LEIRSCHE COURANT. ZATURDAG 27 APRIL De Courant verschijnt dagelijks. Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is jter vierendeel jaars f3.franco p. p. f3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f'3.3b, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2,30 's jaars, buiten de exjieditiekosten. Afiotulerlijke summiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. ti Cents. Re prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 ccnls. N°. 99. BINNENLANDSCIIE BEKIGTISN. LEIDEN. 26 April. De commissaris des konings in de provincie Ziiidholland heeft bepaald dal de eind-examens der hoogere burgerscholen in deze provinciealsmede dc vergaderingen der commissie van examenvoor het jaar 1878 zullen worden gehouden te Rotterdam. Tot leden der commissie voor de bedoelde examens zijn benoemd: tol lid en voorzitter dc heer dr. D. de Loos. directeur der hoogere bur gerschool te Leiden tol leden de hh. J. Menalda van Schouwenburg en A. W. Muller, leera ren aan de hoogere burgerschool van vijfjarigen cursus te Rotterdam; dr. E. Groneman, dr. J. ten Brink en L. Chatelain. leeraren aan de hoogere burgerschool te 'sGravenhage; dr. J. Gampert. leeraar aan de hoogere bur gerschool te Leiden; dr. P. Harting en J. II. Dijkman, leeraren aan de hoogere burgerschool te Dordrecht; M. J. II. Masthofl en D. Goslings, leera ren aan de hoogere burgerschool te Reilt; dr. II. C. J. Loder en A E. J. Ilolwerda, leeraren aan de hoogere burgerschool te Schiedam; J. P. vou Solistenleeraar aan de hoogere burgerschool te Gorinchem. Door den commissaris des konings in Noordhollaud is bepaalddat de eind-examens der hoogere burgerschool voor die provincie dit jaar zullen plaats hebben te Amsterdam, onder voorzitterschap vau d'. D. van Lankeren Matt bes. direcleur der h. burgerschool van 5-jarigen cursus aldaar. Voorts zijn tot leden der commissie benoemd: de lib. mr. J. Domela Nieuwenhuis, M. J. IJzerman, T. H. de Beer, van gemelde school, dr. E. van der Ven, direcleur, dr. J. II. Gallée, A. van der Voort, leeraren aan de h. burger school te Haarlem; dr. J. D. Boeke, direcleur. dr. D A. Kerkhnff en dr. 11. \V. Waalewijn, leeraren aan de rijks h. burgerschool te Alkmaar; A. Pelt, directeur der h. burgerschool te Zaandam; J. Yaux en G. B. van Kam pen. leeraren aan de h. burgerschool van 3-jarigcn cnrsus te Amsterdam, en W. N. Dinger, leeraar aan de handelsschool te Amsterdam. De minister van waterstaat enz. heeft ter keunis van belanghebbenden gebragtdat in de maand November aanst. een vergelijkend ouderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijenwaartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden openge steld. De adspirauleu belmoren zich vóór den lslen October aanst., bij een op zegel geschreven request, tol den minister te wenden. De adspiranten moeten geboren zijn lilsschen 1 Juli) 1857 en 1 Jniij 1860. Bij de acte-examrns voor hel lager onderwijs werden gisteren voor de acte in de Fransche taal 8 candidaten geëxamineerd. 4 werden afgewezen en 4 toegelaten, namelijk de hh. VV. Haar mg, uit Loosduinen; W. C. Seyl, J. J. Sierkcnbiirg en M. J. Weymanuit 's llage. Voor de acte als hulponderwijzer werden van de 15 candidaten 7 afge wezen en 8 toegelaten, zijnde de hh.11. Barendregt, uil 'sGravendeel J. Bcrkel, uit Berkel; A. M. Breen, E. Laurel, A. Minderaa, P. L. Ver sprille, J. Slolk en K. N. Setlier, uit Rotterdam. -- Hel stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op23 April Aden gepasseerd. De nieuwe regeling van de opleiding van onderofficieren en mindere militairen tot officier, die met 1 October van dit jaar zal worden ingevoerd, zal eene belangrijke verandering in de bestaande brengen. De cursus op dc ouderwijs-inrigtingen te Haarlem (Kampen), 's Bosch en Delft duurt vier jaren. De twee eerste daarvan zullen gewijd zijn aan de opleiding in de burgerlijke, de overige in de militaire vakken. De onderofficieren, die de twee laatste studiejaren doorloopen, krijgen den titel van vaandrig en wor den tot een compagnie bij een der regimenten van hun wapen gevormd. Zij zijn van hun ranggeriooten onderscheiden door fijnere uniform en door het dragen der kwasten, zooals die voor de cadetten der militaire akademie naar gelang hunner studiejaren zijn bepaald. De leerlingen der militaire school, die bepaalde examens met ongunstigen uitslag afleggen, worden van deze inrigting verwijderd en kunnen of naar hun corpsen terugkeeren of ontheffing van hun verderen militairen dienst- tjjd erlangen. De militaire scholen staan onder het toezigt van den inspecteur van het militair onderwijs, die tevens vaste voorzitter is van de commissie tot het afnemen der examens voor den officiers-rang. Aan het hoofd der scholen staat een kapitein, aan wicn het noodige aantal burgerljjke en militaire leeraren en verder personeel worden toegevoegd. Na het volgend jaar wordt het ligter examen voor onderofficieren afge schaft. Evenwel kunnen oppassende, getrouwe, doch ongehuwde adjudant- onderofficieren, en sergeant-majoors Jol 24e" luitenant zonder examen wor den benoemd. Het bestuur van de Juristen-vereeniging voor 1878 is zamcngesteld uit de heeren m". G. de Vries Az.voorzitter; J. E. Goudsmit, G. A. van Haniel, S. J. Hingst, J. Knottenbelt, F. A. J. van Lanschot, J. A. Levy, A. F. de Savoruin Lobman, A. A. de Pinto, M. J. Pijnappel, 11. C. A. Thieme, J. \V. Tydeman en A. P. Th. Eyssell, secretaris-penningmeester. Door leden der vereeniging buiten de bestuursleden zijn geen onderwer pen ter behaudcling op de aanstaande algemeeue vergadering in overweging gegeven. De volgende onderwerpen zijn aan de orde: «Behoort onze wet andere dan de bestaande voorschriften Ie behelzen nopens papier aan toonder, en van welk beginsel zou hare regeling moeten uilgaan?" Praeadviezen van: I. mr. J. A. Levy en II. mr. P. R. Feilh. «Moeten ten aanzien van de verantwoordelijkheid voor misdrijven, door middel van de drukpers gepleegd, bijzondere voorschriften geldeu? Zoo ja, welke?" Praeadviezen van: 1. m'. A. Polak en 11. mr. J de Sitter. «Moet hel verhoor op vooraf medegedeelde vraagpunten behouden blijven? Zoo neen, door welk middel zou hel kunnen worden vervangen? Is hel in elk geval wenschelijk, dal de regter de bevoegdheid hebbe, partijen voor zich te doen verschijnen, ten einde over en weder te worden gehoord?" Praeadviezen van: 1. mr. D. J. Mom Visch en II. mr J. Pinncr. Volgens het V. D. zjjn door het kapittel der Duitsche Orde Balije van Utrecht, benoemd tot rentmeester-generaal m'. P. Verloren van Themaat, secretaris, en jhr. J. J. de Geer van Oudegëin, archivist, tot secretaris dier Orde. In eene te Vlaardingen gehouden vergadering van reeders is weder eene haring-jagerij-gemeenschap geslotenin plaats echter van 5 zullen mi 6 schepei) voor jagers gebruikt en daarop 3 supercarga's geplaatst worden. Het vertrek dier jagerschepen zal plaats hebben van 8 tot 15 Junij. terwijl deu 13d"1 Jttlrj dc jaagtijd zal geëindigd zijn; den 24"*» daaraanvolgende mogen zellvangers binnenkomen. Hel bestuur der inrigting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam deelt aan de N. ti. C. mede, dat dc berigten omtrent eene aanstaande her denking van het 25-jarig bestaan dezer inrigting ten ecnenmale oujuist zijn, zoowel wat de oprigting der school als wat de feestviering betreft. Het bestuur heeft wel besloten eene gedachtenisviering te doen plaats heb bengevolgd door een dag van uitspanning voor de leerlingen, en waarbij ook de voormalige leerlingen zullen worden uilgenoodigdmaar dit alles zal zoo eenvoudig zijn. dat daarvoor hoegenaamd geen commissiën behoeven benoemd te worden. De diligence lusschen Alkmaar en Hoorn is op tweeden Paaschdag aan den Walittgdijknabij Avenhoru, van den weg geraakt en gedeeltelijk in het water en in liet riet gevallen. De passagiers baanden zich met moeite een uitweg door de ruiten. V'elen zijn gewond. Nabij het station Duiven bevond zich gisteren morgen een onbekend man op de rails, toen de trein aankwam, die ten 8 mir 12 min. van daar naar Arnhem vertrekt. De man werd met den trein medegesleurd en was terstond een lijk. Of aan een ongelukdan wel weder aan zelfmoord moet gedacht worden, is niet hekend. De Zntp/i. C. meldt dat te Apeldoorn op Zondag II. een twist is ont staan tusscheii twee personen, vader en zoon. In bel heetst daarvan sloeg de zoon, om meer kracht aan zijn woorden bij te zeilen, met de vuist op de talelmet dat gevolg, dat hij met zijn pols in een stuk glas sloeg en zoodoende twee pezen doorsneed. De geneesheer had spoedig een verband gelegd, doelt niet lang daarna begon de twist op nieuw en nu sloeg de razende met den pols in een mes. De wonde daardoor veroorzaakt had den dood ten gevolge. Te Veenhuizen had dezer dagen een schipper een pol met olie, hars en andere stoffen over het vuur gehangen, terwijl zijne vrouw ongesteld te bed lag en hij van boord was gegaan. De brandbare sloffen vatten vlam en verspreidden zich over den kleinen vloer, terwijl zij bet vertrekje met een verstikkenden damp vulden. De beangste vrouw sprong van het bed en

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1