RUITEM.AINDSCHE BERIGTEN. liaar mei Urn. dai men er waarlijk van ijsl. Oe geheele colleclie is hot eigrndem geworden van eon onzer plaaisgeuooten, den lieer Buter. Za'.ni'dag II. is, onder leiding van den commissaris des konings in de provincie Utrecht, den heer van Doorn, in het gebouw van kunsten en we tenschappen de vergadering gebonden van de hoofdcommissie lot viering van de Unie van Utrecht met de afgevaardigden der plaatselijke commissiën uit de hoofdsteden der onderscheidene provinciën en uit Amsterdam en Rot terdam. Den leden was vooral gelegenheid gegeven tot bezigtiging eener tcekening van een ontwerp-gcdenktcekcn. liet ontwcrp-gedenktcekcn is ver vaardigd door den architect Nieuwenhuis te Utrecht naar de denkbeelden, aangegeven door prof. Beets. Behoudens de goedkeuring van prins Hendrik besloot de vergadering met groote meerderheid tot oprigting aldaar van een nationaal gedenkleeken, naar de ontworpen teekening. Het monument stelt voor een groote kolom, zamengesield uit zeven kleinere kolommen (zeven provinciën die tot de Unie loetraden), te zamen dragende het beeld der vrijheid en op het voetstuk bewaakt door den Nassauschen Leeuw. Het geheel zal naar het ontwerp een hoogte hebben van 31 meter. De kosten worden geraamd op ruim een ton. Het voornemen bestaat het gedenkleeken te plaaisrn op het bolwerk Lepelenburg, In de vorige week stond voor het hof te Arnhem teregt de sjouwer man van 't Hout, beschuldigd van het afleggen van valsche verklaring in zijn eigen voordeel. Aanvankelijk was hij opgetreden als hoofdgetuige bij de behandeling van een door hem gedane aanklagt tegen een schippers vrouw, welke hij beschuldigde dat zij met een klomp zijn arm had stuk geslagen. Wegens dal teit was de vrouw door de regtbank tot drie weken celstraf veroordeeld Zij kwam in hooger beroep en uit de antwoorden van van 't Hout bleek toen al spoedig dat zijn beschuldiging onwaar was. Hij werd tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bij de hevige donderbui, die zich Woensdag II. over ons land ont lastte, is te Farmsum de bliksem geslagen in de woning van den heer R. Dijkema, bewoond door J. P. Ten Have. Door den schoorsteen baande hij zich een weg en trof onmiddellijk de vrouw des huizes, die juist eenige bezigheden bij den haard had te verriglen. Bewusteloos werd zij te bed gcbragl en verkeert niet builen gevaar. Vrijdag II. had bij de Kijk-in-'t Jatsbrug te Groningen een treurig ongeluk plaats. Terwijl de brugwachter bezig was om die brug af te draaijen en behoorlijk van afsluitingen had voorzien, wilde de wed. N. het nog be proeven om er over te komen, met het ongelukkig gevolg, dat zij achter de ketting is blijveu hangen en lusschen de brug is geraaktwaar zij zulke wonden heeft bekomen, dat zij aan de gevolgen is overleden. 's GRAVENI1AGE 8 April. Door Z. M. is aan jhr. ui'. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van kantonregler- plaalsvervanger te Amsterdam (tweede kanton); en als zoodanig benoemd de heer mr. L. 11. Kuhn Jr.advocaat aldaar. Aan den heer F. Foniein Hz. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-plaatsvervanger te Helder. Door Z. M. zijn benoemd lot controleur der directe belastingen: te Eindhoven, M. A. Bringenberg, thans in diezelfde betrekking te 's Hertogenbosch, 2e afdeeling; te 's Hertogenbosch, 2eafdeeling, J. Sijtsma, thans in diezelfde betrekking te Dragten; te Dragten, J. Hattink, thans adjunct-controleur te Amsterdam. De kapilein-luilenant Ier zee K. O. van der Veen is, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, en bevorderd zijn tol kapitein-luit. ter zee, de iuit. Ier zee le kl. E. B. Boon, en lot luit. ter zee lc UI.de luit. ter zee 2' kl. II. Bernelot Moens. Z. M. de koning zal zich aanstaanden Woensdag, des morgens ten 4 ure. per Rijnspoor naar het Loo hegeven, ten einde eenige dagen op dat buitenverblijf le vertoeven. In dé zitting van de tweede kamer van heden zijn, na verdere verde diging'door den minister van justitie de algemeene discussiën over het wets-ontwerp betreffende de bedelarij gesloten. De vier amendementen op het eenig artikel zijn door de voorstellers toegelicht. Morgen voortzetting. De minister van justitie zal Woensdag en die rail oorlog Donderdag aaust. geen gehoor verleenen. H. K. H. prinses Sophia der Nederlanden, zuster van Z. M den koning, gemalin van Z. K. H. den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach viert heden haar 57e" geboortedag. Eene vrij talrijke menigte was des middags rondom het Malieveld verzameld ter aanschouwing van de parade, die bij deze gelegdliheid werd gehouden. De troepen stonden onder het bevel van den kommaudant der veld-arlilleric alhier, kolonel Roel!. De inspectie werd verrigl door den geueraal-majoor van Toll, plaats-kommandaut. EN GELAND. LONDEN, 7 April. In het parlement zal door den heer Campbell worden voorgesteld, als amendement op het adres., 11. M. de koningin te verzoekende door Üuitsch- land voorgestelde voorloopige conferentie aan te nemen en, wat Bessarabië betreftin eene voor Engeland zoo weinig belangrijke zaak zich van elke afzonderlijke handeling te onthouden. De kansen op hel behoud van den vrede zijn niet verbeterd. Het En- gelsche kabinet blijft natuurlijk zijne zienswijze handhaven en Rusland schijnt het beneden zijne waardigheid te achten aan Engelands eischen toe te geven, vooral na den toon die lord Salisbury heeft aangeslagen. De correspondent van de Times le St. Petersburg schrijft: Lord Salisbury's circulaire werd door lord Augustus Loftus aan prins Gortschakolï overhan digd. Een antwoord zal weldra verzonden worden. In officiële kringen wordt gezegd dat vele bezwaren, welke door de Engclsche regering legen hel tractaat worden ingebragt, door het congres zouden uit den weg ge ruimd kunnen zijn maar dat nu de deur voor concessies en schikkingen gesloten is. liet is daarom moeijelijk nog eene vreedzame oplossing te ver wachten. liet beste voorstel zou misschien nog zijn. dat hel congres bijeen geroepen werd om, niet liet tractaat van San Slcfano, maar de wijzigingen in overweging te nemen, welke de jongsle gebeurtenissen in de Iractaten van 1856 en 1871 noodzakelijk gemaakt liebhen. Men koesterl echter nog slechts zeer llaauwe verwachtingen van gek misleide voorstellen van deze soort, en verreweg de meerderheid, zoowel in officiële kringen als van het publiekacht den oorlog onvermijdelijk. De ernstige gevolgen van een langdurigen strijd houdt men zich geheel voor oogenmaar locli is er niet de minste neiging merkbaar om voor deze gevolgen terug te deinzen. De Standard zou gaarne zien dat Engeland Ihans een eigen voorstel formuleerde voor de regeling der Oostersche quaestie. Engeland zou daar door, zegt het blad, zijnen diplomalicken triomf voltooijen. FRANKRIJK. De minister van oorlog heeft een wets-ontw erp ingediend bij de kamer ter verbetering van den toestand der onder-officieren. Als deze na hun ge wonen diensttijd zicli op nieuw voor vijfjaren verbinden, zullen zij een premie bekomen van 2800 fr. en van 500 Ir. voor de Iweede periode van vijf jaren. Buitendien zal buil pensioen verhoogd worden, en door bij iedere compagnie, in plaats van bij ieder bataillon. een onder-adjudant te voegen, zou hun kans op bevordering belangrijk vermeerderen. De Gaulois verzekert dal de Russische gezant te Parjjs zich bij den minister van builcnlaiulsctie zaken beklaagd heeft over de vijandige houding van het Joum. des Déb. en de Rép. /rang. tegen Rusland. De minister Waddingion antwoordde dat Frankrijk voor zich onzijdigheid in acht neemt, dat de drukpers in Frankrijk vrij is en dat het kabinet in geen geval ver antwoordelijk kan gesteld worden voor hetgeen de genoemde bladen schrij ven. De Russische gezant was met dit antwoord niet tevreden. Men wil voorts nog welen dat de minister onderscheidene bladen verzocht heelt voorzigtig te zijn in hunne beschouwingen. Dezer dagen zijn te Parijs in hel openbaar verkocht vijf behangsels (Gobelins) uit den tijd van Lodewijk XIV, die een eigendom waren van madame de Montespan. Die behangsels, die takken met bloemen en blade ren te aanschouwen geven en in liet midden een groep figuren, hebben de som van 7550 fr. opgebragt Het hof van revisie heeft verworpen de voorziening in cassatie van Joseph Garcin, wegens op de Commune betrekking hebbende feiten den 26t" Maart jl. ter dood veroordeeld. Vroeger is melding gemaakt van zuster Saint Amée, die een klein meisje, leerlinge in het gesticht van Vouzy, op een heelen kagchel had ge plaatst. Het hof van Sedan heeft de liefdezuster schuldig bevonden aan be treurenswaardige onvoorzigheid, waardoor verwondingen zijn ontstaan. Zij is veroordeeld tot 25 frs boete. Onlangs is gemeld, dat men de dieven van don Carlos' keten van het Gulden Vlies op het spoor was. Verschillende bladen berigten thans, dat het kleinood hem weder ter hand is gesteld. Slechts ontbreken er zes juweelen aan, ter waarde van 60000 fr. Nadere bijzonderheden worden niet me degedeeld. Uit Marokko ontvangt men berigten van groote droogte en dreigenden hongersnood. Graan, dat in 1875 10 fr. kostte, moet nn met 60 fr. betaald worden. De Sultan heeft reeds tweemaal deelgenomen aan een openbare processie, die liet afsmeeken van regen ten doel had. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt gemeld, dat een achttal Ilaliaanschc reizigers aan de noordzijde van den St Golhard-pas onder eene lawine zijn bedolven geraakt. Door spoedig aangewende hulp slaagde men er in zeven hunner van een anders gewissen dood te redden. Een hunner heeft er het leven bij verloren. Dezer dagen kwam op zekeren avond een gebrekkige oude bedelaar op een boerenhofstede iop den St. Imerberg, in Zwitserland, aan, die drin gend om huisvesting en warm eten verzocht, daar hij in langen tijd niets gegelcn had. Toen men den volgenden dag naar hem omkeek vond men hem in jammerlijken toestand; hij was des nachts door een beroerte ge troffendie hem geheel verlamd en van zijne spraak beroofd had. Zijn nienschlievende gastheer liet aanstonds inspannen, ooi hem naar liet hospi taal van St. liner le vervoeren. Onderweg stierf hij echler. Toen men hem ontkleedde vond men onder zijn havelooze kleêren 417 fr. in goud. zilver- en kopergeld, en twee spaarboekjes, die le zamen eene waarde had den van 17784 72 fr. ITALIË De Italië meldt, dat de Paus de kennisgeving van zijne verheffing lot den pausclykcn zclel heeft voltooid door eene schriftelijke mededeeling aan de vorsten van Europa, die geen regtstreeksclie beirekkingen met den 11, Stoel onderhouden. Aan de koningin van Engeland heeft Leo XIII, behalve deze kennisgeving, zijn hartelijkcn dank bciuigd voor het herstel der katho lieke hiërarchie in Schotland. Wat de onttroonde vorsten bcircft, het lag nimmer in de bedoeling van Leo XHl, om hun eene mededeeling van dien aard le doenofschoon bij van verschillende zijden daartoe was aangespoord. De ex-koning van Napels, de ex-groothertog van Toskane, de ex-keizerin der Fransclien en anderen, hebben geroimen lijd hel officiële berigt der op- ireding van den nieuwen Paus afgewacht; doch in hunne verwachting teleurgesteld, hebben zij uit eigen beweging hunne geltikwenschen aan Leo XIII aangeboden. Hetzelfde blad meldt, dat de Paus zich. in overleg met verscheidene kardinalen, bezig houdt met de vraag, of de katholieken aan de staalkundige verkiezingen mogen deelnemen. In beginsel bestaat daar tegen geen bezwaar; dc moeijelijkhcid' is alleen gelegen in den eed. door de afgevaardigden af le leggen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2