baande zich een weg door de vlammende massa. Mei brandwonden bedekt, werd z(j opgenomen door en verpleegd ten huize van den lieer van der Windt, waar zij den volgenden nacht moeder werd. Woensdag avond wilde een der arbeiders aan den Ned. Westfaalschen spoorweg Ie Winterswijkterwijl de trein reeds in beweging was. op een ledigen zandwagen springen, heigeen hem mislukte, waardoor h(j voor cenige volgende wagens kwam te liggen, die over hem heen gingen: hij was onmiddellijk dood. Naar de Gr. Cl. verneemt, is onlangs, bij gelegenheid van een voor naam boercnboelgocd te Ferwerderadeel. het regt van tapperij voor een dag gekocht voor 100zegge honderd gulden. Als een bijzonderheid wordt aan de 's Hert. C. medegedeeld, dat de raad der gemeente Linden besloten heeft de jaarwedden der onderwijzers te Groot- en Klein-Linden te verminderen met ƒ50 cn met 100. Zooals reeds in het kort is vermeld heelt de regering geantwoord op het voorloopig ver.-lag der kamer over het wets-ontwerp betrekkelijk ecne geld- leening ten laste tan den staal. Zij meent den algemeenen indruk over dat ontwerp te mogen aanmerken als een gunstig voorteeken voor het lot, dat haar voorstel wacht. De regering stelt de tekorten voor 187G, 1877 en 1878 op 40.140.000, of na aftrek der batige sloten over 1874 en 1875 op 33 297.000, waarvoor zij in ronde cijfers stelt ƒ33.000.000 in stede van vroeger 34 000 000. Zij verklaart dat er aan vermeerdering onzer gewone inkomsten groote behoefte bestaat. Het verband tusschen den Atchin-oorlog en deze leeniug is door de regering ontkend noch verbloemd. Dat aan de uitzetting der uitgaven in Indië en daaronder in de allereerste plaats die der oorlogsuitgaven de ledigheid der schatkist te wjjten is, valt niet te ontkennen, llver 1876 zal geen Indische bijdrage worden ontvangen; over 1877 kan de minister nog niet beslissen; over 1877 en 1878 neemt hij een afwachtende houding aan. Zoowel in Indië als bij het depart, van kolo niën'* streeft men naar verbetering der financiënmen bespaart wat men kan, men verbetert de belastingen en voert nieuwe in. Wordt Atchin in den loop van dit jaar bevredigd, dan is er allezins beter uitzigt. Ten bljjke van de noodzakelijkheid eener geldleening op dit oogenblik brengt de minis ter bij dat 's rijks schatkist op 28 Februarij jl. aan verschillende fondsen verschuldigd was 24 717.141, terwijl op datzelfde tijdstip in 's rijks kassen voorhanden waren 16 537.352, dus minder dan wegens gelden, die eene bepaalde bestemming hebben of aan derden behooren, aanwezig had moeten zijn ƒ8 179 799. De stand van zaken moet van lieverlede ongunstiger wor den. naar mate de betalingen van de dienst 1877 afloopen. het tekort over 1878 zich beginL te verlootten en de wissels, door den gouverneur-generaal van Ned. Indië sedert het einde van 1877 op zes maanden dato getrokken, betaald moeten worden. 'sRjjks kas heelt dus, uitsluitend om de dienst op den tegenwoordigen voet saande te kunnen houdenzonder eenigen on- verwachten tegenspoed, reeds in Julij aanstaande eene niet onbelangrijke versterking noodig. 's GRAVEN1IAGE, 26 April. Naar men verneemt hebben de generaals-majoor Beekman en Loder, kommandanten respectivelyk in de 3C en 2' divisie infanterie, hun pensioen aangevraagd. Morgen worden van hier naar Amsterdam vervoerd de paarden, hof koetsen en verder materiëel van Z. M. den koning, bestemd om gedurende 1ID. verblijf te Amsterdam, van 30 dezer tot 6 Mei, in gebruik te worden genomen. Z. M. de koning zal bij zijn bezoek aan de hoofdstad vergezeld wor den door prins Hendrik. Prins Alexander zal een paar dagen later aldaar aankomen. Heden morgen is alhier op den nieuwen Scheveningschen weg een tweede proef genomen met de stoommachine (Brevet Brown) voor het ver voer van tramwagens. De minister van waterstaat enz. vereerde deze proefneming met zijne tegenwoordigheid en was vergezeld van den raad adviseur. tien lieer Fijnje. Ook de burgemeester en cenige andere genoo- digtlen woonden de proefneming bij. De afrit geschiedde van den wissel van de Witte brug naar hel Badhuis en van daar vice-versa. Ook deze tweede proefneming kan volkomen geslaagd heelentoen het bevel werd gegeven de machine te doen stilstaan, hield zij onmiddellijk op. De machine is geheel onoverdekt, hetgeen dit voordeel oplevert dat de machinist vrij om zich heen kan zien: terwijl hjj, indien hij zich in een besloten ruimte bevond, dikwijls door de beslagen ruiten in zijn uitzigt zou worden belemmerd. Ook is daaraan nog een ander voordeel verbonden: dit namelijk, dat de paarden van voorbijgaande rijtuigen voor de machine niet behoeven te schrikken, omdat zij onmiddellijk een persoon zien, die bij de machine staat. Het toeval wilde dat dit juist heden morgen duidelijk bleek. Bij het rijden naar het Badhuis trok een afdeeling paardenvolk voorbij. Geen der paarden schrikte; er ontstond niet de minste stoornis en de machine kon haren weg geregeld vervolgen. De gang van de locomotief is zeer regelmatig: zij kan in beide rigtiugen loopen, zonder dat het noodig is haar om te keerencn de rook en stoom, die niet verbruikt worden, ont snappen als gas uit den schoorsteen. De directie Leeft het gemeentebestuur verzocht nu ook eene proefneming te mogen doen op den ouden Scheveningschen wegmaar daartoe moet vooraf de toestemming van den gemeenteraad worden verkregen. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 25 April, liet overbrengen van troepen uit Canada naar Europa wordt voorbe reid. Zoodra liet met dien overvoer ernst zal worden, zullen vermoedelijk voorloopig 10000 man, zoo noodig 25000 man. uit de koloniën worden ontboden. Bij het ministerie van koloniën zijn de beste berigten ontvangen nopens de volksstemming in de koloniën met betrekking tot het dreigend oorlogsgevaar. De vorming van plaatselijke corpsen vrijwilligers, lot ver dediging van de koloniën, zou, volgens die tijdingen, gemakkelijk en met bereidwilligheid geschieden. Paasch-Maandag zijn de geliefkoosde ontspanningsplaatsen druk be zocht, vooral het Crystall-palace in Sydenham en bet Alexandra-palacc. Bij het eerstgenoemde hadden 61879, bij het tweede ongeveer 50000 personen zich verzameld. De zoölogische tuin zag 33506 bezoekers, de botanische tuin 46000, het museum 12000, het kuusl-museum in South-Kensington 20577, het aquarium in Westminster 20000, de schilderijen-galerij 21200, de Tower 2517, Windsor-palace 5600 en het aquarium te Brighton ruim 10000 bezoekers. De grootste lading katoen, die ooit verscheept werd, is thans naar Engeland op weg. Het schip Algona heeft op 31 Maart jl. te Galveston geladen 4799 balen, of 2,410,297 li: katoen. Dit is mogelijk geworden door den vooruitgang, die gebragt is in het zamenpersen der katoen. Volgens berigten van de grenzen van Texas is eene bende Indiaansche stroopers uit Mexico de grens overgetrokkenheeft zij ettelijke personen om het leven gebragt en is zij met 300 buitgemaakte paarden teruggekeerd. De Amerikaansche ruiterij vervolgde haar, doch vruchteloos. Uit Rio Janeiro meldt men treurige bijzonderheden aangaande eenen hongersnood, waardoor een groot gedeelte van Brazilië geteisterd wordt. Omstreeks 50000 ongelukkigen uit het binnenland waren te Avacety opeen gehoopt, waar de sterfte met den dag toenam en volgens de laatste berigten reeds tot 100 daags gestegen was. Te Barbalha verslonden de lieden het vlecsch van katten cn andere doodgevonden dieren raauw. In de vallei Cairy verscheurden de honden de onbegraven lijken der menschen. FRANKRIJK. Aanstaanden Maandag komen de senaat en de kamer weder bijeen. In den senaat verwacht men langdurige discussiën, ten gevolge van de oppo sitie legen de voorstellen van den minister Freycinet, en in de kamer zal het rapport der commissie van enquête in zake de verkiezingen veel licht verspreiden over de bemoetjingen van hel vorige kabinet en van de gees telijkheid in het belang der officiële candidates De begrooting zal waar schijnlijk niet vóór October aan de orde kunnen komen. Het in het tentoonsiellings-gebouw voor de pers bestemde lokaal be vindt zich in het gebouw voor de jury. Twee deuren geven toegang tot de redactie-zaal; in tien afdeelingen bevinden zich een aantal tafels, waar de journalisten alles kunnen vinden wat zij noodig hebben; voorts is er een post- en telegraaf-bureati uilsluitend voor hun gebruik en het bureau van het syndicaat der Parijsche bladen. Op de eerste verdieping is een zaal van 64 vierk. meters, waar een groote tafel staat met bladen uil alle oor den der wereld. Langs de wanden dier zaal zijn boekenkasten geplaatst, waarin alles zal te vinden zijn, wat er gedurende de tentoonstelling uitge heven wordt. Voorts zjjn er op die verdieping twee kamers voor Fransche cn twee voor buitenlandsche journalisten, die zij voor leeszaal of sociëteit kunnen gebruiken. Tot heden zijn er op het Champ de Mars 3541 wagens met voort brengselen voor de tentoonstelling aangekomen, dat is 1450 wagens meer dan op hetzelfde tijdstip van 1867. Het aantal bewoners van de departementen en vreemdelingen, die wegens de tentoonstelling thans reeds te Parijs zijn, wordt op honderd duizend personen geschal. De kunst heeft een gevoelig verlies geleden door bet plotseling over lijden te Parijs van den welbekenden schilder Jaroslav Czermak. Hij be reikte slechts den leeftijd van 47 jaren. Te Charancieudepart. Isèreis overleden zekere Joseph Migonin den ouderdom van 103 jaren. Hij was nooit ziek geweest, bad zijn gehoor nog goed en las nog zonder bril. Een paar jaren geleden sprong hij nog in het water, om zijn driejarig kleindochtertje te redden. De Figaro verhaalt een bezoek te hebben gehad van een man. die zeker door weinigen in grootte wordt overtroffen; hij was namelijk 2 meter 20 centimeter hoog. De reus schijnt nog niet lot de ervaring te zijn gekomen, dat hij goed geld kan verdienen, met zich op kermissen te la ten bckjjken; hij verdient als knecht in eene brouwerij een bescheiden stukje brood. De gemeenteraad van Barcelona, Spanje, heeft ecu belasting geheven op het verbruik van gas. Dit heeft aanleiding gegeven tot verzet onder de verbruikers van gas. Een groot aantal winkeliers sloten hun winkels, toen de avond begon te vallen; andere staken petroleumlampen, ja zelfs kaarsen en nacht pitjes op. Geen enkel koffijhuis was met gas verlicht. In alle her bergen, tapperijen enz. zag men op de tafeltjes een ledige flcsch met een kaars. De geheele bevolking scheen zich verbonden te hebben met de win keliers en kasteleins, want nergens, zelfs niet in particuliere huizen, zag men ook zelfs maar een enkel gasvlammetje. Slechts het stadhuis hield de eer op en prijk te in- en uitwendig met schitterende gasverlichting; maar weldra werden de glasruiten door het volk, dal met brandende kaarsen door de straten trok, ingeworpen. Verscheiden gasverbruikers hebben den ondernemers kennis gegeven dal zij geen gas meer noodig hebben en de leidingen en de meters willen afgesloten of weggeruimd hebben. DUITSCHLAND. De keizer heeft den heer Hölzer, proost van het kapittel der kathe draal van Trier, tot levenslang lid van het hoerenhuis benoemd. De heer llölzcr is de eerste katholieke geestelijke, die een zetel in de Pruissische eerste kamer krijgt. lie minister van koophandel heeft het plan opgevat om een doortas tende reorganisatie en daardoor groote bezuiniging te brengen in het beheer der spoorwegen, die aan den staat behooren, en die, welke door den slaat

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2