BUIT EN LA N DSCH BE BIGT E N digen adjunct-inspecteur verklaarddal de epidemische verschijning van typhus, in die gemeente als geweken mag worden beschouwd. De ziekte had aldus geheerscht sedert JuniJ 1875. -- Dezer dagen kwam de trein, die uit Assen ten 8.24 te Hoogeveen moei aankomen, 11 minuten te laat, wegens oponthoud op den weg, door dien een persoon zich met geweld voor den trein wilde werpen; twee weg werkers kouden zulks niet verhinderen, daardoor heeft de irein tweemaal moeien stoppen. Bedoelde persoon werd loen door de wachters en het treinpersoneel gegrepen, mei touwen gebonden en in dien staal naar Hoo geveen gebragt. l)e dader is aldaar aan de politie overgegeven. Dronken schap schijnt de norzaak te zijn. Door wijlen mej. F. B. Santegoeds, wed. Clerkxte 's llertogenbosch, is aan het bestuur der cathedraal van Si. Jan aldaar vermaakt een legaal van y 2000. ten einde daarvoor een geschilderd raam in de kerk te plaatsen. Het berigt uit 's Hertogenboschdat een soldaat na het nuttigen van worst zou overleden zijnwordt tegengesproken. Een sneltrein van Ylissingen naar Keulen is Zaturdag nabij het station Bcrgen-op-Zoom uit het spoor geraakt. Een goederenwaggonachter de locomotief geplaatstis omgeslagen, liet voorvlak van den daarop volgen den waggon le en 2' kl.zoomede een coupé 1' kl., waarin zich niemand bevond, is verbrijzeld. De locomot iel met tender en de vijf waggons, waai- tiil de trein bestond, zitten in den grond; de rails zijn op vele plaatsen ge broken ol gebogen. De gemeenschap is reeds in zooverre hersteld, dat men door overstapping de reis kan vervolgen. Gelukkig heeft niemand, zelfs niet de conducteur, die in de goederenwaggon was, eenig letsel gekregen. 's GRAVENHAGE1 April. Door Z. M. is aan den soldaat van het leger in Nederl. Indië C. L. F. I.ohmeijer vergunning verleend tot het dragen der Pruissische reddingsmedaille. Door Z. M. is benoemd tot lid van den hoogen raad van adel de heer mr. J. C. E. graaf van Lijnden, regtcr in dearrond.-regtbank te 'sGravenhage. Tot lid van den raad van toczigt op het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren is benoemd de heer dr. li. van Capelle. referendaris bij het dep. van binnenl. zaken. Tot voorzitter van genoemden raad van toezigt, hét lid, de heer J. Stam, directeur der staatsloterij. Tot rijks-ontvangers zijn benoemd: le Raalle c. a. de lieer C. Polhoff Hulst, thans te Gieten c. a.te Sas van Gent de heer II. J. Lamoraal VVichers, thans te Dinxperlo. Tot notaris zijn benoemdte Arnhem de heer J. G. Troostthans notaris te lleemse; te Driebergen, de heer A. Adama van Scheltema, thans notaris te Aalsmeer, en te Lichtenvoorde, de heer I). La Grappe Dominicus, caud.-notaris le Doesborgh. Aan den heer W. II. Scnn van Basel is eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Bangkoken als zoodanig benoemd de heer J. Salmon, thans consul der Nederlanden te Aden. en in laatstgcmelde hoeda nigheid is benoemd de lieer E. C. M. Ooms, thans consul der Nederlanden te Port-Louis op Mauritius. Met 26 April aanstaande worden de navolgende officieren geplaatst: 1». aan boord van liet In-gat Etertseu: de luilt. ter zee 1' kl. D. M. G. de Swart, W. C. A. Ziegeuhirt von Rosenthal, A. F. J. Frackers, W. F. Wes- selink, l). L. M. E. Keus en G. L. de Jong: de luilt. ter zee 2e kl. W. E. Hazenberg, \V. C. P. E. de Klopper J. A. Kloek, J. Wentholt en K. VV. II. Goctz; de kapitein der mariniers C. VV. Sutherland; de 1' luitl. bij dat t corps 11. B. Stenfert.1, W. van Riel. H. B. van Rhijn, J. R. J. P. Cambier en de 2e luit. A. P. Timmers: de officier van gezondheid 1' kl. J. B. Coo- mans de Ruiter en de officieren van administratie le en 3kl. L. M. van Onselen en F. II. M. Rant: 2". aan boord van hel wachtschip te Willemsoord de luitt. ter zee le kl. G. J. de Jong en 2e kl. P. Heyning, benevens de officier van administratie 3' kl. VV. A. Le Rttlte; en 3". aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis: de luit. ter zee le kl. 0. G. A. J. Moreau, 1 ter vervanging van den luit. ter zee lc kl. J. R. Eek, die op non-activeit gesteld wordt. Op het ontwerp lot wijziging der wet op hel notarisambt zijn de volgende amendementen voorgesteld: 1". Van den heer van Eek, om voor de benoembaarheid lol notaris den graad van doctor in de regtswetcnschap aan eene rijks-, of daarmede ge lijkgestelde Nederlandsclie universiteit te vorderen: 2». van den heer Palijn, om den stage (werktijd op een of meer notaris kantoren vóór de benoeming) van écu op twee jaar te stellen: 3®. van den heer van Naamen. om onder de examenvakken ook op le nemen: grondige keunis van de Nederlandsclie taal en van de beginselen der Fransche. Éngelsclie en Hoogduitsche talen; 4". van den heer Bredius. om le bepalen, dat de stage »ook gedurende de laatste vjjf jaren" »óór de benoeming moet zijn doorloopeu. ten einde te voorkomen nat candidate!) worden benoemd alleen wegens ancienneteit maar die sedert lang in andere vakken of betrekkingen builen het nota riaat werkzaam zijn geweest en dus mogen geacht worden de vcreischte geschiktheid niet meer te bezitten. In de zitting van de tweede kamer van beden zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot wijziging dér wet op het notarisambt voort gezet. Hel amendement van den heer van Eekvorderende den docloralen graad voor den notaris, is verworpen met 53 tegen 8 stemmen. Het amen- diment van den lieer Patiju. eischende stage van 2 jaar. is aangenomen mei 33 tegen 28 stemmen. De arlt. 1 —5 zijn aangenomen. Woensdag zullen de beraadslagingen voortgezet worden. Morgen is de benoeming van een commies-griffier aan de orde. De ministers van justitie, van fhiauciën en van oorlog zullen in deze weck geen gehoor verleenen. -- De Imoge raad deed heden uitspraak op de voorziening in cassatie door G. de Vos te Waddinxveen ingesteld tegen het arrest van liet geregts- hof le 'sGravenhage, waarbij hij, wegens vergiftiging zijner huisvrouw M. Figée, tol levenslange tuchthuisstraf werd veroordeeld. Overeenkomstig de conclusie van den advokaat-generaal Polis werd het ingestelde beroep verworpen. Te Scheveningen is het treurig berigt ontvangen dat de bomschuit, welke in den nacht van Dingsdag op Woensdag naar Katwijk is aangezeild en wa irvan de equipage is omgekomenthans gebleken is toe te belmoren aan den reeder M Parser. Die schuit, genaamd Neptunusschipper L. Spaans, is te Ter Ileyden ledig op hel strand geworpen. Acht brave zee lieden zijn bij deze ramp omgekomen. De reeder heeft zich onmiddellijk naar „Ter Heyden begeven. Vrijdag avond wilde de stuurman A. Roeleveldl Aricszoon aan boord van een Scheveningsche pink stappen die in de liaveu van IJutuiden lag. De visscher stapte mis. viel in de haven en verdronk. ENGELAND. LONDEN, 31 Maart. Omtrent de verklaring van lord Derby in het parlement, betreft zijne aftreding, verneemt men nader dat hij verklaarde zijn ontslag te hei gevraagdwelk ontslag de koningin had aangenomen. Met het oog op jeg legenwoordigen builenlandschen toestand kon hij zich niet uitvoerig otjj het verschil van meening tusschen hem en zijne collega's uitlaten. In kabinetsraad werden zekere ernstige en gewigtige besluiten genomenwin. mede hij niet kon instemmen. Om intusschen onnoodige bezorgdheid tegett le gaan, voegde hij er bij dat hij de meening was toegedaan, dat degt-i nomen maatregelen niet noodzakelijk en onvermijdelijk lot oorlog moesten voeren. Hij geloofde dal zijne vroegere ambtgenooten even opregt als hji het behoud des vredes wenschtenmaar hij kon de genomen maatregelen niet als verstandig en in het belang des vredes, niet als noodzakelijk voor de veiligheid van het landnoch als door den toestand in het buiienls geregtvaardigd beschouwenzoodra de goedkeuring van het parlement die maatregelen gevraagd zou worden, was hij bereid zijne handelwijze té verdedigen. De diplomatieke correspondentie betreffende het congres is aan hj parlement rondgedeeld. Zij bevat: 1°. Eene depêche van lord Derby aan sir Elliot, van 13Maart, houdende: De Britsche regering wenscht. alvorens aan het congres deel te nemen, du al de artikelen van het vredesverdrag aan het congres worden medegedeeld, niet met het noodzakelijke gevolg dat zij aangenomen worden, maar tea einde te onderzoeken, welke de artikelen zijn. die de aanneming of mede werking- der respective mogendheden vereischen, en welke bepalingen dit niet behoeven. 2". Eene depêche van lord Derby aan graaf Schuwaloff. van 16 Maart. Zij herinnert, dat Engeland nog geene mededeeling heeft ontvangen betref fende de aanneming dezer voorwaarden door Rusland. 3®. Graaf ScluiwalofT deèlt op 19 Maart het antwoord van prins Gortscha- kof! mede in dit antwoord wordt herhaald, dat hel vredesverdrag in rjji geheel, lang vóór de bijeenkomst van het congres, aan de regering det koningin zal medegedeeld worden. Daar Engelend en de andere mogend- heden zich op het congres volkomen vrijheid van onderzoek en handelen voorbehouden, maakt Rusland op dezelfde vrijheid aanspraak. Die vrijheid zou aan banden gelegd worden, wanneer Rusland de eenige onder de mo- gendheden was, die een voorafgaande verbiudtenis aanging. 4°. Eene depêche van lord Derby aan graaf Schuwaloff, van 21 Maart. Zij vraagt of Rusland aanneemt, dat de mededeeling van den tekst van het geheele verdrag aan de mogendheden moet geacht worden gelijk te staan met de overlegging van het verdrag aan het congres. 5". Eene depêche van graaf ScluiwalofT, van 26 Maart, houdende mede deeling van het antwoord aan prins Gorlschakofl op de vorige depêche. De rijkskanselier zegt, dat de Russische regering meent zich te moeten hon den aan de reeds afgelegde verklaring. Het keiz. kabinet laat aan de an dere mogendheden de vrijheid, om op het congres de vraagstukken te berde te brengen, waarover zij de beraadslaging dienstig acht. maar behoudt zich het rest voor om de beraadslaging over die vraagstukken alsdan niet aan te nemen. Volgens de Globe is er nog geene benoeming gedaan voor de portefeuille van buitenlandsche zaken. Naar men verneemt zullen de sterke garnizoenen van Gibraltar en Malta niet iu het eerste lesercorps, ter expeditie bestemd, begrepen zjjn, omdat de mobilisatie en uitrusting nog niet voldoende voltooid is om deze garnizoenen in bet front van een eerste legercorps te plaatsen. De minister van oorlog heelt dus bepaald, dat zij het tweede corps zullen vormen. De uitrusting van het eerste corps is gereed, de benoodigde paarden zijn aan gekomen. Thans begint men met de vorming en uitrusting van het tweede legercorps en bevel is gegeven voor den aankoop van 2000 paarden, waar van het mcerendeel te New-York zal opgekocht worden Het "Army-Supply- corps" heelt de hulpmiddelen voor hel vervoer van gewonden en dooden in orde gebragt en het Roode Kruis maakt aanstalten om ook zijnerzijds ge reed le zijn. FRANKRIJK. De senaat heeft op nieuw de begrooting behandeld, door den minister ter tafel gebragt, zooals die door de kamer nagenoeg onveranderd was teruggezondenzij werd aangenomen zonder dat eenig ernstig streven werd aangewend om de credieten, waarover verschil met de kamer bestond, te herstellen. De begroot ins van liet loopende jaar is dus gereed en de ge vreesde twistappel verwijderd. Het eenige amendementdat de kamer bij de tweede behandeling van den senaat had overgenomen, was een post van 33,000 Ir. voor het invalidenhuis, die dus vastgesteld blijft totdat itij voor goed verdwijnen zal van de begrooting voor 1879. De geheele be- grooting van uilgaven is thans vastgesteld lot een eindcijfer van bijna 2800 millioen fr. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Spullcr een voorstel ingediend, volgens hetwelk het aan de kamer wordt overgelaten hare zit tingen te Parijs te honden, te beginnen met liet openen der tentoonstelling. Hij heelt de urgentie voor het voorstel gevraagd. De Bonapartist Provost de Launay bestreed het voorstel, als in strijd met de constitutie. Het voor stel is verzonden naar de afdeelingen. De kamer van afgevaardigden heeft een crediet van 15000 frs. toege staan voor het inrigtcn van een zaal in den Louvre, waar vijf kostbare schilderijen geëxposeerd zullen worden, die door mevr. de wed. Duchêtel aan den slaat zijn vermaakt. Naar men weet werden deze kunstwerken, waaronder twee van Ingres, één van Hans Memling en twee van Antonio Moro, door de onlangs overleden gravin Duchatel aan den slaat vermaakt, ouder voorwaarde dat haar erfgenamen er gedurende hun leven het vrucht gebruik van zouden blijven genieten. Haar kinderen hebben evenwel den minister van schcone kunsten kennis gegeven dat zij reeds nu bereid wa ren zich van deze kostbare schilderijen ten behoeve van den staat te ont doen, mits deze werken in een bijzondere zaal van den Louvre geëxposeerd werden, waar ook de bitste zou worden geplaatst van graaf Duchatel, oud minister van onderwijs en schoone kunsten. De loop der staatkundige gebeurtenissen verwekt hier groole teleur stelling, met het oog op de eerstdaags le openen tentoonstelling. Men vreest dal die er onder lijden zal. -L'it Wcenen meldt men aan de Temps: lie onderhandelingen worden voortgezet l.ussehen graaf Andrassy en generaal Ignatielt Hel is duidelijk, dat een der eerste gevolgen van bet besluit, door liet Britsche kabinet ge nomen, is geweest om meer vastheid aan de houding van het Weener ka-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2