Onder de bevolking dier huizen zijn echter de doortrekkende gevangenen begrepen, die in 1876 2506 beliepen. Daar de passanten in elk huis, waar zij zich bevonden, zijn ingeschreven, en dus herhaaldelijk in de statistiek voorkomen, dient hierop te worden gelet. De bevolking der gevangenissen op tilt0 December was iets hooger dan in 1875, doch lager dan tn de jaren 187274. Het getal militaire gevangenen beliep in 1876 1023, terwijl 1118 gevan genen dezer catagorie gedurende 1875 aanwezig waren. Uit een staat betreflende de kosten van onderhond der gevangenissen in 1876 hljjkt dal die gezamenlijk hebben bedragen ƒ912.117, zijnde het mini mum over de jongste vijf jaren; het maximum was in 1872, te welen f 1,218,039. Uit eene berekening blijkt dat elke verblijfdag aan onderhoud en onkos ten in 1876 te staan kwam op ƒ0.72®5. 's GRAVEN1IAGE. 30 April. Door Z. M. is eervol ontslag verleend aan den referendaris bij het dep. van binnenlandsche zaken, jhr. mr. G. de Bosch Kemper, met dankbetuiging voor de door hem bewezen dienstenen aan de adjur.ct-commiesen bij dat departement P. L. de Jongh van Arkel en II. Wolft. Tot burgemeester der gemeente Oisterwijk is benoemd de heer mr. J. J. Suys. Tot kantonregler-plaatsvervanger te 'sGravenhage zijn benoemd de bh. m'. W. O. T. van Ondhensden en mr. G..Wttewaallbeiden advocaat aldaar. Aan den heer J F. G. B. d'Ilarvant. is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen te kamerik. De oflicier van administratie 3' kl. J. W. Groeneyk wordt eervol ont heven van de waarneming der betrekking van administrateur bij het hos pitaal der marine te Willemsoord, en met die functien tijdelijk belast de oflicier van administratie 2' kl. J. G. Coeland. De oflicier van gezondheid le kl. K. G. F. Sloos, gedetacheerd bij het hospitaal der marine le Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. De oppensioenstelling van een hoofd-ambtenaar en andere ambtenaren bij het departement van binnenlandsche zaken is het gevolg van een besluit j des ministers tot opheffing met 1° Julij a. s. der aldeeling statistiek aan dat ministerie. De werkzaamheden van de opgeheven aldeeling zullen alsdan over de verschillende bureaux verdeeld wordenwaarbij de overige ambte naren. die bij het beheer der statistiek geplaatst waren, zullen overgaan, i De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. De laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wets-ontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. De tweede kamer beeft heden mede hare werkzaamheden hervat. In gekomen is eene onteigeningswet voor den spoorweg Zaandam—Hoorn en het ontwerp van wet lot het verleenen van toestemming tot het voorgeno men huwelijk van prins Hendrik der Nederlanden en prinses Maria van Pruissenwelke naar de afdeelingen zijn verzonden. Aanstaanden Vrijdag zullen de heeren m". C. H. Gockinga en F. B. Coninck Liefsting, benoemd tot president en vice president van den hoogen raad der Nederlanden, in handen des konings te Amsterdam, de gevorderde eeden afleggen. Onderscheidene opper-, hoofd- en subalterne officieren van delandmagt en het Indisch leger hebben zich heden van hier naar Amsterdam begeven, ten einde bij Z M. den koning ter audiëntie voor militaire autoriteiten te worden toegelaten. Het tooneelsaizoen 1877/8 is gisteren avond in den Franschen schouw burg alhier gesloten met de gebruikelijke afwisselende voorstelling. De eerste artistcndie voor de eivolle zaal ten toonecle verschenentrokken zich. beladen met bloemruikers en kransen, achter het gordijn terug. Den kundige» orchesl-direcleur werd eveneens, onder fanfares van de muziek, een lauwerkrans overhandigd. Namens geabonneerden werd aan de zan geres m,le Milton een keurig bouquet met souvenir aangeboden als hulde aan haar "gracieuse" talenten. BU1TENLANDSCI1K BERIGTEN. BELGIË. Naar men verneemt hebben de koning en de koningin den wensch kenbaar gemaakt dat het zilveren huwelijksfeest (22 Augustus a. s.) niet met open baren luister gevierd zal worden; het zal dus een familiefeest zijn. Daaruitegen is men nu reeds druk bezig met het ontwerpen van toebereid selen om in Augustus 1880 het halve eeuwfeest van het bestaan van het koningrijk zoo schitterend mogelijk te vieren. Een jongmensch, dat verleden week ep een onrustigen toon het uur van verirek van den trein aan een policie-agent vroeg, werd aangehouden en naar hel polieie-bnreau gebragtwaar men een belangrijke sóm bij hem vond. Men dacht, dat het jongmensch zich aan diefstal had schuldig ge maakt. Op zijn verzoek heui los te latendaar dringende zaken Item te Parijs riepenwerd geen gevolg gegeven. Men informeerde te Brussel en te -Parijs. Eerst na 6 dagen in de gevangenis donrgebragt te hebben, kon hel jongmensch op vrije voeten gelaten worden, daar hij onschuldig was. ENGELAND. LONDEN, 29 April. Bij de opkomst van de reserve is slechts 6 pCt. achterwege gebleven. Men verneemt echter dat de regering zoo weinig vergoeding geeft, dat vrouw en kinderen doodhongeren moetenwanneer nabestaanden of de armen- verzorging niet tusschenbeidc treden. Op 2.10 's weeks kan geenc vrouw j te Londen lang teren, al wordt haar ook voor elk kind 70 ets per week j daarenboven vergoed. De armenverzorgers zijn echter liberaal en mceuen de gezinnen, waarvan het hoofd zijn vaderland dient, voor gebrek te moeten behoeden. Zjj hebben dus eene bedeeling van 3 per week uil de stedelijke beurs aan de waarlijk behoeftige gezinnen toegekend. De Evening Standard meldt, dat Rusland 100,000 ton steenkool uit Sunderland besteld heeft, maar dat de Engelsche regering de uitvoering daarvan verboden heeft. Men beeft niet weinig daartegen aan te merken. Rusland is een van Engelands beste kalanten; de concurrentie van Belgij en Duitschland drukt somtijds zwaar genoeg; Rusland zal in elk geval ook wel builen Engeland om kolen kunnen krijgen; Duitschland zal met vreugde de weigering der Engelsche regering begroeten. Te Manchester zal Dingsdag weder eene bijeenkomst van liberale ver- cenigingen, eene demonstratie ten gunste van den vrede, plaats hebben. De heer John Bright zal het voorzitterschap waarnemen. De heer Gladstone is nilgenoodigd de vergadering bij te wonen. Dezer dagen is in een blad de volgende aankondiging gedaan: De heer Williams, die het magtigste oorlogslied, dat ooit geschreven is, avond aan avond in 4 Music halls zingt, heeft het volgende schrijven ontvangen: Generaal sir T. M. Biddulph heeft last gekregen van H. M. de koningin, om den heer Williams te danken voor de gepaste verzen, welke hij H. M. toegezonden heeft en II. M. waardeert ten volle zijn beweegredenen! Onder die verzen koint (volgens de vertaling van het Hbl.) o. a. het volgende couplet voor: "Bruin, de beer (Rusland), denkt, dat we in slaap zijn ge vallen; doch we moeten oppassen, want we weten wat zijn woord van eer belcekentziet slechts hoe de beer door tal van kunstige leugens ieders oog zoozeer verblind heeft, dat hel grootste ongeduld van den Britschen leeuw zich thans hoorbaar maakt. Elk Engelsch hart wil helpen om den Russen hun leugens in liet gezigt terug te werpen en hun te leeren dat nu evenals vroeger de Engelschen stoutmoedig zijn, en sterven willen om hun land voor schande te vrijwaren." De verkoopers van couranten op straat hebben dezer dagen de bewo ners der hoofdstad geducht gefopt, maar daarentegen goede zaken gedaan. Zij riepen: "Lord Salisbury heeft zijn ontslag genomen!" Dit maakte eene groote opschudding en iedereen greep naar de conrant, waaruit echter bleek dat de bedoelde minister zijn ontslag had genomen als voorzitter van het geregt van het graafschap Middlesex. Betreflende de moordenaars van lord Leitrim verneemt men nog het volgende: In een boschje nabij de plaats van den moord is een stuk papier gevonden, waarin nog eenig lood voorhanden was en dat kennelijk gescheurd was uit een schrijfboek van een schoolkind. Bij eene huiszoeking ten huize van de familie M'Grenaghaneen deel van dien naam stond op de gevonden bladzijde, is het gelukt het schrijfboek te vinden, waaraan die bladzijde ontbrak en waarin op iedere pagina de naam van Mary M'Grenaghan stond. Het andere stuk van de gevonden bladzijde werd aangetroffen in een hor logekastje van een der zoons van den huize. Drie broeders M'Grenaghan en twee neven van tienzelfden naam zijn daarop in hechtenis genomen. Te Bath, in den staat New-York, is op 10 April een krankzinnigen gesticht afgebrand, waarbij 15 personen, en onder deze 10 vrouwen, zjjn omgekomen. FRANKRIJK. Op het Champ de Mars en in het Trocadero-paleis zijn de werkzaam heden nog in vollen gang, zoodat men zich moeijelijk kan voorstellen dat de opening der tentoonstelling zoo na op handen is. De kosten der gebouwen (aldus schrijft men uit Parijs aan de B. C.) zijn zoo enormdat de tentoonstellings-commissie alle middelen aanwendt om den toegang productief te maken. Niemand zal gratis toegelaten wor den, behalve de exposanten, die intusschen al de onkosten, verbonden aan het beschermen hunner étalages, uit eigene beurs moeten bestrijden. De geëmployeerden der exposanten, onmisbaar voor het schoonhouden en be waken. moeten voorzien zijn van eene betaalde doorloopende toegangs kaart, en tot heden is maar een soort van doorloopende kaart verkrijgbaar gesteld, die honderd franken kost en voor den geheelen duur der tentoon stelling geldig is. Aan de buitenlandsche commission is voorgespiegeld, dat de verslaggevers van buitenlandsche dagbladen, tegen inzending van hunpho- tografisch portret in duplo, eene gratis-toegangskaart bekomen zouden. Het daartoe strekkend besluit echter is te elfder ure ingetrokken. Elk dagblad reporter, Franschman of vreemdeling, is genoodzaakt eene kaart van hon derd franken te koopen en tevens zijn photografisch portret over te leggen. Deze laatste voorwaarde wordt algemeen belagchelijk gevonden. Verslag gevers met baarden, die gephotografeerd werden zonder baard, zullen afge wezen worden Ten einde de stad Parijs te doen medewerken om de openingsdag van de tentoonstelling zoo schitterend mogelijk te makenheeft de gemeente raad aan de prefecten van de Seine en van policie voorgesteld, dat op dien das alle gemeentelijke gebouwen vlaggen zullen en des avonds geïllumineerd zullen worden. Tevens zijn de Parijsche ingezetenen nilgenoodigd, aan deze illuminatie en vlaggen-versieriug deel te nemen. Om ook de studenten in de gelegenheid te stellen bij de opening tegenwoordig te zijn, heeft de minister van openbaar onderwijs bepaald, dat de lycüen van Parijs eerst den 2l,el, Mei zullen geopend worden. De ontvangsten van de inkomende reglen, die door de stad Parijs worden geheven, zijn in de laatste dagen aanmerkelijk toegenomen, waaruit blijkt dat het getal vreemdelingen, die in de hoofdstad vertoeven, reeds zeer groot is. De ontslagen majoor Labordère, van Limoges, die onder het minis terie van 16 Mei, alvorens le gehoorzamen aan zekere bevelen van zijn chef, waarin hij den voorbode zag van een staatsgreep, deswege opheldering heeft gevraagd, heeft zich met eene petitie gewend tot de kamer, waarin hjj langs wcttelijken weg eene wijziging vraagt van de militaire voorschriften, zoodat de militair niet meer in het alternatief kan worden geplaatst van of niet te gehoorzamen aan de bevelen van zijn chef, óf de wel te moeten schenden. De commissie der kamer, deze petitie verzendende aan den mi-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2