BUITEN LA N DSCIIli BliK IGTE'N. De belangstelling in deze gewigtige zaak was vrij grootniet het minst van de zjjde van hen, wier stem op de toekomst van Suriname van zooveel invloed kan zijn. Immers de bijeenkomst werd door een aantal leden der tweede kamer van alle rigtingen bijgewoond; voorts waren onder de be langstellenden mannen, die. door hunne vroegere betrekkingen in de kolo niën, van nabij met den toestand bekend waren. De heer mr. H. A. des Amorie van der Hoeven was leider der vergadering. Het resultaat dér debatten werd door den voorzitter aldus weergegeven; dat allen het eens waren dat er iets moet gedaan worden voor Suriname, maar dat de gevoe lens zeer verschillen omtrent de middelen, die aangewend dienen te worden. BELGIK Zondag morgen ten 11 ure had er aan boord van de stoomboot Orion, van Londen naar Antwerpen.' een verschrikkelijk ongeluk plaats. Ilit vaar tuig bevond zich beneden de rivier, toen eensklaps een geleibuis van den ketel sprong. Drie matrozen bekwamen min of meer erge brandwonden en een man werd op den slag gedood. Een ander matroos heeft zulke erge brandwonden bekomendat men voor zijn leven vreest. De Orion is 's na middags ten 5 uremet behulp van een sleepstoombootde haven binnengebragt; ENdELlND. LONDEN, 9 April. De correspondent van de Times te St. Petersburg meldt dat aldaar Zondag geruchten in omloop waren, die de strekking hadden de hoop op eene. vredelievende oplossing der quacstiën te verlevendigen. Er werd ge sproken van een brief uit Berlijn, waarin de raad werd gegeven concessiën te doen ten einde een Europesehen oorlog te vermijden. De goede diensten der Duilsche regering waren door Rusland niet afgewezenmaar dankbaar aan genomen, zoodat men tol het besluit kwam dal er weder uitzigt was op bet bijeenkomen van het congres. Aan de Times wordt het volgende gemeld: De Brilsche consul heelt van de Turksche regering de teruggave geëischt van uw ex-correspondent, den heer Ogle, en tevens verklaard, dat de Turksche autoriteiten verant woordelijk zouden worden gesteld voor den moord. Hobart-pacha heeft voorgesteld een commissie van enquête zamen te stellen, waarbij hij zelf het voorzitterschip zou bekleeden. De ondervinding heelt echter geleerd dat het den Turkschen functionarissen onmogelijk is aan de radjah's ver klaringen te ontlokken, die hen in ongelegenheid zouden kunnen brengen. De Turken beweren dat de heer Ogle in een gevecht is gedood, en allen, die door de Turksche commissie mogten worden ondervraagdzouden bereid zijn te bezweren dat zij hem met eigen oogen hadden zien sneuvelen. De beweringen der regering omtrent de gevaren van Ruslands verove ringen in Azië worden in de Times besproken en bestreden door den heer Bryce. die Armenië onlangs bezocht. Batum. dat. volgens lord Salisbury, Rusland zulk een overwigt geven moet. is geen haven van eenige natuur lijke sterkte. Het is een kleine baai, die iets beter ankerplaats levert, dan eenige andere op deze gevaarlijke kust. Maar desniettemin is zij nog zoo weinig veilig voor storm uit het noordendat dan de stoombooten haar moeten verlaten en zee kiezen. Er kan met geen mogelijkheid een Sebas- topol van groejjen, maar voor scheepvaart en handel is de plaats van be lang, omdat Poti niet voor schepen van tnecr dan 4 voet diepgang bereik baar is en de kust daar bovendien onbewoonbaar is door moeraskoortsen. Rusland zoekt dus niet anders in Batum, dan het eenige middel, om de hulpbronnen toegankelijk te maken van hare gewesten bezuiden den Cau casus. Tegen de bezetting van Bayezid kan meer worden aangevoerdmaar alleen argumenten ontleend aan de belangen van Armenië, geen enkel ge grond op Engelands belang. De schouwburg te Oldham is in den nacht van Vrijdag op Zaturdag jl. door een feilen brand vernield. De schade wordt berekend op '20000 Bljjkens eene in Indië verspreide circulaire wil dr. Leitner, van La hore. naar Engeland terugkeerenom aldaar een instituut te openen voor jonge Hindoe's, die wenschen opgeleid te worden voor de Indische burger lijke dienst. Er zal gezorgd worden, dat verblijf iu deze inrigting geen verlies van kaste zal behoeven ten gevolse te hebben. Te dien einde zal het eten voor de jongelieden bereid worden door llindoesche koks. en zul len zij water te drinken krijgen uit den Ganges. Uit Madras meldt men aan de Times, dat aldaar nog 280,000 perso nen door de regering moeten gevoed worden. Ook moet alweder de oogst zeèr slecht zijn uitgevallen. In Agra en Oude is het aantal hongerenden zeer gtoot: ambtenaren berigten, dal tal van lijken er langs «Ie wegen ge vonden worden. De correspondent schat op twee millioen het aantal der genen, die in Madras en Mysore van gebrek omkwamen. Een mennoniet in Noord-AmerikaJohn Lcichty, werd door zijn bis schop iu den ban gedaan. Bij de mennonieten in Ohio wordt daaraan waarde gehecht, en het verbod om met hem, op wicn een banvonnis rust, eenige betrekking te onderhouden, wordt er slipt gevolgd. Zelfs door zijne vrouw werd John Lcichty vermeden en geschuwd. Ilij heeft toen een klagt l ij de regtbank ingediend en een eiseti tot schadeloosstelling ten bedrage van 10000 dollars, op grond dat hel banvonnis hein van een welgesteld man cm bedelaar had gemaakt. De bisschop beweerde, dat liet eene geheel kerkelijke zaak gold en geen wereldlijke rester in deze iels had Ie zeggen. De rcglers veroordeelden echter in eerste instantie liet kerkbestuur tot de nitkcering eener schadevergoeding van 2500 dollars. liet kerkbestuur is in hooger beroep gekomen. I es A H IS I.I K. De volledige uitslag der Zondag II. gehouden verkiezing is de vol gende: Er moesten vijftien algevaardigden gekozen worden, één ten ge volge van het overlijden van den heer Lecesne te Havre, en veertien ten gevolge van het nietig verklaren van even zoovele verkiezingen. Drie der vorige enndidaten hebben den strijd bij de stembus niet op nieuw gewaagd; de ell overigen bevolen zich andermaal hij de kiezers aan. Niet één hunner is echter gekozen. Veertien republikeinen, van welke verscheidene tot de 363 behoorden, kregen een mandaat, terwijl in een district (Bellac) eene herstemming moet, plaats hebben. De eerste wedrennen in het Bois de Boulogne zijn door den president der republiek en Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden bijgewoond. De graaf F. de Lagrange is weder gelukkig geweest. Hij behaalde de prijzen van 25000. 10000 en 5000 fr.en de premies bij twee dier wedrennen. In de oorlogshavens wordt thans druk gewerktom met het oog op de tijdsomstandigheden op alles voorbereid te zijn. Er worden een zeker aantal gepantserde fregatten en korvetten uitgerust, tot versterking der eskaders in de Middellandsche Zee en het kanaal. Naar men verneemt be staat het aantal goed uitgeruste oorlogsbodems, waarover Frankrijk be schikt, thans uil 144. Eenige mijnwerkers te Montcean-les-Mines zijn wegens vergrijpen by de laatste werkstaking aldaar lot gevangenisslraflên veroordeeld van 2 tot 13 maanden. DUIT8CHLAND. Te Kassei is eene vergadering gehouden van afgevaardigden uit Duit- sche kamers van koophandel, benevens een aantal belanghebbenden bij de tabaksbelasting. De vergadering verklaarde zich tegen een monopolie, tegen het Engelsche stelsel van tabaksbelasting en tegen de van regeringswege voorgestelde enquête. Er werd een voorstel aangenomen, waarin wel de Amerikaansche belasting op hel tabrikaat werd afgekeurd, maar toch het vraagstuk der invoering eener fabrikaat-belasting als een open quaestie werd erkend. Op voorstel van eenige Zuidduitsche kamers van koophandel werd eene belasting op de tabaks-industrie zonder eene algemeene hervorming van belastingen onhoudbaar verklaard. Al deze besluiten werden aan den rijksdag medegedeeld. Men verneemt dat de beruchte roover Saltier, in Beneden-Beijerenbjj een aanval der gendarmerie is gesneuveld. Iu den namiddag van 1 April kwam hij in het gehucht Brauchersdorf. bij Geiskofen. begaf zich naar een boerderij, eischtc aldaar een middagmaal en dreigde den boer met den dood, voor het geval ilat hij zijne aanwezigheid bekend maakte. De boer zond echter in stilte iemand naar Otlerskirchenvan waar weldra eene wacht van vijf man aanrukte - en bij de boerderij post vatte. Naauwelijks was dit geschied, of Saltier loste uit dc hooischuur een geweerschot, met het ge volg dat een der gendarmes getroffen werd en binnen eenige oogenblikken den geest gaf. Nadat Salt Ier bij een tweede schot een der overgeblevenen had gewond, werd er per telegraaf hulp uit Passau ontboden. Onmiddelljjk kwamen vandaar met een buitengewonen spoortrein 15 gendarmes, bene vens een detachement jagers van 25 man. waarna liet kleine gehucht zoo naauw werd ingesloten, dal er voor Saltier aan geen ontkomen meer te denken was. Eensklaps viel er uit het dakwerk een schot, waarna een der gendarmes in de rigling van de schuur zjjn geweer afschoot. Sedert dat oogenblik vernam men niets meer. Inmiddels was het reeds laat in den avond geworden en liet de bevelvoerende oflicier wachtvuren aanleggen en den geheelen nacht alle uitgangen scherp bewaken, ünderwjjl kwam er nog versterking, waarna Jen volgenden ochtend 30 gendarmes, 25 jagers en 40 gewapende burgers de schuur binnengedrongen. Daar vond men den niovrr. Met het geweer in de hand lag hij dood op een hoop hooi. Bjj onderzoek bleek het dat hjj door eeu kogel iu de borst was getroffen, het geen alleen kon hebben plaats gehad bij bet schot, hetwelk de gendarme op hein had gelost. Eene 17-jarige daglooner te GumpoMskirchciieen dorp in Beneden- Oostenrijk, heeft twee meisjes, dochters van eeu welgeslelden boer, met eene bjjl om het leven gebragt. De moordenaar was verbitterd omdat de oudste der twee meisjes hem had afgewezen. Hij bevindt zicli in hechtenis. RV8LAND. Ilct Journ. de St. Pet. wjjst op de in geheel Europa weder opgevatte hoop op het behoud van den vrede. Het loont aanwat er dient te ge schieden om lot eene oplossing te geraken. Rusland verlangtdal de voor de Christenen verworven weldaden niet door krachtelooze bepalingen, als die van het tractaat van 1856maar door stoffelijke waarborgen beveiligd worden. Rusland kan eene voorbijgaande beslissing van een congres niet aannemen, vermits daardoor de vrede niet zou verzekerd zjjn. Ingeval Europa de in hel Oosten te volbrengen laaknamelijk de emancipatie en de bevrediging der Christenen aldaar, zou willen overnemen, zou Rusland daar- icsen geen bezwaar te opperen hebben. Doch dan is liet een vereischte, dat dc bespreking der daarbij betrokken quaestiën door vertrouwen, niet door naijver, geïnspireerd worde. TURKIJE. In eene proclamatie van den gouverneur-generaal van Bulgarije aan de bevolkingzonder onderscheid van godsdienst of nationaliteitwordt zij op de strengst mogelijke wijze tol gehoorzaamheid aan dc wet en aan de auto riteiten aangespoord. Tegen verschillende overtredingen wordt een straf bedreigd als ware het land in staat van beleg verklaard; met name worden daaronder gebragt: opstand, zamenzwering, aansporing tot opstand, over vallen van schildwachts, moord, roof, diefstal, brandstichting, vernietiging van een anders eigendom, plundering, vernieling van telegrafen, spoor wegen, bruggen en communicatie-middelen. De Russische troepen trekken voortdurend uil Bulgarije terug, gedeel telijk door Rumanie naar Rusland of naar Rumanie, om de passen der Kar- patlien tegen een mogelijken aanval van Oostenrpsch-Hongaarsche zijde te dekken, gedeeltelijk over zee. Zoolang echter de troepen bjj San Stefano moeten ingescheept worden, kan hel vervoer over zee niet op groote schaal geschieden. De Turken zijn den Russen zoover tegemoetgekomen, dat zij

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2