PER TELEGRAAF. binct bij le zetten. Oe oorlogzuchtige houding van Engeland stelt graaf Amlrassy in staat, zijne cischen met meer kracht te doen gelden. Doch men moet met voorzigtigheid de mededeelingen opnemen, welke reeds aan verschillende dagbladen van Europa gezonden zijn betreffende de wijzigin gen, welke graaf Andrassy aan Rusland in het verdrag van San Stefano zou vragen. Iedereen kan nu reeds, in brecde trekken, gissen, wal liet kabinet van Weenen zal eiscben; maar lot dusver kan niets met zekerheid «orden aangegeven. Zoodra generaal Ignatiefl ten volle met de bedoelingen van bet Weener kabinet bekend zal zijn, keert hij naar Petersburg terug. Het hof geeft een groot diner ter eere van generaal Ignatiefl', waarschijn lijk met het doel om den min gunsiieen indruk weg te nemen, door de koelheid der eerste officiële receptiën veroorzaakt. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is te Parijs aangekomen, ten einde de werkzaamheden aan de Nederlandsche afdeeling der tentoonstel ling in persoon gade te slaan. Hij heeft intrek genomen in het Nederland: sclie consulaat. Vrijdag had in een der magazijnen van den Louvre een hevige ontplof fing plaats. Een honderdtal kleine luchtballons voor kinderen kwamen met een gaspit in aanraking en ontplolten. Verscheidene bedienden ver kregen erge brandwonden. De Soir bevat het beriat uit Alexaudrië, dal de heer Ferdinand de Lesseps benoemd is tot voorzitter van de commissie van enquête. Vice- president is Rivers Wilson; verder zijn leden der commissie de hh. Baring, Blignières, Kremer en Baravelli, commissarissen voor de openbare schuld. De khcdive beeft het decreet, waarbij de leden der commissie worden aan gewezen geteekend. nUITICHI.AND. liet gerucht wordt bevestigd, dat de briefwisseling tusschen Paus Leo XIII en den keizer van Duitschland zal worden openbaar gemaakt Men zal die belangwekkende correspondentie binnen eenige dagen in den Heichs-Anz. vinden. De openbaarmaking bewijst, hoeveel waarde men in de toongevende kringen hecht aan het weder-aanknoopen van het verkeer met de Curie. De lleichsanz. bevat de besluiten, waarbij de hh Eulenburg en Achen- bach worden ontslagen, onder toekenning van den titel en den rang van minister van staat; en voorts de besluiten, waarbij de opperpresident Éulen- bnrg tol minister van binnenlandschc zaken, Maybach tot minister van koophandel en llobrecht tot minister van financiën wordt benoemd De af getreden minister Achenbach is benoemd tot opperpresident in West-Pruissen. Betredende de zending van generaal Ignatiefl naar Weenen meldt de KSln. Zeil., dat die zending vooralsnog m'slttkt is, daar hij voor de voor stellen. welke lijj deed, doove ooren vond. Men wist echter, dal hij tot het doen van andere concessiën van wijder strekking gemag'igd is. waar mede hij in verband met Engclands houding wel voor den dag zou moeten komen. De voormalige burgemeester van Niederzwemenilessen-Nassau, is dezer dagen veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Hjj was belast met de keuring van het varkensvleeschin bedoelde gemeente le koop aan geboden of gcslagt. Hij was hierbij op zoo ligtvaardige wijze te werk ge gaan dat verscheiden personen aan trichinen-ziekte waren bezwekenten gevolge van het genot van varkensvleeschdat hij had verklaard onbesmet te zijn. TURKIJE. Te Konstantinopel neemt, naar men van daar schrijft, de bezorgdheid toe wegens het dreigend karakter der wederzijdsche verhouding tusschcil Engeland en Rusland, hetwelk zich afspiegelt in de door het Russische leger voor Konsiaiiünopel en door de Eugelsche vloot in de zee van Marmora genomen voorbereidende maatregelen Daardoor neemt de meening in waar schijnlijkheid toe. dat grootvorst Nicolaas zijn verblijf te Konstantinopel verlengd heenom den Sultan en de Porte tegen aanbieding van nieuwe concessiën met betrekking tot de oorlogsvergoeding tot het sluiten van een of- en defensief verbond te bewegen. Uit Konstantinopel meldt men aan de Pol. Corr. dat de nieuwe Fran- sche gezant te Konstantinopel, de heer Fournier, zich geheel aan Engelands zijde schaart, terwijl zijn voorganger, de Mouy, op de hand der Russen was. Voorts meldt men aan dat blad dat de Armeniërs overtuigd zijn dat het Turksche bestuur in het vervolg even ellendig zal zjjn als vroeger. De meerderheid van dezen volksstam verlangt met Rusland te worden veree- nigd. Een aanzienlijk prelaat uit Armenië, mgr. Corène, is reeds naar Petersburg vertrokken om daar den wensch zijner landslieden kenbaar le maken. De Armeniërs, die ambtenaren der Porte zijn, verlangen niet dat Armenië met Rusland vereenigd worde, maar wenschen dat het een aulo- nomische staat wordt onder Turkije's opperbestuur en Engelands bescher ming. Deze fractie slaat onder invloed van het Engelsch gezantschap. Te Athene loopt het geracht dat Engeland vergunning heeft gevraagd om een leget corps op Grieksch grondgebied te doen kamperen. Men leest in het Pet. Med. Wochenschrift: In AlexandrinopelKars en Erzerum heerscht verschrikkelijk de vlekkenlyphus. Het sterftecijfer is verschrikkelijk hoog. Van de artsen van het leger van den Caucasus zijn er reeds 28 gestorven, waarvan 20 aan typhus. Er is naauwelijks nog een arts in drie garnizoezen, die niet ziek geworden is. Onder de hulpartsen en de hospitaalsoldaten is de sterfte bijzonder groot. Het groote aantal ge wonden is in drie maanden tot een klein hoopje zamengesmolten. Die niet getransporteerd konden worden, zijn meest gestorven. Te Kars moet geen enkele gewonde meer zijn. Daar en te Alexandropel wordt de ellende nog verergerd door de onbruikbaarheid der wegen. Weken lang was het ver keer tusschen Alexandropol en Kars en tusschen Kars en Erzerum afgebro ken. De transporten voor de hospitalen bleven al dien lijd uit. Bij het zoogenaamde Riom-detachement woeden erysipelas, hospitaalkoorts en scheur buik. Over dag is het warm als in den zomer en des nachts sneeuwt het. De wegen zijn modderpoelen en de hospitalen kunnen niet rein gehouden worden. - Een Turksch blad te Smyrna, de Akhbar. geeft het volgende verslag van het sluiten van den vrede: Er is slechts één God en Mahomeil 'is zijn profeet. Het heelt der schaduw Gods behaagd den Russen vrede toe ie staan, lie geloovigen weten hoe de vervloekte beeldenaanbidders in opstand zjjn gekomen, den schatpligt weigerden, naar de wapens grepen en legen den beheerscher der geloovigen optraden met alle duivelsche uitvindingen van den modi men tijd. God lof! Het goed regt en de godsdienst van den profeet hebben gezegepraald. Onze genadige Heer. de overwinnende, is ditmaal ge heel alleen als overwinnaar der ongeloovige honden uit het strijdperk terug gekeerd. Thans was het niet als vroeger, toen zijn getrouwe vazallen, de EugelscheiiFranschen en Italianen, hem Ier zijde stonden. Geheel alleen aan liet lioold der talrijke geloovigen, heeft hij de opstandelingen overwel digd. Sultan llamed el Ghazi wilde ook de hulp der ongeloovigen niet aan nemen. dat zou zijn roem hebben verminderd; hij wist vooruit dat God en de profeet met Item waren en zij waren met Item. In zjjn onbegrijpelijke zachtheid en barmhartigheid heeft de Sultan den onreinen Christenhonden den vrede, waarom zij ootmoedig smeekten, toegestaan. Hoor het, o volk der geloovigen, weder wordt in vrede de wereld van Stamboul uit geregeerd, maar hoort ook gij. ongeloowgc Joden. Christenen en Heidenen, hoort en verneemt den smaad en de voorwaarden, welke hij den oproerlingen oplegde. De broeder des behecrschers van Moskou zal terstond met een sterk gevolg, bestaande uit de voornaamste uit zijn leger, naar Stamboul komen en in stof en assche aan het licht der wereld vergeving vragen en boete doen. De gewone en achterstallige schalling zal daarbij overhandigd worden, en als dat geschied is, zal de beheerscher der geloovigen, in zijn onuitputtelijke lankmoedigheid, op nieuw den beheerscher der Russen in zijn hoedanigheid vau stadhouder-vazal bevestigen. Opdat echter niet op nieuw opstand en ver zet kunnen uitbreken, beeft de Sultan, als opperste Heer der aarde, bevo len dat 50,000 Russen als pand in zijn eigen provincie Bulgarije zullen ach terblijven. De overige ongeloovige honden mogen naar hun vaderland terug- keeren, maar niet voordal zij in diepen eerbied voorbjj Stamboul hebben gedefileerd. Zoo vernedert de Heer allen, die tegen den beheerscher der ge loovigen opstaan. ST. PETERSBURG, 31 Maart. Het Jour», de St. Pel., terugkomende op de aftreding van lord Derby, somt al de door het Britsche kabinet sedert 1875 opgeworpen moeijelijkheden op, en zegt ten slotte, dal, nadat Rusland alles gedaan heeft om den vrede in stand te hondennadat het de uiterste toegevendheid gebruikt heelt op diplomatiek en militair gebied, het voortaan slechts zijne eigen belangen en zijne eigen eer zal raadplegen wanneer anderen goedvinden die te bedreigen. ST. PETERSBURG, 31 Maart. De Agence liusse meldt dat de toestand onveranderd is In officiële buitenlandsche kringen is men algemeen van gevoelen dat het ontslag van lord Derby niet onvermijdelijk een ergere ver wikkeling tengevolge moet hebben. KONSTANTINOPEL31 Maart. De Russen versterken de linie van Tsja- taldsja, en werpen op alle strategische punten verschansingen op. Osman- pacha, Reuf-pacha en Fuad-pacha zijn naar het kamp van Morlah vertrok ken. Mukhiar-pacha is tot chel van deu stal Osman-pacha tot komman- dant van Konstantinopel benoemd. fiuvgcrlijkc Slauö. ONDERTROUWD: D. Fakkel, jrn. 27 j. en J. II. Noest. jd. 24 j. F. J. VV. van der Kolk, jm. 27 j. en M. E. Ammerlaan, jd. 21 j. G. F. Cramer, jm. 24 j. en M. van Leeuwen, jd. 24 j. 4»eliou<len Verkooping van onruerende snelleren, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 30 Maart. Notaris Blr. A. J. Wijnstroom. Een Heerenhuis en Erf, met Tuin, aan de noordzijde van de Breedestraat, nabij de Vrouwensteeg, n°. 56, Sectie G, N°. 1192. Kooper P. H. Sleen- hauer. ƒ7100. Notaris Mr. J. A. F. Coebergh. Een Winkelhuis, aan de westzijde der Choorlammersteegtusschen de Breedestraat en Botermarkt, wjjk IV, n('. 6, Sectie G, n". 229. Kooper M. Sieval qq. ƒ2610. Notaris W. F. Kaiser. Een Heerenhuis met Erf en Tuin, aan de westzijde der Heerengracht, nabij den Nieuwen Rijn, n". 10, Sectie I, n". 1774. Kooper G. J. W. Huur man, te Delft, 6500. ADVERTENTIES. Bevallen van een Dochter C. Leiden 31 Maart 1878. Eenige kennisgeving. H. DE LOOS BURGERSDIJK. Te Amsterdam overleed op den 31'Maart, na ecne langdurige ziekte, Mr. F. DE KLOPPER, geliefde Broeder en Behuwd-broeder van Mr. S. EKAMA en Vrouwe S. C. EK AM Agcb. DE KLOPPER. Eenige kennisgeving. De Ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dank voor de vele bewjjzen van deelneming, gedurende zijne ongesteldheid ondervonden. C. G. VAN OERLE. Beproeft alles, behoudt het beste. Den Heer W. H. ZICKENIIEniEIl Maine. Ewijkbij Nijmegen, 15 April 1876, Mijnheer! Daar ik sinds het verloopen jaar aanhoudend aan korte ademhaling lijdende was. zoo heb ik op aanraden van een mijner vrienden uw Drulvcn-Borsthonig gebruiktmet dat gevolg dat ik lieden nage noeg geheel hersteld ben. UEd. Dw. Dienaar. S. VAN KORTENHOF. Bij ongesteldheden waar geen ander middel baat. zal men dit een voudig en natuurlijk huismiddel nooit zonder gunstig gevolg aanwenden. Élke flcsch is door een metalen capsule gesloten, waar nevenstaand nevenstaand fabriekstempel moet zijn ingedrukt. Ver krijgbaar a ff 1 en Oö Cts, te I.elden bij E.AOOKDIJK, BreêslraatKEY ST EN KRAK, Beestenmarkt; Alphen a/d Pijn,L. VARllSSlEAU ZOON, ApothekersBenthuizenC. DEN BOUWMEESTER; Bos koop, A. J. VAN TXXOUT: llozerswoudeW. HEN DRIKS; Katwijk, G. DE SMIT; N oord wijk-Bi nncnII. VAN DER BOOM; Nieuwreev A. MEULEMAN: Oude U itering, J. B. A. NIERMAN; 's (iratenhage, 1. L. F. C. SNABILIÉ, f oorschoten, G. VAN DER KWAST; oubruggeG. BOUTHOORN; f/asscnaar, C. BROEKMAN.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3