LEIDSCHE COURANT. 1878. WOENSDAG 10 APRIL. N°. 85. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nonmiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. f» Cents. He prijs der Adverlenliön is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. Bij dese Courant wordt verzonden lilads. 2122 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag LEIDEN, 9 April. De arrondissemcnts-regtbank te 'sGravenhage heeft heden, in de ontei- genings-procedure der spoorweg maatschappij Leiden - Woerden, de volgende schadeloosstelling toegekend, aU: ƒ4601.17 aan S. F. A. baron van Pallandt van Oud-Beijerland (aanbod ƒ2900, rapport deskundigen ƒ10022.67, con clusie O. M. ƒ3485.66); ƒ3898 aan Gerrit. van der Meer (aanbod 2252, rapp. desk. ƒ8699.10, concl. 0. M. ƒ3034.62); ƒ3834 aan Anna de Jong, eerder weduwe I). Mouris, thans weduwe J. van ltodenrijs (aanbod 2459.75, rapp. desk. ƒ9649.38, concl. 0. M. 3451.49), en ƒ8408.81 aan erfgena men van jonkvrouwe 11. J. Delcourt (aanbod 7500, rapp. 1« desk. 21210.98, rapp. 2e desk. 2904.85, 1« concl. O. M. 8000, 2« concl. O. M. ƒ8373.89). Bij kon. besluit van 24 Maart 1878 is goedgekeurd ren besluit der staten van Zuidholland tot wijziging der begrooting van enkel provinciale I en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, dienst 1878. In de maanden December 1877, Januarij en February 1878. is volgens I de bij de regering ontvangen ambtsbcriglenslechts één geval van honds dolheid in het rijk voorgekomen. Een hond te Philippine in Zeeland is in December 1877, als verdacht van dolheid, gedood. Na lijkopening zijn ken- teekenen dier ziekte gevonden. Vermoedelijk is dit dier in eene der na burige gemeenten Assenede of Selzaete in België, alwaar zich gevallen van hondsdolheid hadden voorgedaanbesmet. Behalve voor Philippine werd ook voor Sas van Gent het bevelschrift, bedoeld in art. 3 der wet van 5 Junij 1875uitgevaardigd. Het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 6April Gibraltar gepasseerd. De Prinses Amalia is op 8 April van Batavia ver trokken. Mr. N. J. C. Snouck Ilurgonje, lid van gedep. staten van Zeeland, reisde in de vorige week van Middelburg naar 'sHage; een goed gesloien kofier had hij als passagiersgoed bij zich. Te 's Hage in het hotel aange komen bleek, toen de koffer werd geopend, dat deze doorsnuffeld was en er 21 uit was ontvreemd. De dief had blijkbaar met een valschen sleutel gewerkt. Te Haarlem is gisteren een opperman, zekere J. Kloos, van een stei ger gevallen en kort na zijne opname in het gasthuis overleden. Te Aalsmeer is Vrijdag avond eene boerderij, bestaande uit huis, hooischuur enz. een prooi der vlammen geworden. Het vee werd geluk kig gered. Het geregtshof te Amsterdam behandelde gisteren in hooger beroep de zaak van G. G. Bijlsma, den 70-jarigen gezigtknndige. die door dereglbank aldaar tot betaling eener geldboete van ƒ150 was veroordeeld ter zake van het onbevoegd uitoefenen der oogheelkunde. De advocaat-generaal mr. P. Verloren van Themaat oordeelde die straf te ligt, omdat men hier te doen had met iemand die reeds herhaaldelijk voor een zelfde feit was veroor- deeldover wiens handelingen de bevoegde geneeskundige autoriteit een ongunstig oordeel had geveld en die bovendien in het geval, dat aanleiding gaf tot de vervolgingoorzaak was geweest dat een kleine patiënt het ge bruik zijner oogen had verloren. Spreker requircerde mitsdien tegen dezen beklaagde een cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen. De verdediger mr. Ph. Haas Az, meende dat tegenover het aangehaalde ongunstige geval honderde gevallen stonden, die met het beste resultaat waren bekroond en dat bovendien het verlies der oogen geen gevolg kon zijn van het gebruik van een overigens goed bevonden oogwater. Hij wees op het gunstig oordeel, over dezen man uitgesproken door tal zelfs van aanzienlijke personen. Hij meende dat het bewijs niet was geleverd dat be klaagde had verleend geneeskundigen raad als bedrijf, liet bekijken toch van een oog en het daarna zonder gebruiksaanwijzing geven van oogwater is geen geneeskundige raad. Er behoort dus vrijspraak te volgen, of in elk geval de ligtst mogelijke siral waar het geldt iemand, die door velen als weldoener der mcnschheid wordt beschouwd en vele gunstige resultaten kan aanwijzen in gevallenwaar de zoogenaamde bevoegde deskundigen een ongunstig resultaat hadden verkregen. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Maandag 15 April. Gisteren morgen ten 9 ure ontstond in de stoomboot Bérénice, lig gende in het Oosterdok te Amsterdambrandveroorzaakt door het vuur vallen der bekleeding van het ijzeren waterschot in het groot ruim. De stoomspuit Jan van der Hetjde was spoedig aanwezig, waardoor de brand werd gebluscht. Van de manschappen, die met den respirateur aan een takel in bet ruim werden nedergelatenom den zetel van het vuur op te sporen, werd een door den verschrikkelijke!! rook bewusteloos, doch kon spoedig zijne werkzaamheden hervatten. Te Amsterdam ontving dezer dagen een 16-jarig jongeling van zjjn baas eenige quitantiênom daarop p. m. 30 te ontvangen. Het geld ont ving lijj, maar hij behield het voor zich om er mede naar Rotterdam te gaan en aldaar pret te maken. Eindelijk was hel geld verteerd, en te Gouda komende gaf de jongen zich vrijwillig bjj de policie aan. Reeds tweemaal heeft deze knaap dergelijk teit bedreven. Te Arnhem is Zondag II. de nieuwe Remonstrantsche gemeente inge wijd en dr. L. H. Slolemaker als haar leeraar bevestigd. De plegtigheid had plaats in de groole zaal van het Nutsgebouw; zij geschiedde door prof. Tiele en werd bijgewoond door meer dan 1000 leden, begunstigers, gc- noodigden, daaronder de kerkeraden van verschillende gezindten en belang stellenden. De nieuwe gemeente telt ruim 700 leden en een 100-tal begun stigers. Uit Deventer meldt men: Het IJsselwaler is steeds wassende en ver oorzaakt groote schade, daar de meeste langs de rivier gelegen weidelan den waarop het gras begon te ontkiemenoverstroomd zjjncn men aan de steenfabrieken wegens den hoogen stand der rivier nog niet kan arbei den. Hoewel sommigen reeds een begin hebben gemaakt met het poten van aardappelen, waarvoor het reeds hoog tijd begint te worden, kunnen de meeste landbouwers daar nog niet aan denken, omdat hunne landerijen te nat zijn. Onlangs is te Giethoorn zekere T. J. D.een alleen-wonend bjjna 70-jarig man, overleden. Zijn kinderen meenden te welen dat er geld was. maar zochten lang te vergeefs. Er was zelfs sprake om het lijk op te graven. Eindelijk vond men iu den koestal een trommel met efïeclen, ge dekt met een stuk hout, en voorts, na veel graven, de klinkende munt in een potdie op de deel in den grond was verborgen. Het geregtshof te Leeuwarden heeft Margje Bult, huisvrouw van Gel- mers, arbeidster te Ruinen, die beschuldigd was van opzettelijke brand stichting, bij gebrek aan voldoend bewijs, ofschoon de beschuldigde volledig bekende en het huis geheel is afgebrand, vrijgesproken. Te Groningen is in eene bijeenkomst van leden der kerkelijke kies- vcreeniging /'Gelijk regt voor allen" door den heer B. C. J. Mosselmans, bij de herv. gemeente aldaar, voorgesteld om, in navolging van andere ge meenten, ook te Groningen eene Remonstrantsche Broederschap opterigten. Dit voorstel vond bijval en eene commissie werd benoemd om de zaak te bevorderen. Dezer dagen zijn acht personen uit Lejjcnbroek, gemeente Siltard, gedagvaard om voor den regler van instructie te verschijnen, wegens het afleggen van getuigenis omtrent twee aldaar plaats gehad hebbende bran den. Men schijnt bij den laatsten brand eene lont gevonden te hebben om het strooijen dak te doen vuur vatten. Zaturdag avond ontstond aldaar weer brand, waarbij twee aanzienlijke boerenhuizingeu met stallen -en schuren vernield cn vijf stuks hoornvee omgekomen zijn. In het voorloopig verslag over het ontwerp tot verhooging der begrooting van Ned. Indië voor 1878 wordt er op gewezen, dat in verschillende gezeg den van den minister van waterslaat cn van financiën het geloof doorstraalt aan de mogelijkheid van het uitkeeren van Indische bjjdragen gedurende de eerstvolgende jaren. Maar hoe kon dat geloof bij twee der ministers blijven post vatten op hetzelfde oogenblik dat hun ambtgenoot van koloniën die bijdragen of saldo's voor de spoorwegen op Java als in beslag neemt? Hoe kan vooral het uitkeeren der bijdrage voor 1877 als niet geheel hopeloos beschouwd worden, gelijktijdig met de aanbieding van een voorstel om die bijdrage vervallen te verklaren. Naar aanleiding van het voorafgaande werd door verscheidene leden beweerd dat dit ontwerp niet op zich zelf kon worden beschouwd, maar tegelijk met dc andere weis-voordragten, die

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1