RUiTEiNL AMJSCiiK Bt ft KJTE PER TELEGRAAF. ENI GELAND. LONDEN, 4 April. He betrekking van minister voor Indië, opengevallen door de benoe ming van lord Salisbury tot minister van buitenl. zaken, is door den minis ter van oorlog, den heer Gathorne Hardy, aangenomen, en kolonel Stanley, broeder van lord Derby, is minister van oorlog geworden in de plaats van den heer Hardy. Het berigt dat lord Leitrim en 2 zijner ondergeschikten de slagtoders zijn geworden van Ierschc wraakzucht heeft groote ontsteltenis teweegge- bragt. De moord had plaats in het graafschap Donegal, op een eenzamen weg nabjj 'Ie stad Milfordlangs welken lord Leitrim met zjjn klerk en een voerman voortreed. Toen een rijknecht, een kwarler later, denzelfden weg volgdevond hij zijn meester en diens beide medgezellen gruwelijk vermoord daar liggen, blijkbaar waren zij met geweerschoten afgemaakt. Lord Leitrim was bovendien door kolfslagen verminkt. Lord Leitrim. een groot grondbezitter in die streek was bekend om zijne oppositie tegen de lersche landwet van den heer Gladstone, en verder als iemand die met de grootste strengheid zijne regten als landheer gelden deed. Zjjn pachters droegen hem ook sinds jaren een bitteren haat toe: reeds vroeger had men het op zijn leven toegelegd. De schuldigen zjjn nog niet gevonden. Zij ont- vlugtten in eenc boot, zoodat het niet gemakkelijk zal zijn ben op te sporen. Weet de justitie bij dergelijke misdaden den moordenaar niet als opheeler daad te grijpen, «tan wordt hare taak zeer moeijelijk. Men weet het dat men in dergelijke gevallen voor geen vatscli getuigenis opzietom den dader uit de hand van hel gcregt te rukken. Volgens berigt uit Alexandrië hebben de consuls-generaal van vjjf der groote mogendheden een protest bij den Khedive ingediend, uit naam hun ner respective regeringen, wegens de weigering om de vonDissen, welke door ile nieuwe regterlijke hoven tegen de Egyptische regering zijn geveld, (en uitvoer te leggen. FKA1VHRIJ K. De kamer van afgevaardigden heeft het wets-ontwerp betreffende den slaat van beleg onveranderd goedgekeurd, gelijk dit door den senaat gewij zigd was. Er hebben echter nog breedvoerige discttssiën plaats gehad. De wijziging bestond hierin, dal zekere bepalingen der wet van 1849 werden gehandhaafd, krachtens welke militaire kommandanten overeenkomstig vroe gere decretenhet regt hadden om in vestingen enz. den slaat van beleg af te kondigen. Nu vreesde men van de linker zijde, dat daarmede de geheele tegenwoordige wet zou worden krachteloos gemaakt, indien er niet uitdruk kelijk bij verklaard werd. dat bedoeld regt alleen in tjjd van oorlog mogt worden uitgeoefend. Zulk cene nieuwe bepaling zou evenwel de terugzen ding van het ontwerp naar den senaat noodig maken en dit achtten de meestcn bedenkelijk, die trouwens de overige artikelen duidelijk genoeg keurden om een misbruik als gevreesd werd onmogelijk te maken. Dit was ook het gevoelen der regering. Het Journ. des Déb. is zeer ingenomen met de door lord Salisbury afgezonden depêche. Dat blad velt daarover hel volgende oordeel: Enge land» doel is duidelijk, practisch en bovenal eerlijk. Het wil het Europe- sche regt waarborgen. Rusland, door diplomatieke middelen of desnoods door wapengeweld: tot eerbied voor de tractaten en tot de erkentenis dwin gen. dat het niet het regt heeft alleen en ten eigen voordcele deOosterschc (piaestie op te lossen, en het noodzaken zich aan zijn oorspronkelijk pro gramma te houden: gecne veroveringen en vrijmaking der Christenen. En geland hoopt dit doel te bereiken door te weigeren het tractaat van San Slefano te erkennen. Hel wil Rusland beletten, dit tractaat in tocpas-ing te brengen en zijne heerschappij in alle kalmte in het Oosten te vestigen. Het zal Rusland in zijn bezit verontrusten, hei vermocjjeo, het voortdurend bezighouden, het zijne krachten doen uitputten in de pogingen om zich in tie positiën te handhaven, welke het bezet heeft, die position op den duur voor zijue troepen onhoudbaar maken en het zoo tèn ondergang brengen. Zoo Engeland slaagt, dan zal het Rusland niet als overwinnaar den vrede voorschrijven; het zal noch oorlogsvergoeding, noch afstand van grondge bied eischen. Maar het zal de mogendheden tot een congres bijeenroepen om gezamenlijk in het belang van geheel Europa den toestand in hel Oosten te regelen, om verbetering te brengen in het lot van alle Christen rassen, zonder het eene aan het andere op te ofleren, en om tot een waarlijk Europcesch tractaat te komen, dat onherroepelijke wijzigingen in het leven roept en het tractaat van Parijs vervangt. Naar aanleiding dezer beschou wing zou men echter mogen vragen of Engeland, inet het oog op dat doel, dan niet verstandiger had gedaan eene andere houding aan te nemen op de vroeger te ifonstantinopel gehouden conferentie. De Temps meldt, dal de Franschc ambassadeur te Londen, die met verlof naar Parijs zou komen, last heelt gekregen zijnen post gedurende den tegenwoordige!! stand der Oostersche crisis niet te verla'en. Prins Hendrik der Nederlanden heeft Dingsdag een hezoek algelegd bij den president dér republiek. Korten tijd daarna beeft de president een tegenbezoek aan den prins gebragt. Mén heeft last gegeven tot het in orde brengen van de groote receptie zaal in hel paleis Bourbon, te Parijs. In deze zal op 1 Mei a. s. het inter nationaal post-congres worden gebonden. Den minister van financiën zal waarschijnlijk het voorzitterschap worden aangeboden. Gedurende de tentoonstelling zal te Parijs een post- en telegraafkantoor worden öpgerigl voor de dienst op de tentoonstelling. Dit bureau zal den naam dragen tan: "Bureau de posle et telegraphic du palais de ('Exposition tmiverscile internationale de 1878. a Paris." Het bureau zal de post- en telegraafdienst in haar geheele uitgebreidheid waarnemen. Postwissels worden aangenomen en betaald; wissels, postze gels. mandaten enz. zijn verkrijgbaar, zoonel voor Frankrijk als voor bet buitenland. Ook zijn er toegangkaarlen tot de tentoonstelling verkrijgbaar. In de gehouwen van de tentoonstelling zullen op 14 verschillende plaatsen bussen worden geplaatst, welke om de twee uren worden geligt. Op de tentoonstelling zal men een blok steenkool uil Pennsylvanie kun nen zien ter zwaarte van 10.000 kilogram. In het dep. der Indre en Loire hebben overstroomingen plaats gehad. De Seine en andere rivieren zijn ook zeer gezwollen. Te Vernay, bij Tours, is eene spoorwegbrug weggeslagen, zoodat een goederentrein voor een ge deelte in het water stortte, waarbij een stoker en een conducteur verdron ken zijn. DiriTICHLAND. De commissiën uit den bondsraad hebben in het wets-ontwerp betref fende het verzamelen van statistische gegevens over de tabaksfabricatie en den tabakshandei eenige wijzigingen voorgesteld. De voornaamste daarvan zjjn deze. De opgaven, welke verlangd worden van de tabaksfabrikanten, zullen volgens het gewijzigde ontwerp betreden: 1°. de ruimte van de fabriek en magazijnen en de aanwezige machines en gereedschappen; 2#. het gebezigde arbeiders- en bedienden-personeel; 3°. de hoeveelheid, soort en prijs van de voorhanden zijnde verwerkte en onverwerkte tabak; 4°. de hoeveelheid, soort en prijs van de tabak, die zjj in de drie laatste jaren hebben laten verwerken. Gelijke opgaven moeten verstrekt worden door hen. die uit eigen hooide handel drijven in tabak; de opgave omtrent de hoeveelheid, soort en prijs van de tabak, die verwerkt is, wordt vervangen door een mededeeling van de soort, hoeveelheid en prijs van de tabak, die in 1877 is omgezet. De werkzaamheden lol uitbreiding van het onderaardsche telegraafnet zijn dezer dagen aangevangen. Men is thans bezig Frankfort a/Main en Straatsburg te verbinden met een dergelijk verbeterd middel van verkeer. In het bosch bij Ratliniet ver van Dusseldorp is een hoofdeloos lijk gevonden. Drieduizend mark zijn voor de ontdekking van den moordenaar uitgeloofd. Het Dresdensche bankiershuis D. Wallerstein heeft zijn betalingen ge slaakt. liet kantoor bestaat reeds geruimen tijd, doch bel heeft zich, naar men zegt, in de laatste jaren bjjna uitsluitend bezig gehouden met specula- liën. Het passief moet vrij aanzienlijk en het actief gering zijn. De eigen lijke chef van het kantoor, Wallerstein Jp.is voorlvlugtig, zijn vader heeft zich van kant gemaakt. Uit IJsland is berigt ontvangen van eene geweldige uitbarsting uit een der vulkanen nabij den Ilekla. Te Weenen is. naar men van daar meldt, de wed. Anna Suda over leden in den ouderdom van 112 jaren. REILAND. De sig. Russe drukt omtrent de bekende depêche van lord Salisbury, waarvan dal blad nog slechts een lelegraphisch uittreksel had gelezen, de meening uit. dat als hel doel dezer depêche is de deelneming aan het con gres definitief! van de hand te wijzen, dit doel volkomen bereikt is, doch zoo het doel is eene schriftelijke grdachienwisseling tusschen de kabinetten in te leiden, deze dan zeer lang zou kunnen duren, daar het F.ngelsche stuk wel eene omvattende critiek, maar geen enkel voorstel beval. TURKI.I E. Berigten uit Athene melden het volgende: Een duizendtal vrouwen en kinderen hebben de wjjk genomen naar Dechonia. Turksche troepen onder Iskendcr-pacha zijn Macrinilza binnengetrokken en hebben eenige inwoners vermoord, die na de inneming der stad aldaar gebleven waren. Kerken, huizen en schoolgebouwen zijn geplunderd en eene grooie hoeveelheid van den buit is naar Vnlo gebragt, om er in het openbaar verkocht te worden. De Fransche, Oostenrjjksche. Italiaansche en Grieksche vice-consuls hebben bij Hohart-pacha tegen deze handelwijze geprotesteerd en verzocht maatre gelen daartegen te nemen. Turksche schepen blijven de stellingen der opstandelingen rondom Volo beschieten. Verscheidene bommen zijn in de stad zelve gevallen en hebben eenige inwoners gedood of gewond. De consuls der mogendheden hebben Hobert-pacha verzocht zijnen schepen eene andere ligplaats aan te wijzen. Dit verzoek is geweigerd, doch Hobert-pacha beloofde eene betere rigling aan de schoten te zullen geven. De opstandelingen hebben weder verster kingen ontvangen en men verwacht nieuwe gevechten. 's GRAVENHAGE5 April. Door Z. M. is benoemd tot provincialen adju dant in Friesland de majoor Brakel, van het 4,le regiment infanterie. BERLIJN, 4 April. Een smaldeel gepantserde oorlogschepen zal in het begin van Mei, men zegt den 0J'», naar hel Oosten stevenen. LONDEN, 4 April. Sir Stafford Northcote schal het tekort op 5,300,000 Hij stelt een verhooging voor der incometax met 2 d.der regten op de tabak met 4 d. per pond en een verhooging van de belasting op de hon den. Daardoor acht hij 3,750,000 te zullen verkrijgen; de overschietende 1,550,000 wil hij ten laste van het volgend dienstjaar brengen. Sir Northcote zeide aan bel slot zijner rede, dat hij hoopte, dat het laud in staat zal zijn buitengewone inspanning gemakkelijk te verdra gen, en durlde de verwachting koesteren, dat hel land, hetwelk te regter tijd verstandig handelde, geen medewerking zal ontberen. LONDEN. 4 April. In het lagerhuis verklaarde sir Staflord Northcote in zijn antwoord aan de lieer Montagu, dat er geen nieuwe onderhandelingen over het congres waren gevoerd. De heer Rourke verklaarde, dat Neder land berigt had de suiker-conventie niet tol uitvoering te kunnen brengen wegens de oppositie van de kamer. Tusschen de verschillende betrokken regeringen worden onderhandelingen gevoerd. WEENEN", 4 April. Volgens berigten aan de Pul. Corr. uit Konstantino-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2