Art 60, al. 1: toten dnnrran zoo spoetlig mogelijk moei worden kennis gegrrcn. Men deelt ons inede, dat de spoorweg-maatschappijen deze bepa ling zóó uitleggen, dat een dienstberigt van het spoorwegbestuur "dat som tijds weken onderweg blijft" den gevorderden spoed bezit. Dan ware beter te lezen: wien daarran binnen 24 uren per post ten zijnen koste berigt moet worden gezonden. Behalve deze opmerkingen omtrent bepaalde artikelen, meenen wij nog melding te moeten maken van de algemeen geuite klagt, dat de spoorweg maatschappijen straffeloos de reglementen overtreden, in de verwachting, dat men, om de betrekkelijke geringheid van het bedrag, toch niet zal procederen. Wij zien echter niet in, hoe aan dit bezwaar van regerings wege kan worden tegemoet gekomen: alleen combinatie tot het voor geza menlijke rekening voeren van de processen zou een heilzame pressie op de maatschappijen kunnen uitoefenen tot het opvolgen der reglementen. Bij beschikking van den heer minister van justitie is benoemd tot hoofdonderwijzer bij het huis van militaire detentie nabij Leiden (in de plaats van den heer W. llaanstra, op zijn verzoek eervol ontslagen) de heer E. K. Slijper, hulponderwijzer te Hoogevecn. Door den onvermociden ijver van de veldwachters van de gemeente Oegstgeest is het mogen gelukken zekeren J. d. M.van Rijnsburg, in han den te krijgendie sedert geruimen lijd zich had schuldig gemaakt aan kleine diefstallen en opliglingen ten nadeele van personen, te LeidenOegst geest en Leiderdorp woonachtig. Hij is ter beschikking der justitie te 's Gravenliage gesteld. Zekere I. J. de K., die zich aan misbruik van vertrouwen ten nadeele zijns patroons te Rotterdam had schuldig gemaakt, is door de policie alhier naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt. Heden middag werd door de policie naar de wacht gebragt zekere Klink, die in beschonken toestand rumoer had gemaakt aan het erfhuis en op ver zoek van den notaris van daar werd verwijderd. Onderweg heeft hij zich zoodanig tegen de policie verzet, dat de vinger van een der agenten ge broken is. Proces-verbaal wordt tegen hem opgemaakt. Heden middag ten 3 uur is een schoorsteenbrand ontslaan ten huize van V. aan het Levendaal, welke onmiddellijk door den brandmeester Houbolt met behulp van twee kardoezen is geblnscht. Naar wij vernemen hebben gisteren avond te Oegstgeest twee lieeren twist gekregen, ten gevolge waarvan zij zouden duelleren. Toen de een de wapenen zou gaan halen, biagt de ander hem op verraderlijke wijze met cene dolk een steek in den rug toe. De steek moet echter niet ge vaarlijk zijn, daar hij op het been is afgestuit. De zeevisscherij treft het deze week niet best. Wel zjjn overal de schuiten onder zeil gegaanmaar zij kunnen door de windstilte niet veel uitrigten: het weer is te mooi. Zoo werd dan in deze dagen van vleesch- derving eergisteren en gisteren bijna niets, van daag door een paar schuilen van Katwijk en Noord wijk nog wat visch aangevoerd, die overigens zeer krimp en tegen "rijkelui's" prijzen te koop was. Groole tongen moesten ƒ1 het stuk opbrengen. Als de wind opsteekt komt misschien de geheele vloot Paasch-Zaturdag opdagen met eene mooije vangstwanneer de visch niet meer begeerd wordt. Zelfs geen enkele Ybokking, anders een zoo hartig brok nog voor den behoeftige, is gevangen of aangevoerd geworden. Op 29 April aanst. zal door den directeur van 'srjjks magazijnen van militaire kleeding enz. te Delft in dat magazijn o. a. aanbesteed worden de levering van 700 wollen dekens. Door de geneeskundige staatscommissie is voor het eerste gedeelte van het geneeskundig staatsexamen toegelaten de doctorandus B. Weslerdijk. De hh. F. A. T. Delpratvoorzitter der commissie voor het onderwijs aan de ambachtsschool te Amsterdam; P. H. Hollzman, industrieel; II. J. Koper, aannemer; .1. Peeleningenieur; P. Tegelberg, directeur der maat schappij Nederland le Nieuwe Diep; J. G. C. A. de Vogel, suikerfabrikant te 'sGravenhaae. en J. W. Visser, leeraar in stoomwerktuigkunde te Wil- i lemsoord, zijn voornemens eene kweekschool voor machinisten op terigten. Men schrijft aan de N. II. Cr. Als een opmerkelijke bijzonderheid, welke een eigenaardig licht werpt op het afmaken van verdachte koppels rundvee, verdient vermelding, dat in de argeloopen week in de gemeente Leimuiden de overblijfselen van 33 zoodanige runderen zijn verkocht voor niet meer dan 65 per rundterwijl de gezamenlijke kooplieden daarna de massa onder elkaar geveild en alstoen eene winst van p. m. f 800 gedeeld hebben. Rekent men voor elke huid 10 van de primitive opbrengst af, j dan verkrijgt men voor elke koe eene waarde van 55, welke steeds door zoogenaamde knorsen gegeven wordt aan veehouders voor een uitgeziekt dier, waarvan, alvorens zijn natuurlijken dood te sterven, de hals is afge- j sneden en dat dan uit den aard der zaak bjjna waardeloos is Door den raad der gemeente Loosduincn is concessie verleend aan den heer N. B. van Praag le 'sGravenhage tot het aanleggen en exploiteren van een paardenspoorweg over de gemeentewegen van het dorp. naar het strand. Aan genoemden concessionaris is tevens een subsidie van ƒ2500 'sjaars, gedurende de vier eerste jaren der exploitatie, toegekend voor de exploitatie van een op le rigten badhotel aan het strand aldaar. Het be- noodigde terrein voor deze inrigting is kosteloos afgestaan. Tc Arkel viel dezer dagen een vijfjarig kind in hel Zederikkanaal. Dc moeder, bet gevaar ziende, waarin haar kind verkeerde, sprong het na. zonder echter in staal te zijn het le redden. Beiden liepen groot gevaar te verdrinken; doch gelukkig kwam de grootvader van het kind te hulp; met een haak trok hij de vrouw, die haar kind in de armen gekneld hield, naar den wal. en aldus gelukte het beiden te redden. Te Haarlem is gisteren morgen in de fabriek de Phoenix een werk man bij het wegbreken van een verwulfselzoodanig gevallen dat zijn nekbeen is gebroken. Hij is eenige oogenblikken later overleden. De tweede van het onlangs uit de gevangenis te Haarlem ontvlugte dievenpaar is weder achter slot en grendel. IIij werd te Voorburg ontdekt. Een droogist te Amsterdam biedt in dc Tabakscourant eene vloeistof te koop aan, out aan slechte en wankleurige sigaren geheel de kleur van havana le geven; bij vermeldt er bij dal zijn middel onschadelijk is. In verband met de vestiging eener Remonstrantsche gemeente te Gro ningen zal d'. Mosselmans den 15'"D Mei zijn betrekking bij de Ned. herv. gemeente aldaar neerleggen. Een commissie van twaalf leden roept in de Gron. Cl. allen op, die zich bij de nieuwe gemeente wenschcn aan te sluiten. In sommige grensgemeenten in Limburg klaagt men zeer over de be delarij, die daar gedreven wordt door personen, afkomstig van de aanlig gende Pruissische dorpen, waar het fabriekwerk, voornamelijk fliiweelband, geheel stilstaat, terwijl den leegloopenden fabriekarbeiders tot elk ander werk de handen verkeerd staan. 's GRAVENI1AGE 18 April. Tot adjunct-commies bij het dep. van oorlog zijn benoemd de eerste klerken bij dal departement A. A. Hekker en E. van Rtiytenb-rg, de eerste klerk bij het bureau van den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt G. J. C. Schlundt Bodienalsmede de eerste klerken bij het dep. van oorlog H. C. van Engelen. A. Moerel en L. VV. K. Marselis. Voorts zijn overgeplaatst bij het dep. van oorlog, de hoofdcommies H. S. Pret en de adjunci-commiesen J. Errens en P. A. Kahlmannallen thans werkzaam bij het bureau van den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt. De kapitein II. E. Kleyn, van den staf der infanterie, werkzaam bij het dep. van oorlog, is, onder toekenning van een eervol ontslag uit de militaire dienst, benoemd tot referendaris bij dat departement. Aan den heer J. R. Zom is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der invoerregten en accijnsen te Bath. De luit. ter zee le kl. H. G. Hildebrandt, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Door Z. M. zijn benoemd tol lid en voorzitter der commissie, die gedureude één jaar, ingaande 1 Aug. 1878, belast zal zijn met het afnemen van het eerste natuurkundig examen, en van het natuurkundig examen voor hulpapotheker: dr. C. II. D. Buys Ballot, hoogl. te Utrecht; tot lid en vice-president: dr. J. H. van den Broek, 1' officier van gez. le kl. te Amsterdam: tot lid en secretaris: dr. J. L. Hoorweg, leeraar aan de r. b. burgerschool te Utrecht; tot'leden: dr. II. C. Dibbits, hoogl. te Utrecht; dr. N W. P. Rauwenhofl, hoogl. te Utrecht; dr. D. Lubachle Kampen; dr. J. E. van der Menlen, lector te Utrecht; tot plaatsvervangende leden: d'. R. A Mees, hoogl. te Groningen; dr. E. Mulder, hoogl. te Utrecht; dr. II. van de Stadt, directeur vau de h. burgerschool te Arnhem; dr. A. P. N. Franchimont, hoogl. te Leiden; dr. C. A. J. A. Oudemans, hoogl. te Amsterdam; dr. C. K. Hoffmann, hoogl. te Leiden; dr. A. Hennekeler, leeraar aan de h. burgerschool te Amsterdam; tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, ingaande 1 Aug. 1878, belast zal zijn met het afnemen van het tweede natuurkun dig examen: dr. F. C. Donders, hoogl. te Utrecht; tot lid en vice president: dr. VV. Koster, hoogl. te Utrecht; tot lid en secretaris: dr. J. P. van Braam Houckgeest, hoogl. le Groningen: tot lid: dr. H. Wefers Bettink, hoogl. te Utrecht; tot plaatsvervangende leden: dr. D. Huizinga, hoogl. te Groningen; d'. T. Zaaijer, hoogl. te Leiden; dr. W. Berlin, hoogl le Amsterdam; L. j! van der Harst, leeraar aan 's rjjks veeartsenijschool te Utrecht: tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, ingaande 1 Aug. 1878, belast zul zijn met het afnemen van de geneeskundige exa mens en die van tandmeester: d'. M. Polano. hoogl te Leiden; tot lid en vice-president: d'. A. E. Simon Thomas, hoogl. te Leiden; tot lid en secre taris: M. R. Timmerman, 1« officier van gez 2» kl. te Amsterdam; tot leden: dr F. Halberlsma, hoogl. te Utrecht; dr. Tb. 11. Mac Gillavry, hoogl. te Leiden; H. A. Zegers, officier van gez. le kl. te Amsterdam; dr. D. Doyer, hoogl. te Leiden; d'. G. D. L. Huet. hoogl. te Leiden; dr. S. S. Rosrnstein, hoogl. te Leiden; d'. E. A. van der Burg. hoogl. te Leiden; dr. Th Denlz, lector te Utrecht; tot plaatsvervangende leden: dr. J. VV. R. Tilanus, hoo»l. te Amsterdam; dr. L. Lehmann, hoogl. le Amsterdam; d'. A. 11. Kooyker, hoogl. te Groningen; dr. W. 11. M. Sanger, hoogl. te Groningen; dr. S.' Talma, hoogl. te Utrecht; dr. C. L. Wurfbaiii, hoogl. te Amsterdam; dr. VV'. M. Gunning, lector te Amsterdam; dr. B. J. Stokvis, hoogl. te Amster dam; dr. J. C. G. Evers, oud-hoogleeraar, te 'sGravenhage; VV. Stoeder hoogl. te Amsterdam; dr. C. L. G. Becht, te 'sGravenhage; tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, ingaande 1 Aug. 1878, belast zal zijn met het afnemen der examens van apotheker en van de praktische examens van luilpapolheker: dr. ,1. VV. Gunning, hoogl. le Amsterdam; lot lid en vice-president: dr. 1). J. Coster, te Amsterdam; tot lid en secretaris: ,1. Polak, apotheker te Amsterdam; lot lid: C. Bur- gersdijk, militair apotheker 1' kl. te 'sGravenhage; lot plaatsvervangende leden: dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogl. te Groningen; dr. P. de Boer, hoogl. le Groningen; A. J. Rijk, apotheker te Amsterdam; P. J. Haaxman, apotheker le Botterdam. Voor het geregtshof alhier stond heden teregt Maria L., eene zestien jarige dienstbode, die te Leiden uil eene linnenkast in de'woning harer meesteres herhaaldelijk geld en bankpapier had weggenomen, na aan de deur dier kast telkens met zooveel kracht te trekken, dat die opensprong. Het ontvreemde bedroeg wel bijna ƒ200 en werd op eene zeer curieuse manier door de beschuldigde besteed. Zij kocht daarvoor nl. een gouden horologie met dito ketting, een gouden medaillon met dito ketting-, eenig linnengoed, honderd bidprentjes eneen bijbel. Waartoe die prentjes en de bijbel? Het is bijna ongeloofelijk. Ten einde hare meesteres geen argwaan le doen krijgen omtrent de herkomst van de gouden voorwerpen, die zij droeg, vertelde zij in liefdesbetrekking te staan met zekeren Johan nes Retivens (die nota bene niet bestond). Eerst heette die jongeling een spekslagersbediendo, later zeide zij dat het een student was en van hem ontving zij het medaillon met de ketting. Ten einde nu ook het horologie te durven dragen, liet zij haar student sterven en zich dat horologie met

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2