LEIDSCHE COURANT. DINGSDAG 9 APRIL ST A DS- BERICHTEN. JACHT EW VISSCHERIJ. RINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1878. Ni-iXS. N°. 84i De Courant verschijnt dagelijks, Zen- eti Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3,35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.30 's jaars, builen de expediliekosten. Afzonderlijke vommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. B Cents. De prjjs der Advcrtentifin is van 1—4 regels iedere regel meer 25 ccnls. De BURGEMEESTER vak LEIDEN herinnert aan hen. die zich voor het aanslaande saizoen 1878/9 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vischaktcn. of wel van eene koslelooze vergunning tot uitoefening der risscheiijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn Ier Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend. vóór den 15'k" April dezes jaars moeien terugbezorgd zijn. ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerddat blanco verzoekschrif ten tot het bekomen van buitengewone machtiging lol het verdrijven van schadelijk gevolgte met pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het risschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 14 Maart 1878. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 8 April. Aan den verjaardag van 11. K. H. prinses Sophie der Nederlanden, ge malin van den groothertog van Saxcn-Weimar-Eisenach, zuster van Z. M. den koning, werd lieden door het uitsteken van vlaggen gedacht. lil de maand Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren 130 kinderen, afs: 68 zoons en 62 dochters. Overleden 112 personen, als: 18 mannen, 21 vrouwen. 39 zoons en 34 dochters; daarenboven als leven loos aangegeven 7. Gehuwd 15 paren. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partjjen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen J 262.80 en /1.40, de laagste prijzen /26, /2.70 en ƒ1.35. Gedep staten der provincie Zuidholland hebben bepaalddat de ver kiezing van een lid der staten van de provincie Zuidholland, in het hoofd kiesdistrict 'sGravenhage, ter vervulling der vacature, ontstaan door bet overlijden van den heer mr. J. de Bas Jz.die in bet jaar 1883 als zooda nig zou hebben moeten aftreden, zal plaats hebben op Oingsdag den 30""' Aril aanst.en dat de herstemming, zoo die noodig mogt zijn, zal plaats hebben op Dingsdag den ld11"1 Mei daaraanvolgende. De commissie, ingesteld bij kon. besluit van 30 Januarij 1878, om de grondslagen Ie onderzoeken, waarop aan weduwen en wtezen van alle bttr- ecrlijke rijksambtenaren pensioen zou kunnen toegekend wordenheeft door tusschenkonist van de ministers, onder welke de ambtenaren ressorteren, aan alle ambtenaren tot liet algemeen bestuur belioorende en voor wier weduwen en weezen dus dit uitzigt reeds geopend is, staten toegezonden, om daarop in te vullen hun tegenwoordig tractcment, vroegere verhoogin gen, aantal kinderen en verder datgene, wat de commissie noodig oordeelt te wetenom hare laak te kunnen volbrengen. Nadat het comité van uitvoering voor den logt naar de Poolzee ge meend hadvoor de herbaalde aanbiedingen van den beer SibiriakotT be leefd Ie moeten bedanken, wenschle deze <!an tocli door een minder aan zienlijk geschenk dan oorspronkelijk door hem was aangeboden van zijne sympathie voor de Nederlandsche expeditie te doen blijken. Het hoofd comité meende onlieusch tegenover den heer SibiriakolF te zullen handelen wanneer het nogmaals deze bijdragedie zoozeer van belangstelling in de onderneming getuigt, van de band wees. Het heeft deze dus, met dank baarheid aan den mildcn gever, aanvaard en behoudt zich voor. ze op een volgenden logt, wanneer liet doordringen in de Kara-Zee meer in de be doelingen van liet comité zal kunnen liggen, op die wijze te besteden, welke den heer SibiriakotT aangenaam moet zijn. (libl.) De Pr. Fr. C. vestigt er de aandacht op dat van de pas in omloop gebragte nieuwe centen, die wegens omvang, dikte en kartelrand met de j 25-centsstukken overeenkomen, reeds gebruik wordt gemaakt om die te ver zilveren en alzoo voor kwartjes te doen doorgaan. Een paar zoodanig ver- valschte muntstukjes zijn haar reeds vertoond, terwijl een winkelier te Leeuwarden er mede gefopt is geworden. Nabij Woudrichem is Vrijdag avond een aakje, met steenen geladen en van Andct komende, tegen een krib gestoolen en gezonken; de schipper en diens zoon werden spoedig door ter hulp gesnelde visschersvaarluigen aan wal gebragt. Voor den schipper kwam de hulp te laat. Toen hij aan wal werd gebragt was hij reeds dood. De ntan was te Hardinxveld woon achtig, en laat eene weduwe met 5 kinderen na. De st. C. deelt nog het volgende mede omtrent de twee gevangenen, die onlangs de gevangenis te Haarlem wisten te ontvlugten. Een ware odyssee moet het togtje geweest zijn, dat de twee uitgebrokenen hebben doorleefd. Hauwert, de medgezel, moest Roeper, die zoo zwak was dat hij op den weg van Haarlem naar Amsterdam niet tegen den wind kon inloopen, letterlijk voortsleepen aan twee aan eikaér gebonden zakdoeken. Zoo kwamen zjj in het bolle van den nacht te Amsterdam, waar zij, ge lijk men weet, de gevangeniskleéren tegen andere hebben verwisseld. Hau wert, die zijn vrouw en zijn kind bij zich had genomen, en Roeperbragten vervolgens in een hooiberg eenigen tijd door en toen het kind erg ziek werd, meende de v3der, daartoe aangemaand door de vrouw, die den dood van den zuigeling vreesde, dat het kind niet ongedoopt de eeuwigheid mogt ingaan, en begat er zich meê naar een predikant in een dorp in de nabijheid van Amsterdam; maar de predikant zeide, dat hij slechts op Zondag en in de kerk mogt doopen. Vervolgens begaf zich het viertal, Hauwert, diens vrouw, liet kind en Roeper, naar den pastoor, die het kindje in de katbo- tholieke kerk opnam. Roeper moet ook bij een slaapbaasje te Amsterdam aan den haard hebben gezetentoen een rijks-veldwachter zjjn signalement kwam voorlezen en den logementhouder aanspoorde tot voorzigtigheid en goed uit de oogen te kijken. De guit lachte natuurlijk in zijn vuistje. Te Amsterdam is Zaturdag middag ten 3 ure van de scheepstimmer werf Concordia van de hh. Meursing Huygens met goed gevolg te water gelaten het schoonerschip ffillem Barendsz, bestemd voor de Nederland sche Noordpool-expeditie. Ofschoon de toegangsprijs ten behoeve van de onderneming op 1 was gesteld, waren vele belangstellenden er bjj tegen woordig. De minister van marine was verhinderd; eenige leden der hoold- commissie, waaronder de kolonel Jansen, lid van den raad van state, de heer Fransen van de Dutte, enz. waren aanwezig. De equipage der IPitlem Barendsz zal bestaan uit 14 koppen, nl. de kominandant J J. de Bruyne, luit. ter zee 2d( kl. van de marine; de luits. ter zee 2J' kl. L. 11. Koolemans Beynen en jhr. H. M. Speelman, d'. C. P. Sluyter, zoöloog: de militaire student Heymans van Anrooy (als hjj van den minister van koloniën de gevraagde toestemming ontvangt), de photo- graaf Grant. 3 marine-bootslieden, 2 mannen van het loodswezen, 2 Vlaar- dinger visschers en 1 stuurman. -Op 9 Mei aanst. zal te Amsterdam de jaarlijksche algemeene ver gadering worden gehouden van hel Nederl. genootschap tot zedelijke ver betering der gevangenen. Behalve de verkiezing van 2 hoofdbestuurders zal ook, onder meer andere voorstellen, het hoofdbestuur aan de vergadering onderwerpen een voorstel omtrent het al- of niet ondersteunen van ontsla genen uit de rijksgeslichlen Ommerschans en Veenhuizen. Ook zal een punt van bespreking uitmaken een voorstel van de afdeeling Utrecht, die verklaard heeftbespeurd te hebbendat onder de veroordeeldendie in de cel ver blijf houden, niet zelden het verschijnsel zich voordoet van ligchamelgke verweeking en verslapping, zoodat die personen een tijd lang ongeschikt zijn lot arbeid, terwijl het hoofdbesiuur de vraag wcnscht te behandelen of liet bedoelde verschijnsel zich alleen bjj gewezen celbewoners, en dus niet bjj ontslagenen uit de gemeenschap vertoont. Natura Arlis Magistra te Amsterdam is weder twee zeeleeuwen rijk. Deze zijn uit den zoölogischen tuin van Antwerpen afkomstig en zwemmen in goede ccndragt met een paar zeehonden in het groote bassin. Te Amsterdam is een meisje van 12 jaren naar de gevangenis gebragt ter zake van diefstal, voor de tweede maal door haar gepleegd. Zij heeft namelijk uit eene portefeuille, die hare meesteres eenige oogenblikken op de tafel liet liggen, een goudentientje weggenomen. Aanvankelijk ontkende zij den diefstal, maar later op de aanwijzing van het dochtertje der besto lene moest zij den diefstal erkennen eu beleed zij bovendien nog vijf hem den te hebben weggenomen. Men uieldt van het Nieuwe Diep aan het Dbl.Met het schip Liberaal zijn van Indie te Nieuwe Diep aangebragt twee jonge tijgers, een fraaije paattw en een colossaal groote lampong-aap. De tijgers zijn bijzonder mak: de twee schepelingen, die ze gedurende de reis verzorgden, zijn zoo fami-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1