PER TELEGRAAF. hoe geringer. lie door Rusland gegeven antwoorden worden door liet En- gelsche kabinet steeds onvoldoende geacht. De draad der onderhandelingen is echter nog niet geheel afgebroken. Het ernstige van den toestand, zegt de Daily News, is onmogelijk te loochenen of Ie overdrijven. Dat er van oorlog tnsschen Engeland en Rus land als van eene mogelijkheid onder de tegenwoordige omstandigheden ge sproken wordt, is eene satyre op het gezond verstand. De opgerezen twist geldt meer vorm en etiquette dan inhoud. Metterdaad wordt het geheele vredes-tractaat door Rusland aan de beraadslaging van het congres onder worpen, ofschoon omtrent de wijze een voorbehoud wordt gesteld. Het blad acht het voorbehoud overbodig, en de moeijelijkheid, zegt zij, zou uit den weg geruimd kunnen wordenindien er in zaken van ondergeschikt belang beiderzijds een geest van inschikkelijkheid en hoffelijkheid gevonden werd. Het zou erger dan treurig zijnindien een hijgcloovige eerbied voor het dor gebeente van het tractaat van Parijs thans diplomatische moeijelijk- heden moest doen ontstaan en Engeland de rampen eens oorlogs berokkende. -De correspondent van de Daily News te Konstantinopel gaat voort te waarschuwen legen de overdreven berigten, die uit die hoofdstad naar Enge land worden overgezonden door hendie er belang bij schijnen te hebben de Engelsche natie legen de Russen op te zetten. Volgens hem bestaat er bij de Russen niet de minste zucht zich in een oorlog met Engeland te wikkelen, maar schijnt men van den anderen kant zooveel mogelijk hen uit te lokken tot het begaan van eene onvoorzigtige handeling, die daartoe kan leiden. Voorts schrijft bijEr is in het geheele vredesverdrag geen enkel artikelwaarover lord Derby en prins Gorlschakoff hel niet in een gesprek van een uur eens zouden worden. Er is letterlijk niets in het ge heele verdrag, wat een oorlog zou kunnen veroorzaken. Dit echter weet de oorlogspartij zeer goed. en juist daarom doet zij al het mogelijke, om bet congres te verhinderen en eene uitbarsting te bewerken, als indertijd met hi t geval van Benedetti-Ollivier in Frankrijk. IKAVHRIJK. Rij dc kamer van algevaardigden is een verzoekschrift ingekomen van '2750 inwoners van het dep. der Beneden-Alpendie de tusschenkomst der kamer bij de regering inroepen om te bewerken, dat de speelbank te Monaco opgeheven wordt. -- Men verwacht brj het ministerie vau oorlog eene hervorming van het comité der artillerie, dat uit oude hoofdofficieren bestaat, die niet goed meer op dc hoogte schijnen te zijn van de tegenwoordige eischcn van den oorlog. Een verkeerde constructie van affuiten heelteenigen tijd geleden het eerst de noodzakelijkheid dier hervorming aan het licht gebragt. De krijgsraad beeft uitspraak gedaan in de zaak van Garcin, beschul digd van een der hoofddaders te zijn van den moord op de generaals Clément Thomas en Lecomte. hij bel ontslaan der Commune. De krijgsraad heeft Garcin op alle punten iter aanklagt schuldig bevonden en hem dientengevolge ter dood veroordeeld. In de rue Lafayette te Parijs woont een 72-jarige weduwe, genaamd Philippettc. Zij heeft een kleinzoon, die slagersknecht is en reeds jaren de gewoonte heeft, zijn herhaalde verkwistingen te dekken door het geld, dat hij zijn grootmoeder weet af te persen. Eergisteren avond kwam dat jong- mcmch in beschonken toestand bij zijn grootmoeder en vroeg haar weder om geld. Toen zij eenige aanmerkingen maakte op zijn slecht gedrag, greep hij haar aanwierp haar op den grond en poogde haar portemonnaie en sleutelbos magtig te worden. Woedend dat hem dit niet gelukte, liet hij haar los, nam een aarden pot van de tafel en wierp deze met zooveel kracht tegen het hoofd der oude vrouw, dat deze bewusteloos en in haar bloed badend nederzonk. Daarna ijlde hij de straat op, gevolgd door tie gezelschapsjuffer van zijn grootmoeder, die door haar geroep de policie op merkzaam tnaaktc. welke den jeugdigen boosdoener gevangen nam. De toestand van de oude vrouw is niet hopeloos. Uit het verhoor der twee geredde personen van de Euryilice is ge bleken dal hel vaartuig onder vol zeil was, om nog vóór het donker de reedc van Spil head te kunnen bereiken: dat de bui. uitschietende van achter 'de hooge rotspunt van Dunnose. geheel onverwacht en met ongekende hevig heid het schip overviel, zoodat er geen lijd was om doek te minderen: en dat derhalve aan den gezagvoerder, de officieren en de bemanning van den bodem geen gebrek aan zorg of zeemanschap te verwijten is. Het aantal opvarenden is nog niet met juistheid bekend, omdat er ook in West-Indië nog personen aan boord zijn gekomen. Volgens de rol moet het bedragen hebben: 15 officieren, 15 mariniers. 73 onderofficieren en 220 matrozen, in het geheel 323 koppen. Er is onverwijld eene inschrijving geopend ten bate der nagelaten betrekkingen, Berigten uit Londen vermeldende het aftreden van lord Derby en het oproepen der reserve, hebben hier een allerongunsiigslen indruk gemaakt op de beurs. Er kwam plotseling eene verlamming in de zaken, en veel onder ging eene belangrijke daling. RUiLAA D. De brief van den Paus aan den Czaar is te St. Petersburg met het daarop verzonden antwoord openbaar gemaakt. De Paus schrijft in den aanhef zijner missive: Terwijl wij het gemis betreuren van de wederzijdsche relation, die vroeger tnsschen den H. Stoel en uwe majesteit hebben be staan wenden wij ons tpt uwer keizerlijke majesteils grootmoedig hart om rust en vrede te verkrijgen voor de gewetens der katholieke Russische onderdanen. Deze zullen niet nalaten naar dc leer van hun geloof, door de meest naauwgezette onderwerping hunne trouw en gehechtheid jegens «we majesteit aan den dag te leggen. Ten volle vertrouwende op uwer majesteils regtvaardigheidbidden wij Godu de hemelschc gaven in de ruimste mate te verleenen, eu smeeken lletn uwe majesteit met ons door de naauwste banden der christelijke lieldc te verbinden. Hierop antwoordde dc Czaar: Wij deelen in uwer heiligheids wensch omtrent hel herstel van vriendschappelijk c bel rekkingen. Godsdienstige ver draagzaamheid is in Rusland een beginsel, geheiligd door staalkundige ditiën en nationale zeden. Niet van ons hing hel af, de beslaande moeijelj heden uit den weg te ruimen, ten einde de katholieke kerk in staat stellenevenals alle andere in ons rijk onder de bescherming der wet slaande kerkgenootschappen, bare roeping ter stichting en veredeling volks te volbrengen, eene roeping ten ecnenmale vreemd aan politie invloed. Uwe heiligheid moge de verzekering aannemen, dat aan de ketf wier geestelijk opperhoofd gij zijt, binnen ons rijk steeds alle bescherm zal worden verleend, die in overeenstemming is met de staats-grondij lot wier handhaving wij geroepen zijn, en dat wjj met volle bereidwillig beid onze ondersteuning zullen verleenen op al uwe pogingen voor hetg dienstig welzijn onzer roomsch-katholieke onderdanen. LONDEN, 23 Maart. Er is haastig een kabinetsraad belegd. Deminist zijn thans bijeen onder voorzitterschap vaii lord Beaconsfield. BERLIJN, 28 Maart. De avondbladen bevestigen dat de heerHobrecht minister van financiën en de heer Maybach tot minister van koophandel benoemd. Reeds hebben zij bij den keizer eene audiëntie gehad. WEENEN, 28 Maart. Bij de beraadslaging in het heerenhuis waarschuw^ de minister van financiën geen enkel oogenblik geloof te schenken aan geen men van een staatsbankroet had gezegd; daartoe was volstrekt grond. Verscheidene hoofdstukken der begrooling werden vervolgens genomen. VERSAILLES, 28 Maart. De heer Bardonx verklaarde, namens de missie voor de begrooling, dat de regering vraagt om artikel 10 aan te men zooals de senaat het heeft aangenomen; de regering oordeelde dat regten van den slaat genoegzaam zijn gewaarborgd. De kamer lieeft de verkiezing van d'Egremont nietig verklaard. In den senaat werd de algemcene beraadslaging over de amnestie gesloten, VERSAILLES. 28 Maart. De kamer beeft goedgekeurd de verkiezing Larochefoucauld en beraadslaagd over de postendoor den senaat op de grootiug gebragt. Na eene redevoering van den minister van oorlog schout de kamer haar goedkeuring aan den herstelden post voor invaliden, handhaafde de verwerping van alle andere posten. LONDEN, 28 Maart. In hel lagerhuis antwoordde de heer Bourke den heer Campbell, dat de regering geen inmenging tnsschen den Kliedivc en diens schuldeischers beoogde, maar Wilson toestond den Khedive staan in hel ordenen zijner zaken. LONDEN, 28 Maart. Lord Northcote verklaarde, dat Rusland in liet leren ontvangen antwoord zich houdt aan zijn vroegere verklaring, en schrijft deze, dat terwijl het de mogendheden volle vrijheid van appreciëren en handelen op het congres laat, daarmede zeggen wil, dal het elke mogend heid vrijstaat eene vraag welke ook op het congres te berde te brengen, maar de vrijheid zich voorbehoudt, de beraadslaging daarover al of niet aan te nemen. In het hoogerhuis deelde lord Derby mede dat hij zijn ontsla» niet gevraagd heeft wegens de quaestie ol bet vredestractaat in zijn geheel aan het congres moet worden overgelegd. Lord Beaconsfield verklaarde dat Derby zijn ontslag heelt gevraagd wegens de oproeping der reserve. ROME, 28 Maart. De Paus verkondigt in zijn allocutie den lof van zijn voorganger en klaagt over den toestand van de katholieke kerk en den apostolischen stoel, die, gewelddadig beroofd van wereldlijk gezag, nietten volle zijn geestelijk gezag kan doen gelden. Dc Paus zal al zijn zorgen be steden aan bet behoud van het katholiek geloof en de regten van de kerk en van den apostolischen stoel; bij rekent daarbij op de hulp van het colle- gie van kardinalen. Leo XIII heeft kardinaal Di Pietro, die namens de kar dinalen de pauselijke toespraak beantwoordde, lot kamerling der kerk be noemd. Daarna benoemde hij de bisschoppen voor de opgerigte nieuwe Schotsche diocesen: Glasgow. Edimburg, Aberdeen en Galloway, iweeAme- rikaausche bisschoppen en zeven bisschoppen in partibus infidelium. Vervol gens legde hij volgeus overoud gebruik zijne geloofsbelijdenis en den ecdop de apostolische grondwetten af. Ten slotte overhandigde hij aan Mac Clos- key den kardinaalshoed. LONDEN. 28 Maart. Hoogerhuis. Lord Beaconsfield legt een verklaring at, hoofdzakelijk nederkomende op hetgeen volgt: Aangezien het congres niet is te verwachten, bet evenwigt in de Middellandsche zee gestoord is, en de hoop op hersteldoor middel van het congresvan dit evenwigt als bijna vervlogen moet beschouwd worden schijnt het de pligt der regering te zijn slappen te doen tot afwering of verhindering van die ramp. In het belang van den vrede en ten behoeve van eene behoorlijke bescherming vau de regten van het Britsche rijk heeft de regering alzoo last gegeven tot het oproepen van de reserve. De daartoe betrekkelijke boodschap zal weldra bij bet parlement inkomenen dan kunnen de politieke zijde van dezen maatregel en de handelwijze der regering onderwerpen van beraadslaging worden. Hij betreurt de aftreding van lord Derby, maar houdt zich over tuigd der koningin een politiek te hebben aanbevolen, welke dc handhaving van het rijk. de vrijheid van Europa en de zekerheid van het land ten doel heeft. Lagerhuis. De heer Hardy, minister van oorlog, zegt, in antwoord op de vragen van dc hecreu Hartfngton, Cowe eu Childers. dal de oproeping van de eerste leger-reserve en van de militie-reserve noorïig is; dat de bood schap der koningin Maandag bij het huis zal inkomen en dat de uitvaar diging van de oproepingsproclamalie volgen zal. De eerste lener-reserve is 13000 man sterk, de militie-reserve bestaat uit 25000 a 26000 man. De inlijving van de militie bij het leger geschiedt eerst wanneer de troepen naar het buitenland vertrekken. LONDEN. 29 Maart. Volgens de .1/>rning Dost zal lord Lyons of lord Salisbury, in plaats van lord Derby, lol minister van buitenlandsche zaken benoemd worden. De regering heelt gelast dat de buitenlandsche transportschepen in gereed heid gebragt moeten worden om zoo noodig liet expeditiecorps over te voe ren. en heeft ren groote poststoombooi aangekocht tot troepeuscbip. De Times zegt dal Rusland een houding heeft aangenomen, dieteneenen- male ongeregtvaartligd is. cGeeft het die houding niet op. dan is het onze pligt ons volkomen voor te bereiden om onze regten te doen gelden."

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2