. Vijf

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2