zoo verre liet in eeneti gematigden loon is verval en blijk geeft van eenige toenadering, ten einde op vredelievende wijze bet geschil te beslechten maar men wijst er op dat Rnslaml wel in bet strijdperk treedt tegen de beweringen van lord Salisbury, doch iu het minst niet het blijk geelt om toe te geven, dat het de beoordecling van het vredes-traciaal zonder voor beraad aan het congres wil overlatenen hierop komt het voornamelijk aan. Van het voldoen aan den bekenden eisch van Engeland is geen spoor te ontdekken. Inj bedoeld antwoord van Gortschakoff komt hij op legen de meening. als zou het tractaat van San Stefano een Slavischen. van Rusland afhankelijken slaat gevormd hebben, liet feil, dal dit tractaat een preliminair tractaat genoemd was, toonde aan. dat Rusland bel niet eigenmagtig ten uitvoer dacht te leggen. Ook zou Bulgarije in geene hoogerc mate onder Ruslands toezigl staan dan b. v. Rumanië. Rusland bad 2 jaren voor de bezetting van Bulgarjje als maximum aangenomen, omdat de orde in dat land natuur lijk gehandhaafd moest worden en het den tijd der bezetting niet onbepaald wilde laten, ten einde de verdenking te ontgaan alsof liet Bulgarije voor goeil wilde annexeren. De Russische regering is bereid, dien tijd te ver korten. indien bet zonder schade voor de belangen der bevolking van Bul garije geschieden kan. lie grenzen van Bulgarije waren slechts in algemecne bewoordingen aangegeven. Eene gemengde commissie zou die nader vast stellen. Men had Rusland verweten, dat het Bulgarije tot aan de Aegeïsclie zee wilde uitstrekken, maar de conferentie van Konstantinopel zelve had geoordeeld, dat het land zonder havens niet hloeijen kon en Engeland en de stalen der Middellandsche zee zouden van dien bloei het meeste voordeel trekken. Rusland had voor Thessalië en Epirus niet gelijke autonomie als voor Bulgarije willen cischen, omdat men dan gezegd zou hebben, dat het Turkjje wilde vernietigen. Wat de bedenkingen legen Ruslands aanwinst van gebied in Armenie aangaat. Engeland had welligt liever gezien, dat deze achterwege gebleven was. maar om dezelfde reden wenschle Rusland het veroverde gebied te behouden. Had Engeland het verlies van gebied aan Turkije willen besparen, dan had hel in 1876 niet tot tweemalen toe moeten weigeren om Turkije tot rede te brengen. Maar Rusland moest voor zijne opofferingen nu niet alleen schadeloos gesteld worden, liet moest ook zekerheid verkrijgen voor de toekomst. Ten opzigte van de vergoeding der oorlogskosten geeft Gortschakoff toe, dal liet gemis van stellige be palingen dienaangaande in het vredeslractaat reden geeft voor de vraag, of Rusland de l'ortc voor goed in bedwang wil bonden. Maar het was moeije- lijk de Turksche schatkist tot verpliglingen te dwingen, die het toch «iel zou kunnen nakomen; Rusland wilde ook niet de regten der andere Turksche schuldeischers verkorten; de vergoeding stond in de verste verte «iet in verhouding tot de door Rusland gemaakte kosten, en legen wan trouwen is geen geneesmiddel. Op een vraag van sir Charles Dilke, in het lagerhuis, of het waar was, wat de t.ondon and China Telegraph van 1 April meldde, dat de Sullans van Brocnei en Soeloc een uitgestrekt grondgebied in het noorden van Borneo hadden afgestaan aan eene Engclsche maatschappij, vertegen woordigd door een baron üverbeck. antwoordde de minister van koloniën, dat hij dit berigl in hoofdzaak voor waar moest houden. De bedoelde fei ten waren bij de regering in overweging, en het was nog niet beslist, of hel gebeurde al dan niet door haar zou kunnen worden goedgekeurd. Volgens het Athenaeum heeft de Nederlandsche regering met groole mildheid vele exemplaren van het "Jaarboek over het mijnwezen in Nedcrl. Oost-Indië over 1875, '76 en '77" ter beschikking van het depart, van bui- tenl. zaken en de kamer van koophandel in Engeland gesteldom die onder de geleerde genootschappen te verspreiden. FK4IKRIJ K. De officieren van het territoriale leger, dat dezen zomer voor de eerste maal onder de wapens moet komen, moeten hun eigen equipement beta len, wat bij velen eenige ontevredenheid veroorzaakt. De soldalen kunnen kleederen krijgen, die reeds door anderen gebruikt zijn. Wenschen zij die niet te dragendan kunnen zij tegen geringen prijs uit de magazijnen van den staal zich nieuwe kleederen aanschaffen. Eene loclage van 4 fr. voor de infanterie en van 6 fr. voor de artillerie wordt verstrekt voor het ver slijten der schoenen. De minister van openbaar onderwijs heeft aan den heer Rastoix, nes tor van de onderwijzers in Frankrijkhet kruis van het Legioen van Eer overhandigd. De heer Rastoixgeboren te Villossanges, kanton Pontaumur, is thans 79 jaar oud, en heelt van 7 April 1818 af onafgebroken de be trekking van onderwijzer in zijn geboorteplaats vervuld. -De zittingen der algemeene raden zijn dit |aar, wegens de te bonden tentoonstellingreeds op 9 April geopend. De republikeinen hebben nu in 50 van de 90 dezer lizchameu de meerderheid en twee ministers, die van onderwijs en van hiiileiilamlsche zaken, de hecren Bardoux en Waddingion, zijn presidenten iu twee er van. Op Corsica weigerde de Bonapartistische meerderheid op Ie komen, zoodat het aantal leden niet genoeg was om de vergadering van den aigenieenen raad altlaar te openen. Volgens den Moniteur is er een gerucht in omloop, als zon de rege ring besloten hebben om bij de heropening van de kamers aanvraag te doen om nutgligiug tol het instellen van een geregterlijke vervolging tegen den afgevaardigde Paul de Cassaenac, als zijnde de leider van eene oproerige manifestatie, welke gedurende de verkiezingsperiode te Auch zou hebben plaats gehad. Volgens den Bien public hebben al de schepen, die tot het eskader van tie Middellandsche zee behooren, bevel gekregen zich gereed te maken voor het vertrek naar de Levant. De beheerder der nationale boekerij te Parijs heeft daar een zeer oud dagboek ontdekt, waarin een burger dier stad allerlei gebeurtenissen uit de laatste Itcllt der dertiende eeuw heeft opgeschreven, o. a. verhalende, hoe in 1268 "een vervloekte Jood" levend verbrand werd. Maandag II. zijn ttil de Seine te Parijs twee aan elkander gebonden vrouwenlaken opgehaaldzoo het scheen van moeder en dochter. Daar bjj deze ligcliamen eettig geld en gouden versierselen gevonden werden, denkt men hier aan een ztlfmoord. -De bekende schrijver Jules Veme beeft zijn kotter St. Micheleen fraai scheepje van 20 ton. verkocht en heeft mi plan zich een grootcr stoomboot van 100 ton aan te schaffenom daarmede een zeereis te doen en nieuwe stof te verzamelen voor zijne geestige verhalen. DVIT8CIILAKD. Keizer Alexander van Rusland heelt eenige dagen geleden een eigen- I handigen brief gezonden aan zijn oomden Duitschen keizer. Over den j inhoud daarvanzegt de Köln. Zig.zal bet natuurlijk bezwaarlijk zijn iels te welen te komen, maar toch meent het blad veilig te mogen aan- j nemen, dat de Czaar de Russische belangen iu de welwillendheid van den keizer aanbevolen beeft; tegelijkertijd heelt de Oostenrijksche regering, van wie het denkbeeld van een congres uitgegaan is. aan het Berlijn er hof de zorg overgedragen voor hel tot siand komen dezer hoogc vergadering. T U 11 H t J E. In verscheidene aan den Donau gelegene plaatsen van Rumeuië zijn Russische troepen aangekomen. Van Rustschuk zijn voorts troepen naar Giurgevo opgerukt en van daar naar Bucharest. De Rumeensche regering ontkent dat dit het begin eener bezetting is, maar zegt alleen dat het strekt om de gemoederen niet te verontrusten. PEK TËLEGKAAF. PETERSBURG. 11 April. Volgens de Ag. Uusse zegt Gortschakoff, in de circulaire, welke hij de memorie is gevoegd, dat de regering de circulaire van Salisbury met naauwgezclheid heeft overwogen; zij heelt daarin aan leiding gevonden tot opmerkingen, maar zich onthouden van eenig lormeel voorstel De Engelscbe regering zegt niet wat zij wil: het zou goed zijn dit te weten, om den toestand tot klaarheid te brengen Wat liet congres betreft, Gortschakoff herinnert er aan. dat Rusland aan de mogendheden officiële mededeeling heelt gedaan van den tekst van liet tractaatterwijl het verklaarde, dat de mogendheden volle vrijheid zouden hebben van oor- deelen en handelen, maar tevens dat gelijk regt aan Rusland toekomt. WEENEN, 11 April. DePol.Corr. bevat een berigt uit Gattaro van 11 April, dat in den geheelen omtrek van Antivari een levendige en bestendige legen- zin tegen de vereeniging met Montenegro aan hel licht treedt. De bevol king van de streek tusschen Dulcigno en Bojana weigert het wapen van Montenegro aan te nemenzonder onderscheid van geloofsbelijdenis verkla ren zij zich luide en beslist ten gunste van een vereeniging met Oostenrijk. BRUSSEL, 11 April. De avondbladen geven een résumé van eene circu laire, die door GortschakolT aan de mogendheden gerigt zou zijnen waarin punt voor punt de bezwaren van Oostenrijk tegen het tractaat van San Stefano zouden weerlegd worden. In dit stuk wordt bevreemding uitge drukt, dat Oostenrijk niet de gelegenheid heelt aangegrepen om Bosnië en Herzegowina onder zijne bescherming te nemen. De Russische regering meent dat een vergelijk tusschen de beide mogendheden betreffende de wij zigingen in het Pat ijzer tractaat toelaten zou een grondslag te leggen, die aan bedoeld tractaat het karakter zou verleenen van een collectiven waarborg. LONDEN, 11 April, in het lagerhuis verklaarde sir S. Northcote dat de regering al het mogelijke doet tot herstel van den vrede in Thessalië. De Porte had beloofd de ongeregelde troepen te zullen verwijderen uit dit ge west. De minister Smith zeide, in antwoord op eene vraag van den heer Campbell, dat hij het berigt betreffende het landen van Britsche marine soldaten te Tenedos ongegrond acht. BUCHAREST, 11 April. Russische troepen zijn gesignaleerd te Bracadir, Stoeni en Dobreni. LONDEN, 11 April. Het Nederlandsche schip Geert Hendrik strandde lieden in de nabijheid van Pittenweem (graafschap Tife, Schotland). De be manning is gered, het schip is vernield. PARIJS, 11 April. De policie heeft eenige personen, onder welke 3 ge wezen stads-sergeantenin hechtenis genomen, die op den terngtogt van een door Bonaparlisten georganiseerde mis oproerkreten aanhieven en werk lieden van den arbeid trachtten af te houden. Bij een dezer personen werden papieren gevonden waarin licht verspreid wordt over Bonapartistische woe lingen onder den werkenden stand. De gouverneur van Guadeloupe heeft den 3d"> Maart bezit genomen van het eiland St. Barthélemy, dat door Zweden aan Frankrijk is afgestaan. WEENEN. 11 April. De laatste berigten uit Bucharest zijn onrustbarend. Door de reis van Bratiano naar Berlijn acht Rusland zich beleedigd, cn daarom worden Russische troepen in Rumenië bijeengetrokken, met het doel het Rumeensahe leger te ontwapenen en een voorloopig bewind in te stellen. Te Konstantinopel wint de Russische invloed weder veid. WEENEN, 12 April. Pester C or respondent. Heden had er, onder voor zitting des keizers, eene beraadslaging plaats, die twee uren duurde cn die bijgewoond werd door den minister van oorlog, de beide minister-presiden ten cn den minister voor de landsverdediging. PETERSBURG, 12 April. Hel Journ. de St. Pet., de meeningen der bui- teniandsche pers over de circulaire van Gortschakoff' besprekende, zegt ten slotte: Wanneer de mogendheden misschien eene verzoenende oplossing zullen vinden, wil het Russische kabinet gaarne de discussie aannemen en het verdrag van San Stefano veranderen; alleen moet die oplossing de door bloed gewonnen zaak niet buiten de overeenkomst stellen, en met de door Rusland gebragte offers rekening houden. PARIJSCHE CORRESPONDENTIE. Parijs, 5 April 1878. Half-Vasteu is dit jaar hier flink gevierd. Hel was vooral op de groole Boulevards drukker dan in vele jaren het geval is geweest. Jammer dat het weer zoo echt Maartsch was; de keurige optochten en de inderdaad nette costumes, die men telkens op zijn weg ontmoette, hadden wel wat meer zon en wat minder regen verdiend, maar, tegen de luimen van het weêr is nu eenmaal niets te doen. Een goed deel van het succès van den dag komt ongetwijfeld toe aan een 10-tal jongelieden, die, net in liet zwart gekleed cn hun identiteit verber gende onder varkenskoppen, in een paar open rijtuigen langs 's lleeren Stralen reden. Het maakte een allerbespottelrjkst effect die zwijnskoppen voortdurend links en rechts met de meeste hoffelijkheid te zien groeten Overigens is liet tegenwoordig stilletjes in Parijs. Alles bereidt zich vóór voor de groole Tentoonstelling, welke, zooals de Coinniissaris-Generaal, de heer Krantz, nog dezer dagen verzekerd heeft, den ls,eD Mei niet alleen geopend zal kunnen worden, maar dan zelfs ook geheel klaar zal zijn. Zooveel is zeker, dat als eventueel alles niet gereed is, de Commissie er geen schuld aan heelt, want deze laat dag en nacht rusteloos Toonwerken. En de vreemde natie's doen desgelijks. Zoo zijn ook wij met alle kracht aan het timmeren cn metselen, om op het bescheiden plaatsje, hetwelk ons is aangewezen, zoo min mogelijk in hel niet te verdwijnen. Als onze archi tect nn maar in staat gesteld wordt zijn ontwerp volledig uil te voeren, twijfel ik niet of we zullen er wel in slagen niet geheel en al onopgemerkt te blijven. De tcntoonleslelleu voorwerpen komen ook reeds in grooten getale aan. Circa 800 goederenwagens rol zijn bereids aanwezig, terwijl nog ruim het dubbele aantal verwacht wordt. Er zullen dus ongeveer 400 wagens met goedereu méér komen dan er in 1867 waren. Bjj wijze van reclame ziel men hier door vele kuizen bereids geafficheerd dat zij onder de exposanten zullen behooren, terwijl enkelen zelfs de arti kelen door hen in te zendenetalecren. Zoo heeft een kapper in zijn win-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2