LEIDSCIIE COURANT. i\ 102. WOENSDAG 1 MEI STADS EB ICIITEN. BlNNENLANDSCriE BERtGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De pnjs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgltaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. y. 6 Cents. De prijs der Advcrteiitiën is van 1-4 regels 1. iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze Ier algemeenc kennis dat de passage over de kleine Havcnbrug gestremd zal zijn gedurende 4 dagen voor voetgangers en gedurende 8 dagen voor rij- en voertuigen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 29 April 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 30 April. Aan liet bureau der spoorweg-maatschappij Leiden Woerden is heden aanoesleed: het maken van stationsgebouwen bij Alplien, Bodegraven, Zwaiumerdam en Hazerswoude, in perceelen of bij massa. Hiervoor waren slechts twee billellen ingekomen, als: van den lieer P. Vlasman, te Bode graven, voor de massa, voor ƒ93840, en van den heer A. Pina, te Kralin- gen, voor het stationsgebouw en retirade te Alphen, voor f 27100. Bij de acte-examcns voor het lager onderwijs te 's Ilage legden giste ren voor de acte in de wiskunde 7 candidaten examen af, waarvan 5 met goeden uitslag, te weten de hh.M. D. de Bruyn, C. Pannekoek, A. S. Sclioevers, J. J. Schweuckc, uit 'silage, en G. Wegerif, uit Viancn. [Per telegraaf.) lieden hebben als hulponderwijzer voldoend examen algelegd: Beun, Brouwer, de liondt, Noordcloos en van Wijk, uit Leiden, en Hoeks, uit Leiderdorp. Voor de dienst der gouvernements-marine in Nederl. Indië zijn benoo- digd eenige derde stuurlieden. Jongeliedenbeneden den leeftijd van 24 jaren, en bij voorkeur afkomstig van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, die genegen zijn mede te dingen om als derde stuurlieden aan 'slands dienst in. Nederl. Indië te worden verbonden, kunnen zich, bjj ge zegeld request, tot het dep. van koloniën wenden. Naar men verneemt wordt eerstdaags eene promotie in de hoogere rangen van het wapen der infanterie tegemoet gezien. Wij vernemen, meldt de zV. II. C., dat eene reorganisatie van de ves ting-artillerie zeer aanslaande is. Deze artillerie, waarbij liet regiments verband vervalt, zal worden gesplitst in aldeelingen, diegedisloqueerd zullen worden iu de stellingen, door hen in oorlogstijd te verdedigen. De commissie van voordraai voor de benoeming van hooglcerareu is tegen 19 Junij e. k. zamengeroepen lot het opmaken van een drietal, waaruit de algein. synode iu Jnlij een hoogleeraar in de leerstellige godgeleerdheid te Utrecht zal verkiezen, in plaats van dr. J. 11. Gunning Jr.die bedankt heeft. Z. M. de koning is heden omstreeks drie uren aan liet paleis te Amster dam afgestapt. Z. M. werd door eene groote menigte verwelkomd. De Armst. C. meldt het volgende: Den grijzen, maar nog altijd wak keren en werklusligen dr. G. F. Westerman, directeur van Natura Arlis Magtsira, dat aan hem zijn ontstaan en zijn bloei dankt, was gisteren een verrassing bereid. Becds toen de waardige man zijn zeventigste jaar zon bereiken, had zich een commissie gevormd om Item in naam van vele inge zetenen een blijk van waardering en vercering tevens aan te bieden, maar hel plan, dat men te dien einde had ontworpen, kon niet bijtijds worden uitgevoerd en men besloot daarom den dag van gisterenwaarop de heer Weslerman zijn veertigjarigen werkkring in Arlis herdacht, te kiezen voor de overhandiging van een geschenk, dat hem. die liet ontving, waardig mag worden genoemd. Eene commissie toch, bestaande uit de hh. C. Fel- linger, Herman J. van Lcmiep, van Tienhovcn, Smitz. llubreeht en prof. Berlin, heeft hem in zijn huis eene verzameling van 16 teekeningen en aquarellen aangeboden. Die kunstwerken zijn van de hand onzer eerste meesiers. Tevens is den jubilaris overhandigd een gouden medaille, waarop aan de eene zijde zjjn goed getroffen borstbeeld prijkt, en op de andere zijde het inschrift: «Eenvoud, Volharding, Kracht." Bij die verzameling en die medaille is gevoegd een door den heer Grevenstuk prachtig beschreven album, bevattende de namen der 300 schenkers. Op het, met den gevel van Artis en van het huis van den jubilaris enz. geïllustreerd titelblad slaat te lezen: «Aan dr. G. F. Weslerman van zijne vrienden en vereerders." Op liet tweede blad staan hel geboortejaar van Westerman te Botterdam en de wapens van Amsterdam en Botterdam, benevens de woorden: «Voor waar heid leven. Het sclioonc minnen. Het goede willen. Ilct beste doen." Nog kunnen wij hierbij niededeelen dat aan de kinderen van den heer Wester man een zilveren exemplaar der hun vader aangeboden medaille is ter hand gesleld en dat aan de stad Amsterdam en het genootschap Natura Artis Magistra een bronzen is gezonden. Te Amsterdam is heden nacht eene vronw plotseling dcod gebleven, ten gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank. De politie te Zevenbergen is op het spoor gekomen van verschillende spoorwegdieverijen. Drie personen, in dienst bij den «Grand Central Beige", zijn onder verdenking gevangen genomen en naar Breda vervoerd. Voor het hof te Leeuwarden stonden Zalurdag II. twee brandbrief- schrijvers teregt. Zij waren beiden verpleegden te Veenhuizen; de eerste, J. J. S., geboren te Slochteren, had den burgemeester van die gemeente ge schreven, dal hij diens huis in brand zou steken, en bekende voor het hof dit gedaan te hebben, om den burgemeester bang te maken, opdat deze hem eenig geld zou verstrekken, waarmede hij dan negotie kon beginnen. De ander, K P., oud 25 jaren, geboren te St. Anna Parochie, had den directeur te Veenhuizen geschreven, dat hij, indien hij niet verplaatst werd, den heelen boel in brand zou steken. Hij bekende eveneens eii zeide dat hij aan zijne bedreigingen ook gevolg zon hebben gegeven; bij zou te Veen huizen alles, wat maar branden wilde, in brand hebben gestoken. Deze beschuldigde wist niet of hij ouders of andere bloedverwanten had. Hij was «niks", zeide hij, «want als men niks leert, is men ook niks". Na het requisitoir en de verdediging vroeg de president, of de beschuldigde nog iets te zeggen had, waarop deze antwoordde: «Wat zal ik zeggen? Ik hen zoo gemeen uitgescholden als maar kan; ik ben te lui om te werken, enz. enz., dat doen geen fatsoenlijke lui". Het hof veroordeelde den eerste tot 5 jaren tuchthuisstraf, den tweede tot 7 jaren gelijke straf. Zaturdag 11. had in de nabijheid van Sneek een boerenarbeider, op een hooiwagen gezeten, het ongeluk door het op hol gaan van het paard van den wagen te vallen, liet wiel ging over zijn hoofd, zoodal eene be langrijke schedelbreuk ontsiond. Hij is kort daarna overleden. In den nacht van 22 op 23 April is in de buitengronden van Ame land vervallen de Engelsche stoombool A/rune, geladen met gerst, boonen en meel, k mende van Danlzig en bestemd naar Londen. De 17 opva renden zijn gedeeltelijk niet de reddingboot, gedeeltelijk met eigen booten aan wal gekomen. In een gehucht onder Sillard zijn in den nacht van Zondag op Maan dag twee huizen afgebrand. Een persoonverdacht van den brand te heb ben gesticht, is gevankelijk naar Maastricht gevoerd. Men meldt uit Roermond: Zekere A. V. uit Merum, gemeente Herten, die sedert oogsttijd van verleden jaar in dienst van den landbouwer J. G. onder Linne iu dagloon had gewerkt, beweerde, dat hem hij afrekening een gedeelte van zijn geld was ingehouden. Den 9'1"1 dezer begaf hij zich, vergezeld van zijn vader W V., naar de hoeve van zijn meester, om goed- ol kwaadschiks de betaling van het door hem gcèischt loon te erlangen. Zij werden echter op die hoeve alles behalve welkom bejegend, daar hun on middellijk door J. V., geholpen door zijne vronw, twee dochters en den knecht, in plaats van geld, zooveel slagen werden toegediend met stokken, bouten en een riek, dat bun de lust tot tellen verging. Vader W. V. be kwam o a. een slag met ceil koehoul op den arm, die daardoor gebroken werd, en een slag met den mestriek van J. C. op het hoofd, die liem tegen den grond deed tuimelen. Hiermede was de strijd ten einde; doch de wonde aan liet hoofd van W. V. verergerde zoodanig, dat hij sedert Goeden Vrij dag in levensgevaar verkeert. Toen de policie kennis van het gebeurde kreeg, haastte men zich, een onderzoek in te stellen, dat lot de aanhou ding van C. en zijn knecht leidde; laatstbedoelde is evenwel weder in vrijheid gesteld. In 1876 bedroeg de bevolking der strafgevangenissen, bij afwisseling opgenomen, 2149, aanwezig op uit» December 1550; der huizen van verze kering, bij afwisseling, 8450, uit» December 1186; id. van arrest, bij afwis seling, 7287, nlt» December 481; id. van bewaring, hij afwisseling 26052, uli° December 150; totaal, hij afwisseling, 43938, aanwezig nlt» December 3367. De bevolking der strafgevangenissen, zoowel hij afwisseling als op uit» December 1876, vertoont de minima over de jongste vijfjaren; bij de andere catcgoriën is de bevolking óf stationnair óf meer. De cijfers voor de huizen van bewaring leveren de maxima over de jongste vijl jaren op.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1