PER TELEGRAAF. hersteld worden, daar de ministers de zaken thans veel gemakkelijker met Mac Mahon afdoen, dan vroeger door zjjne tusschenkomsl. Gelijk men weet zijn in den tuin van het Trocadero 40000 tulpen ge- plant in den vorm van het Haarlemsche wapen. Dezer dagen was er reeds één bloem uitgekomen; overigens vertoonde zich een groot aantal knoppen, I Een wijnhandelaar te Monlpellier heelt zich gewend tot den bestuur der van een godsdienstig gesticht in het diocees van Karoerijkom zijn wijn voor die instelling aan te bevelen. De bestuurder heeft daarop den wijn handelaar teruggeschreven, dat hij dit jaar geen wijn opdoet, aangezien het bestaan der godsdienstige instellingen in gevaar gebragt is door de ver- foeijelijke republiek, die rampzalige hansworsten in de maand December van het vorige jaar over het arme Frankrijk gebragt hebben. Naar men verneemt is de koningin-moeder van Spanje voornemens hare juweelendie bjj de Fransche bank bewaard worden, te verkoopen. ZVlTiERLMD. De stad Genève heeft weder een belangrijke erfenis verkregen. Zekere dame Bouffier, eene weduwe, heeft een groot getal kapitale gebouwen aan de stad vermaakt, wier gezamenlijke waarde zeer aanzienlijk is. Ten behoeve van het fonds voor de oprigting van een gedenkteeken te Zurich, ter eere van Zwinglius, heeft men thans 49720 fr. bijeengebragt. DUITICHLANn. In den rijksdag hebben de socialisten een wets-ontwerp ingediend van den volgenden inhoud: Alle ingezetenen van het Duitsche rijk hebben het regt, zonder voorafgaande aangifte bij, of vergunning van de polieie, overal en ten allen tijde, hetzij in de open lucht, hetzjj in afgesloten ruimten, bijeen te komen en vereenigingen op te rigtenhetzij tot een politiekhetzij tot eenig ander doel. Alle wetten in de bondsstaten op vereeniging en ver gadering worden afgeschaft. Deze wet treedt in werking 1 Juljj 1878. Naar men uit Berlijn meldt heeft een aantal der meest bekende zak kenrollers en dieven passen gevraagd voor Frankrjjk. Zij willen de tentoon stelling te Parijs bezoeken. Te Weenen is dezer dagen een proces voorgekomen, dat groot opzien gebaard heeft. Zekere Thérèse Simmère, eene 34-jarige weduwe, stond teregt wegens roof, bedrog en poging tot vergiftiging. Zij maakte er haar werk van om als bemiddelaarster bij het sluiten van huwelijken op te tre den, en een groot aantal namen, ook uit de hoogste standen, waren dien tengevolge bij dit proces betrokken. Zoo werd o. a. een briefje overgelegd, waarin prins X. eene som van 500,000 fr. aan de beschuldigde beloofde, indien zijn zoon met de gravin Y. in het huwelijk trad. Waar zulke som men op het spel stonden, deinsde Therèse voor geen enkel middel terug, zelfs niet voor het toedienen van vergift. De jury verklaarde haar schul dig. waarna zij tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld is, verscherpt met een dag vasten per maand in de cel. TURKIJE. Men meldt uit Konstantinopel| van 27 Maart: Grootvorst Nicolaas ge bruikte heden-avond bij den Sultan in het paleis Dolmabagtsche het middag maal. Verscheiden prinsen en generaals, benevens Vefik-pachaSavfet-pacha, Namyk-pacha, Osman-pacha en Reuf-pacha zaten mede aan tafel. Bjj een volgend bezoek zal Z. M. den grootvorst geschenken en een decoratie aan bieden. De grootvorst zal waarschijnlijk een week hier vertoeven. Uit het Russische hoofdkwartier is bevel gekomen alle Russische hos pitalen in Rumenië terstond te ontruimen en alle zieken zoo mogelijk naar Rusland op te zendenom plaats te maken voor de vele zieken bij de troepen in Bulgarije, die in het belang van de overigen zoo spoedig mogelijk ver wijderd moeten worden. De Russische autoriteiten in Bulgarije hebben ter openbare kennis ge bragt dat de Muzelmansche bevolking naar de haardsteden kan terugkeeren mits zij zich daar rustig gedrage. Men meldt uit Athene: De Britsche corvet Ruby trof aan de kust van Macedonië een aantal vrouwen en kinderen aansmeekende om bevrijding. Het schip vertrok naar Dediagatsch, om den Engelschen admiraal daarvan berigt te geven. Ongeveer 800 der opstandelingen hebben een sterke stelling bezet op den heuvel bjj Domoko. Z(j verbrandden de molens, waar de Turken meel hadden opgeslagen; Een corps van 1000 Turken deed herhaalde aanvallen op de stelling der opstandelingen, maar werd met verlies teruggeslagen. 008T-INDIE. BATAVIA, 22 Februarjj. 'sKonings verjaardag is hier met de gebruikelijke kanonschoten, receptie, openbare spelen, gala-diner, vuurwerk, en gelukkig dat wjj het er bij kun nen voegen, ook met den gebrnikelijken stortregen gevierd. De botanist Goldie, die op Nleuw-Guinea de natuur bestudeert, heeft niet ver van Port Moresby goud ontdekt. Drie stoombooten worden uitge rust voor een expeditie naar dat eiland, van pikelpaarden en alle overige behoeften voorzien. Nog in de maand Februarij hoopt men Nieuw-Guinea te bereiken, om dan zoo spoedig mogelijk naar de aanwijzigingen van den heer Goldie de werkzaamheden aan te vangen. De artesische put te Meester Cornelis is voltooid. De diepte van den put is 220 meter; het resultaat is 1800 liter kristalhelder water in de minuut. Den 15dei1 October 11. is te Padang Pandjang eene openbare inlandsche school geopend. De lessen zijn aangevangen met 73 leerlingen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Ontslagen: eervol, de hoofdcommies bij het depart, van binnenl. bestuur C. H. Colbier; de controleur le kl. bij het binnenl. bestuur buiten Java en Madura W. E. van Kervel. Benoemd: tot referen daris ter algem. secretarie, de ambtenaar op non-activiteit H. L. Frank; tot hoofdcommies bij het depart, van binnenl. bestuur, de 1' commies bij genoemd depart. J. A. van Rossem; tot adspir.-houtv. bij het boschwezen op Java en Madura, N. J. Kollewijn; tot adspir.-controleur bij het binnenl. bestuur buiten Java en Madura, de ambtenaar voor de burg. dienst C. M. Kooy; tot translateur voor de Mal. en Soend. talen te Samarang, A. Regens burg; tot onderschout voor de polieie te Samarang, W. J. Bons; bij het binnenl. bestuur buiten Java en Madura: tot controleur le kl.de contro leur 2C kl. P. J. Avis; lot controleur 2e kl.de adspir.-controleur C. W. van Oordt; tot adspir.-controleur, de ambtenaar voor de burg. dienst P. C. van Da velaar; tot secretaris der resid. Rembang, de ambtenaar op non-acti viteit Th. J. van der Vlisttot secretaris der resid. Banjoewangi. de secre taris der resid. Lamp. districten J. C. Barkmeijer; tot secretaris van het gouv. Atchin en onderh., de ambtenaar op non-activiteit R. H. Schomerus; tot 3"> commies bij het depart, van financiën, de klerk bij dat depart. J. J. Gorter; door den chef van de dienst der staatsspoorwegen op Java zijn benoemd: tot leB teekenaar, P. A. Rutgers van der LoefF; tot opzigter 2«kl,; de opzigter 3e kl. J. Monod de Froideville; tot opzigter 3« kl., A. Borel; tot betaalm., de opzigter 3e kl. W. P. C. van den Heuvel. LONDEN. 29 Maart. In het lagerhuis zeide sir S. Northcote, lord Har. tington beantwoordende, dat de reden van de vertraging in het overleggen der gisteren toegezegde stukken gelegen is in de nog uitgebleven toestem, ming van eenige mogendheden om zekere stukken openbaar te maken. De kern en hoofdgedachten der diplomatieke correspondentie liggen echter ook geheel in de voorgelezen uittreksels. PARIJS, 29 Maart. De senaat heeft de wet op de amnestie voor druk- persdelicten in haar geheel aangenomen. Eene depêche uit Weenen zegtdat de crisis in Engeland verhaast werd door een brief van keizer Wilhelm aan koningin Victoria, waarin op de deelneming van Engeland aan het congres werd aangedrongen in bewoordio- gen, welke te Londen groot misnoegen wekten, omdat zjj beschouwd wer den als eene pressie ten gunste van Rusland, en wel op zulk eene wijze, dat zij bijna het karakter eener bedreiging droeg. LONDEN, 29 Maart. De Globe deelt mede, dat belangrijke en definitive instructiën gisterenavond per telegraaf gezonden werden aan admiraal Hornby in verband met eventuele gevaarlijke bewegingen te, of bjj Konstantinopel. VERSAILLES, 29 Maart. Het art. 2 der wet op de amnestie voor druk persdelicten werd door den senaat aangenomen volgens de door de commissie voorgestelde redactie. WEENEN, 29 Maart. Volgens berichten aan de Pol. Corr. uit Konstan tinopel, was aldaar heden eene wrijving waar te nemen tusschen den in vloed van Rusland en dien van Engeland, waardoor eene voortdurende dob bering in de Turksche regeringskringen veroorzaakt werd. PARIJS, 29 Maart. De senaat heeft het budget der uitgaven aangenomen en zich dus bij het schrappen van verschillende posten door de kamer neer gelegd. Een telegram aan het Journ. des Déb. zegt, dat lord Salisbury tot opvol ger van lord Derby benoemd is. LONDEN, 29 Maart. In het lagerhuis verklaarde lord Hartingtondat hij de aandacht op den toestand wenschte te vestigen. De door de regering gedane stap geeft aanleiding tot het denkbeeldóf dat de oorlog zeer na op handen is, óf duidt althans aan dat de crisis een zeer ernstige phase is ingetreden. Hij vroeg daarom, of onder de aan het parlement mede te dee- len stukken ook de diplomatieke correspondentie met de andere regeringen wordt overgelegd, hetgeen tot een juiste beoordeeling noodzakelijk te achten is; eindelijk wenschte hij te vernemen of de regering, evenals vroeger, ge heel geïsoleerd van het overige Europa is. Sir S. Northcote antwoordde, dat de regering eerst den 27"" dezer maand het laatste antwoord der Russische regering in beraadslaging genomen had; zij besloot tot oproeping der reserve, waarop lord Derby zjjn ontslag nam! De minister verdedigde de houding van het kabinet en bepaalde het debat over de kon. boodschap op Donderdag a. s.terwjjl de beraadslagingen over de begrooting dientengevolge tot 8 April verdaagd zullen worden. De regering acht het oogenblik voor beslissende stappen en voor de raadpleging van hel parle ment over de te volgen politiek gekomen en zjj zal de vertegenwoordigingdoor het verschaffen van mededeelingen en het overleggen van stukken zoo nauw keurig mogelijk inlichten. De regering wenscht dat het land zijne positie als groote mogendheid haudhave en eischt als een regt, dat, nadat de Turk sche aangelegenheden 80 jaren lang door Europesche tractaten geregeld wer den, een nieuwe schikking, welke in die tractaten wijziging zal brengen, den grondslag vinde in de beraadslagingen op een congres. De heer Glad stone verklaarde de handelwijze van het kabinet te zullen bestrijdenindien niet nadere inlichtingen hem van meening zouden doen veranderen. LONDEN30 Maart. Lord Salisbury is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. De heer Gathorne Hardy wordt waarschijnlijk met den titel van pair-minister voor Indië, en als minister van oorlog door den heer Stanley opgevolgd. De Morning Post verneemt dat generaal Ignatieff Berlijn, Parjjs, Rome en Londen zal bezoeken. De Standard meldt uit Konstantinopel van den 27: "NelidofT, de Rus sische gezant, heeft aan de Porte een nota gezonden, houdende verzoek dat de Britsche vloot zich uit de nabijheid van Konstantinopel verwpere. i Safvet-pacha stelde deze nota in handen van Layard, die, overeenkomstig S de instructiën hem door de Britsche regering gegevenantwoordde dat de vloot blijven zal waar zij zich thans bevindt, tot dat de Russen de omstre ken van Konstantinopel verlaten zullen hebben. PARIJS, 29 Maart. Volgens een Weener telegram in eenige Parjjsche bladen zou Engeland onderrigt zijn van het feit, dat te Boston en te New- York aanbiedingen gedaan zijn tot het versterken van Amerikaansche ka perschepen tegen Engeland. WEENEN, 29 Maart. Generaal Ignatieff had heden met graaf Andrassy een onderhoud van vier uren. Men zegt dat de generaal morgen vertrekt. ST. PETERSBURG, 29 Maart. Blijkens een ofücieuse mededeeling heeft het ontslag van lord Derby in de politieke kringen alhier geene verrassing veroorzaakt. Men was op deze gebeurtenis voorbereid. De Mgence Russe houdt het berigt van den Daily Telegraph over Gort- schakoff's antwoord aan het Britsche kabinet voor onjuist. De rijkskanselier heeft niet gezegd, dat hij zich een veto moet voorbehouden met betrekking tot het bespreken van de voorwaarden wier behandeling, volgens Ruslands gevoelen, niet tot de bevoegdheid van Europa behoort, maar hij heeftsteeds alleen voor elk congreslid volle vrijheid van discussie over ieder artikel, i zonder uitzondering, derhalve ook de vrjjheid van beoordeeling en beslissing voorbehouden. Van dit antwoord is het kabinet van St. Petersburg niet afgeweken. ST.-PETERSBURG30 Maart. Het Journ. de St. Pétersb. schrjjft: Rus land heeft alles gedaan om den oorlog in het Oosten te beperken. Mogten andere mogendheden zich eene vreedzame oplossing niet willen laten welge vallen, Rusland zou dit diep betreuren, doch gewapend afwachten, dat men het de vruchten van de gebragte offers betwistte. Geene bedreiging zou Rusland er toe kunnen brengen die vruchten prp te geven en van de ver dediging daarvan af te zien. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6