Uit Maastricht meldt men dat eon maréchaussee zijn meisje met zijn karabijn een schot in de linkerzijde heeft toegebragt en daarna zich zelf een kogel door het hoofd heeft gejaagd. Het meisje moet mede bezweken zijn. Jaloezij moet de aanleiding tot deze daad geweest zijn. De commissie van rapporteurs, na kennis genomen te hebben van de memorie van beantwoording over het ontwerp van wet tot wijziging der wet op het hooger onderwjjs, heelt gemeend de aandacht der kamer op het volgende belangrijke punt te moeten vestigen. In de afdeelingen werd alge meen de bij het ontwerp voorgestelde intrekking der bepaling omtrent de splitsing van den zesjarigen gymnasialen cursus na het vijfde jaar in dien zin opgevat, dat daarvan de bedoeling was, gymnasiaal onderwijs in alle vakken voor alle leerlingen in duur en omvang gelijk te maken. Het blijkt thans uit 'sministers antwoord, dat die opvatting geheel verkeerd is ge weest en dat de intrekking alleen wordt voorgesteldten einde bij het ont werpen van een nieuw leerplan voor de gymnasia vrijheid te hebben, die splitsing niet enkel in het laatste jaar van den zesjarigen cursus in het leven te roepenmaar ook in de voorafgaande jaren reeds rekening te kun nen houden met de belangen van die leerlingen, die zich later aan de ge neeskundige en de wis- en natuurkundige wetenschappen zullen wijden, in verband met de bij artt. 7 en 3 van bet kon. besluit van 27 April 1877 voorgeschreven examina. 's GRAVEN1IAGE4 April. Door Z. M. is aan den bij het leger in Nederl. Indië dienenden fourier A. W. C. llorré vergunning verleend tot het dragen van hel IJzeren Kruis 2' kl. en der Duitsche herinneringsmedaille voor den oorlog tegen Frank rijk in 1870/71. Door den minister van waterstaat enz. is tol eersten klerk bij zijn departement benoemd de tweede klerk C. C. van Koetsveld. Aan den eersten klerk bij de topographische inrigltng M. F. N. Rotte veel is eervol ontslag verleend uit zijne betrekking. Als vice-consul van Zweden en Noorwegen te Cheribon is erkend en toegelaten W. K. E. A. Pare. Aan den officier van gezondheid 3e kl. J. J. Haver-Droeze. van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, is, op zijn verzoek, reu eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de behandeling van het ontwerp tot verlenging van den termijn voor de herziening van den aanslag der beetwortelsuikerfabrikanicn, verklaarde de minister van finan ciën dat voor het oogrnblik de afschaffing of vermindering van den suiker accijns niet mogelijk is. maar dat hij wel met de organen van den handel de herziening der classificatie wil overwegen. Het ontwerp werd daarop aangenomen. Een voorstel van den lieer van Kerkwijk, om het ontwerp houdende voor zieningen omtrent de hiiiuenland<che scheepvaart niet te behandelen in de sectiën voor het l'aasch-rèces, werd met 41 legen 33 stemmen aangenomen. De beraadslaging over het ontwerp tot wijziging der wet op de bedelarij is aangevangen Voor het geregtsfiof alhier verscheen heden de 36-jarige J. de S smid te Hoek (in Zeeland). Deze bekende in Februarij jl.terwjjl een zijner oudooms uit logeren was. des avonds diens woning te zin binnengedrongen door een buitenraam los te brekendaarop in de keuken gekomen de deur, die van daar naar het woonvertrek leidtmet een hakmes te hebben stuk geslagen en vervolgens een chiflonière door braak te hebben geopendwaarop hij omstreeks 115 wegnam uiL een kistje, dat hij insgeljjks met zjjn colossaal hakmes stuk sloeg. Als betrof het de meest naluurljjke handeling ter wereld gaf de beschuldigde zelf heel kalm daarvan een uitvoerige mededeeling. zoodat de voorzitter hem vroeg, of hij niet wist eene zware misdaad gepleegd Ie hebben. Op die vraag bleef hij hel antwoord schuldig. De advocaat-gene raal inr. Gregory verklaarde, in weerwil van het ernstige tier misdaad, legen dezen beschuldigde geene tuchthuisstraf te willen eisehen, daar hij zeer gunstige berigien omtrent hem ontvangen had. Dcihalve strekte het requi sitoir slechts lot eene gevangenisstraf voor den lijd van driejaren. De verdediger, mr. Ilemmingsoiideelde aan liet hof mede. dal deze beschul digde niet meer dan zeven stuivers per dag verdiende en daarvan zijne vrouw met drie kinderen moest onderhouden. Van zóó iemand was het niet te verwonderendal hij de ellende zijner kinderen niet langer kon aanzien en op dien noodlotligen avond uitging, vast besloten om, hoe dan ook. zich geld te verschafleu. Pleiter vertrouwde dat liet hof in die om standigheden alle aanleiding zou vinden om eene ligte straf op te leggen. Zaturdag a. s. uitspraak. In bet hótel Paulez alhier is, komende van Batavia, afgestapt de ge neraal majoor Diemont. laatstelijk civiel en militair bevelhebber in Atchin. BUITENLANOSCHK BKRIGTEN. ESICELA1VD. LONDEN, 3 April. Eene deputatie van de "National liberal Federation" en de "National Reform Union" zal zich, onder leiding van den heer John Bright, naar lord Granville en lord Hartington begeven. Daar het bewind geheel in ban den is van de voorstanders van oorlog, acht men het van het hoogste ge- wigtv dal- de volle kracht van de liberale partij worde aangewend in hel belang der zaak van den vrede en de nationale eer. De meeste dagbladen velleD een gunstig oordeel over de depêche van lord Salisbury. De Mom. Post ziet het juist indat het een verzet is van Engeland tegen liet g< lieele vredes verdrag van San Stefano. - De direciiën der gasfabrieken te Londen hebben proeven genomen met een vernuftig uitgedacht middel lol liet aansteken en uilblusschen van gaspitten door middel van een electrisclien draad, die een geheele reeks gas lantaarns verbindt: daartoe behoeft slechts een sleutel geopend en op nieuw gesloten te worden. De proeven zjjn volkomen geslaagd. FKANKRIJ H. De Corr. Hams meldt, dat verscheidene afgevaardigden, die het oog gerigt houden op de bnitenlandsche aangelegenheden, in eene bijeenkomst besloten hebben, om, indien het tot een oorlog lusschen Engeland en Rus land mogt komenaan de kamer het benoemen eener permanente commissie voor te stellen. De commissie voor hel voorstel van den heer Spuller, strekkende om der kamer van afgevaardigden te vergunnen van de opening der tentoon stelling af te Parijs te vergaderen, is tot de slotsom gekomen, dat het voorstel behoort te worden verworpen. De generaal Filippi is tot kommandant van Parjjs benoemd, ter ver vanging van generaal Geshn, die tot andere functiën geroepen wordt. Dit ontslag schijnt in verband te slaan met eene dagorder door de Geslin uit gegeven en die door de Estafette wordt medegedeeld. Zij is van den volgenden inhoud: "De bij het danshuis Corlieu dienstdoende soldaten zijn te hulp geroepen om van deze inrigting eene vrouw te verwijderen, die er de rust stoorde en de manschappen die haar naar het politie-burcau over- bragten, herhaalde malen geélagen heeft. Onderweg heelt een kiezer de menigte tegen de manschappen getracht op te hitsen, hen voor moorde naars uitmakende en een hunner bij den arm grijpende, ten einde de be schuldigde te doen ontkomen. De betrokkene trok de sabel en gaf met het helft dit individu een slag op liet hoofd, waardoor hem eene ligte wonde werd toegebragt. De generaal keurt dit gedrag goed en zou het volstrekt niet betreurd hebbenzoo de slag dieper sporen had nagelaten." Te Parijs wordt de avondbeurs op den Boulevard des Italiens en bij ongunstig weder in de Passage de l'Opéra gehouden, hetgeen, vooral bij drukke beursdagen. tot groote opeenhooping van menschen en stremming der circulatie aanleiding gaf. Op verzoek van de wandelaars, alsmede van een groot getal winkeliers uit de Passage de l'Opéra, wier glasruiten inge drukt zijnheeft nu de policit besloten aan den bestaandeu toestand een einde te maken. Te beginnen met 1 Mei zal de avondbeurs in een bijzon der daartoe ingerigt lokaal in de Rue Rossini worden gehouden. Aan den grooten vastgelegden luchtballon van GilTard wordt ijverig gewerkt. Het schuitje zal 50 personen kunnen bevatten en de kabel 600 meiers lang zijn. Wanneer de ballon stilstaat zal hij zich 55 meters boven den grond bevinden, dus 10 meiers hooger dan de Are de Triomphe. De doorsnede er van zal 36 meters zijn. Maandag was er een honderdtal vrouwen bezig om de stukken aan elkander te naajjen. Een stoommachine zal voor het oplaten en nederdalen dienst doen. De juweelen van de voormalige koningin van Spanje, die eerstdaags zullen verkocht worden, worden geschat op eene waarde van acht a negen millioen. Daaronder bevindt zich, volgens den Figaro, eene parure van smaragden, die alleen op drie millioen Ir. geschat wordt. Uit Calais wordt gemeld: Een Nedcrlandsche schooner is gestrand. Van de bemanning zijn 3 man gered en 3 man verdronken. De maire van Toulouse heeft aan den bondsraad van Zwitserland een zeer vriendschappelijken hriel gerigt, houdende het berigt van de verzen ding van een standbeeld, voorstellende een gewond Fransch soldaat, onder steund door Helveticter herinnering aan de gastvrije ontvangst, door Zwit serland aan het Fransche volk en aan het Ooster-leger bereid. De bondsraad heeft dit aanbod aangenomen en zijn dank aan den maire van Toulouse be tuigd. Men heeft besloten dit standbeeld ten toon te stellen in de afdeeling Zwitserland op de wereldtentoonstelling. ItUlTbCHLAND. De rjjksrcgering beeft indertijd een wets-ontwerp bij den rijksraad ingediend, dal strekken moest om een ledrag van 27 millioen mark, be spaard op de verpleging der bezettingstroepen van Frankrijkte besteden tol verschillende militaire doeleinden. Millioenen zouden volgens dat voor stel worden besleed tot den bouw en de inrigting van hotels, ten dienste van militaire opperbevelhebbers, tot ondersteuning van officieren bjj de voortzetting hunner studiën, tot oprigling eener levensverzekering voor officieren. Bij den teirenwoordigen financiêlen toestand des rijks heeft dit ontwerp in den rijksdag grooten tegenstand verwekt en ditzelfde is het geval geweest bij de commissie, naar welke het door het huis werd ver wezen. Thans heeft de budget commissie het onderzoek geëindigd, en het volgende voorstel zal door haar worden gedaan. De commissie stelt voor te bezigen 3 millioen mark als waarborgfonds voor een militaire levensver zekering-maatschappij ten behoeve van leger en vlootmet inbegrip van Wurlemóersondersteuning van behoeftige officieren en onderofficieren 165,000 m.ten behoeve van de zoogenaamde conservenfabriek te Maintz, waar verduurzaamde levensmiddelen voor leger en vloot worden vervaardigd 4t millioen m.. zoodat deze labriek op nieuw kan worden uitgebreid; tot uitbreiding der Saksische militaire school te Mariënberg 403,776 m. en 1 millioen m. tot den aankoop en de inrigting van een dienstwoning voor het generaal-couimando van het derde Pruissische legercorps. Het bedrag, dat ten slotte beschikbaar blijftzal beloopen 16 millioen m.nadat is uitge maakt hoe groote som aan Beijeren moet worden uitgekeerd. Over het gebruik van deze 16 millioen m. beschikt de commissie niet. Men weet echter, dat deze gelden bestemd zijn tot dekking van het tekort op de begrooting, waarvan het juiste cjjfer nog niet bekend is. Aan den oudsten strijder voor Duitschlands vrijheid, die sedert onge veer een 30-tal jaren in ballingschap in Engeland leeft, den Duitschen phi- losoof Arnold Rttge, heeft de keizer een aanzienlijk jaargeld geschonken. Sedert lang woont hij te Brightonwaar h'j gedurende de jongslverloopen jaren een kommervol leven leidt. De höln. Zeit. schetst een donker tafereel van den toestaud van het Russische rijk, zoowel op het looueel van den oorlog als in hel binnenland, waarvan het doel is aan te toonen dat bedoeld rijk zich moeijelijk aan

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2