BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag %dpril i4878, If°. 77. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 30 Maart. Naar wij vernemenzullen in deze week door de commissie voor de Miksbijeenkomsteneven als in vorige jaren, weder inteekeningslijstenwor- ien rondgezonden, met verzoek om geldelijke bijdragen tot dekking van de »rjj aanzienlijke kosten der in den nazomer van dit jaar te houden ten toonstelling van planten, gekweekt door den werkman of diens gezin. De commissie aanvaardde die taak weder met moed, en haar pogen wordt, liljjkens de talrijke aanvragen (515 om ongeveer 2600 plantjes), door den werkman zeer op prijs gesteld; dit bleek o. a. nog duidelijk uit enkele na- aanvragen om bons, bjj welke gelegenheid de belanghebbenden zich uitput ten in overreding, ten einde toch nog maar ingeschreven te mogen worden. Waar bovendien, niet alleen hier, maar ook op zoovele plaatsen elders, het nut daarvan onbetwistbaar bewezen ismag men billijkerwijze van oDze stadgenooten verwachten, dat zij de pogingen der commissie flink zullen endersteunen. Heden mogt Gerrit Marks den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren bij den heer P. Randoe, meubelfabrikant alhier, als jongen in dienst trad. De trouwe pligtsvervulling en jjver, in verschillende omstandigheden door hem betoond, werden door zijnen patroon dankbaar erkend. Aan onzen verdienstelijken stadgenoot, den heer J. Godefroy, zal op Zondag den 31" dezer het voorregt te beurt vallen gedachtenis te vieren ran de onafgebroken verruiling gedurende 25 jaren zijner betrekking als organist, eerst bij de Doopsgezinde gemeente en sedert 1862 in de Pieters kerk alhier. Moge het den geachten jubilaris gegeven worden nog vele jaren dit ambt op talentvolle en waardige wijze te bljjven bekleeden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 70 tot 81 volwassen personen en 12 tot 20 kinderen. De conducteur Simons, die eenigen tjjd geleden aan het station te Leiden zwaar gewond werd, is uit het ziekenhuis ontslagen, en zal, niet tegenstaande hjj het voorste gedeelte van een der voeten heeft verloren, naar men verneemt, later weder in zijne betrekking werkzaam gesteld worden. Te Leiden is in beslag genomen een 25-centsstuk, voerende de beeld- tenis van koning Willem II en het jaartal 1849, en te Tholen een gulden, roerende de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1847. Het muntcollegie heeft beide stukken verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van echte rijksmuntspecie. Den 14" en 18" dezer zjjn per post uit 'sGravenhage naar Warmond en Utrecht brieven verzonden, inhoudende baukbillettendie niet teregt ge komen zijn. Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 28 Maart van Napels vertrokken. Van wege de afdeeling Amsterdam der Hollandsche maatschappij voor landbouw is bekend gemaakt dat bjj gelegenheid van de op Zaturdag 13 April aanst. te Amsterdam op het Frederiksplein te houden voorjaarspaar denmarkt en paarden-tentoonstelling (met gelijktijdigen aankoop van paar den voor eene verloting) door het gemeentebestuur zijn uitgeloofd de vol gende premiën in geld tot een bedrag van duizend gulden, als: 1°. voor een dekhengst van vreemd of gekruist ras/500 2°. voor een span koets- of wagenpaarden, van inlandsch ras ƒ100; 3'. voor een span dito van vreemd of gekruist ras 1004°. voor een chais- of wagenpaardvan inlandsch ras 75 5'. voor een dito daaropvolgend, van inlandsch ras f506°. voor een dito ran vreemd of gekruist ras ƒ75; 7". voor een dito daaropvolgend, van vreemd of gekruist ras ƒ50; 8". voor een veulen, van inlandsch ras, gebo ren in 1877 ƒ50; 9°. voor een dito daaropvolgend 2510°. voor een dito van vreemd of gekruist ras, geboren in 1877 ƒ50; 11*. voor een dito daar opvolgend ƒ25. Zij, die ter behaling van premiën hunne paarden aan de keuring onderwerpen, moeten schriftelijk en franco aanvragen bij den heer N. Wafelbakker, Oude Schans te Amsterdam, een inschrijvingsbiljet, dat, behoorlijk ingevuld, aldaar wordt terugverwacht vóór of op 11 April. De beoordeeling geschiedt door eene commissie van keuring, van welke een ieder zich behoort verwijderd te houden, en wier uitspraak voor de mede dingers in het hoogste ressort verbindend is. Volgens een particulier berigt van het ramtorenschip Koning der Nederlandenhad men op de reis van Gibraltar naar Malta veel met zwó- ren oostenwind te kampen gehad, waardoor het schip zeer veel water over nam. Bjj een poging om het indringende water te keeren, was de tweede zeilenmaker v. E. door een geweldige zee overboord geslagen en waren alle pogingen om den ongelukkige te redden vruchteloos. Dadelijk is door de equipage een inschrijving voor zijne weduwe en twee kinderen geopend, die eene niet onaanzienljjke som heeft opgebragt. Het centraal-bestuur van het Algem. Nederl. Werkliedenverbond heeft een adres aan de tweede kamer gerigt over het onderwijs-ontwerp. Daarin wordt het leedwezen uitgesproken dat in het ontwerp, bij het vele goede dat het bevat, vier hoofdzaken worden gemist, nameljjk: Ieerpligt, kosteloos onderwijs, voorbereidend onderwijs en herhalings- en voortgezet onderwijs. In het noorden des lands is eene zoo groote hoeveelheid sneeuw ge vallen dat het verkeer met rijtuig zeer bemoeijeljjkt wordt. Woensdag 11. is eene belangrijke schade toegebragt aan de brug in den Rijnspoorweg over de Gouwe bij Gouda. Het tjalkschip Albert Willem, komende van Gouda, met bestemming naar Amsterdam, voer tegen het taste gedeelte van die brug, welke geopend was tot doorlaten van vaartui gen. Door die aanvaring is de zuidelijke buitenligger van de eerste vaste brugopening over zijne geheele hoogte op drie plaatsen gebroken en er een gat in gemaakt van ongeveer 1.3 M. De schade is begroot op ongeveer ƒ1000. Daar de schipper in gebreke is gebleven voor de vergoeding er van borgtogt te stellen, is het schip van wege het openbaar gezag aan den ket ting gelegd. In de vorige week overleed te Utrecht de algemeen geachte musicus, de heer J. van Boom, in den zeldzamen ouderdom van bijna 95 jaren. De algemeen geachte kunstenaar die door zijn prachtig fluitspel zoo menig maal zijne hoorders in verrukking bragt en aan wien daarvoor door de grootste meesters, als bijv. Spohr, regtmatige hulde werd gebragt, was meer dan 40 jaren een der beste leden van het stad-orchest. Maar ook door een 40-tal niet onbelangrijke, vooral populaire compositiën, als het bekende «Haringlied", waarvoor hjj de gouden medaille verwierf, en het niet minder bekende «De liefde op 't jjs" enz., had hij zich als componist een goeden naam binnen- en buitenslands gemaakt. Uit Assen schrijft men aan de N. R. C.: Sedert zekere S. door het voormalige Drentsche geregtshof tot eenige jaren tuchthuisstraf werd ver oordeeld, wegens het verkoopen en afleveren van eene groote hoeveelheid meel, dat met krijtwit was vermengd, zijn de winkeliers te dezer stede, die voornamelijk de slagtofïers waren geworden van deze bedriegerijvoor- zigtiger geworden. Alvorens meel van vreemden in ontvangst te nemen, laten zij het nu door deskundigen onderzoeken. Van daar, dat dezer dagen grutters te dezer stede, die eenige monsters meel, bestempeld met den naam van kunstmeel, uit Rotterdam hadden ontvangen, dit hebben laten onderzoeken. Volgens verklaring van de deskundigen, bestonden die mon sters uit zeer fijne verdeelde waterhoudende gips. Uit Curasao meldt men dat aldaar op 4 Maart in den ouderdom van 83 jaren is overleden de wel-edel-gestr. heer J. L. Moors. Hij wasdelaatst- overgeblevene van hendie met Zr. M*. linieschip Prins van Oranje op dit eiland aangekomen waren tijdens de overname van de kolonie op Maart 1816 door de Nederlandsche regering. 's GRAVENHAGE, 30 Maart. Door Z. M. is aan den officier van gezondheid 2e kl. A. JSger, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen: van het IJze ren Kruis 1' kl.hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruis- sengeschonkenvan het ridderkruis le kl. der Wurtembergsche Frede- riksorde, hem door den koning van Wurtemberg toegekend, en van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. Tot burgemeester der gemeente Utrecht is benoemd de heer m*. W. R. Boer. De heer H. W. van Malsente Amsterdamis benoemd tot hulpprediker bij de inlandsche Christengemeenten in Nederl. Indife. De luit. ter zee 2e kl. O. J. E. baron van Wassenaer Catwijck is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Aan den Oost-Indischen ambtenaar A. H. Kuipers, laatstelijk marine magazijnmeester te Batavia, thans met verlof hier te lande, is op zjjn ver zoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De heer Bartoldi, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van de Fransche republiek bij het Nederlandsche hof, is, na afwezigheid van eenige weken, uit het buitenland teruggekeerd. In eene plegtige openbare zitting van den hoogen raad der Nederlanden is heden de nieuw benoemde raadsheer mr. C. D. Asser geinstalleerd. Van de 9 personen, die door de regtbank te Middelburg ter zake van mishandeling, in vereeniging gepleegd, tot 15 dagen celstraf en ƒ8 boete waren veroordeeld, hebben 6 niet te vergeefs bjj het hof te 'sGravenhage geappelleerd, daar slechts 3 uit het troepje, met name J. J., G. W. enG. W., in de hun reeds opgelegde straf zjjn verwezen en de overigen vrijgesproken. Heden ochtend is alhier uit Harderwijk aangekomen en verder naar Nieuwe Diep vervoerd, ten einde naar Indië te worden ingescheept, een detachement koloniale militairen, sterk 107 man, onder geleide van 3 officieren. ENGELAND. LONDEN, 29 Maart. De oorlogspartij in het kabinet heeft thans de handen ruim gekregen door het aftreden van lord Derby, die zich niet vereenigen kon met de maatregelen door de meerderheid noodig geoordeeld. Zijne vervanging door een man van hare zienswijze geeft haar de gelegenheid de oorlogstrompet eens krachtig te doen hooren, vooral daar zij weet dat zij gesteund wordt niet slechts door de kroonmaar ook door de meerderheid der natie. Omtrent den inhoud van het laatstelijk van Gortschakoff alhier ontvangen antwoord is men nog in het onzekere, zoodat men niet weet of de door het Engelsche kabinet aangenomen houding daardoor wordt geregtvaardigd. Volgens den correspondent van de Times te Petersburg is Rusland volkomen bereid belangrijke wijzigingen te maken, als aangetoond kan worden dat zij in het algemeen belang zijn en als de mogendheden aan het congres deelnemen met den wensch, om iets duurzaams te stellen in de plaats van hetgeen onherroepelijk omvergehaald isen niet met den wensch om slechts ongedaan te maken wat gedaan is. De Engelsche regering echter is, naar men gelooft, door een anderen geest bezield. Na bijna een jaar lang van niets dan van Engelsche belangen gesproken te hebbenwerpt zij zich thans plotseling op als kampioen voor een abstract beginsel van Europeesch vol- kenregt. Men gelooft dat zij met dien eisch slechts een dezer twee doel einden beoogt; óf om Rusland eene formele vernedering aan te doen, óf om aan de noodzakelijkheid tot bijwoning van het congres te ontsnappen. In het eerste geval kan Rusland geen enkele concessie doen, en in het tweede zal het congres niet gehouden worden en zal Rusland trachten met Duitschland en Oostenrijk tot eene schikking te komen. De Times zelve zegt daarentegenEngeland steunt zijn eisch op een zeer belangrijke verklaring, welke Rusland zelf in 1871 onderteekende. In het annex van het eerste protocol der Zwarte-zee-conferentie verklaarden de gevolmagtigden van Duitschland, Oostenrijk, Engeland, Italië, Turkije en Rusland, dat «zij erkennen dat het een essentieel beginsel van internatio naal regt is, dat geene mogendheid zichzelve ontslaan kan van de verplig- tingen van een tractaat noch er de bepalingen van wijzigen kan, tenzij met de toestemming der contracterende mogendheden door middel van een vriend schappelijk overleg." Deze woorden hebben in het bijzonder betrekking op het tractaat van Parijs en zij wijzen duidelijk Ruslands pligt aan met be trekking tot het aanhangige vraagstuk. Er heeft weder eene mijn-ontploffing plaats gehad, en wel in de Apedale Colliery, te Chesterton in North Staffordshire. Men vreest dat 30 personen bij deze ramp het leven verloren hebben. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft zich vereenigd met het door den senaat aangenomen amendement op de begrooting, waarbij de post voor het huis der invaliden met 60000 fr. wordt verhoogd. Daarentegen heeft de kamer de andere amendementen van den senaat verworpen, zooals een post van 33000 fr. voor de wederaanstelling van een opper-aalmoezenier bij de vloot, een verhooging van 140,000 fr. ten behoeve der rijksbeurzen aan de seminariën. en het amendement, volgens hetwelk de rijksbeurzen onthouden worden aan de seminariën, wier bestuur en onderwijs toevertrouwd zijn aan congregatiën, die niet bij de wet zijn erkend. De secretaris van Mac Mahon, de heer d'Harcourt, van wien vroeger zooveel gesproken werd, als zoude hij de hand hebben gehad in de staat kundige gebeurtenissen in de tweede helft van het vorige jaar, is van zjjn verlof teruggekeerd. Men gelooft niet dat hij weder in zjjue betrekking zal

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5