LEID8C11E C til) RAMT. 1878. 80. I)0M)F:II!)\(; n aimul. Ike Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De grijs der Courant is per vierendeel jaars f'3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Cemeenleraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. BINNEtNLANDSCIlE BEIUGTEN. LEIDEN, 10 April. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in de maanden Julij en Augustus e. k., te Breda, een txamen zal wor den gehoHden ter toelating van jongelingen als kadet tot de kon. militaire akademie. De ouders of voogdendie verlangen dat hunne zonen of pupil len tot dat examen worden toegelaten, belmoren daarvan vóór 15 Mei a. s. aait het dep. van oorlog kennis te geven. Om tot het examen te kunnen worden toegelaten, moet de adspirant op 1". September a. s. den vollen ouderdom van vijftien jaren bereikt, maar dien van achttien jaren niet over schreden hebben. Het volgend aantal plaatsen wordt dit jaar opengesteld: Voor de dienst hier te lande: infanterie 25. cavalerie 2, artillerie 20, genie 3. Voor de dienst in Oost-Indië: infanterie 10, artillerie 25, genie 15. De minister van oorlogoverwegendedat het programma voor het toe latingsexamen ofschoon volkomen overeenstemmende met de bepalingen der wet van 30 Mei 1877, in eenige vakken hoogere eischen stelt, dan het voorloopige programma van 1877, en dat het, wegens het tijdstip der open baarmaking van het nieuwe programma, welligt voor sommige adspirauten moeijflijk zoude zijn zich de groolere kennis die voortaan gevorderd zal worden, reeds legen het aanstaande examen eigen te maken; heeft goedge vonden te bepalendat bij het in 1878 te houden examen niet gevorderd zal worden de kennis van de navolgende onderdeelen van vakken. Reken kunde: de verkorte en benaderde rekenwijze met tiendeelige breuken. Stel kunde: de derde-magtsworteltrekking; de onbepaalde vergelijkingen van den eersten graad; de exponentiele vergelijkingen: de reken- en meetkundige reeksen; de leer der logarithmen en het gebruik van iogarithmen-tafels. Meetkunde: de meetkundige constructie van stelkundige vormen; de vraag stukken welke door toepassing van stelkunde kunnen worden opgelost. Natuurkundede hooldverschijnselen van de moleculaire krachten. Geschie denis: de vaderlandsche geschiedenis na 1795 en de algemeene geschiedenis na 1789. Iloogduitsche en Engelsche talen: vertalen uit het Nederlandsch in het lloogduitsch en in het Engelsch; kennis van de regels der syntaxis. De kennis van de vermelde onderdeelen van vakken zal evenwel tot aan beveling strekken en zal, bij overigens geljjke kundigheden, bij de rang schikking doen voorgaan. In de Maandag gebonden gewone vergadering van de taal- en letter kundige afdeeling der kon. academie van wetenschappen werd door den voorzitter medegedeeld dat de dichters van de prijsverzen in het legaat Iloeufl't, wier gedichten door de commissie waardig werden gekeurd om voor rekening der academie gedrukt te worden, wanneer zij hun naam wilden openbaar makenaan de uitnoodiging daartoe hadden gevolg ge geven. en dat gebleken is, dat de schrijver van Polices is de heer P. Esseiva, te Freiburg in Zwitserland, en van Fucinus Lacusde heer 1'. Rosati, te Bologna. Het bestuur van het Nationaal Lederindnstriebond in Nederland, hoofd zetel Bredaheeft den minister van waterstaat enz. keunis gegeven van het door de algemeene vergadering van het bond genomen besluit, om zich bij de wereldtentoonstelling te Parijs door een bestuurslid en drie bondsleden te doen vertegenwoordigen ten einde in het belang der lederindustrie, en wat daarmede in betrekking staat, een grondig onderzoek in te stellen en daarover een zaakkundig rapport uit te brengen. Het bestuur voegt er bij, dat het aan die commissie een 20-tal bekwame werklieden wcnscht toe te voegen en verzoekt dat, ter bestrijding van de groote kosten, van rijks wege eene bijdrage worde geschonken. Men verneemt dat de dezer dagen tot arts bevorderde mej. Aletta Jacobs, gedurende den tijd van een jaar de Engelsche hospitalen zal gaan bezoeken, om zich op de uiloefening van vrouwen- en kinderpraktijk toe te leggen en eerst daarna zich te Amsterdam als arts zal vestigen. Volgens de /V. II. C. zullen met 15 Mei alle treinen van de llolland- schc lijn te Rotterdam het Beursstation tot (jet punt van vertrek en aan komst hebben. Het tjalkschip dat op hooger gezag aan den ketting was gelegd we gens beschadiging van de Gouwcbrug op 29 Maart jl.is thans weder van den ketting losgemaakt, daar de schipper door betaling van j 000 de zaak met de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij in der minne heeft ge schikt. De schade was op ƒ1000 geschat.! Bij de veilingen van te veld staande bloembollen in en om Haarlem zijn de prijzen over hel algemeen hooger dan in het vorig jaar. Als een bijzonderheid wordt vermeld, dat één bed enkele witte hyacinthen op eene te Overveen gehouden veiling niet minder dan ƒ700 opbragt, zijnde onge veer ƒ2.50 per bol. In de memorie van beantwoording omtrent het wets-ontwerp tot aanvul ling van art. 16 der wet van 17 November 1876 tot regeling der coöpera tieve vereenigingenwordt door den minister van justitie gezegd dat het hem aangenaam was uil het voorloopig verslag Ie bemerken dat vele leden hunne instemming hebben betuigd met de strekking dezer voordragt en, zich daartoe niet bepalende, in eene wederlegging zijn getreden van de beschou wingen, die door anderen tegen het ontwerp werden in het midden gebragt. Wat het bezwaar betreft, dat hier sprake zou zijn van een ongrondwettig privilegie in zake van belastingen, merkt de minister op:l». dat er vrijstel ling van zegel- en registratieregt is verleend bij menigvuldige wetten van oudere en jongere dagteekening, zonder dat men gemeend heeft daardoor in strijd te handelen met art. 172 der Grondwet, en 2'. dat het in art. 11 der wet tot regeling der coöperatieve vereenigingen voormeld register be reids is vrijgesteld van zegel, terwijl ook in art. 14 dier wet verordend proces verbaal en afschrift vrij zijn van zegel- en registratieregten. De minister zegt verder, dat men thans uitsluitend te doen heeft met een door dè wet van 1876, doch in strijd met hare bedoeling aan de coöperatieve vereeni gingen opgelegdcn last; dat dit voorstel is even spoedeischend als eenvoudig, en dat het daarbij opmerking verdient, dat, terwijl dit ontwerp een gevolg is van door coöperatieve vereenigingen ingediende adressen, er overigens, aangaande de bepalingen der wet van 1876, geene klagten van belangheb benden bij het departement van justitie waren ingekomen. Het is geenszins het doel dezer voordragt, om thans de wet ingrijpend te wijzigen. Nog zegt de minister dat de wet van 21 Mei 1819 geene aanleiding geeft om coöperatieve vereenigingen, die waren koopen en verkoopen, vrij te stellen van de patentbelasting. Het is dan ook gebleken dat reeds patentregt be taald wordt. Volgens het gewijzigd ontwerp zal aan het slot van art. 16 dier wet een nieuw lid worden toegevoegdhoudende: "De rekening en verantwoording, voor zien van het bewijs van goedkeuring, is vrij van zegel- en regisiratieiegt". *s GRAVEN1IAGE. 10 April. Tot adjunct-commies bij het dep. van waterstaat enz. is benoemd de heer A. J. M. Visser. De heer H. van Munex, thans ontvanger der directe belastingen te Gennep, is benoemd tot ontvanger dcrzelfde middelen te Echt. Tot lid van het collegie voor de zeevisscherijeu is benoemd de jbeer J. Reguloorzee, le Amsterdam. Tot opzigier 2' kl. voor het stoomwezen zjjn benoemd J. M. Kuiler en J. C. Fels. Tot luit. ter zee 2' kl. zijn benoemd de adelborsten le kl. G. P. Posthuma en F. C. V. Zwaansbals. De luit. ter zee le kl. A. J. Krabbe en de luitt. ter zee 2' kl. M. F. Tjjdeman, C. A. de Brauw en F, van den Berg, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning heeft heden ochtend de residentie verlaten, ten einde eenige dagen op het Loo te vertoeven. In de zitting van de tweede kamer van heden is met 54 tegen 9 stemmen aangenomen het ontwerp lot wijziging der wet op het hooger onderwijs. Daarna had de interpellatie plaats van den heer van Kerkwijk over de overeenkomst met de gemeente Rotterdam, betreflende de brug aan de Koningshaven. De interpellant keurde het af dat het contract gesloten was zonder voorbehoud van de goedkeuring der wetgevende magt. De minister van waterstaat enz. verdedigde het contract. De financiële lasten konden uit de bcgrooling gekweten worden en de ƒ100,000, aan Rotterdam voor onderhoud uitbetaald, was eene wettige schuld uit hel contract van 1869 voortspruitende. De heer van Kerkwjjk heelt eene motie voorgesteld tot afkeuring, gelijkluidende aan die, welke in December omtrent het con tract met de maatschappij Zeeland was aangenomen. De behandeling dier motie is verdaagd tot na het recès. Morgen zijn eenige onteigeningswetten voor spoorwegen aan de orde. Gisteren avond werd in het Gebouw van kunsten en wetenschappen alhier de aangekondigde meeting gehouden over de Surinaamschc qnaeslie.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1