I!u;ti;m.ani)sciik b e r i g t e n PER TELEGRAAF, ziltor der reglbank jhr. mr. B C. de Jonge en den voormaligen vice-president van den hoogen raad jhr. tnr. van den Velden. Een proeftogt met den stnomtramvvagen is heden ochtend ten 10 nre ondernomen, in tegenwoordigheid van den burgemeester, de wethouders, een aantal raadsleden, den gemeente-architect en eenige deskundigen. Hel Kanaal, ter hoogte van de begraafplaats, werd tol uitgangspunt van den rid genomen. De proeltogt naar Scheveningcn en terug langs den nieuwen weg werd binnen betrekkelijk korten tijd volbragt en slaagde naar wensch. De krommingen werden bij langzaam rijden zonder hindernissen omgetrok ken. liet stilhouden leverde niet hel minste bezwaar op. Na geruimcn tijd oponthoud aan het einde der terugreis, ten gevolge van déraillement, is de wagen wederom naar Scheveningen gereden. ENG El. A NI». LONDEN22 April. In den stand van zaken betreflendc den toestand in het Oosten is geen verandering gekomen. Zooals gemeld is moet het houden eener voor conferentie afhankelijk zijn van het gelijktijdig terugtrekken der Russische en Engelsche strijdkrachten, maar om het omtrent dat punt eens te wor den, zullen nog vele moeijelijkheden uit den weg moeten geruimd worden, daar iedere partij niet gaarne eenig voordeel, aan zijne tegenwoordige positie verbonden, zal prijs geven. Den heer Gladstone werd Vrijdag een adres ter hand gesteld, onder teekend door 400 geestelijken bij de afgescheiden gemeenten te Londen. In dit stuk wordt gezegd: 1°. dat het beginnen van een oorlog, behalve wan neer het volstrekt onvermijdelijk is, de grootste misdaad moet geacht wor den, die een natie kan begaan2°. dat de onderteekenaars op hel oogenblik geen afdoende reden kunnen zien voor de militaire toebereidselen der rege ring. en dat zij bij gevolg eene oorlogsverklaring onder de gegeven omstan digheden beschouwen zouden als eene misdadige dwaasheid. De heer Glad stone antwoordde aan de deputatie, die hem het adres overhandigde, dat ook hij een oorlog tegen Rusland bleef beschouwen als een onnoodigen, en dus als een on verantwoordelij ken slap. Terwijl de heer Gladstone het woord voerde werd de tijding gebragt dal in South Northumberland, bij de verkiezing voor een parlementslid, de heer Grey, de candidaat der liberalen, met twee stemmen meerderheid ver kozen was. Dit gaf hem aanleiding te vragen, of in 1853 een candidaat der oppositie in eenig district had kunnen gekozen worden, llij zag in den uitslag dezer verkiezing eene nieuwe waarschuwing voor de tegen woordige regering. Zoo zij thans een oorlog begon, zou het zijn terwijl de natie van gevoelen over de redelijkheid daarvan zeer verdeeld was, en de Krim-oorlog, waarover men het veel meer eens was, wordt nu zelfs door het dagblad, dat als van uur tol uur de wisselingen van de publieke opinie pleegt weêr te geven, sedert jaren bestendig eene groote dwaasheid genoemd. Volgens de Times zijn in Sunderland 100.000 ton steenkolen besteld, om terstond naar Rusland te worden afgeleverd. De kolen zullen op stoom schepen naar de üostzee-havens worden vervoerd. In 1876 stierf te Allahabad zekere O'Keefïe, die zijne fortuin in den opiumhandel maakte; hij liet 5 millioen doch geen testament achter. Ongeveer 200 bloedverwanten maakten aanspraak op de erfenis. Een archi tect te Limerick en diens vier broeders bleken de naaste bloedverwanten te zijn en zullen nu de erfenis deelen. Elk hunner ontving dezer dagen de j[ som van 500.000 op afrekening. F R A N K K IJ K. Men verneemt dat de regering, met het oog op de groote uitbreiding, die de tentoonstelling heeft gekregen, het noodig acht het aantal leden dei- jury's te vermeerderen en besloten heeft hel te brengen op 750: als 400 vreemdelingen en 350 Franschen. - Onder de vreemdelingen, die de opening van de tentoonstelling zullen bijwonen, moet ook de lord-mayor van Dublin gerekend worden, die door den prins van Wales, eere-voorzitter van de Engelsche afdeeling, is uitgc- noodigd. Hij zal bij de plegtigheid in officieelrijk met goud gestikt cos- tuum verschijnen, den halsketen om, den wijdenmet bont gevoerden mantel om het ligchaam geslagenen omgeven door een staf van ambtenaren. De koning van Italië zal in de maand Junij naar Parijs komen, om de tentoonstelling te bezigtigen. Hij zal er eene week blijven. Onder de curiositeiten, welke men op de Parijsche tentoonstelling zal kunnen zien, behoort eene miscroscopische uitgaaf van Dante's »Divina Commedia", het werk van een drukker te Padua. Het boekje is iets groo- ter dan het lid van een vinger en volgens de te Padua verschijnende Bac- chiglione gelijken de lettertjes op zandkorrels, zonder een goeden 'oup mocijclijk te lezen. Het deeltje zal in rood fluweel met een zilveren knipje gehouden worden. De zeepzieders van Marseille hebben den minister van financiën zijn buste in zeep aangeboden. Het beeld is vervaardigd door den beeldhouwer llaruabo en zal op de tentoonstelling prjjken. De heer Cochéry houdt zich thans bezig met het regelen van de post en telegraafdienst in den Champ de Mars Aan de vleugels van hel monu ment wordt tl houten barakken opgerigt, ruim genoeg voor de behoorlijke behandeling van een millioen stuks. Dit is namelijk het oppervlakkig ge raamd cijfer van de brievenwissels enz.die gedurende de tentoonstelling zullen in- en uitgevoerd worden. In de verschillende galerijen zullen te zamen 10 a 12 bussen worden geplaatstwelke om de twee uren worden geledigd door een dertigtal facteurs. De exposanten onderling kunnen even eens gebruik maken van de post. Voor de inwendige dienst aangestelde beambten zullen die brieven binnen het uur na de ligting van de bussen aan de exposanten rondbrengen. De kleine beurs, of de van ouds bekende avondbeurs, van den Boule vard des Italiens te Parijs verdrevenom naar de Rue Chauchat en Rue Ros sini te verhuizen, wordt daar niet met open armen ontvangen. Integendeel, de eigenaren der nieuwe huizen op het voormalig terrein der opera aldaar, die den grond met meer dan 700 fr. den meter betaalden, maar er de helft niet voor zouden gegeven hebbenals zij geweien hadden wat huil boven hel hoofd hing, protesteren ernstig tegen het bezwaar, waarmede zij be dreigd worden. De huizen, op grooten voet ingerigt, zijn voor een klasse van bewoners gebouwd, die feesten geven, drukke bezoeken ontvangen, veel verkeer van equipages veroorzaken, en wier levenswijze dus geen beurshouden voor de deur gedoogt. Men zegt dat de eigenaren dier per celen zich vereenigen zullen om zich tegen de zaak te verzetten. De Gaz. des Trib. bevestigt thans dat de in de Rue Polivcati gevon den Iigchaamsdeelen als die van vrouw Gillet herkend zijn. Tevens blijkt bet, dat de moord niet uit hebzucht, maar uil haat of wraak is geschied en als een gevolg van familietwisten. De persoon van Arbot, de laatste goede vriend der vrouw, is nog altijd in hechtenis. Tevens is een ander persoon gevangen genomen, die verdacht wordt degene te zijn, die het be wuste pak in het hotel Garni gebragt heeft. Een bediende, met de geldinningen bij de «Sociélé générale" belast, is Zaturdag morgen, terwijl hij incasseringen deed, in de Rue Provence met dolksteken vermoord. De dader is aangehouden. DIIITICHLAND. Uit Trier schrijft men het volgende aan de Düsscld. Zeil.: Het bcrigt der verloving van prins Hendrik der Nederlanden met de oudste dochter van prins Frederik Karei moest natuurlijk hier buitengewone belangstelling wek kendaar de doorluchtige bruidegom door onze stad tevens in zekeren zin burger onzer Rijnprovincie is. De prins bezit een op den Iinker-Moezcloever uitgestrekt landgoed, Wcisshaus, en de vrijgevigheid, waarmede hjj het schoon aangelegde en voortreffelijk onderhouden park, dal van den hoogen rots wand zulke prachtige geziglspnnten oplevert, voor ons publiek tot onbeperkt gebruik afstaat, heeft ten vorigen jarc, bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubilé als stadhouder van Luxemburgons stadsbestuur aanleiding gegeven hem het eereDurgerschap der stad Trier aan te bieden dat door den prins welwillend werd aangenomen. Dezer dagen had er in het stadje Wels, in Oostenrijk, eene groote opschudding plaats. Er liep een gerucht dat de brievenbesteller Bauer, alge meen bekend door zijne vlugheid en voorkomendheid, vermoord was. Weldra had het zich bevestigd. De man was den vorigen dag op zijn gewonen tijd de stad ingegaan-, om brieven met geld te bezorgen en sinds dat oogenblik vermist, waarna men in den vroegen ochtend in eene druk bezochte straat zijn tasch had gevonden. Eenige uren later was alles reeds ontdekt. In den voormiddag, omstreeks 10 ure, kwam namelijk in een huis aan Ring- strasse de eigenaar het een cu ander nazien en vond daar in den kelder onder een hoop ascli het lijk van den vermisten persoon, met eene zware wond aan het achterhoofd en een houw over het gelaat. De verdenking viel terstond op den zilversmid Gebhardt, die in dal pand een winkel en woonkamer had. Bij onderzoek vond men op zijn bed, aan zijne kleederen en overal in de kamer, alsook van daar langs den gangmuur tot aan den kelder sporen van bloed. Natuurlijk werd hij lersond aangebonden. Toen hij daarop zou worden weggevoerd, verzocht hij zijne laarzen te mogen aantrekken. Dit werd hem toegestaan en van die gelegenheid maakte hij gebruik om snel een glas te grijpen, hetwelk op tafel stond en dat hij in een enkelen teug tot op de helft ledigde. Naauwelijks had hij dit gedaan, of hij viel neder en eenige oogenblikken later had hij den geest gegeven. Bij de huiszoeking vond men eene som van 7000 gulden in den haard verborgen. RUSLAND. De keizer heeft een eereteeken ingesteld onder den naam van «eere- teeken van het Roode Kruis." Het zal, onder goedkeuring van de keizerin, worden verleend aan vrouwelijke personen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt in het verplegen van zieke en gewonde militairen. Er zullen twee klassen van dit eereteeken zijn: de eerste, of hoogste, is een geëmailleerd rood kruis met een gouden, de andere een dito kruis met zilveren band, ten opschrift hebbende: "Wegens verpleging van gewonde en zieke krijgslieden." De IVovae Fremja bevat een artikel, waarin wordt verklaard, dat Rusland met vreugde een deflnitiven vrede zal aannemen, indien hij slechts eervol is en de orde in het Oosten verzekert. Hetzelfde blad geelt de hoop te kennendat de Britsche vloot uit de zee van Marmora zal verwijderd worden. Het officiële blad deelt de vorming mede van 36 nieuwe bataillons der reserve, in 3 divisiënmet 24 batterijen, 3 brigades uitmakende. TURKIJE. Men meldt uit Bucharest: De Russische regering maakt, naar men verneemtnieuwe voorstellen gereed betreffende het vraagstuk van Bessarabië. Uit aanmerking van de verloogen van Rumenië, de jongste zending van den heer Bratiano en de wenschen van Europa, ten opzigte van de onzijdigver- klaring van den Dcnau, wil Rusland zijn eisch tot teruggave van Reni laten varen, benevens van andere punten aan de oevers van den Grooten Donau, boven het Kanaal van St. George; maar hel handhaaft zijn eisch met opzigt tot Ismail, Bolgrad en Cahoul en zal aandringen op het sluiten eener een voudige overeenkomst lot vestiging van depots voor het vergemakkelijken van den doortogt der Russen in Rumenië. ST. PETERSBURG, 22 April. Naar aanleiding van ecitige onjuiste oor deelvellingen zegt de Ag. Uusse: Nadat Duilschland zijne goede diensten

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2